-
Мнения
3302 -
Присъединил/а се
-
Последно посещение
-
Days Won
184
Тип съдържание
Профил
Форуми
Календар
Всичко публикувано от dandilov
-
Изчакай известно време. Ще заредят. Може да им пишеш един имейл с молба, така ще заредят по-бързо. Пробвано!
-
Забравих, че става дума за Волво... Извинявам се! За Volvo XC60 D3 с двигател D5204T2 си ползвай Мобила (Mobil 1 ESP LV 0W30). Други масла за теб са по ACEA C2, ACEA C3 (или такива със изписана "ACEA C2/C3"), и едновременно одобрение VOLVO 95200377. Ако има такива де...! Аз не успях да открия, с изключение на Мобил.. Иначе, наистина Ravenol, Shell, Yacco, дават масла по ACEA A5/B5, но с одобрение VOLVO 95200377. Явно ще трябва да им се доверим! Одобрението на производителя е по-важно от DPF-a в случая! Само Мобил имат универсалното ESP LV 0W30.
-
SSV е топ масло, но за дизели без DPF!
-
При ACEA спецификациите, "A" е за бензинови двигатели, "B" е за дизелови. ACEA A5/B5 е и за бензинови, и за дизелови двигатели (без DPF). Мoбил1 ESP LV 0w30 има спецификации и ACEA A5/B5, и ACEA C2. Тоест удовлетворява изискванията и на двете. Как? - от Мобил си знаят. https://www.mobil.com/en-pl/passenger-vehicle-lube/pds/gl-xx-mobil-1-esp-lv-0w-30 https://www.oil-club.ru/forum/topic/43130-mobil1-esp-lv-0w-30-свежее/
-
Има достатъчно масла 0W и 5W, които са с еднакви вискозитетни х-ки. Както при ACEA C2, така и при ACEA C3. Например: https://www.yacco.com/upload/media/default/0001/06/82859c87b9cbbf84063b3ac684284da0e9ea9ef3.pdf и https://www.yacco.com/upload/media/default/0001/13/d7dcefcd98f4074e3f24661664176f64455166a5.pdf https://www.ravenol.de/en/product/motorenoel/pkw-motorenoel/ravenol-arctic-low-saps-als-sae-0w-30 и https://www.ravenol.de/en/product/motorenoel/pkw-motorenoel/ravenol-vmp-sae-5w-30 И други... За нашия климат, до минус 5°C - 10°C, 0W нямат толкова голямо предимство. При 50% и повече градско каране, по-добре е да се ползва ACEA C3, отколкото C2 (при DPF), независимо 0W или 5W. Поради недозагряване на двигателя и свързаните с него проблеми, като "blow-bay" газове и разреждане на маслото с гориво. По принцип добрите 5W имат по-малко полимерни подобрители на вискозитета, в сравнение с 0W, и са за предпочитане.
-
То каквато и беля е имало да става, вече е станала... Особено тая гняс в турбото... Сега постепенно могат да се проявяват последствията. Дано да не съм прав! Относно грейд 5W-30, няма абсолютно никакъв проблем, само трябва да е по ACEA C2, или ACEA C3, за да пазиш DPF-а.
-
В блока остава около литър, литър и половина. Може да се източи от една пробка на блока, но не се препоръчва да се развива, понеже вероятността да се появи теч, в последствие от там, е голяма!
-
Тоя черен "сопол" най-вероятно е бил измит от Кастрола. Отлагания от предишните масла. Добре, че филтърът го е спрял това нещо. Може да е останало още в цялата маслена система и кулера. Трябвало е да направиш една промивка на маслената система, преди да налееш новото масло. Не разбирам това за филтърния елемент ("като на Москвич 12-так"). Москвичите си бяха със стандартни, метална конструкция, филтърни елементи. Това при теб е вложка на масления филтър. Такива са. П.П. За новозакупен автомобил (втора ръка) ли става въпрос?
-
@Capt_Flint Ако ти е интересно, можеш да прочетеш цялата история за маслата в този форум. Трябват само интерес и търпение. Информацията е систематизирана както следва: https://forums.hondabg.com/topic/101841-faq-1двигателни-масла-обсъждане-1-част-първа/ https://forums.hondabg.com/topic/104671-faq-2двигателни-масла-обсъждане-2-част-втора/ https://forums.hondabg.com/topic/112760-faq-3двигателни-масла-обсъждане-3-част-трета/ https://forums.hondabg.com/topic/113303-faq-4-двигателни-масла-обсъждане-част-четвърта/
-
Ами при подходящо избрания антифриз се спестяват пари, поне на половина.
-
@Capt_Flint Shell Helix Ultra 5W-30 и RAVENOL HCL SAE 5W-30 са една категория масла, с осезаемо преимущество за Shell-а поради: - GTL ( VHVI III+) базово масло в смес със хидрокрек III-та група (VHVI III). По-термостабилно, по-ниска изпаряемост, изключително чисто. (GTL = GAS To Liquid, получава се от природен газ); - По-ниска температура на замръзване ( -50С), следователно по-течливо при ниски температури = по-облекчен старт и по-добро мазане при студен старт сутрин; - По-висок TBN, около 12, следователно по-голям ресурс от диспергиращи свойства; - Богат, съвременен пакет противоизносни присадки, гарантиращи по-добра защита на двигателя и минимални високотемпературни отлагания и нагари, в сравнение с редовите масла в същата категория. Допълнителна информация: https://www.oil-club.ru/forum/topic/40678-shell-helix-ultra-5w-30-свежее-new-2020/ https://oil-club.de/index.php?thread/1847-shell-helix-ultra-5w-30/&postID=110185#post110185 И моят лабораторен анализ: https://forums.hondabg.com/topic/113303-faq-4-двигателни-масла-обсъждане-част-четвърта/?do=findComment&comment=1057604727 Производството на GTL базовото масло е по-евтино от производството на хидрокрек от петрол. За това и цената на Shell-а е толкова ниска, а качеството е високо. Не случайно карам с такова масло! Защо да плащам 2 - 3 пъти повече за същия ефект...? П.П. Има и https://www.ato24.de/en/toyota-motor-oil-5w-30-sn.html Но заслужава ли си...?
- 2368 replies
-
- 10
-
-
-
@ceco_accord Интересно! Няма логика да го харчи повече, при положение, че е с по-висок вискозитет от DXG, a и то е USVO. Я разкажи малко повече... @Pavel_Pavlov За този двигател на тойота дават масла с вискозитет при 100 °C над 10. При положение, че е на бензин и кара предимно градско, за да избегне ефекта от разреждане на маслото (чести студени стартове, недозагрял двигател и т.н.), е добре да заложи на малко по-висок вискозитет, а A5/B5 са с вискозитет при 100 °C от 9 до 10. От тази гледна точка разсъждавам. Иначе FDS и SSV са много добри масла, но не са много подходящи за него в случая. FO не го харесвам, защото е с много полимерни подобрители на вискозитета.
-
При 80% градско, на бензин, почти всяко масло ще изглежда по подобен начин. Промивка не е задължителна. Но при желание - може. Разправията е повече... Хубаво е след основната промивка, да се направи допълнителна промивка с евтино масло, за да обере остатъка от химията. Накрая, преди наливането на прясното масло, изтегли несливаемия остатък, ако има такъв в картера на тойотата. В моята хонда остават 300 мл. там. Относно маслото - взимай един Shell Helix Ultra 5W-30 и не го мисли. Хем е със стабилна база, хем ще има запас от висок TBN, за да неутрализира киселините от "градското", хем ще има и достатъчен запас на вискозитет при разреждане на маслото с гориво от "градското", хем е с поносима цена и т.н. Ако държиш на Ravenol, бих ти препоръчал SSO 0W-30. Не се плаши, че е 0W-30, има качествата на здраво 5W-30 с по-добри нискотемпературни свойства. . Но пък цената му е много нагоре... Иначе добре си се насочил към DXG, но няма да издържи 8000 км. градско, поради по-ниското алкално число (TBN). Ще го неутрализираш до към 5 хил. км.
-
При прегряване, обикновено първо заминава термостатът. В едни случаи остава частично отворен, а в други - затворен. Може при теб да е вторият вариант. Смени го обезателно. Друго - водната помпа, ако не е сменяна досега, също ги прави точно такива номера. Трето, понеже си карал колата прегряла, е възможно да си причинил и по-големи поразии на двигателя. Но само можем да гадаем. Почни с тръбичката и термостата. Ако след това загрява, или почне да харчи много масло, или антифриз, значи отиваш на ремонт двигател. Дано да е малкият дявол. Успех!
-
Не разчитайте сляпо на електрониката! Тя не е лаборатория! Дава някакви хипотетични проценти на база на инсталиран софтуер (алгоритъм). При достатъчен процент градско и/или други фактори, това масло, в тоя двигател, е свършило преди да ти съобщи "изкуственият интелект". Именно защото е много изкуствен...
-
@JHM Е да, но USVO сегментът би трябвало да си държи рецептурите. Поне е редно, нали е ТОП продукцията. Иначе Ravenol си имат и среден сегмент "Clean Synto", където би било по-възможно да си правят това-онова, но кой знае... А пък Амсойл също си имат хидрокрек сегмент - XL, но при Signature - серията, обаче, скриха съдържанието на PAO в %, в MSDS-а. Сега пишат това: "Тайна, майна"! Равенол пък въобще не дават MSDS. Абе светът е тръгнал нагоре с краката...!
-
@JHM А какво мие при твоя чист двигател?!? Или на тазгодишната рецептура са й в повечко минералката и хидрокрекът...? Напоследък всички са завишили процентно "пълнежа" в маслата. Занижиха качеството, а вдигнаха цените. За това съм се ориентирал към GTL+хидрокрек масла. Евтинки и работещи. @Accord 1,8i LS 2001 Същият резултат като при мен. Почва да потъмнява към 2 хил. км. и продължава да потъмнява нататък. Пиши дали ще е мръднало на щеката към 4000 км. и колко.
-
Няма по-добър от поддържания акумулатор. С първоначален дозаряд и последваща редовна и правилна профилактика!
-
Щом си DPF, трябва да ползваш масла по ACEA C3. Ако колата е Honda и двигателят е в много добра кондиция - може и ACEA C2. Сменяш на 10 хил. км. (максимум на 12 хил.) и си "свиркай". Хубавите добавки за дизелово гориво са силно препоръчителни при качеството на нашата нафта!
-
Ако не са стопени, катализаторите се чистят. Първо се мият, после със специална добавка в горивото се "доизшлайват"! Стават като нови! Само да не си ги хвърлил, че си се "натаковал" жестоко! Ако няма механични повреди, катализатор не се маха!
-
В картера остава 0,4 - 0,5л. максимум. Не е необходимо дасваляш картера. Промивката ще разтвори каквото има там. После може да го изтеглиш със спринцовка или шприц, през пробката за източване. Другата част от маслото е горе, във ваничките на разпределителните валове, а още и в маслената помпа. Поразии може да направи, ако имаш шлака и налепи в двигателя и маслената система, и се откачат парчета от тях. Но това при много мръсен и задръстен двигател. Иначе не би трябвало да има проблем. Промивката разрежда маслото. Ta, aко си с 0W-20, бих се замислил, да не стане "0W-10"... В крайна сметка решението е твое.
-
Ползвал съм Ravenol Professional Engine Cleaner като промивка, веднага след закупуване на кола. Върши някаква работа, но повече бих се доверил на PRO-TEC P1001 Engine Flush. По принцип, ако е чист двигателят, няма особена нужда от промивка. Хубаво масло и честата смяна са напълно достатъчни. Задължително след промивката и източване на старото масло, източи стария филтър и го върни обратно. Налей някакво евтино масло и покарай малко, или пък остави двигателят да поработи на празен ход за 20-ина минути, за да обере остатъка от промивката. Все пак при теб остава около 1 литър старо масло в двигателя! Накрая източи и това масло, и сложи новото, и нов маслен филтър.
