Jump to content
Слави CR-V

Задължителни зимни гуми.

Recommended Posts

Хубаво се уредих сега, на лятото си купих чисто нови чисто летни щото си знам че по ски не ходя по балкани не се катеря зимъска, имам и втора кола обута целогодишно с зимни гуми и зимата така или иначе си седим в градо си карам градската малка кола с зимни гуми. И сега излиза че трябва да зазимя хондата дори да няма грам сняг а при нас обикновено няма, виждаме го на картичка чат пат само щото няма зимни гуми. Е бати ся и втори джанти и гуми ли тряя купувам, и да им търся място и мищория де да ги държа, аи сиктир. Инак харесвам закона, щото пък зимата да караш с летни гуми си е...... със сигурност ще спаси доста човешки животи, ама пък мен ме прееа заднишката, ако знаех че ще стане така щях си купя едни всесезонки и пеи сърце.

  • Надолу 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И Аз гледах новините това кой го е приел неразбрах ;))))))))))))) ЧЕ НА НОВИНИ НЕМОЖЕ Да се вярва като цяло .

НИе в бургас сняг не сме виждали а искат ДА КАРАМЕ 5 месеца със зимни гуми ;). :whistle:

Редактирано от K1r1L

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още не е прието. Тепърва ще се гласува.

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И да не е ще го приемт, и да нямаме сняг както и вие те се оправдават с ниските температури че пътя на летните се удължавал при ниски темп, Ок така е, ама за кола дето я вадя зимата веднъж в седмицата само за да я разходя да не се схваща в гаража да дам минимум 500 лева за втори комплект нещо не ми се връзва в бюджета. То верно няма как да разделиш кои къде и колко кара, закона

е е за всички, както и няма как да гарантираш че като си сложи Мемед на БМВ-то зимни гуми нема да го изпъразля пак дано в некои стълб а не в някои от нас с летните дето едва стъпваме на пътя зимата от съображения за сигурност :) Аз като съм с летни зимъска дори на сухо си карам много внимателската щото си имам едно на ум, ама с другата кола с зимните съм далеч не така кротък :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе, не знам колко не е прието, но по новините казаха, че е прието и става задължително, от 01.11.2015г. 

Вчера гледах по сайтовете за нови зимни гуми, днес също и ми направи впечатление, че лекинко са скочили цените, с по 20 лв. средно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре са го намислили.Зимната гума си е зимна,аз от както се помня винаги имам 2 комплекта гуми с джанти и има защо.Дори да няма жертви стига да поднесе някъде и ремонта ти е в пъти повече от колкото гумите.Да не говорим за животи,пък и като имаш хубави гуми не го мислиш за дълъг път!

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Вчера гледах по сайтовете за нови зимни гуми, днес също и ми направи впечатление, че лекинко са скочили цените, с по 20 лв. средно.

Така или иначе, ща не ща ше ги сменям зимните, но.... защо пак изтеглям късата клечка?!

Докато си ги избера, може да скочат с 40-50....

Е това не е честно и редно!

Edit: тези решения всеки сам си ги взима, но императива не бива да се налагат преди началото на сезона. Едно добро решение да се превръща в хранилка.

Редактирано от vesivanova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най накрая нещо смислено да приемат.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То това е толкова смислено, колкото и това, да се кара на фарове целогодишно.

Каква е статистиката за България, след като го приеха? Всеки ден по новините гледам, все повече и по-жестоки произшествия.

Не съм против зимните гуми, но каращия няма ли акъл, добра подготовка, познаване на поведението на автомобила, абе ако не кара разумно и най-добрите зимни гуми,няма да помогнат.

  • Нагоре 3
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То тва е проблема че доверието в гумите дава на повечето шофьори увереност да надценяват обстановката и да си позволяват да карат по неразумно в зимни условия.  Иначе подкрепям закона ама да бяха казали барем миналата пролет още да ги ева, ся щях да имам Пирели скорпион стр а не Фулда еко контрол :) На мен не ми пречи да се лиша от тая кола за зимата ама тя ще се схване е бати :) С фена съм съгласен да се гледа и дота, виждал съм коли с дот от преди 10 години, ква гума е тва и на кво се разчита там е бати.

п.п. И сега типично по български, кво ще стане ако ме хванат с две зимни от пред и две летни от зад :tooth: 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А тези, които карат целогодишно със зимни M+S гуми :) имам такива познати. Правят го поради липса на средства. Гумите им са зимни ама доста изтъркани. Сигурно полицаите ще ходят на работа със шублери :D

 

Редактирано от ruil4o
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз карам сега със зимни като летни,но ще ги хвърлям. Просото ползвам гуми от Австрия. Миналта зима взех 4 чисто нови гуми ноември месец. И след това като падна снега нямах никакви проблеми :) Даже в най-големия снеговалеж ходих да карам нощно на Боровец :D

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако това мине ще е поредния лобистки закон. който ще напълни джобовете на вносителите дето не могат да си изпълнят квотите. За справка в Бургас от три години не е падал сняг.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, дори и най-добрата лятна гума, при ниски температури(по дефиниция под 8 оС) става на камък. Нито има сцепление, нито на мокро се държи добре(не защото не може, а защото се е вцепила), спирачният път се увеличава значително, в завой да не говорим, че изобщо не държи. Зимната гума се слага не само, защото е завалял сняг, а защото с нея има сцепление при въпросните условия. Твърдо за закон задължителни зимни гуми, а ако и дот започнат да изискват - още по-добре. И преди да започнете да ме хейтвате, се замислете зимата, някой с летни гуми ако блъсне детето ви, или майка ви, не успявайки да спре на време, дали ще все още ще сте против тази идея, знаейки, че със зимни гуми това вероятно нямаше да се случи.
Макар, че можеше още пролетта да кажат, за да си правят сметка хората от рано.
 

Редактирано от LAMER
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така и така става въпрос за гуми, един бърз въпрос ако някой има поглед върху модела на ( Hankook- I cept evo2 SUV W320A)  http://www.primex-bg.com/gumi/4x4SUV/Hankook/Zimni-gumi-Hankook-I-cept-evo2-SUV-W320A - става ли или е дърво?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно за зимни гуми, Hankook не са особено добри и препоръчителни. Виж, за летните им гуми, отзивите са значително по-положителни. Примекс ги внасят директно и им въртят разни промоции, често обаче с уловки. Ако офертата е изключително добра и не се каратмного по планини и снегове, може и да свършат работа. За CRV от средните марки по-подходящи ми се струват Yokohama например. Мисля, че и в официалните сервизи на Хонда към тях насочват. Добри зимни гуми на средна цена са още Nokian, Vredestain, Semperit и Toyo.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още едно ЗА зимните гуми, и още едно такова за предупреждаването на народа много по-рано, а не в последния момент. Само да споделя мнение за Toyo - изключително шумни. Мога да погледна за точния модел, ако някой се интересува. Иначе добро поведение и на сняг и на дъжд, но всичко за сметка на шума.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зимните гуми са много зле на мокро и като е леко е валяло(прах с влага там са направо..неуправляеми)  . ЕДИНСТВЕНО СА ДОБРИ ЗА НИСКИ ТЕМПЕРАТУРИ за сняг и леко заледяване ;) ТОВА е .

КОИТО ПОНЕ МАЛКО е запознат го знае . ДРУГото са пранзи приказки .

Редактирано от K1r1L
  • Нагоре 1
  • Надолу 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе секи си гледа на въпроса както си му оттърва :) Гуми сякви - евтини, скъпи, добри на дълбок сняг, магистрални, избор има.

Обаче забелязвам едно нещо (в София) - падне ли малко дъждец или сняг и повечето шофьори ги удря някъв синдром, абе нещо им става... па дали са със летни или зимни...

Факторът е в главата :D

 

Аз лично съм ЗА, на голямата съм със всесезонни, на малката съм с 2 комплекта джанти с гуми - летни и зимни.

Редактирано от dindin

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Закони трябва да има, независимо дали ни харесва, или не.

 

Обаче, след като искаш от някого да спазва някакви закони, трябва подобаващо да му се отплатиш.

И аз (почти) не съм виждал сняг, и тук масово се кара с гуми за мъгла, обаче падне ли температурата под 3°С на пътя веднага се появяват опесъчители, на които не им пука, че асфалта е сух.

 

Иначе снегорини не съм видял, което е причина движението да блокира, дори и при 5см сняг. Добре поне, че това се случва само за броени дни в годината.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко встрани от темата,но гледайте поне едно състезание от Формула 1.Гумите се разискват всяко състезание..как работят,как се износват и колко държат.Последното в Сочи/Русия/ беше в нашия температурен сезон.Има много какво да се научи....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И след тва удря 2 метра и е*ава майката на всичко :tooth: 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зимните гуми са много зле на мокро и като е леко е валяло(прах с влага там са направо..неуправляеми)  . ЕДИНСТВЕНО СА ДОБРИ ЗА НИСКИ ТЕМПЕРАТУРИ за сняг и леко заледяване ;) ТОВА е .

КОИТО ПОНЕ МАЛКО е запознат го знае . ДРУГото са пранзи приказки .

Значи летните гуми " на мокро и като е леко е валяло(прах с влага там са направо..Управляеми) "  Интересно :)

Колко гуми (летни - зимни ) си сменил нови  и колко зими си преживял (както викат индианците )  ? ;)

Научи малко инфо за новите 3D технологии и иновации при зимните гуми, за Хидродинамичните канали и т.н. малко да ти светне 

Редактирано от rosendvd

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лятната гума на сухо и мокро е с по-добри показатели от зимната дори и при минусови температури. Зимната е по-добра само на сняг и лед. Заблудата с +7 градуса се шири с пълна сила. Редица тестове показват нагледно каква е истината.

Като начало: 

http://mail.dir.bg/~tkm_digital/AllSeason.pdf

 

И мнение на човек присъствал на един от тестовете:

.............."След като преди 2 седмици присъствах на едни тестове на зимни гуми във Финландия, повече не искам и да чуя за зимни гуми на сухо и мокро. Тотално ми се обърнаха представите за спирачен път при минус 7 градуса. Зимната гума - победител в теста - имаше повече от 8 метра по-дълъг спирачен път от най-обикновенна лятна гума".

На мокро при плюс 1 градус спирачния път на зимните гуми също е с около 8 метра по-дълъг от този на летните.

Да не говорим за устойчивост към аквапланинг - зимната гума е бахти трагедията.

Тия басни и градски легенди за меката каучукова смес и алабала бяха актуални преди 20 години.

ЗИМНИТЕ ГУМИ ИМАТ ПО-ДОБРИ КАЧЕСТВА САМО И ЕДИНСТВЕНО НА СНЯГ, И ТО УТЪПКАН СНЯГ.

Ето го и самия тест, "сухата част" беше проведена бе при минус 7 градуса, а мократа - при плюс 1 градуса.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бутона "Редактирай" не работи и ще допълня, че човека е от Club Alfa Romeo Bulgaria, а линка който е дал в момента не работи. 

http://pinko.alfaromeo-bg.com/Reifentes ... 202007.pdf

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На лед, никоя обикновена гума не е добра, дори нова.

При липса на умения, усет и предпазливост - също.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бутона "Редактирай" не работи и ще допълня, че човека е от Club Alfa Romeo Bulgaria, а линка който е дал в момента не работи. 

http://pinko.alfaromeo-bg.com/Reifentes ... 202007.pdf

За колегата pinko  ли става въпрос? ако е тои аз му вярвам на 100% от дълги години работи за аутобилд и се занимава предимно с тестове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно за колегата pinko става въпрос.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Ае ся изгледайте тва клипче с нови гуми !!! и вижте за какво става въпрос Като е 5 градуса с кои гуми спира по-добре колата ? 

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много сериозен спор се води за нещо което е очевидно.Зимната гума си е за зимата,лятната за лятото.Всесезонна гума може и да е ок за средна и южна гърция и италия но по естество е зимна шарка със лятна смеска.Тоест имаш всички недостатъци на зимната гума(шум,аквапланинг,висок разход на гориво и ниско сцепление при мокро) при летни условия и всички недостатъци на лятната гума(пластмасова смеска,пързаляне при сняг) през зимата. Нека се обърне внимание какви марки гуми се тестват във въпросните клипчета,жалко че няма начин да се види и държавата производител.На всички е ясно че не се тестват дайтон ,тигър,корморан,дебица и тн които са масовите гуми за България. Миналата година си купих за другата кола гудиър уг9(произведени в турция) и мога да ви кажа че няма разлика мокро/сухо/сняг ..дори и на заледените пъртини в Троянско около нова година,когато бяха обявили бедствено положение нямах притеснения.

Темата се измества лека полека от по -важното според мен а именно-правото на избор,което всеки един от нас в момента има-дали да купи или да не купи зимни/летни гуми.и много хора са съгласни да им се ограничи това право....А не дали е правилно(безопасно)или грешно(опасно).Когато избираш си носиш последствията от избора...нека аз да избирам, а не някой корумпиран чиновник да се "грижи" за моята безопасност.Къде са  когато трябва да следят за  спазването на  сегашните закони-примерно хора без основно образование да нямат право да управляват автомобили...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност като караш с летни гуми зимата, си не само опасен за себе си , но и за околните,.От една страна съм ЗА този закон, от друга както казаха колегите по-горе е важен и ДОТът на гумите. Файда няма ако караш с галоши на 8 години, но имат снежинка от страни...

  • Нагоре 2
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Твърдо "за" проекта за задължителни зимни гуми, който според мен не е гласуван още. Дано да го гласуват. От северозападна България съм и пътуването ми до София например става през проход "Петрохан", поради което ми е писнало от хора каращи колите си с летни гуми да блокират с часове прохода, а пък "недай си Боже" и да ударят някого. Когато ги питаш къде са тръгнали с тези гуми, те ти се смеят сякаш им е гордост, че в голям сняг карат с летни гуми, а за тировете и камиони с ремаркета, които нарушават забраните за навлизане и след няколко километра "овисват" не искам и да коментирам...

Миналата година на Великден /тогава беше през месец май/ тръгнах сутринта за София с летни гуми при чисто летни условия и връщайки се след около шест часа вече сякаш беше януари- силен снеговалеж и колона от закъсали с летни гуми. С изкачването се справих безпроблемно, но спускането ставаше на първа без абсолютно никаква газ. По едно време колата сама тръгна към колона от насрещно закъсали автомобили, спирачки никакви и само пълен десен с мръсна газ ме спаси от ситуацията с изкривените ламарини. Скороста не беше повече от 10км/ч, а гумите летни Фулда на 3 години.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз мин. год. съм с  УГ 9 и нямах проблеми при никакви условия 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Той колегата си го е написал , дори и при ниски температури на сухо и мокро без сняг лятната гума е с по-къс спирачен път и по добро поведение, меки смеси ала бала...Значи сутрин ще е 7 градуса но следобед ще качи на 12-14 и някой ш ма убеди ,че зимната е ок...А такива дни при нас са доста зимата..Вторият автогол е , че бай Пенчо за да спази точката от закона ще си купи 10 годишни зимни гуми за по 10 лева от битака, а вноса на боклуци ще литне ако няма изискване за ДОТ...Естествено, че на сняг зимната гума е без аналог...

Редактирано от bongo789

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубава тема.Законите са затова за да се спазват.Лошото е че в Родината,хората нямат покупателна способност на хората в белите държави и въпреки  това са товарени с всякакви приумици/финансово имам в предвид/.Наистина зимната гума е перфектна на сняг,а летната когато е "мокра",перфектна и за дъжд.Малко преди да си сменя Хондата,бях с летни гуми/като повечето шофьори в ЮК/и изневиделица се заледи .Опитах се да изляза от паркинга ,настъпах малко лед/който по обяд беше останал само на малки участъци/и колата "тръгна" ама на една страна.Само късмета че закачих тротоара спря колата от пързаляне.След това пробвах колата на зетчето със зимни гуми върху същият лед и нямах грижи.Значи и за лед помагат,макар и на бавна скорост.Извода е,че закона е добър,дори и бъркащ по дълбоко в джобчетата.А за ДОТ са много прави колегите,защото иначе ще остане само един лобистки закон.И да ви кажа,че тука си мерят дълбочината на грайферите по време на прегледите и ПРЕДУПРЕЖДАВАТ шофьорите в ПИСМЕН вид,до кога точно трябва да си сменят гумите за да нямат проблеми.А как биха имали проблеми?Значи вероятно тукашната пътна полиция проверява дълбочината на грайферите по някакъв начин.Защо не и в БГ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...