Jump to content
Sign in to follow this  
Veseliq

Motomoshi (CarSpending.com): Android & web приложение за следене на разходи по МПС-то

Recommended Posts

Приложението изглежда страхотно, поздравления! Очаквам с интерес имплементацията на статистиката и графиките от сайта.

Сега с това приложение наистина обмислям дали да не траквам паралелно в моя си файл и тук – основно за събиране на фийдбек. Не са много нещата, които ми пречат да мога да конвертирам :). Мисля, че Чавдар ти е предал малко обратна връзка от мен, но виждам, че си зает с аппа. Когато имаш желание, ще се радвам да обсъдим идеи. Ето няколко, накратко описани (извинявам се, ако не съм разбрал добре как работят някои от нещата и фийдбекът ми е безполезен):

– Повече опции за засичане на разход. В момента се поддържа само „пълно-пълно“, а виждам как би могло да е полезно и засичане по „пълно-празно“ или „празно-празно“. Последното е особено полезно за засичане на разход на бензин когато караш на газ. Да отбелязваш бензина като пълно–пълно си е работещ workaround, но има очевидни недостатъци.

– Възможност за използване на моточасове така както в момента за известия се ползва време и дистанция. Ако въведа средна скорост в град, извън града и магистрала, бих могъл лесно да настроя нотификейшън по часове работа на мотора. Разбирам че това би било насочено към малък процент от потребителите ти, но за мен, и може би други, е доста ценна функция.

– Възможност време/км/моточасове на някой нотификейшън да текат само през дадени месеци. Например въвеждам 8 месеца живот на зимните гуми, но те да текат само през зимния период. Или 20000 км. Всички „сезонни разходи“ могат да са обвързани или с фиксирани месеци, или с полето „зимни/летни“ гуми.

– Връзка на нотификейшъните с конкретни записи. Възможността да отбележиш някой разход, че се повтаря след Х време, километри или часове работа би позволило вадене на по-интересна статистика като лв/година или лв/100км, както и по-подробна разбивка като пари за ремонти, консумативи и т.н. Пример от моето файлче:

image.thumb.png.95f97a3fe0373d9fe27461f55fe48842.png

– Статистика за разход според бензиностанция, както и колко км си изминал. Човек би се замислил откъде ще зарежда, ако вижда че средно има 1 л/100км разлика в разхода между две бензиностанции. Това би позволило и цялостна автоматична оценка на много бензиностанции: да се сравни средният разход от дадена бензиностанция със средния разход на колата изобщо. Съответно -Х% би било добре; +Х% би било лошо. Ако се извадят данни от повече коли, би било полезно за всички.

– Въвеждане на „необичаен“ пробег/разход. Ако се прибирам от Пловдив до София за 4 часа в задръствания, не бих искал това да ми нарушава статистиката, защото ще изкриви данните ако планирам разходи по бъдещо пътуване например.

– Въвеждане на приходи – продал си стара част от колата = минус към сметката за поддръжка например; предлагаш място за споделено пътуване – минус в разходи за гориво.

– (По избор на потребителя): нотификейшъните да се ъпдейтват към очакван километраж към днешна дата, а не към дата на последно зареждане. Ако зареждам веднъж месечно може дори да пропусна някое известие, а има достатъчна статистика за да се предположи с немалка точност какъв ще е километражът на колата в дадена дата.

Edited by Pavel_Pavlov
  • Like 2
  • Upvote 1

Димо, да рапортувам един проблем с нормалния сайт (carspending.com) :)

Значи, записките за разходи не винаги се отварят (разширяват) като ги гледаш.

Поиграх си от ония дни и установих че се случва след като смениш страницята (2ра, 3та и т.н.)

div-чето което го показва с многоточие накрая (елипсис) не се експандва... тва е.

Надявам се да е лесно да се оправи.

При нужда от още детайли - звънкай/пиши, имаш ми всички данни ;)

Благодаря! Бъгът е оправен. Междувременно приложението има почти всички функционалности на сайта за тракване на разходи. Започнали сме работа по изкарване на цени на бензиностанциите, експорт и импорт на данни и други! :)

• Like 2
  • Upvote 1

Привет и от мен. 

Уникално добро приложение, което ползвам от година и нещо активно. Само едно нещо много ми липсва - приложение за iOS. Дали има ориентировъчна дата кога би се случило :).

Поздрави

@AuruMoon благодаря за обратната връзка! Имаме амбиции за iOS апп, но в момента нямаме ресурс да работим над второ приложение. Ще бъде обявено, когато това се промени.

Вече може да експортирате и импортирате обратно данните си :) 

• Upvote 2

Ако в бележките има няколко реда и запетаи настава бъркотия в Ексела ... което си е проблем на ексела :(

Ако сте пробвали с нещо различно от Ексел, което се държи по-добре?

Edited by Restless

Ексел се справя, но с малко по-различен подход от дабъл клик на CSV файла. Опитай следното:

Отвори нов празен файл в Ексал. Отиди на Data –> From Text/CSV и избери файла, който си свалил.

image.thumb.png.c2fb3241507246a68dd6bb379cb08062.png

След това в новия прозорец отгоре избери

File Origin: Unicode (UTF-8). Или друго, което ти дава коректно четене на данните.

image.thumb.png.10987aaca84b2f72356fe3026d012d1f.png

Алтернативно, можеш да отвориш CSV файла с който и да е текстов едитор и вероятно ще видиш правилно изписани бележките ти. Аз ползвам Notepad++ и го препоръчвам. Но за таблици като тези, Ексел е по-удобен (по описания по-горе начин).

Edited by Pavel_Pavlov
  • Like 1

Това за кирилицата е ясно. Проблемът е ако в бележките имам няколко реда

Ето го ефекта.

image.png

Edited by Restless

Коя версия на Ексел ползваш? И това е резултатът от импорт през интерфейса: "Data –> From Text/CSV"?

Защото сега тествам с последната версия Ексел и резултатът е добър:

image.thumb.png.67f76f9dac22e061240f48dd81efe1db.png

(Същото е и след самия импорт)

Бележката от първия ред на "Expenses" е записана на три реда, а в Ексел излиза слято.

Ето как изглежда в „суров“ вид в CSV-то:

image.thumb.png.bf733149ce8c1fe7188e3a154da68e4e.png

И в сайта:

image.thumb.png.e95aafef211352489e3c92be3f5236c8.png

ПС: Същото е и със запетаите. При мен няма проблем.

Edited by Pavel_Pavlov

Пичове, това как ще ви разпознае Excel-a файлчето зависи от настройките за разделителя (delimiter) на операционната система.

Точка и запетая е по подразбиране за България, а запетая за Щатите.

Точно заради евентуалните запетаи в полета със свободен текст е често по-добре генерираният CSV да ползва ";" за разделител.

Вече ако и регионалните настройки са за България прескачате това упражнение с Data –> From Text/CSV.

image.png

• Like 1

Не съм сигурен дали това е проблемът, но в случай, че е, най-лесно се оправя като в текстов едитор добавиш един ред най-отгоре на CSV-то със следното:

sep=,

То може да не е лошо да се добави в самото CSV при експорта.

Но стринговите полета са оградени с кавички, а запетаята играе роля на разделител само когато е извън кавичките. Същото трябва да важи и за новия ред. Странно ми е защо Ексел не би го разпознал това освен ако не е свързано с по-стара версия и да е оправено в по-нова.

Edited by Pavel_Pavlov
  • Like 1

Значи ... ако не ви хваща новия ред (странно), може да е от това, че CSV-то е с LF(\n), вместо с CRLF(\r\n)

image.png

Иначе аз бих му сложил и BOM на тоя файл, че да му е ясно на Excel-a, че текстът е UTF-8. :D

Млъквам.

Notepad++ - Convert to UTF-8-BOM - отваря се с дабъл клик

През Импорт от Текст се скапва... но това било бъг в Ексела поне 2007ма версия насам

има няколко начина да се заобиколи, включително с дайре при пълнолуние:

(копи от нотпад, пейст в ексела - Дата - текст2колони - калпаво е, но като пейстнеш втори път  е ок ....

....

страх ме е да си помисля човекът който беше споделил този РАБОТЕЩ съвет до какви дълбини на отчаянието е бил достигнал o-O)

Явно за 2019 това е оправено :D

Дано някой има полза от погубените 60мин от живота ми ;)

• Haha 2

@Veseliq,

аз имам един въпрос, свързан с приложението.

Има ли начин да се въвеждат данни, когато не съм свързан към интернет? Един вид да мога аз да си виждам зареждането, а когато вече се свържа с интернет, информацията да се импортира?

• Like 1

@Knoxville все още не, но се пече :) Това беше идеята по начало, има много свършена работа по въпроса, но все още не сме го довършили, защото започна да става дебело.

@dindin @Restless новите редове във файлът наистина са LF, вместо Windows-кият CRLF, но това не би трябвало да е проблем последните 10 години... :(

Колкото за BOM на UTF-8 файл - това е някакъв безумен бъг на Windows Excel. UTF-8 не трябва да има BOM. Има как да има, но се препоръчва да не се слага, защото може да чупи програми, които правилно не очакват BOM на UTF-8 текст. В спецификацията на UTF-8 пише ако файла има BOM, да се игнорира. BOM има отношение за UTF-16 и UTF-32 - тъй като там има повече от един байт на символ (съответно 2 или 4) и техния ред в паметта може да се различава - BOM казва кой е старшия байт...

• Like 2
  • Thanks 1

Аз предлагам, ако може да се направи, колонка за цената на труда и ако може да се смята и отделно дадената сума за газ и за бензин и накрая да се събират общо. 

• Like 1

Добро утро, имам проблем с приложението.

Изскача ми съобщение, че ми е изтекъл 60-дневният гратисен период, в който возилото ми може да бъде напълно скрито и не ми позволява да въвеждам нови записи, ако не ъпгрейд-на към ПРО. 

Влизам си в настройките, правя возилото да бъде видимо, но след това отново изскача същото съобщение и в момента не мога да въвеждам нищо.

С Андроид съм и ползвам мотомоши. От 2 седмици не бях въвеждал нищо. Мисля, че през това време имаше и ъпдейт на приложението.

Edited by Knoxville

Привет и с извинение за забавения отговор - това е бъг, който може да се оправи при излизане (logout) и влизане обратно в акаунта в приложението. Повече няма да се появи грешката.

Пускам нова версия, в която Pro ще струва еднократно 14.99лв, не абонамент. Ако някой има абонамент - може да ми пише и ще му дам код за отключване на пълната версия, завинаги :)

• Upvote 1

Здравей, мерси, оправи се.

А каква е цената на Pro версията за година? Мисля, че някъде бях мернал 10 лева?

10 hours ago, Veseliq said:

Пускам нова версия, в която Pro ще струва еднократно 14.99лв, не абонамент.

@Knoxville няма смисъл от абонамент за 1 година за 10лв, щом вече еднократното закупуване важащо завинаги (до евентуална промяна) ще струва 14.99лв. Поне аз така го разбирам този пост.

Edited by hrisimow

Да, цената беше 10лв на година, но бързо стана ясно, че много хора не искат са обвързват с подновяващи се плащания - за това го направихме еднократно. Ако някой е купил абонамент за 10лв, ще опитам да му дам код да запази Pro версията и след като абонамента изтече :)

• Upvote 3

Като се въвежда зареждане - в началото се избира дата

поне при мене доста бави, чакат се 3-4 секунди да изкара "календара"

Дали би могло графичния календар да може да се изключи и да се вписва на ръка?

Така е, но проблемът не е в календара, а се проявява като отвориш прозореца за зареждане (и ново, и редакция на старо) и натиснеш което и да е поле за input.

През Motomoshi (Андроид приложението) се въвеждат по-бързо :)

Edited by Pavel_Pavlov

Има ли някакъв шанс да се добави в гараж-кола ... данни за мпс-то, поле с vin номера. Удобно е когато се наложи да се търсят разни части, човек да има бърз достъп.

Като "workaround" може да си създадеш напомняне с избрана крайна дата или краен километраж далеч в бъдещето и в полето Бележка/Note да си попълниш всички нужни данни за мпс-то.

• Upvote 1

През мобилното приложение не може да се добави зареждане, ако зареденото гориво е над 99 литра. При опит да се въведе 142 литра заредено гориво дава, че е твърде голямо числото.

• Like 2

Posted (edited)

Тъй като съм iphone и нямам приложение за телефона - скоро си направих регистрация през сайта carspending, но много често ми дава някакви грешки ( днес дава грешка 8 - вътрешна грешка в сървър) и точно, когато съм на бензиностанция не мога да вкарам данни през сайта. Моля за мнение дали е при мен нещо проблема или в сайта за момента

Edited by Павката

В момента (днес) сайта не работи.

За първи път от толкова години ми се случва лично на мен...

@Veseliq sup ?

Иначе, аз винаги си записвам километрите на касовата бележка и после вкъщи на спокойствие си ги вкарвам от компа (през web страницата) ;)

• Like 3

... и аз днеска (06.VII.) останах изненадан, след като ми даде грешка при отваряне на https://www.carspending.com/bg/vehicle... сега ще си държа бележката докато сайта заработи :-)

И днес сайтът не работи.

1682028807_502BadGateway.thumb.jpg.a301365bf6f53ff26f0e83bfd65da550.jpg

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Upcoming Events

No upcoming events found
  • Create New...