Jump to content

Класация


Popular Content

Showing content with the highest reputation since 9.10.2024 in Мнения

  1. 8 точки
    Здравейте ! Искам да улесня много от хората който могат да се припознаят в това нещо което ще разкажа и да спестя финанси който дадох и аз , от 2 години страдам от един проблем и след доста време, нерви, пари открих малкия проблем който ме е бутал през цялото време, та започвам от самото начало . Преди година имах проблем с автомата ми колата е акорд 7 2.4 фейслифт автомат “ седя си на светофара и когато трябваше да потегля автомата си изгуби скоростите и боквално седях на полу съединител и не можех да тръгна , даде ми грешка в автомата и нямаше какво да направя освен да я оглася и да запаля на ново, от което изведнъж грешката за автомата изчезна, но чека продължи да свети от което скоростите ми си дойдоха на мястото и реших да не я мъча и я закарах на първия паркинг и от там на репатрак . Няма да казвам имена на сервизи и тнт всеки ги знае . Казаха ми че пробелма е механичен и една торба пари за отваряне на кутията и диагностика, но реших да рискувам и за тези пари да взема друг автомат втора употреба с надеждата да е здрав. Смених автомата, половин година никакви проблеми, до момента в който не се случи същото нещо…Вариант да купя пак автомат ми се струва абсурден а да продам колата след наливане преди това, още повече … изчетох много форуми и тнт докато стигна до решението че пробелма може да се окаже в компютъра , още повече кой компютри стават и направо към съществената част смених компютъра с друг номер на моя съвпадат само чиповете (управелението на автомата ) моята е седан фейслифт тази от която взех беше комби фейслифт . В последствие разбрах че всички компютри от фейслифт стават за фейсови и всички компютри преди фейса стават от преди фейса, не се гледат номерата ! Колата заспа и всичко е наред , обучението на имобилайзера става с обикновен лънч за точно 2 мин !
  2. 8 точки
    Не че светеха зле, но 3 годишният лак взе да се люпи, таа - потъркване с... преди след ... лампата на Аладин
  3. 7 точки
    От години ме дразнят 5-те масивни спици на стоковите 17-ки, та уикенда взех мерки, претеглих за и против, въоръжих се с файл и изрязани на плотер петолъчки + пищова за горещ въздух, и си поиграх. VID_20241102_205144.mp4 Фолиото не може да се разтегне до дъното, та след изрязването, си направих конусче и останалото боядисах с матов спрей. Целта бе по-малко сиво и изместване на масивната му част в периферията, за да изглеждат жантите по-големи. Остава да си измисля и спретна някакви "по-дизайнерски" капачки (сигурно черни) и ще се "преобувам", че идела зима, а в събота карах колело - по къс ръкав.
  4. 5 точки
    Огледът преди зимата показа че пробоината в корпуса (над предния калобран) на лодката леко се е увеличила, та бяха взети мерки. От дясно също бе обработено, че и там е тръгнало. Така и не ги оправих преди 2 години, с покупката на колата, та викам си - 2 зими им стигат на тез ръстита.
  5. 5 точки
    Да. Сами по себе си, маслата PAO (или 4-та група) са с много слабо полярни молекули. Това ще рече, че не прилепват към металните повърхности и са с много слабо изразени разтварящи способности. Тоест не образуват траен маслен филм върху повърхостите и не могат да разтворят, в себе си, противоизносните присадки. Пак да подчертая: "сами". Ето защо PAO никога не се използват като единствен базов компонент в маслата. Но! Притежават изключителна здравина и устойчивост на т.н. "сили на срязване". Висока температурна стабилност. Ниска изпаряемост при високи температури. Много добра течливост при ниски температури. За да могат да се използват в едно масло обаче, задължително трябва да бъдат в смес. От друга страна, лубрикантите от 5-та група ( естери, алкилирани нафталини) са и най-добрите разтворители. Те притежават високо полярни молекули, прилепват плътно към повърхостите и образуват по-траен маслен филм, в сравнение с останалите масла. Също като PAO имат висока температурна стабилност, много добра течливост при ниски температури, изключителна здравина и устойчивост на "сили на срязване". Естерите имат свойството да възобновяват еластичността на семерингите и по-този начин да предотвратяват течове. Именно за това естерите и AN се използват като добавка към PAO. Те разтварят противоизносните присадки в себе си и след това техните полярни молекули се прилепят към молекулите на PAO. По този начин образуват една хомогенна суспензия. Към тази смес се добавя и хидрокрекингова база, понеже естерите не бива да превишават 10 -15 % от общата смес, защото почват да правят вреди, вместо да помагат. Този разтвор вече представлява готовия продукт. При това, маслото е най-добро, когато всички съставки трябва са правилно дозирани и работят едновременно и в симбиоза! При повечето големи производители, с голям пазарен дял, ТОП-серията им не превишава 50% съдържание на PAO. Към тези проценти добавят 4 - 10% естери, може и AN, а останалото е хидрокрек. Все пак трябва и цената да е конкурентна на пазара. При някои се наблюдава дори и 5-10% минерална база. Не съм привърженик да си правя смеси от различни масла, именно, за да не разваля "симбиозата" на компонентите им. Макар, че съм го правил веднъж - дваж, чисто експериментално. Но не го препоръчвам.
  6. 5 точки
    Количеството изразходвано гориво се увеличава според обема на картера,има коли с 8-9 литра масло в ДВГ .Има и такива с 2,7-3 литра.Всичко зависи от конкретния двигател -коли убийци на масло с малоформации от родилното още .Анализи от подобни двигатели показват сработило масло на 150 моточаса или 4 хил км ,без значение от обема на картера и произход на базата( минерално или синтетично).И не се взирайте толкова в алкалното число на маслата,практиката показва че low saps ACEA C1/C4 карат и имат ресурс и след 300 моточаса .В тия масла TBN е 5-6.По принцип на пазара в момента най-издържливите масла са ACEA C3 VW 504/507 ,BMW LL-04,MB 229,52 -официално сертифицирани от API,ACEA и автопроизводителите .Т.н. long life ,при които интервала за смяна може да е 20-30 хил км ,в Азия и САЩ няма такива сервизни обслужвания. Дори самите дилъри там за конкретни автомобили препоръчват смяна на масло 5-7 мили в зависимост дали колата се ползва в тежка или лека среда .В Европа при тези редки сервизни интервали към маслата има високи изисквания за издържливост ,добавят се сукцинимиди,фенолни ,аминни антиокислители .Съвременния автопарк от последните 15-20 години стана много сложен от към периферия ,олекотяване на карантията в ДВГ .След всяко покачване на евро стандарта се добавят нови и нови екологични възли ,които имат нужда от все по-добри ГСМ продукти. Ако един собственик на автомобил иска да го поддържа дълготрайно доста трябва да преди да го купи и в последствие специфики на интервали за обслужване. Идеалното масло е свежото и наличието му в картера ,останалите фактори са подробности от пейзажа .
  7. 5 точки
    Един мой приятел на име Пол получил автомобил като коледен подарък от брат си. На Бъдни вечер, когато Пол излязъл от офиса, заварил някакъв хлапак да се навърта около блестящата нова кола и да ѝ се възхищава. – Ваша ли е тази кола, господине? – попитал той. Пол кимнал. – Брат ми ми я подари за Коледа. Момчето било поразено. – Искате да кажете, че сте я получили от брат си, без да платите нито цент? О, Боже, бих искал... – и той се поколебал. Пол, разбира се, знаел какво желаело момчето – да има такъв брат. Но онова, което младежът казал, разтърсило Пол до дън душа. – Бих искал – продължило момчето, – да мога да бъда такъв брат. Пол го погледнал изумен, след това импулсивно добавил: – Искаш ли да те повозя в колата си? – Да, разбира се. След като се повозили малко, момчето се обърнало и с пламнал поглед казало: – Господине, имате ли нещо против да ме закарате до вкъщи? Пол леко се усмихнал. Помислил си, че знае какво всъщност иска младежът – да покаже на съседите си, че се прибира в къщи с голям автомобил. Но и този път моят приятел бил на погрешен път. – Бихте ли спрели пред онези две стъпала? – запитало момчето. Изтичало по стълбите и скоро след това Пол го чул да идва, но този път без да бърза. Носело на ръце недъгавото си братче. Оставило го на долното стъпало, след това го притиснало силно до гърдите си и посочило към колата. – Ето я, Бъди, точно както ти казах горе. Виж, той не е похарчил нито цент за нея, защото това е подарък за Коледа от брат му. Някой ден и аз ще ти подаря една кола, същата като тази... Тогава сам ще видиш през прозорците всички коледни чудеса, за които се опитвам да ти разкажа. Пол излязъл и пренесъл болното дете на предната седалка. По-големият му брат с блеснали очи се настанил до него и тримата се понесли в незабравимо празнично пътуване. Тази година на Бъдни Вечер Пол проумял какво е искал да каже Исус с думите: „По-благословен е онзи, който дава.” Дан Кларк
  8. 5 точки
    Замина си. Бащичко - издебнал да снима километража - бил намерил отбивка точно навреме - добре че е спрял. След видяното на шоуто, още повече си уважава вехтата кола. VID_20241020_151733.mp4
  9. 5 точки
    Днес реших да сменя антифриза и термостата. Антифриза нужен за смяната е 5 л,заедно с казанчето напълнено на макс останаха към 300мл. Смяната на антифриза е много лесна отвърта се капачката на радиатора. После се отвърта пробката отдолу на радиатора като се поставя съд за да събере 5 л стар антифриз,аз отрязах една 10 литрова туба от вода. Пробката снимка 1 отгоре снимана, снимка 2 отдолу отвърта се на ръка. Източва се антифриза,и следва термостата той се намира под ЕГР клапана,пред термостата има планка на която са закачени кабелите на ланда сондата. С две болчета за ключ 10 се отстранява като се откопчават кабелите от нея. Стига се до термостата и той е прихванат с 2 болта за ключ 10. Отвъртат се болтовете и се издърпва назад тялото. На уплътнението на термостата има две пъпки които пасват идеално но тялото на блока на двигателя и спомагат за правилното наместване термостат. Уплътнението играе и гарнитура така пра завъртането на двата болта всичко прилепва идеално. Сложен и затегнат термостат затегната пробка отдолу на радиатора и се пълни радиатора,използвах фуния която пасва идеално. Пълни се фунията почти до горе,използвания антифриз Оригинален и цвета му е син,който няма нищо общо с сините такива по магазините. Тук ако има време човек може да се почисти ЕГР клапана и пътищата,които са една тръба излизаща от ЕГР и влизаща в тръбите за аспуха под катлизатора ,трябва да се внимава с болтовете два горе и два долу много са ръждясали. Източения антифриз зелен мътен,сваления термостат неоригинален. Ляв оригинален десен неоригинален. Оригиналния взет от https://www.amayama.com/en/part/honda/19301rna306 и платено мито 9 лв,няма такава цена тук започват от цени 90 нагоре. Накрая използвана тресчотка малка с камък 10 удължен. За въпроси и допълнителни разяснения пишете или се обадете ,имам постнат телефон в профила си. Това е процедурата по обезвъздушаване на системата.
  10. 5 точки
    Кой е огромният кораб на снимката? Това е най-големият плавателен съд, строен някога в България – прочутият танкер „Хан Аспарух”. Със своя тонаж от 100 000 тона, дължина от 244,5 м и ширина от 39 м, той действително е бил нещо впечатляващо. Казвам „бил”, защото него отдавна го няма, но да караме подред. В периода на Израело-арабските войни от 1967 г. и 1973 г., Суецкият канал е затворен за 8 години – от 1967 г. до 1975 г. Това повишава рязко търсенето на огромни танкери за петрол в целия свят. Стимулирани от тази ситуация, тогавашните ръководства на България и Полша решават да си сътрудничат и да строят във Варна гигантски танкери. Към онзи исторически момент Полша има богати традиции в корабостроенето и произвежда много добри двигатели, а България вече е придобила инженерен, технически и кадров потенциал да проектира и строи големи кораби във Варненския кораборемонтен завод. Планира се българите да изградят голям брой големи съдове, но през 1975 година Суецкият канал е отворен и търсенето на подобни гиганти пада. Полша преразглежда споразумението, отказва се от танкерите и бъдещият „Хан Аспарух” е достроен за нуждите на нашия търговски флот. Важна подробност е, че „Хан Аспарух” е създаден по българския проект „606” на Института по корабостроене във Варна с главен конструктор инж. Т. Попов. Пуснат е на вода на 24 март 1976 г., а държавният флаг е издигнат на 3 ноември 1977 г. Както често става при нас българите, оценките за създаването на този кораб са раздвоени. За едни експерти той е „звездният миг на българското корабостроене”, за други е символ за „безумните строежи и грандоманщината на тоталитарната власт”. „Хан Аспарух” има тъжна участ. През 2001 г. на кораба избухва пожар, а през 2003 г. е продаден за скрап в Индия, тъй като не отговарял на новите изисквания танкерите да имат двойно дъно. И все пак ако излезем извън полето на вечните пререкания, не можем да не отдадем дължимото на българските работници и инженери, успели да проектират и построят такова грандиозно плавателно средство. Едно от доказателствата, че България може поне да се опитва да стане истинска морска държава, стига да иска. Защото морските държави не се броят по броя на шезлонгите и коктейлите на плажа, а по това доколко технологично и организационно могат да се възползват реално от морските простори. Нашето море може да е много повече от туризъм за два месеца и половина. Елементарна истина, която вероятно сме забравили.
  11. 4 точки
  12. 4 точки
    Да кажем така. Има основно два типа естери, използвани в маслата. Диестери и полиол-естери. Като цяло имат сходни работни х-ки, но разликата е в това, че полиол-естерите са значително по-устойчиви на обратната реакция с вода при високи температури. Тоест трудно се разлагат обратно на киселини и алкохол. Диестерите са евтини, а полиол-естерите са скъпи. Преди години, между 2016 - 2018 ако не се лъжа, гледах в руския форум, отработки на Амсойл Сигничър Серии 5W-30 (мали, колко добре го написах на кирилица ) Та тогава ми направи впечатление колко бързо му се срива TBN-а на това масло. При начален TBN=12,5 имаше доста отработки с TBN около 5 - 6, само след 5000км пробег. С доволен % градско, но не си спомням колко. Питам сега, какви ли естери са използвали Амсойл в техните "топ" масла? Та им даваха периоди на смяна, на по 12 000 - 20 000 мили, и/или една година? И Ravenol не знам какви слагат. Но при Ravenol не се сещам да съм попадал на подобен срив, на TBN-a. Искам да кажа,че няма как да знаем какви естери съдържа дадено масло, тъй като и производителят не ги съобщава в msds-а. Но иначе биват рекламирани със съдържание на базови масла V-та група, естери, и т.н., и т.н. О.к. добре, но може да е кон, а може да е магаре... Пак ще тегли каруцата, но конят е по-издържлив. Няма лошо, освен цената. Няма да разядат двигателя. Само всеки трябва да си има едно на ум, все пак, дали не плаща за кон, пък получава магаре. ... щото магарето трябва да се разпрегне по-рано...
  13. 4 точки
    Преди да купя CR-V-то, се бях мераклисал точно за C-HR. Отидох да огледам една и се разочаровах от тясното пространство за пътниците на задните седалки. Отвън изглежда повдигната, височка, а като седнах на шофьорската седалка, колкото и да я регулирах, все едно си седях в civic-a - на ниско. Тези фактори моментално надделяха. Като сложим и високата цена - отказах се веднага. Отидох да си взема старо, високо и здраво, но на половината цена на C-HR-a. E, разходът за бензин, на CR-V-то е доста по-висок, но ще го избия от разликата в покупната цена. Пък и комфортът е несравнимо по-голям.
  14. 4 точки
    Ето видео на цялата драма с тези лагери и как се решава, в общи линии няколко часа работа, без да се сваля двг. Най-добре търси второ мнение, но преди това от Бултрако искай да видиш това, което виждаш на видеото, за да си сигурен, че там е проблема. Особено след като колата ти не е включена в сервизния бюлетин, но все пак е хубаво да изпратиш един мейл с ВИН-а до Акура САЩ или Канада, в зависимост откъде е вкарана, за да ти потвърдят със сигурност.
  15. 4 точки
    Има голяма вероятност това да си е просто конденз. Сега като се застуди се усилва белия прозрачен пушек докато не се изпари водата. Моята е на газ, също 2.4 автомат и като е студено и я запаля сутринта пуше за минути(моята не гори грам масло нито антифриз) , но след тва изчезва всичко. Предната ми кола го правеше същото.
  16. 4 точки
    Днес бяхме "столичани в повече" - да позяпаме новите коли на авто шоуто. Амии, прибрахме си се с вехтия Леген. През това време: Бързо и евтино. Качеството е скъпо и бавно. Ръбът не е перфектен и нюансът сиво е 99% същият, но като за студентска кола бива.
  17. 4 точки
    Вече имам втора кутия за ребилдване на сухо, докато моята си е на колата. Понеже от Акорд нямаше в цяла Европа ми светна лампата, че същата кутия се е монтирала на Роувър 623, след като Роувър наследяват линията за Акорд в ЮК края на 90-те след излизането на 6-та генерация. И така, намерих си същата кутия на деня след кратко търсене за коли на части е олх. Още сондирам кой мастер кит да си поръчам, дали от Сащ, дали от Китай... Вчера и днес тествах задния тампон на мотора. По книга трябва да се отключва под 800об. и да се заключва над 920об. Там където пуска вакуум и удря в зелената скала означава, че компа през ICM подава импулс на контролера на вакуумния соленоид за тампона и соленоида отваря веригата с вакуума към диафрагмения актуатор на тампона. Не видях скъсано по гумената част на тампона, нито теч на масло. Раздвижих лостовата система с WD40. На драйв и задна не работи с нулеви вибрации, но са доста поносими. Интересно защо се беше скъсал предния тампон. 🤔 Смених си пръскалките на предния джам с такива от сивик 6-та и в момента къпе перфектно. Смених горивния и въздушния филтър, оонацвъках ледове за където имах под ръка и се огледах за филтъра на купето. Гледам, гледам и не виждам. Дали изобщо има такъв на 5-та? 🤔
  18. 4 точки
  19. 4 точки
    Здравейте, колеги, Изчетох всички мнения, които разбира се са доста полярни. Ще оставя и своите наблюдения (като собственик на такъв хибрид навъртял 55к км.), а не от нещо което съм чел в нета. Линк към carspending статистиката на колата може да видите в подписа ми, но ето го пак за да си го имате -> https://www.carspending.com/bg/vehicle/18279-honda-cr-v-hybrid Към днешна дата, средения разход за изминати 56 281 км е точно 7.5 л/100км. За колегата @mandata и другите скептици, само да припомня, че това не е болид от формула 1 и аеродинамиката му не е "Уаал" Също така теглото му е ~1700 kg без течности и товар. Ако среден разход от 7.5 не е топ за такова возило, здраве му кажи. (за справка /пак в профила ми в Carspending/ може да видите разхода на Акорда ми 7-ма ген. с 2.4 бензинов мотор -> 9,21 л/100км , за изминати 90+ к км.) И да, виско зависи от: 1. стила на каране 2. атмосферните условия 3. трафика 4. и още много други Всичките ми зареждания записани в Carspending са отчетени от пълен до пълен резервоар (на колонка), винаги при изразходване на цял резервоар. Т.е. карани между 500-700км. С оглед на горното, в прфила се виждат десетки записи с разход между 6-7 л/100км като най-ниският е 6.19! А най-високият 11.2 (но на доста по-късо разстояние от 320км). За шоуто мога да спомена, че при почти идеални условия, сме постигали разход от ~5 л/100км за около 250км пробег (извънградско, ранна сутрин при темп. на въздуха около 15-20 градуса) Който се чуди дали да си вземе такъв хибрид, мога да му кажа, че съм с 2 ръце "ЗА", но трябва да е добре поддържан и обгрижван (като всяка кола). Поздрави, Веско
  20. 4 точки
    Една жена отишла на пазар и на касата отворила чантата си, за да плати. Касиерът забелязал дистанционно за телевизор вътре и любопитно попитал: "Винаги ли носите дистанционното с вас?" Тя отговорила: "Не винаги, но днес съпругът ми отказа да дойде с мен на пазар, защото имало футболен мач, затова взех дистанционното." Извод: Придружавай и подкрепяй съпругата си в нейните хобита. Историята продължава... Касиерът се засмял и върнал всички продукти, които била закупила. Изненадана, тя го попитала защо. Той казал: "Съпругът ви е блокирал вашата кредитна карта." Извод: Винаги уважавайте хобитата на съпруга си. Историята продължава... Жената извадила кредитната карта на съпруга си от чантата и я вкарала в пост терминала. За съжаление, той не бил блокирал собствената си карта. Извод: Не подценявайте силата и мъдростта на съпругата си. Историята продължава... Но терминала поискал: "ВЪВЕДЕТЕ ПИНА, ИЗПРАТЕН НА МОБИЛНИЯ ВИ ТЕЛЕФОН." Извод: Когато един мъж е на път да загуби, машината е достатъчно умна, за да го спаси! Историята продължава... Тя се усмихнала на себе си и посегнала към телефона си, който звъннал в чантата ѝ. Това било съобщение от съпруга ѝ, препратено на нейния телефон. Тя била взела неговия телефон заедно с дистанционното, за да не ѝ се обажда по време на пазаруването. Тя купила продуктите си и се прибрала щастлива вкъщи. Извод: Не подценявайте една отчаяна жена! Историята продължава... Прибирайки се вкъщи, тя открила, че колата му липсва. На вратата имало бележка: "Не можах да намеря дистанционното. Излязох с момчетата за футболния мач. Ще се прибера късно. Обади ми се на телефона, ако имаш нужда от нещо." Той бил взел и ключа от къщата. Извод: Не се опитвайте да контролирате съпруга си. Винаги ще загубите.
  21. 3 точки
    @dandilov Може да допълниш данните в табличката (която си качил по-горе) от тук - КЛИК MSDS-сите на двете Honda Genuine масла може да се видят тук - КЛИК. В тях също има някои полезни данни.
  22. 3 точки
    @Honda_Z Не се доверявай сляпо на Oil finder-a, на Равенол. И не се вторачвай единствено в 0W-20. Има масла от други вискозитетни класове, които имат х-ки като на 0W-20, а пък предоставят по-добри други х-ки. За твоето изискване да позваш едно масло за всичките ти автомобили, по-добро от OEM, тези, които ти препоръчах PAO + естери бих избрал за себе си, ако бях на твое място. Всички Равеноли имат 20л. кутия. Не само EFS 0W-20. Направих една сравнителна таблица, специално за твоите автомобили. Виж и сравни характеристиките на маслата, и прецени дали да ми се довериш в избора. RAVENOL Eco Synth ECS SAE 0W-20 би бил също много подходящ избор, ако имаше малко по-висок HTHS. Щото с неговия 2,64 mPa*s не бих рискувал при значителен процент градско. Затова и не го препоръчах. За съжаление на двете ОЕМ-ски нямам данни за NOACK, HTHS, Flashpoint, Pourpoint, които също са важни да се знаят. А и да се сравнят с другите, разбира се.
  23. 3 точки
    За информация. Акумулатор Topla, според щампата на него, произведен 2018г. Дойде с Jazz-а, нов внос от Словения, през 2021г. Значи е изкарал общо 6г. и се спомина. Е, аз си го поддържах, де... По един пълен заряд всяка есен и всяка пролет + режим за десулфатизация с пернишкото чудо "Екотоник". Днес купих нов акумулатор 40Ah, ССА 320А, 90лв. Няма да споменавам марката, но е такава, която ползвах на сивик-а от пролетта на 2019г. и съм много доволен! Какво се оказа. Чисто нов показва напрежение на покой 12,48V. Тоест 70% - 75% заряд. Не се знае колко е стоял по складовете. Не мога да преценя и по щампата. Не намирам в интернет за тази марка. Е, задължително на зарядното. Ще му направя пълен заряд със последващ за десулфатизация, пък ще видим колко ще изкара. Та да си знаете. Нов акумулатор - задължително на заряд, преди да го сложите в автомобила.
  24. 3 точки
    То като цяло не изглеждат като иридиеви свещи на 86к. Ако ти е голяма тръпка какво се е случвало в този цилиндър, ходи да ти го прегледат с ендоскоп.
  25. 3 точки
    Добре дошъл и честити радости + нови впечатления! Разлика в звука на мотора заради някое от 2-те горива няма, или е 99% незабележима, та бих те насочил към тази тема: Може да ти е полезна, както и преглеждането на целият технически раздел https://forums.hondabg.com/forum/164-legend-since-1985/ Като за начало виж какво си си купил.
  26. 3 точки
    Сузуки е всичко с изключение на дизеловия мотор. То добре, че е на Фиат дизела, че иначе си представям каква трагедия щеше да е. Проучвах ги преди време за нашия, но в крайна сметка бих ги избягвал.
  27. 3 точки
    След няколко неуспешни опита на моя майстор да открие дадени проблеми, реших най-накрая да пробвам прехваления Мотобокс и Слави. Истината е, че всеки лев си заслужаваше. Да, повече е от гаражните майстори или такива с малки сервизи, но качеството, отношението и подхода към клиента са несравними. Записване на час, на място - от 18 септември за 30 октомври. На предишния ден я оставих, заради реглаж на клапани и Слави ме посрещна - поговорихме си и му разказах какво искам да прегледа, отдели ми време и въобще не ме претупа, а ме изслуша много внимателно. Днес ми звънна в ранния следобед, за да ми каже какво е намерил и дали да го правим, отново ми обясни внимателно и ми остави избор. Отидох да си взема колата, и тъй като имах доста въпроси, човекът стоически ми отговори на всичко и ме посъветва за куп други неща по колата. За мен Слави е коректен, обяснява внимателно, не претупва, и най-важното - няма да смени или направи нещо по-колата, което не е за смяна. Човек и майстор на място, който в днешно време със свещ трябва да го търсиш. Слагам и цените, за да имате представа, ако нещо от това ви се наложи: - реглаж клапани - 120 лв. - рециклиране на хидравлична помпа - 250 лв. - преглед ходова част - 40 лв. - работа при смяна на тампони стабилизираща щанга - 60 лв. Попитах и за други цени, за последващи ремонти: - труд при рециклиране на спирачни апарати - 50 лв. на апарат (ремонтния комплект е още 30-40 лв.) - смяна на 1 бр. амортисьор - 80 лв. - смяна накладки - 60 лв. Та, ако имате нервите и възможността да изчакате месец и половина за час, няма да съжалявате.
  28. 3 точки
    @Rakeem Човекът, за който говориш, е TomNJ - Клик Изключителен професионалист и много земен човек. Имах възможността лично да общувам с него в един друг форум.
  29. 3 точки
    Слагаш на неутрална преди да правиш каквото и да е, и си дърпаш ръчната. Подпри колата с нещо да не тръгне. Изключваш акумулатора да не светне нещо . Вдигаш колата и от страната на шофьора отстрани има капак върху скоростите. Махаш капака и отвиваш стария датчик, на два болта се държи. Преди да вкараш новия трябва да го центрираш с един луфтомер, така че резките да си пасват. Гледай луфтомерът плътно да влиза в процепите за да е всичко точно. После в обратен ред сглабяш и си готов.
  30. 3 точки
    Има и EXLINE (бившо EXTREME AMG) VRS различни вискозитети със състав както си му е редът. Май са правени по насоки и според желанието на участниците от форума oil-club.ru от Bonker. В завода в Лодз в Полшa на VENOL (което си поражда едни смътни съмнения - AVENO, VENOL, RaVENOL и пр. изобретателност на бай Игор Шевчук) и са 70% ПАО и 10% естери. Не е много ясно как във връзка със СВО става бизнесът, но на сайта им https://shop.exline.group си се продават ( с известни прекъсвания за някои продукти ). Цената на прилично хондовско масло 5 л е около 125 лв. (там)
  31. 3 точки
    Аз ходя при едно момче, което има сервиз зад лидъла на рогошко шосе. Там са на клетки, неговата мисля беше 26-та. За реглаж ми взима 50лв, отделно доста неща по ходовата част съм сменял при него и всеки път съм доволен. При мен се случи потъването на няколко изпусквателни клапана и сега му я оставих за основен ремонт. Оставям телефон за връзка с него: +359896880254 . Тодор се казва
  32. 3 точки
  33. 3 точки
    Едно уточнение. По метода за изразходван бензин се смятат 150л. бензин / 1л. налято масло, при масло с TBN>10.0 mg KOH/g. Или максимум 250м.ч. При по-нисък TBN на маслото, сметките слизат надолу! Например за TBN=8.0 mg KOH/g, пропорционално отнесено, се получава 100л.бензин/1л. налято масло. Или максимум 166 м.ч.
  34. 3 точки
    Точно така се смятат, когато няма часовник. Но ти имаш @AzSum Да, до 100 моточаса е само, но аз на километраж B го нулирам на всеки 100 и така вече си ги знам много точно. Сега съм на 5200 изминати километри и точно 240 моточаса Поръчал съм маслото. Тък ондокато дойде ще станат 250, което ми е горната граница.
  35. 3 точки
    Методиката за средна скорост е лесна. Записваш си колко км си минал и за колко време при всяко извънградско. Делиш км на часовете и имаш средната скорост за пътуването. И така с постоянство натрупваш данни. Градското е по-ангажиращо, но ако минеш 10 пъти ежедневният си маршрут, може по същият начин да си сметнеш мото часовете и го приемаш за средна градска скорост и време. После от общият пробег вадиш извънградските км и имаш градските. Градската е в пъти по-ниска, за това е важна - трафик и маршрут са определящи особено за нея! Гледаш времето от паленето, до гасенето след пристигане и минатите мижави километри в големия град и се ужасяваш. И вече като имаш 5000 км извънградска с около 70 км/ч (това са ти 71,43 мото часа) + 2000 км градска, с около 15 км/ч (което са 133,34 мото часа) - ето ти ги 205 мото часа на маслото за 7000 км. За това ресурсът на маслото зависи от мото часовете и магистралното изкарва 20 000 км, а градското 3000 км. Това са еднакви 200 мото часа за всеки от 2-та типоместа за шофиране. 200 мото часа са приемливи за хубаво масло, а километрите са мнОого относителни!
  36. 3 точки
    През 2020г. DXG беше с малко по-различни х-ки и по-нисък работен вискозитет - около 10,4mm²/s, ако не се лъжа. Сега вече е с новите спецификации: API SP (RC), ILSAC GF-6A и одобрение GM dexos1™ Gen 3. Работният му вискозитет вече е 11,1mm²/s. Но както и да е. Пак е едно от най-добрите масла на Равенол. Намалили са му TBN-а от 8,8 на 7,8. Което пък налага по-честа смяна. Особено ако градското е повече. Намали периодите на смяна до 7000 км максимум! Ако ти се експериментира, подходящи масла са: RAVENOL SSV Fuel Economy SAE 0W-30 RAVENOL FDS SAE 5W-30 Тези са с висок TBN = 12,5 mg KOH/g. Ще имат диспергиращи свойства със сигурност до 8000км. За повече не знам. RAVENOL Super Fuel Economy SFE SAE 5W-20 RAVENOL DFE SAE 0W-20 Тези са с TBN като на DXG. При повече градско (къси преходи, често стартиране) рискуваш и да ги разредиш с бензин. Затова смяна на 5 хил. км. Не трябва да е така. При мен започва да потъмнява чак след 5 - 6 хил. км., но не и да става черно.
  37. 3 точки
    За да се стигне до биелен лагер трябва да се свали картера. Отделно не е ясно какъв лагер е превъртял, основен или биелен, казват, че вала бил крив, което поражда въпроса как превъртял биелен лагер криви вал, ако лагера всъщност е основен, как криви вал при положение, че двг работи нормално, без екстремни звуци(трябва да чука страшно) и как въобще са установили, че вала е крив. Ако действително има превъртял лагер, би следвало все още да е в начален стадий и да може да се ремонтира. Звънкай на други сервизи, може да включиш и Фена от Дупница и Маркони от Русе, даже е за предпочитане. https://owners.acura.com/service-maintenance/recalls?id= Провери ли си колата по ВИН, дали влиза в някой от бюлетините?
  38. 3 точки
    Сигурно ли е, че е дим? Да не се окажат нормални изпарения, времето застудя и са по видими? Мирише ли по различно дима, на масло например?
  39. 3 точки
    "Бях в София и с един приятел се возихме в такси. Когато слязохме, приятелят ми каза на шофьора: — Много ви благодаря. Шофирахте прекрасно. За секунда таксиметровият шофьор се стъписа, а после каза: — Ти да не се бъзикаш, а? — Не, човече, не се шегувам. Възхищавам се на самообладанието ви в натовареното движение. — Аха — каза шофьорът и потегли. — Какво ти става? — попитах аз. — Опитвам се да върна доброто отношение в София —каза приятелят ми. — Това е единственото нещо, което да накара всички да се замислят. — Как с един човек ще се оправят всички? — Не става дума само за един. Таксиджията сега се накефи. Днес той ще има двадесетина пътника. Той ще се държи добре с тях, защото подсъзнателно помни, че някой се е отнесъл добре с него. Клиентите му ще са по-любезни с колегите или служителите си, с други продавачи, че дори със собствените си семейства. За ден добрината може да достигне и до 1 000 души. Това си е супер, нали? — Само, че ти си зависим от таксиметровия шофьор —той трябва да предаде добрината на другите. — Виж, — каза приятелят ми, —системата не е защитена срещу глуп@ци. Така, че днес е нужно да съм добър с поне десет човека. Ако от десет, поне трима станат усмихнати и добри, тогава все едно се предава доброто на три хиляди. Ден след ден, капка по капка – вир става… — На думи звучи добре — съгласих се аз, — но не съм убеден, че на практика действа. — Ако не стане – какво си загубил? Аз се чувствам прекрасно, казвайки на човека, че шофира добре. Неговият бакшиш бяха добрите думи. Ако днес не е станало - утре пак се пробва и все един ще се окаже щастлив и усмихнат. — Ти не си добре. — Направено е изследване и се оказва, че онова, което липсва на всички е отношението - никой не казва на никого каква чудесна работа върши. Никой не е благодарен на никого. Стигаме дотам, че не сме благодарни и затова, че съществуваме… — Но те не работят добре. И не съществуват – вегетират. — Все е нужно да се почне от някъде – защо да не е от мен? Защо да не чуят добра дума? Минахме покрай един строеж и видяхме няколко работници, които хапваха на крак. Приятелят ми спря. — Готина сграда. Трудно ли се строи. Работниците го погледнаха подозрително. — Кога ще я завършите? — По план - през юни — изръмжа единият. — Вероятно сте горди, че правите такива неща? И без да дочакаме отговор, продължихме нататък. Тогава подхвърлих: — Странен екземпляр си. — Защо? Когато строителите смелят думите ми, ще им стане приятно. И все някой ще има полза от тяхното щастие. — Една птичка пролет не прави. Не можеш да вършиш това сам. Сам срещу всички. — Ако съм доволен от това, какво ти пука. Не е лесно да накараш хората да станат добри, но ако се включат и други, ще стане по-лесно... — Що направи път на тази жена — гледай я каква дрипла е…. — Може, но ако е учителка, днес класът й ще е доволен и за децата денят ще е прекрасен… Замислих се. Дали пък тоя лудия не е нормален? Докато разсъждавах, несъзнателно се усмихнах и помахах на малко детенце, което ме наблюдаваше с любопитство… Денят изведнъж стана различен…" Агресията провокира лошото в нас, но имаме и добро, и то е заразително!
  40. 3 точки
    Няма да вадиш огледалата, изкарваш триъгълната пластмасова капачка в предния край на джама и там ще видиш буксата за огледалото. Измерваш на идващата от колата (вратата) букса на оранжевия и черния кабел дали ти идва напрежение след като включиш подгрева , ако там идва откачаш буксата и мериш на съпротивление на буксата на огледалото пак м/у оранжев и черен, ако ти дава безкрайност и няма верига значи е прекъснат нагревателя. Това е най-достъпния вариант за проверка без много игра. ако няма напрежение на захранващата букса вероятно е от модула на вратата отговарящ за джамовете, от схемите които разгледах лявото огледало е на предпазител 16 а на дясното е 13. Схемата я гледах в един руски справочник на който нямам 100% доверие но доста неща отговарят, така че имай едно на ум относно цветовете на кабелите и номерата на предпазителите. И пишете си кода на мотора в профила бе хора, сега ако твоята е дизел всичкия ми труд отива по дяволите защото схемите са за бензин
  41. 3 точки
    "И все пак те съществуват..."
  42. 3 точки
  43. 3 точки
    Проблема е решен. Оказа се намокрен компютър и след смяната му всичко се оправи.
  44. 3 точки
    У дома в Willand: Преход от 2940км за 48ч, и ... У дома в Ихтиман: п.п. Някъде в Унгария, брат ми осигурява обяда:
  45. 2 точки
    Смени майстора това е тотално безхаберие да сменя помпи и да не смени течността,това не е майстор. Така на проба грешка ще смени всичко и пак няма да намери проблема. Отиди при друг майстор колегата те е насочил къде може да е проблема.
  46. 2 точки
    Почти същата грозна картинка, на фона на това, което беше това масло. 3% ПАО по сдс, ама на графиката няма нищо. Ето как изглежда едно сравнително добро масло за парите си, като се има предвид, че пробата е на почти 13к км. https://oil-club.de/index.php?thread/14606-ravenol-dxg-5w-30-mazda-3-bn-skyactiv-g-120-12-836-km/
  47. 2 точки
    Здравейте, колеги, от една седмица и за съм с Acura RDX фейслифта от 2018 г. Внесена е от Канада, без удари /взех я от познат на познат/. Първи впечатления: страхотен автомобил, много луксозно изпълнение, вози малко по-твърдо от строто ми FRV, а за ускорението не може да се сравнява . Разхода на градско в София е около 13,5, извънградско през Петрохан 8,2. Може ли информация от къде сте поръчали модула за навигацията?
  48. 2 точки
    И при мен беше по същия начин, лампата само примигва за секунда, което се вижда само в тъмното. Алтернатора се рециклира лесно, на мен ми струваше 80лв в София.
  49. 2 точки
    И 50лв. не струва, вече, това масло, осраха го тотално. 0 пао, 0 естери и слаб пакет присадки. По-добре дай още 20лв. и си вземи равенол дхг, също е 4+1.
  50. 2 точки
    Въпрос на разговори, майстора ти сваля главата и я праща,фирмата ремонтира и я връща. Там можае да избираш кои легла да сменят и мисля справта от която да са направени ,в изпускателните е жегата. Фирмата едва ли поддържат оригинални гумички,цената им е скъпа и ако трябва да сложат надценка,ремонта става солен. Ето едната фирма ремонт глави,има обявени цени. http://koorteh.com/cylinder_heads.htm
This leaderboard is set to Sofia/GMT+02:00


×
×
  • Създай нов...