Jump to content
Bizzito

Колко струва да притежаваш кола

Recommended Posts

(2715 лв + 12000 лв) / 16000 км = 0.92 лв за 1 км + 0,16лв гориво на 1 км = 1,08 лв на 1 км. Толкова ми струва удоволствието да я имам на 1 км.

Това е много добра стойност, защото за кратко време са минати много км. Ако същият пробег се мине само градско (5 км на ден - в моя случай) са 16000 / 5 = 3200 дни ежедневно ползване, тоест 3200 / 365 = на около 8.8 години. Но градско я ползвам 1/3,5-та от годината. Тоест 8.8 х 3,5 = 30.8 години. Толкова ще отнеме в този режим на експлоатация да доближа цената на 1 км с такси. Продажбата на колата я няма в уравнението - тя може да е "тотал щета" - не дай си Боже.

Нали сметките са ясни сега?

Евтина и икономична кола с малък пробег винаги излиза по-скъпо на 1 км от каквато и да е "скъпа ламя" с голям пробег, но хората пресмятат колко дават днес, а не колко им излиза на 1 км.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен сметката за 8 години и пробег 150000км. при вложени 6000лв. излиза 4 стотинки на километър. Като от тази сума 1800лв. са за 4 комплекта гуми... Това е без да смятам парите за горивото.

Редактирано от 5 GTT

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми струва по 1.30 лв/км, изчислено от програма на телефоно, където нанасям всичси разходи.
Тук не влиза цената на колата, само другите разходи.
Средно по 6000 - 7000 км на година. Сметката е в облаците..,

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, 5 GTT написа:

При мен сметката за 8 години и пробег 150000км. при вложени 6000лв. излиза 4 стотинки на километър. Като от тази сума 1800лв. са за 4 комплекта гуми... Това е без да смятам парите за горивото.

Объркал към комплектите гуми... 3 комплекта за 1800лв.

 

И като пресметнах разхода на гориво ми излиза 0.08ст. за 1 км. или 12000лв. за 150000км.

Редактирано от 5 GTT

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разходите за гориво, гражданска, винетка, смяна на масло и филтри и други периодични консумативи включваме ли я сметката или те са си константни разходи и за да е по-чиста картинката, тях не ги калкулираме? Ако ги включваме, веселбата е пълна и косата ми се изправя.

Но ако включим само извънредни ремонти, мога да кажа, че аз имам Акорда от 8 години, на 100,000 км е освен един магнит на климатика и две изгорели крушки, и водна помпа, която си сълзеше и я смених, други извънредни разходи и ремонти не съм имал. Но мисля, че в скоро време ще почнат да се обаждат работите и ще почне да ми става лошо.

Гледам горе изчислявате цена на км, но никой не пише как я кара. А според мен разходите и ремонтите много зависят от стила на каране. Моята например на 90% я карам извънградско, гледам да е основно на темпомат, не я пържа с рязко ускорения и високи обороти. Абе, не съм й роб, ама гледам си пазя стоката. Досега ми се отблагодарила финансово за джентълменското ми отношение. 😂

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си трябва да добавя и 2000лв. за гражданска и винетки и разхода го закръглих на 20000лв. 🤥 Ще си взимам кон с каруца🤠

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че много се отдалечихме от основната идея. Моля погледнете таблицата в първия пост, защото така сметките наистина са кръчмарски.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кой както иска (може) да си смята. Факт е че колкото по-малко разходи калкулира, толкова по-доволен ще се чувства. Това не значи че не ги е направил.

Вероятно най-чистият вариант да имаш кола е да не я притежаваш - тоест - чисто нова, взета на оперативен лизинг. Западняците са го измислили.

Плащаш само таксата и, и горивото си. Всичко друго не е твоя грижа, включително амортизация и овехтяване на колата, но добрата новина е че тя не е твоя и не мислиш как, кога и за колко ще я продадеш.

Но в консуматорския социум чиляк трудно си дава сметка че всяка собственост му е "камък на шията" - "къ така че плащам за нещо което немам"?

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Основните разумни въпроси относно колата са 3.

1. Трябва ли ми автомобил за лично ползване? Ако да -

2. Трябва ли той да е лична собственост? Ако да -

3. Колко съм склонен да плащам месечно за това (без горивото)?

 

В света има свръх производство на автомобили (по ред причини) и марките са наясно че не всички от тях са за лично притежание.

Пазарната ниша за изключенията е доста широка и това именно е поради финансовата грамотност в "цивилизованите" държави.

 

Но ние сме фенове на марката, макар че да имаш и да караш Хонда не са еднакви неща.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеизвестно е, че жените харчат в мола, а мъжете - по автомобила, и всички са щастливи! 😉

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

А транс сексуалните и на 2-те места - жална им майка. :)

 

  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста сметки са направени, но заглавието на темата е "Колко струва да притежаваш кола?"

За мен това са неизбежните разходи - документи, поне една смяна на масло годишно, две смени на гуми, автомивки и т.н. Все неща, които са на практика задължителни, за всеки автомобил. Според марка, модел, двигател, година и още няколко фактора тези разходи варират и точно това си представях, че ще се обсъжда в темата.

За останалото всеки си смята както иска - един не смята овехтяване, друг покупна цена, трети нещо друго и наистина сметките са с кръчмарски характер, но и да не бяха, пак няма никаква гаранция, че притежаването на две еднакви коли от двама различни шофьори би им струвало еднакво.

  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 8 г. експлоатация на газ колата и ГИ са изплатени.Общата сметка за кола,ГИ,консумативи и гориво показва 0,29лв/км. Пирфектно.Още дълги години да ни возо Д-тата ;).

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези сметки ги избягвам отдавна поради факта, че само джантите без гумите ги платих на цената на Сивик 6-та 1.5 малкиУ витЕк. Това колко струва да имаш едно нещо зависи само и единствено от личният избор и нищо друго. Стигне ли се до тези сметки в таблици и хвърчащи листчета, по-добре да се ходи до някой голям паркинг, един приличен фотоапарат, снимките и те така. 

  • Харесвам 3
  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото, статията, която започна тази дискусия, на този Стойне Василев (за пръв път го чувам) е платена реклама на Simpl. 

 

Сметките му не излизат изобщо. Каското е 4% от Застрахователната сума, която САМО за първата година е пълната цена на колата. След 2-ра, 3-та и тн каското пада (драстично), защото пада и застрахователната сума. В таблицата не е предвидено това (умножено е 5*2400).

 

Данъка е абсурден. 350 лева данък е за кола 323 коня (в София). 323 коня кола за 60к лева успех...

12к лева ремонти ? Писал човека за 3 години гаранция фабрична и тн. Повечето дилъри в БГ дават 5 години/150к километри, а някои дори нямат ограничение в километрите (Хюндай, Форд, Ягуар, Ленд Ровър). Други са 6/200 (Тойота).

 

Може би само френските коли биха се обезценили със 75% за 5 години. Дори и за тях трудно. 

 

Общо взето статията е пълна с абсурдни, явно тоя "финансов консултант" си е продал името за торба пари за реклама.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 21.04.2021 г. at 11:40, 5 GTT написа:

Прав си трябва да добавя и 2000лв. за гражданска и винетки и разхода го закръглих на 20000лв. 🤥 Ще си взимам кон с каруца🤠

150000км тоя кон ще ги изкара ли :D :D :D

 

едит: Тия сметки не знам защо ги правите, само ще се депресирате. Както се казва Кеф цена няма. Цецо можеше да си караш акордеона, но го смени и разликата е на лице :) 
Сестра ми си купиха cr-v 2018, Не че не можеха да карат и с джаз-а, просто им трябва повече място. Лошото е че багажника на cr-vто също не им стига :D :D :D

Редактирано от Drone
  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човек трябва да опита от всичко. Акорда си беше супер, но Ледженда е епохален. Такива коли вече няма да има - Хонда минават към "енергото".

Статията не е за да и повярва някой, а за да предизвика у него размисъл и да намери своите си отговори - ако ги търси де.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, Drone написа:

150000км тоя кон ще ги изкара ли :D :D :D

 

Стегнал съм го за още толкова🤠 Вчера гледам изминал от както му смених маслото на 2 април е изминал 2900км. Вече е с двама ездачи и се язди здраво🙂 Оффф, сега чак зацепих за кой кон говориш😆

Редактирано от 5 GTT
  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето още малко кръчмарски сметки...

По отношение на обезценяването, то е най-голямо между петата и десетата година, на десетата остатъчната стойност може да е 18-20% от покупната цена.

Каското също пада след десетата. По груби сметки за хонда в горния ценови клас, ако за първите десет години каското е примерно 25 хил. лв., за следващите десет би било около 6 хил. лв.

Каското е безусловно най-големият разход по един автомобил, но не зависи от конкретната бройка която притежаваш, т.е. преглъщаш го без въпроси.

От тази гледна точка икономически най-изгодно е да се купува автомобил малко преди момента, от който кривата на обезценката почва да се изглажда.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Както и да го гледаш кефът си има цена. И който се наслаждава на кефа си я плаща. Въпросът е дали иска да знае колко плаща. За някои е важно да знаят за кое колко плащат. Ако наистина човек смята, че е оправдано да плаща повече за по-голямо удоволствие, няма причина да се стряска от сумата. Ако се стряска, значи му липсват някои умения за управление на пари.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно съм съгласен с последните 4 коментара :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, Pavel_Pavlov написа:

Въпросът е дали иска да знае колко плаща

Едва ли има човек, който да не иска да знае и да не знае, щом вече плаща. Аз не познавам такъв. По-скоро има хора млади и/или зелени, които имат различни предварителни очаквания, но това животът го поправя бързо.

Що се отнася до воденето на подробна статистика, според мен зависи от характера и навиците на човека, а не от платежоспособността му.

  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Днес се убедих, колко струва да притежаваш кола! 500 лева! Днес единствената кола, която харесахме в една автокъща беше капарирана. Оня прави оферта 500 лева от горе и готов да я даде... Естествено си тръгнахме ... За 500 лева да си плюе на реномето.

Редактирано от 5 GTT

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всеки сам преценява на колко думата си оценява!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

Не изключвам и блъфиране...🤑!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

Криза е.

Вчера отивам в 1 морга да си търся крик (за 1 проджект). Изнасят ми 3 различни, запазени и питам "колко пари" (без да посочвам избора си), а пича вика "10 лева". Вземам най-хубавия и вадя петолевка и монети, знаейки че имам още 4 лв на желязо и го питам "става ли за 9 лв, а той - "Абе не излагай се, дай 5-те лева и бегай". :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично за мен кръчмарските сметки в тази тема са доста по-полезни от статията. Ако някой реши да залитне по услуга от типа на simpl, ще остане неприятно изненадан от лимита на пробег, който налагат с условията си. Накрая да не стане така, че имаш и плащаш нещо, което обаче не можеш да използваш. Четете внимателно.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е много обширна и всеобхватна, и място за спорове и дискусии бол. Бих обобщил за мене си по следния начин: Който си има брада, си има и гребенче да я реше! Въпроса е дали гебенчето е достатъчно голямо за нашата брада, или брадата ни е твърде голяма за гебенчето!? 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мен е 0,36 лв./км., заедно със цената на закупуване! Период: 8 години и 4 месеца. Изминати 80 324 км. Включени всички данъци, "гражданска", ГТП, винетки, ремонти, консумативи, гориво, добавки за гориво, даже и течност за чистачки! :)

... А не жаля нищо! ;)

  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За 6г. и 100к. ,при мен равносметката е 0,37ст. на км.,айде и от мен 3ст.Та 0.40ст.на км.,как да не си доволен от газта😁!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aааааа, такаааа!

Излиза, че до момента от София до морето и връщане, общо 900км ми струва  360лв ли?

:plane: ли карам?

 

Включването на цената на закупуване би трябвало да се елиминира за да получим разход на км, но

пък амортизацията е за 10г общо!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя темата е "Колко струва да притежаваш кола".

Имам 1 такава - точно като за заглавието. Купих я преди 3 години за 500 лв + 100-тина за транспорт. Само я притежавам - бракувана е и стои за донор на Сивика от подписа ми.

Самия той е "в движение" - плаща му се всичко за да е легитимен, но се кара рядко - има няма 1 резервоар бензин на година - просто за кеф, щото е безподобен: 

Подозирам че на километър (според горните сметки) ми струва десетки левове, а не стотинки.

Тях ще броя за Ледженда, че се кара много и е на газ.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 12.06.2021 г. at 10:12, darius написа:

Aааааа, такаааа!

Излиза, че до момента от София до морето и връщане, общо 900км ми струва  360лв ли?

:plane: ли карам?

 

Включването на цената на закупуване би трябвало да се елиминира за да получим разход на км, но

пък амортизацията е за 10г общо!

 

Така де, нека има и такива сметки. Може да е полезно за някого. 

Има хора, които биха искали да включват всичко в сметката, включително сумата за покупка. Други биха изключили административните разходи, защото те не се отнасят към изминатите километри. Зависи си от това кой как иска да пречупи нещата през собствената си призма.

 

За да спра да съм голословен - и аз ще говоря в цифри. Скоро се навършиха 2 години, откакто съм със сегашния ми Акорд 7 ген к24.

Покупка - 7800 лева.

Бензин - 6179,66 лева.

Поддръжка - 5845,60 лева. Тук сметката е много висока, защото в началото се наложи да сменя скоростната кутия (мисля, че съм писал някъде из темите ми за тази случка), доста (според мен) пари изхарчих и по спирачките и фаровете. Спирам да изброявам, за да не звучи като оплакване.

Административните разходи - 2332,62 лева, като идната седмица ми предстои да купя нова годишна винетка. Останалите неща за тази година + застраховка до юни '22 вече са платени.

 

В горните сметки не включвам разходи за течност за чистачки, автомивки и подобни глезотии, като това да си купувам шампоани, вакси и спрейове за автомобила.

 

Изминал съм 32020км и сметката дотук е по 69ст/км. 

Разходът на бензин е 9.94л/100км (не съм правил съпоставка между градското и извънградското каране) - 19ст/км.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Ако на някого му е полезно въпреки че тази информация я има и в сайтове като carspending

 

Имам акорда от почти 3г и дотук разходите за 58хил км са:

За гориво: 0.137 лв/км (първите 2 месеца карах на бензин, после – газ)

За поддръжка: 0.116 лв/км

Гориво + поддръжка: 0.25 лв/км

Общо с покупката: 0.48 лв/км

 

Разбито:

Spoiler

първоначална покупка и обслужване (включва газовата): 0.154 лв/км

за данъци и такси: 0.027 лв/км

за консумативи: 0.054 лв/км (включва всички мивки, течности и пр.)

за ремонти: 0.046 лв/км

за подобрения: 0.036 лв/км

за гуми и джанти: 0.016 лв/км (предстои ми купуване на нови зимни + летни, така че тази категория ще скочи)

 

image.thumb.png.29317dd10dff75f63467683748374187.png

Редактирано от Pavel_Pavlov
Корекция в изчисленията
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

Жена и кола искат поддръжка. Обичаш ли ги - даваш. Ако не - даваш ги на друг.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук ми се види една грешка, подвеждаща - включва се себестойността на автомобила. При все, че не говорим за колекционерски такива, това отпада от оценката. Нов, стар, поддържан или не, марка и т.н.

Ползвал съм Carspending да направя и аз един анализ на разходите. Годишно разход за такси,поддръжка и гориво до 4000лв/20 000км =0,2 лв/км.

Това ми е достатъчно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...