-
Мнения
3302 -
Присъединил/а се
-
Последно посещение
-
Days Won
184
Тип съдържание
Профил
Форуми
Календар
Всичко публикувано от dandilov
-
@benjamin4o Здравей колега и поздравления, че се включваш в анализите на капковите проби! Но за съжаление данните, които си дал са неверни... 1. При 60% градско няма как да имаш средна скорост от 85 км/ч. 2. Също така при това положение няма как да си направил само 110 моточаса. Ако поразсъждаваме малко... При 60/40 ще имаш 4200 км градско и 2800 км извънградско. Ако приемем средна скорост в града 20 км/ч и 120 км/ч извън града, тогава ще имаш 210 моточаса градско и 23 моточаса извънградско. Общо 233 моточаса. Примерно! 3. Снимката, която си сложил е размазана и не може да даде ясна представа за текущото състояние на маслото. Сканирай пробата по правилата, които беше дал emod и тогава ще може да направим анализа й. Успех!
-
Етанолът е водоразтворимо вещество. Винаги ми е било чудно как се смесва с бензин... както и да е... Но с каквото и да го смесиш, той ще се изпарява (кипи) при неговата си температура. Това е и принципът на дестилацията - отделяне на различните фракции според различната им температура на кипене. Маслената система е "отворен тип". В картера нямаш такова налягане. Там се изпарява.
-
И отново се връщаме на моя пост # 1101. А относно етанолът. Той има точка на кипене 78,4 °C. Така, че съвсем спокойно ще се изпари при загрял двигател. При биодизела е друго. Той не се изпарява и се натрупва в маслото.
-
0W20, особено пълната синтетика, са проектирани да работят от минус 40 до плюс 40 градуса външна температура. Така, че факторът "външна температура" в този случай не би трябвало да го обсъждаме. Трябва да се обърне внимание дали двигателят е проектиран за такива масла и едновременно дали състоянието му позволява използването на такива масла. Защото един поизносен двигател няма как да работи добре с 0W20, за разлика от един нов такъв. Иначе през зимата по-ниският вискозитет е за предпочитане от гледна точка на студените стартове, минимизиране на износа от тях и улесняване на мазането, докато двигателят загрее.
-
Ако си с газова уредба, иди на кадърен газаджия, да ти свърже правилно изпарителя. Това при положение, че всичко друго с двигателя е в ред...
-
За теб маслата са 0W20 ILSAC GF-5 или 0W30 и 5W30, но със спецификация ACEA A5/B5. Аз бих използвал последните.
-
Е, аз съм тоя любопитен ентусиаст... Благодаря ти за добрите думи!
-
Аз не разбрах с каква кола си (Civic, Accord...), кой код (номер ) двигател си и т.н. Дай конкретни данни, за да ти се отговори.
-
Хора! Какви филтри, какво чудо... Тая маслена помпа нали трябва да качи маслото до главата и разпределителните валове, а също и да напълни всички маслени пътища. Нали това масло го взима от картера. Как да не спадне нивото при работещ двигател, при това положение? Айде помислете малко... Затова хората са написали да се мери нивото на студен двигател, когато всичко се е стекло в кратера!
-
Да. За в града е перфекният автомобил. Аз също много я харесвам Джазката! Но когато излязох да я карам навън, ми беше много куцо. А съм спокоен шофьор...! Е, карах 1.2, а не 1.4, но чета и други отзиви, че разликата не е голяма...
-
Не, не е! За 2.2 дизел с DPF, маслото е 0W30 (в частност - 5W30) със спецификации ACEA C2/C3. https://www.coxmotorparts.co.uk/honda-shop/genuine-honda-0w-30-new-generation-diesel-engine-oil-4-litres/ https://www.ato24.de/en/ravenol-fes-sae-0w-30.html https://www.ato24.de/en/ravenol-fel-sae-5w-30.html https://www.ato24.de/en/mobil-1-esp-5w-30.html Виж също: https://forums.hondabg.com/topic/109990-обща-поръчка-на-масла-от-ato24de-до-23-ти-юли/
-
На ниски предавки в града е пъргава. Но като излезеш извън града, или по магистралата, и се опиташ да изпреварваш, ще се чудиш дали да не слезеш да буташ... 😁
-
Всички масла по АСЕА А5/В5, които съм виждал са със API SL. По-високо съдържание на цинк и фосфор за по-малко износване. Особено на веригата и разпределителните валове, според мен. За K24A3 - Ravenol SSV 0W30 или RAVENOL FDS 5W-30. Може да пробваш и Шел-а като по-бюджетен вариант.
-
Шел-а на emod по-може да издържи, но Петро-то не! АСЕА като цяло има по-големи и по-строги изисквания към маслата от ILSAC. Аз не бих си шкурил двигателя на твое място. 😉
-
С това малко разстояние ще опукаш бобините!
-
@Pavel_Pavlov https://forums.hondabg.com/topic/107096-капкови-проби-на-двигателни-масла/?do=findComment&comment=1057547083
-
@V4st*r Ако караш нормално - ползвай GDI. Ако караш купето динамично, или спортно - ползвай VX 1000 LL SAE 0W-40.
-
Аха, това си имал предвид. Така си е! Да, за нормално каране обаче! Ако обичаш да "пържиш", emod и fenabg обясниха каква е разликата.
-
По какъв начин да я добавим в двигателното масло? @V4st*r 5W20 = икономия на гориво. Това целят. А в Австралия, при 50 градусови жеги, няма да му е хич добре, на мотора, с това масло. За това там 0W40. Хем за зимата "0", хем за лятото "40".
-
Е, имено такива са Хондите преди 2000г.
-
Ами нали за това е форумът! Има и тема за доверени сервизи и майстори. Четеш, искаш съвет за кадърен майстор в твоя регион и т.н. Тук сме, за да си помагаме все пак... А не... закарх си колата някъде и сега какво да правя...? Пепоръчвам ти да закараш колата където би трябвало, пък да видим дали ще гори масло...
-
Ако колата няма ръжди си струва всеки лев за качествен ремонт! Пак казвам - качествен ремонт! После тая кола ще те вози докато изгние. Щото на съвременните таралясници и ремонт двигателя не може да им се направи... Кой каквото карал до 150 - 200 хил. км. - карал. После идват тук като втора употреба, продават ги за една торба пари, а от тях става само суровина за "Стомана" - Перник! Подържайте си старите коли и те ще ви слушат вярно! По-добре 600 - 1000лв. за ремонт, отколкото 6000 - 10000 лв. за втора употреба - скрап! Че после още една торба за невъзможни ремонти...
-
Имах предвид, че писах конкретно за масла 5W30 със спецификация ILSAC GF-5, понеже тях коментирахме. За тях писах 150 м.ч. на бензин и 200 м.ч. на LPG. Както споменах, те са mid SAPS и със среден TBN. Също така повечето от тях са на "хидрокрек" - базово масло. Маслата със спецификация по ACEA A3/B4 ( пълната синтетика обаче) и ACEA A5/B5 са Full SAPS и висок TBN. Което обуславя и по-голям ресурс от диспергиращи свойства. От лаб. анализите се вижда, че те могат да изкарат 8 - 10 хил. км. и/или 250 м.ч. на бензин. Това исках да кажа по-горе в дискусията.
-
Не мисля, че бърка. Това е правилното - което настъпи първо от трите. Да припомня, че пишем за 5W30 ILSAC GF-5. При АСЕА А3/В4 и А5/В5 нещата стоят по различен начин.
