Jump to content
Al Capone

Относно правописа!

Recommended Posts

Таз тема ми става много любима :)Искам да ви питам кое е по-правилно : проскам или простирам ?

Какво ти пука? :)Много скоро всички ще казват HANG OUT!!!Нали се сещаш, като PRIVATEЗАЦИЯ:)Мисля, че за това трябва да се притесняваме най-вече.Все пак без да омаловажаваме (е :)ти сложната дума) правописа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегите които са 11 и/или 12-ти клас от тук могат да се учат за матурата по БЕЛ :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"АЗ ВЛОЖИХ МАЛКО PАРИЧКИ ТАКА ДА СЕ КАЖЕ И СИ СЛОЖИХ СЛЕДНИТЕ НЕШТА СМУКАТЕЛЕН КОЛЕКТОР ОТ D16Z9,КРАИНО ГАРНЕ, КРИСТАЛНИ СТОПОВЕ,ЧЕРВЕНИ РЕГУЛИРУЕМИ ПРИЖИНИ,ДЖАНТИ 14 КИ, КАСТОФОНЧЕ SONY С USB,УСИЛВАТЕЛ 350 ВАТА,КОНДЕНЗАТОР,ДВЕ 12 КИ,И ЗАБРАВИХ УДАЛЖЕНИЕТО ЗАДНАТА БРОНЯ ИМАМ ОШТЕ НЯКОИ ИДЕИ КОГАТО ГИ РЕАЛИЗИРАМ ШТЕ ИЗРЕДЯ И ТЕХ "Е,тоя пост ме уби;) ;) ;);)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно прав си, колега. Но все пак подкрепям силно наличието на тази тема. Противното би било равносилно да приемем неграмотното писане с безразличие. Като че не ни дразни и не ни прави впечатление. Наистина и аз почвам вече да се бъркам, като гледам постоянно погрешно написани думи, започвам да се замислям как е правилното, въпреки че имам увереност, че знам. Мислех да давам примери за погрешно написани думи, но видях, че повечето са вече цитирани.

Остава само да поздравя автора на темата.

  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично най-много се изумявам, когато видя написано (и това не се е случвало един или два пъти):

 

Децки (в контекст филми, детски игри, "по детски" и т.н.)

 

Ето това просто не мога да си го обясня - как ще го напишеш и няма да ти се стори дори за момент, че не изглежда правилно..

Редактирано от В16А2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Послепис (и моля нека не се приема като заяждане):

4. В заглавия пишем главна буква единствено на първата дума и при собствено име/географско име итн.

Обаче ето една съвсем прясна тема:

http://forums.hondabg.com/index.php?showtopic=54670

 

Заглавие

За Потребителите , Които Не Могат Да Си Възстановят Паролите

Съдържание на темата

Уважаеми потребители , чиито пароли по един или друг начин са блокирани и не могат да си ги възстановят , нека се свържат с мен на office@hondabg.com. Съжаляваме за причинените неудобства, но проблемът , който правеше невъзможно сменяването на паролите ви , е отстранен. Тези , които са си направили нов акаунт , може да се свържат и с лично съобщение. Извинявам се още веднъж за причиненото неудобство.

Мисля, че е редно, ако не всички модератори, то поне администраторът поне малко от малко да е за пример, когато се държи на правилно писане в този форум.. Редактирано от В16А2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... коповач, куповач, акомолатор, акумолатор, акомулатор, правупис, колешка, филтар, бамнат (вместо баннат) :drunk:

 

Ти за едни "децки" се тревожиш :fun: Не си нъред :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тревожи ме особено много също и "фиум".. в контекст:

братле ако знаиш в къв фиум се вкарах

или например

не се опитваи да слагаш такав колектор-голям фиум е

Какъв човек трябва да си, за да пишеш така? Айде някоя изпусната запетайка, е*и й майката, ама..

Баба ми е била учителка 35 години, жалко за хвърления на вятъра труд!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да,щеше да е много смешно,ако не беше жалко и дразнещо че тия хора все пак са ходили на училище...а и имат претенции че не са проЗДи. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

КЪМ ВСИЧКИ КОЛЕГИ >>>НЯМА ДУМА В МНОЖЕСТВЕНО ЧИСЛО В БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК,КОЯТО ДА ЗАВЪРШВА НА "Й". :lol: ТОВА Е ЕЛЕМЕНТАРНО ПРАВИЛО И ВЪВ ВСЯКА ТЕМА ВИЖДАМ ГРЕШКИ:lol:ПОЛОЖЕТЕ МАЛКО УСИЛИЯ И ГО НАУЧЕТЕ!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз това го бях написал още на предната страница, но уви - резултат няма. Смятам, че хората, които трябва да четат тази тема просто не цъкат на нея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пасивният индуктивен елемент се нарича бобина, а бУбината, често срещана тук, е плод на огроооомно въображение!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не съм в грешка първото е мин. св. време, а второто мин. несв. време. Махате "х" и слагате "ше" и се познава. Все пак ако съм объркал, някой да ме поправи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кога се ползва "мислих" и кога "мислех"?

 

Мисля, че не трябва чак толкова да внимавам откъм граматика.:)

http://bg.wiktionary...%81%D0%BB%D1%8F

Редактирано от vesivanova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако не съм в грешка първото е мин. св. време, а второто мин. несв. време. Махате "х" и слагате "ше" и се познава.

:oops: А можеш ли да спрегнеш глагола "пия" в минало свършено забравено време ? .. :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изчетох цялата тема и смятам, че е много добра. Има няколко печатни (предполагам) грешки, както в първия пост, така и в някои от следващите. Както и да е. Не видях никъде следните две често срещани думи, така че: Пише се и се чете отпред и отзад, а не отпреде и отзаде.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сърдечно благодаря на колегите за поста и отзивите към него. Аз съм професионален редактор и филолог (български и руски). Много години се занимавам само с текстове и преводи. Мислех, че темата отдавна е "умряла", но не би. Мога само да препоръчам от камбанрията на моя не малък жизнен опит две неща: за "подрастващите хондаджичета" четене, четене и повече четене му е майката, и второ-през 1988 година излезе от печат тритомна "Граматика на съвременния български книжовен език" на издателство "Абагар". Не е нужно да се прочете от кора до кора, но вътре можете да намерите отговор на 99.99% от нещата, за които имате съмнение. С поздрав и от мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
http://kaksepishe.com/Това е полезен сайт, където може да се направи справка при съмнение за правописа. Естествено не обхваща всичко, но върши добра работа.За съжаление при търсене на "ништо", "деуко", "фиум", "бубина", "боболечка-чка-ай" и т.н. ми дава, че липсва резултат. :rolleyes: Т.е. в този сайт се разглеждат трудни думи и правила, а не безумията, на които ставаме свидетели понякога.:)
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко помощ и от мен ;)

Как се пише: невярно или неверно?

Правилно е да се пише невярно (наречие).

Този текст е преведен невярно.

 

Прилагателното име невярно (форма за ср.р. ед.ч.) се пише по същия начин.

Ако забележите обяви с невярно съдържание, непременно ни сигнализирайте.

 

Правописът на невярно се подчинява на правилото за променливото я (ятовия преглас). Променливо е онова я, което при определени фонетични условия преминава в е. Пише се я, когато са изпълнени едновременно три условия:

 

1) я се намира в сричка под ударение;

2) сричката след я съдържа една от гласните а, о, у, ъ или я е в последната сричка на думата;

3) след я не следва никоя от съгласните ж, ч, ш, й.

 

В невярно са изпълнени и трите условия, затова се пише я.

 

При формите на прилагателното име трябва да се внимава: невярно, невярна, но неверен, неверни, защото не е изпълнено второто условие.

 

За всеки неверен отговор ще ви бъде отнемана по една точка.

Известно ми е, че за неверни данни нося наказателна отговорност.

 

Как се пише: милиард, милиярд или милярд?

Правилно е да се пише милиард, съкратено – млрд. (с точка). Думата има френски произход –milliard.

 

Милиарди левове са блокирани в недвижими имоти.

Загубите, нанесени от сушата на земеделието в Северна Италия, възлизат на около 1 милиард евро.

Китай ще инвестира 10 млрд. долара в държави от Централна и Източна Европа.

Кога се пише запетая пред че?

Основните случаи, в които се пише запетая при че, са следните:

 

[*]Когато служи за връзка между прости изречения в рамките на сложното, изречението, въведено сче, се огражда със запетаи. Ако е в началото или в края на сложното изречение, се поставя една запетая.

Това, че Ева е винаги усмихната, не бива да те заблуждава.

Предразсъдък е да се мисли, че познанието винаги е рационално.

Радвам се, че бихме на този стадион.

Че няма да бъде същото като преди, вече ми е ясно.

 

[*]Когато че е част от сложните съюзи само че, въпреки че, макар че, при положение че, в случай че, по причина че, при условие че, като че (ли), сякаш че, при все че, освен че и др., запетаята се поставя пред целия съюз.

Скицата беше абсолютно същата, само че в антетката пишеше „за проектиране“.

Българските имигранти в САЩ не се отказват от своята идентичност, въпреки че се интегрират много успешно.

 

Ако изречението започва със сложния съюз, запетая се пише в края на простото изречение, което е въведено с него.

Макар че новото споразумение означава още нови мерки за строги икономии, то позволява на Гърция да отпише половината от външния си дълг.

Пред че НЕ се пише запетая в следните основни случаи:

 

[*]Когато непосредствено пред съюза че има неударен едносричен съюз и двата въвеждат различни прости изречения.

Дали постмодернизмът е мъртъв, не зная, но че ретроградното писане агонизира, се вижда с просто око.

 

[*]Когато пред че стои отрицателната частица не.

Господин Мирчев, казах не че има две такси, а че таксата има две съставки.

Как се пише: помощта или помоща?

Правилно е да се пише помощта (помощ + определ. член та).

Благодаря за помощта и проявеното разбиране.

Източници: Как се Пише

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вярно е, че тук понякога се пише неправилно, неграмотно и помощта никога не е излишна.

Но тук е авто форум. Редно е да публикуваме грамотни правописно и граматично мнения, но

.... правилото за променливото я (ятовия преглас). Променливо е онова я, което при определени фонетични условия преминава в е. Пише се я, когато са изпълнени едновременно три условия:

1) я се намира в сричка под ударение;

2) сричката след я съдържа една от гласните а, о, у, ъ или я е в последната сричка на думата;

3) след я не следва никоя от съгласните ж, ч, ш, й....

ми идва в повече.

Имам прост мозък на инженер с прогимназиални спомени по правопис и граматика. :)

Редактирано от vesivanova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Престаравате се. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен пък ми е интересно и съм благодарна за такива постове :thumbs1:

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С тебе довечера ще се разправям :P:spam:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за променливото я наистина е малко тежичко.

Може би по-лесно за възприемане е да се дадат примери за някои от най-честите грешки (колкото и незначителни да са те в случая). Напр.:

Правилно: живЕли, пЕли, остарЕли

Грешно: живЯли, пЯли, остарЯли

В западните региони е характерно екането - т.е. масово използване на Е, дори когато книжовната норма е Я - напр.: бел хлеб, редко, верно, вместно правилните бял хляб, рядко, вярно.

Но това честно казано е бял кахър. Има много други по-фрапантни грешки. Колкото ни е голяма и трудна граматиката, толкова са и грешките, които правим...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

оо0.. тия правила ще са полезни на много колеги Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Положението е страшно...Ето защо: свиркай те - свиркайтекажетеми - кажете минаправихтели - направихте лиМинистърът на образованието искал граматика да се учи и в първи и втори курс в университета. То хубаво, ама като липсват първите n години в училище, файда йок.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В превода на форума също не е като да няма правописни грешки.

 

Още преди повече от година бях писал за "рожденни дни" в месечния изглед на събитията, сега скивах и "Изтрий моят глас" в бутона за анкетите. "Моя глас" не е подлог в това изречение, та не виждам защо да е в пълен член.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздравления за автора на темата. Много добра, при това 2 дни след 24 май.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Категория Пълен/кратък член

планът/плана, денят/деня

Как се пише: Ватикана или Ватиканът?

В основната си форма названието на държавата е Ватикан (същ. име от мъжки род). При членуване това собствено име се…

Кога се употребява кратък член?

Кратък член (-а или -я) се употребява в следните случаи: Членуваната дума не изпълнява служба на подлог в изречението. За…

Кога се употребява пълен член?

Пълен член (-ът или -ят) се употребява в следните случаи: Членуваната дума изпълнява служба на подлог в изречението. За проверка…

Как се пише: Апостола или Апостолът?

Прозвището на Васил Левски трябва да се пише с кратък член – Апостола. Съществителните имена от м.р., които представляват прякори…

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е страхотна, само 'дето в скоро време ще забравим да ръкопишем...срам ме е като се наложи да попълвам документ, декларция например, а да не говорим за писане на Молба в свободен текст на бял лист без редове..то е драскане, мазане...срам.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Темата е полезна, особено за по-младите колеги. Една забележка към Ал Капоне /започнал темата/. Да провери все пак правописа на "абреви/А/е/тура". Направи ми впечатление още в първия пост. Нищо лично ! ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес видях надпис на един магазин написано с големи букви чершави, направо щях да падна. Не знам да се смея или да плача.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, "чершави" е много добро! :)

Прави ми впечатление, че в тази тема все по-рядко се пише. Което значи, че не се и чете. Ето, последното мнение е от преди малко повече от една година!

Но грешното писане не е намаляло. Разбира се, изпадането в прекалени крайности, с изписване на сложни граматични правила като цитираните за променливото я едва ли е подходящо точно за този форум. Признавам си, и на мен ми дойде в повече, и не успях нито да го осмисля, нито да го запомня.

На мен лично най-често ми правят впечатление следните масово срещани грешки, споменати и по-горе:

 

Поставяне на буква й в края на дума в множествено число, както ги наричат още "римляни" по аналогия с името Юлий (Цезар). Примерно случай, вместо случаи.(мн.ч.)

Бъркане на о с у. Примерно акумолатор, акомулатор, бубина.

Неправилното изписване на съжалявам като съжелявам.

И много други има, но сега не се сещам. :)

Не написах нещо кой знае колко ценно, но се надявам по някакъв начин "да повдигна" интереса към темата.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Акумулатор и бобина са най-често бърканите.

Бубина като прочета и веднага асоциацията ми е с няква буба :D 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинете ме, колеги.

Пиша прости правила, които след 5 клас са научени.

Публикувайки това, се надявам, че форумната ни правописна култура ще се промени.

И няма да губя време за елементарна редакция на постове : на админи, модове или колеги.

 

Започвам с основното и ще допълвам.

 

1. Изречението започва с главна буква.

2. Изречението завършва с препинателен знак, а те са : . , ? ! ... ; - " ()

3. След знака в края на изречението, преди ново изречение, се поставя интервал (шпация).

4. Запетая се използва при : изреждане, за уточнение, при повторение, при обръщение, при възклицание. ПРЕД следните думи : за да, без да, когато, където, защото, че, но, а, ала, обаче и т.н.

5. След запетая, в изречението се поставя интервал (шпация). Подчинено или пояснително изречение, след запетая или ; , : , (..., се продължава с малка буква. Имената, марките - с главна.

6. Емотиконата НЕ замества препинателни знаци. Освен тези за ? и !, които автоматично заменят три последователни въпросителни или възклицателни.

 

Това е за сега, благодаря Ви!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...