Jump to content
Sign in to follow this  
beby2010

Екостикер

Recommended Posts

Линк към въпросният репортаж: Link . 2:40-3:30мин ако не ви се гледа целият.

Е това вече е пълен абсурд! Нали газовете са ок, какво значение има пробега?!?

Една добре поддържана кола и над 500К може да даде резултати близки на заводските. 

Не мога да разбера тези тикви, защо се опитват да измислят на ново колелото, като в цяла Европа се използват Евро категориите...

Аз все пак никъде не намерих по различните сайтове някъде пробега да е фактор.

• Thanks 1

И моята скромна кола мина на преглед преди 20 дена. Накрая бай Здравко вика:

- Давам ти еко 2, ама да знаеш догодина еко 1.

- И какво значи 2 ?

- Ами, можеш да ходиш където си искаш.

- А газовете как са? 

- А, добре са, ама колата ти е стара.

• Confused 1

Гледах репортажа с човека с Волвото. Дори той се оплака че критериите не са ясно дефинирани за клиентите.

Моята Легенда е 2007-ма, с Евро 4 в талона и като минавах преглед миналия август не споменаха че 330 000 са им много, но казаха че въпреки покриването на нормите им за ЕКО 4, повече от 3-ка не могат да и пишат. :bash:

Аз също не намерих място, където да се казва, че пробегът оказва влияние на еко категорията. В репортажа обаче казват друго(или поне аз разбирам друго).

В крайна сметка е ясно, че нищо не е ясно. 🙂

Още нещо, сега попаднах на следната информация за немските стикери:

http://technotest.bg/еко-стикери-зелени-зони-германия/

Как Ханс е решил, че всички бензинови МПС-та след 1993г. могат да имат зелен стикер, а Ганьо във вмирисаната си канцелария някъде в министерството на транспорта е решил, че е по-мъж и разбира повече, та си налага неговото неподплатено разбиране...

Интересно също, че на Газ-ката не могат да ми сложат стикер, щот' няма такава графа в таблицата :)

Преди 1 час, ceco_accord написа:

Моята Легенда е 2007-ма, с Евро 4 в талона и като минавах преглед миналия август не споменаха че 330 000 са им много, но казаха че въпреки покриването на нормите им за ЕКО 4, повече от 3-ка не могат да и пишат

Точно така, група Еко 4 е само за ЕВРО V и VI. Няма пряка кореспонденция в номерацията. И моето CRV е по същия начин.

Иначе това за пробега е някаква глупост, ма като знаем какви са по някои пунктове - не ме учудва. Предният път бяха забравили да ми сложат обратно щеката за маслото, добре, че се усетих навреме!

PS. Може колата от репортажа да е дизелак Евро 3, тогава попада в първа група независимо от годината или пробега.

Edited by note

от кадрите се вижда че е дизел 2005-та, аз затова оставих колата без евро категория в талона гледат само година на първа регистрация, и оттам ми дават 3-та катогрия :)

Posted (edited)

Препратка от тук:

За съжаление не можах да видя,тъй като за първи път минавам преглед (канала),с такава скорост.Предните спирачки били добре,но задните,като на колело:tooth:!Да кажем 10-12мин. и колата беше от другия край:plane:.Били нови правила и се ядосваше,че газовия комп., бил "лепнат" вурху лявото бомбе и не виждал добре ном. на рамата.Преди да почне да го повдига и напъва,му казах,че не е "vag"  и че може да го снима,от долния ляв край на предното стъкло.Нови правила и наредби имали,двама човека едновременно провеждаха прегледа и ми лепнаха "еко 3".Та ги питам защо 3,колкото "астрата" 99год.,а те ми разправят за някаква таблица,с годината на производство на колите и нея ползвали.

Та не се учудвам вече на нищо,като в същото време не можеш и да промениш нищо!

По малко нерви,по добре:thumbs1:!

ПП...Незнам дали за показанията на спирачките,не оказа влияние и това,че задния протектор на летните гуми е само 4мм.?

Edited by JHM

Posted (edited)
преди 38 минути, JHM написа:

Предните спирачки били добре,но задните,като на колело:tooth:

ПП...Незнам дали за показанията на спирачките,не оказа влияние и това,че задния протектор на летните гуми е само 4мм.?

Тея не са карали колело отдавна. МТВ с висок клас хидравлични дискови спирачки спира зверски и няма кола която да го бие на спирачен път.

Дълбочината на протектора не играе, но ако гумите са високоскоростни и студени, може да нямат необходимото сцепление по ролките. Но те си знаят как да прекарат кола с неефективни задни спирачки - едновременно с натиска по педала придърпват и ръчната спирачка. :) Не си само ти така - това е масова практика, а и задният мост проектно винаги спира по-слабо.

ЕКО стикера не го мисли - едва ли някога ще влезе в употреба.

Edited by ceco_accord
  • Like 1

абсолютна глупост е това с тия екостикери!

Еко 3 влизат всички бензини произведени между 1998 -2009г. и всички дизели до 2010 вкл. На жената сивика е еко 3 (края на 2005 с изправен катализатор) , пред нас едно изпушило БМВ 5-ца  с три литров дизелов агрегат и без ДПФ , произведено 2001г пак, Еко 3. Всичко масово е еко 3. Поне стикера ми го дадоха да си го залепя аз, където исках зад огледалото!

Не всички дизели до 2010 г. са в кат. Еко 3. Моят е Еко 2, което най-вероятно се дължи на над четвърт милионното показание на километража. Още не мога да го преживея това, но както @ceco_accord казва, тези лепенки няма да изтраят още много.

Единствения им + е че вече имаш колата си в системата и следващите прегледи няма да са чуденка "тава какво е", че Легенда у наше село не бЕа виждАле. :)

Вчера минах за пръв път за стикер. Без катализатор и ДПФ - ЕКО 3. Но според мен не покрива нормите. Много зависи къде се ходи на ГТП. Манипулации винаги ще се измислят, освен ако оборудването не се предостави от държавата, заверено, капсуловано и с техен софтуер ;) 

• Like 1

Това е Гранде Тъпа Простотия, ама нейсе - съгласни сме, като не можем да сме гласни.

• Like 1

Posted (edited)

Не съм искал да правя цигании, но какво да направя, да сложа катализатор и ДПФ? Аз лично не съм ги карал да правят нищо.

Като правих турбото наскоро разбрах, че нямам и катализатор. Преди това не знаех. 

Edited by Bizzito

На този газовете и еко категорията са му най-малкия проблем.

https://nova.bg/news/view/2022/07/05/374735/бусът-движил-се-само-по-ламарини-в-софия-е-минал-технически-преглед/

• Like 1
  • Confused 1

На 25.05.2022 г. at 7:46, JHM написа:

Препратка от тук:

За съжаление не можах да видя,тъй като за първи път минавам преглед (канала),с такава скорост.Предните спирачки били добре,но задните,като на колело:tooth:!Да кажем 10-12мин. и колата беше от другия край:plane:.Били нови правила и се ядосваше,че газовия комп., бил "лепнат" вурху лявото бомбе и не виждал добре ном. на рамата.Преди да почне да го повдига и напъва,му казах,че не е "vag"  и че може да го снима,от долния ляв край на предното стъкло.Нови правила и наредби имали,двама човека едновременно провеждаха прегледа и ми лепнаха "еко 3".Та ги питам защо 3,колкото "астрата" 99год.,а те ми разправят за някаква таблица,с годината на производство на колите и нея ползвали.

Та не се учудвам вече на нищо,като в същото време не можеш и да промениш нищо!

По малко нерви,по добре:thumbs1:!

Ваг имат и на стъклото ;) 

Аз още не съм минавал преглед, чудя се къде да отида септември месец.

На 3.06.2022 г. at 12:33, ceco_accord написа:

Това е Гранде Тъпа Простотия, ама нейсе - съгласни сме, като не можем да сме гласни.

Идеята си е много добра даже! И би свършила чудесна работа, ако се прилага както трябва!

Но!

Както всичко в БГ, така и тая идея за еко-стикерите, се изопачава, неглижира, "замита се под килимчето" и се използва само и единствено да се пълни касичката на Някой.

Кой?

Ми тоя, който има под "шапката си" повече пунктове за ГТП. Тоя си е поръчал законовата разпоредба и тоя си пълни гушката!

И съвсем не му дреме за екология, тровене на народа, стриктно минаване на ГТП, контрол, реално състояние на автомобилите и т.н., и т.н.

И се връщаме на въпроса: "Кой?"

Е докога ще си питаме все "Кой?"

Трябва да рипнем най-накрая!!!

• Like 2
  • Upvote 1

Posted (edited)

Говори се че тея стикери ще отпаднат.

"Той" сигурно е изкарал някой лев, освен ако не са му вкарали некой десен.

@dandilov Не съм против законите, а против малоумието на някои от тях, както и на безконтролността им от самите институции.

Човек не обича да е ограничаван, но ако е ЧОВЕК, сам съзнава къде и кога неговата свобода навлиза в територията на нечия друга!

Edited by ceco_accord