-
Мнения
1321 -
Присъединил/а се
-
Последно посещение
-
Days Won
123
Тип съдържание
Профил
Форуми
Календар
Всичко публикувано от emod
-
Здравей, @Emicha, Бих отговорил на въпросите ти така: Сравнението единствено на "хартиените" характеристики на маслата няма да ти даде отговора, който търсиш. От техническите бюлетини, MSDS и VOA ще можеш да видиш състав, евентуално да получиш идея за базата и някои други показатели, но не можеш да прецениш обективно представянето на маслото в "реалността". Можеш да гадаеш. Ако нямаш специални условия на шофиране – не се състезаваш, не караш сериозно модифициран или състезателен мотор (двигател), не експлоатираш мотора при екстремно ниски или високи температури, спецификациите и сертификатите на маслото – посочени от производителя му и относими към твоя мотор, са много по-важни от разглежданите по отделно бази на маслото и всички други негови съставки и характеристики. Това е така, защото именно представянето на маслото като "цялост" е от единствено значение. При един нормален средностатистически водач на МПС и нормални условия на експлоатация + навременна смяна на маслото, моторът няма да разбере разликата между пълна синтетика (PAO + V група) и т.н. полусинтетика или както и да го наричат останалия маслен свят. Спецификациите и сертификатите са по-добрата отправна точка, в сравнение с чисто маркетинговите изрази от типа „meets and exceeds” (с малки изключения разбира се ) и голите статистически данни/измерени характеристики на маслото. Това е особено вярно при топ продуктите на различните производители на масла, където се счита, че тези продукти са направени чрез прецизно избран и реализиран пакет добавки = възможно най-голяма синергия между отделните компоненти на маслото = топ представяне и защита на мотора. Мнението на един от най-уважаваните експерти в BITOG (Tom NJ – човек занимавал се цял живот с формулиране на масла) е, че средностатистическият водач на МПС, сменящ маслото в интервала между 5000 и 9000 км, не се нуждае от пълна синтетика, камо ли от естери. Високият клас масла се отплаща при увеличените интервали на смяна (15-20-30000 км) или при екстремни условия на експлоатация, които посочих по-горе. Е, както е казвал Маркони (по спомен), ако можеш да си позволиш скъпо масло и „къс интервал“, това би било чудесно . Пак се връщам назад – най-добрият пътеводител за избора на масло е съвкупността от спецификации/сертификати на маслото + съобразяване на условията на експлоатация на мотора (околна среда; нормална или тежка експлоатация; голям интервал на смяна на масло) и начина ти/навика ти на шофиране (особено той, според редица хора като Tom NJ). Иначе… Да… дискусиите ни по отношение на базите на маслата, подобрителите на вискозитета (VIIs), вискозитетния индекс (VI), CCS, Noack, и т.н., и т.н. са интересни и попълващи жаждата ни за по-сериозни познания за маслата, НО… само толкова (поне според мен и въз основа на всичко изчетено през годините в BITOG и oil-club.ru, и не само там). Поздрави!
-
1) Автомобил – Honda Civic Aerodeck, D15Z8, 1998 г.; 2) Масло – Mobil 1 ESP Formula 5w-30; 3) Маслен филтър – HONDA OEM (Purflux); 4) Общ пробег на автомобила - около 418 510 км; 5) Пробег на маслото в момента на вземане на пробата - 7300км; 6) Цикъл (извънградско/градско) – 65/35; 7) Средна скорост - около 43 км/ч; 8) Сезон на експлоатация – 01.07.2018 - 28.11.2018; 9) Моточасове – около 170; 10) Изразходвано гориво - около 475 л. Лукойл 95; 11) Kтм = (475 л./ 3.7 л.) = 128; 12) Пробата е взета от напълно загрял двигател (10 мин след гасене) и се е сушила 24 часа на стайна температура; 13) Обем на налятото чисто масло при смяната - 3,7 л. (източено е и маслото от картера на главата, което обуславя 200 мл. повече налято чисто масло); 14) Доливане на масло – не е правено; нивото не е променено или промяната е почти незабележима ( - 1мм на щеката; установих много лек теч на масло от гарнитурата на картера); 15) Други – работещ EGR с прочистени пътища; нов катализатор; сравнително леко градско (трафикът не е тежък); градското е намалено почти наполовина. Основното време за работа на мотора също е намалено – с около 20-30 минути. Грубо – сутрин около 30 мин. и вечер пак толкова. Имам и допълнителни извънградски пътувания през уикенда, които са сравнително кратки. 16) Капката е скенирана със Samsung Xpress M2675FN на 600 dpi. История до момента (на офисна хартия): Ядрото все още не е много черно и може да поеме още тежки замърсявания, което е добре. Краевата зона също не е нарушена (поне не сериозно). Замърсяването е превзело половината от зоната на дифузия. Има още място за насищане. Ако обаче търсим разумна смяна, трябва да я направим в този момент. Какво следва - тези дни ще източа част от маслото, около 1.7 л. както вече писах, и ще долея свежия остатък от 5 литровата туба (около 1.3 л.). Планирал съм след гасене на мотора да изчакам поне около 1 час, за да може по-голямата част от тежките фракции мърсотия да се утаят на дъното на картера и да бъдат източени. След това ще сипя чистото масло, ще загрея мотора и ще направя нов капков тест. Останалото ще го видим "на живо"
-
Да, има краева зона Ядрото също е леко замърсено. Няма "чернилка". Маслото все още е чисто. До кога планираш да го експлоатираш? При тази скорост на изпълване с мърсотия и режим на експлоатация 9-10 000 км са му гарантирани. Е, зависи колко "лоша" ще е зимата .
-
Общо взето картината се припокрива с предходния скан. Това е важно, за да отхвърлим скенера като причина за вида на капките!
-
Обработих всичко до момента (за пълнота): Капката на 6244 км Развитието от 0км до 6244 км: Инверсия на "пилата" (за нагледност). Не бива да си вадим изводи за замърсеността на маслото от нея: Ако не се е случило някакво разливане на капката, докато е пренасяна, ясно се вижда, че ядрото се е разпаднало. Краевата зона (пръстенът) се е размил. Отделно, има осезаемо нарастване на обводняване на маслото - къдравия край на капката. Напълно е възможно обводняването да е причина за разпада на ядрото. От информацията за експлоатацията на маслото знаем, че маслото не е наситено с мърсотия. Напротив, едва наскоро е започнало да се забелязва на щеката. Водата влияе негативно върху пакета добавки, като влошава функционирането му.
-
Добре дошъл ivadim61, Като начало можеш да погледнеш тази тема - Крушки - типове Поздрави!
-
Добре дошъл marto 85 Ориентирането ти за избора на масло е правилно, от гледна точка на спецификация. За N22A без DPF в owner's manual-a Honda препоръчват масла 0w-30 с ACEA A1/B1, A3/B3 и A5/B5. Характеристиките на избраното от теб масло са добри, гледано през призмата на вискозитет при 40 и 100 С, вискозитетен индекс (VI) = 174, pour point = -50, CCS = 3100 и високия TBN = 10.2. Нивата на сулфатна пепел са малко по-високи (1.28), но са ОК за А5/В5, вкл. предвид високия TBN, който е предпоставка за повишаване на нивата на сулфатната пепел (повече метали, идващи от детергентите (миещите съставки) в маслото). Предвид горното и доколкото маслото е 0w..., и притежава VW 503.00/506.00/506.01 (масла за дизелови мотори с удължени интервали на смяна) може да се предположи, че съставът му е добър хидрокрек (III група) + PAO. Ако се има предвид спокойния ти режим на шофиране, доминиращата извънградска експлоатация на мотора и 6-те литра масло в картера, маслото следва да издържи 10 000 км. Липсата на разход на масло и доброто поведение на мотора са положителна индикация в полза на избраното маслото (поне към момента). Поздрави!
-
didich, първо се убеди, че няма грешка при измерването на нивото на маслото. Мери нивото винаги при едни и същи условия, вкл. при една и съща температура на маслото.
-
Здравей kvd74, Не мога да отговоря на въпроса ти, но мога да добавя за сравнение данни от моя D15Z8, които имам от последния ми техническия преглед през м. Септември 2018. Моторът е на над 400 000 км, не гори масло след ремонта (сегменти; лагери - основни + биелни; пълна ревизия на главата). Катализаторът е чисто нов (писал съм в "Какво направи днес по колата си"). Средното гърне също е ново. Предишният ми тест на газанализатор показа проблеми с λ - писах ТУК После прегледах цялата изпускателна система за пропуски, изчистих EGR-a и пътищата му обстойно, смених гарнитурата на EGR-а, смених и свещите. На прегледа ми казаха, че всичко вече е ОК (видно и от показанията), но и аз бих искал да чуя някой вещ по въпроса . Имам резерви относно СО = 0.00 %, но ми отговориха, че често се получава такъв резултат, когато моторът, катализаторът и изпускателната система са в напълно изрядно състояние. Поздрави!
-
Мисля, че е този - ЛИНК за сваляне Касае мотори К24Z2 и K24Z3. P.S. Само да обърна внимание, че цитираното в бюлетина масло с Part Number 08798-9063 е това - КЛИК
-
Темата, повдигната от колегата petko-z, несъмнено е болезнена и засяга всички ни или поне по-голямата част от нас. За съжаление подобни проблеми станаха съществена част от ежедневнието ни и генерират много негодувание и сарказъм в душите ни (и с право). Разбирам емоциите Ви. Те са и мои, не го крия. В тази връзка и преди да кривнем сериозно от темата Ви моля да се ограничим до конкретни коментари по повдигнатия въпрос. Поздрави!
-
DTEC, съгласен съм, че резултатите от тестовете в сферата на чисто лабораторните изследвания са обективни. Не случайно се счита, че границата от около 250 моточаса (реална експлоатация) идва от тях. Следва обаче да имаме предвид, че за всеки тест се използва "нов мотор", по-специално части от него (валове; лагери; др). Нещата стават различни, когато говорим за мотор, експлоатиран години в реални условия. Променят се характеристиките на частите на мотора - бутало/цилиндрова група, валове, лагери, вериги и т.н. Отделно и много важно - върху повърхнините на частите се формира филм от ZDDP-то (най-вече), който също влияе върху износването и то съществено. При всеки нов лабораторен тест валът е нов - без този слой. Прословутата "борба за повърхността на детайла" (конкурирането) между естерите и ZDDP също се оказва, че е релевантна само при един нов (неразработен мотор) и то през пърите два часа, докато ZDDP-то формира предпазен филм, след което всичко спира и естерите нямат почти никакво влияние върху формирането на филма от ZDDP-то. С две думи, дискусионнен е въпросът за степента на релевантност на резултатите от лабораторните тестове към реалния свят . Неминуемо по-строгите/тежките тестове ще наложат създаването на едно по-издръжливо масло в много отношения. Как обаче това масло ще понесе твоята експлоатация на твоя мотор не може да се каже със сигурност.
-
Бих искал да направя едно уточнение към поста на DTEC. Часовете, упоменати в горните таблици, касаят продължителността на самия тест (времето на тестване), а не моточасовете, с които сме свикнали да обозначаваме живота на маслото в мотора (по време на експлоатацията му). Не следва да се приема: VW 502 = 250 моточаса, респ. VW 504 = 650 моточаса реална експлоатация в мотора. Справка - "Сага о масле - Глава 4" (линкът към тази статия е даван и преди в темите за маслата).
-
За съжаление нямам такива или са единични (малко) бройки, които няма да ми решат проблема. Голямата част от снимките (да не кажа почти всички), които съм качвал и които са от съществено значение за изчерпването на лимита ми, касаят темите за маслата и капковите проби. Те не са само мои, а включват и такива на колеги (обработени капки). Изтриването на която и да било от тях би довело до "липси" в тези две теми, които са нежелателни (лично мое мнение). Не случайно качвам снимките по този начин (сигурен съм, че сте наясно ) - предпочитам да се съхраняват в самия форум, , а не някъде "навън" , за да не се окаже след време, че липсват. Ако сме в затруднена ситуация със сториджа, ще започна на качвам снимките си чрез външен линк, независимо от негативите на подобен подход (поне аз мисля, че има такива). Поздрави!
-
Моля за помощ. Имам същия проблем, но в темата "Капкови проби на двигателни масла". Нямам опция за прикачване на снимка/снимки от компа. И аз сигурно съм надвишил лимита за прикачване на файлове ? ЕДИТ: Видях го. Пише: Вие сте използвали 401 МВ от своя 100 МВ лимит за прикачване на файлове. Лошо. Има ли начин/как да разреша проблема?
-
Обработих капката, но не мога да кача снимките Липсва ми опцията за прикачване на файл. Ще пробвам по-късно.
-
Няма да е на минимума. В момента съм на мах. на щеката. Между мин. и мах. имам около 1 литър. Значи, ако източа 2 литра (1 л. ниво между мин. и мах. на щеката + 1 л. под минимума на щеката) и добавя 1.3 литра = компенсирам 1-ия литър под минимума на щеката и добавям още 300 мл. масло над минимума. Т.е. ще съм на около 1/3 над минимума на щеката (грубо). Следователно, ако източа 1.7 л. и долея 1.3 л. нивото на маслото ще е някъде по-средата на щеката (все едно мотора е изгорил 400 мл.). Пак съм в норма, но с около 400-500 мл. по-малко масло (ниво по средата на щеката), НО ще имаме по сериозно рефрешване на маслото.
-
1) Автомобил – Honda Civic Aerodeck, D15Z8, 1998 г.; 2) Масло – Mobil 1 ESP Formula 5w-30; 3) Маслен филтър – HONDA OEM (Purflux); 4) Общ пробег на автомобила - около 417 310 км; 5) Пробег на маслото в момента на вземане на пробата - 6500 км; 6) Цикъл (извънградско/градско) – 50/50; 7) Средна скорост - около 46 км/ч; 8) Сезон на експлоатация – 01.07.2018 - 02.11.2018; 9) Моточасове – около 140; 10) Изразходвано гориво - около 425 л. Лукойл 95; 11) Kтм = (425 л./ 3.7 л.) = 115; 12) Пробата е взета от напълно загрял двигател (10 мин след гасене) и се е сушила 24 часа на стайна температура; 13) Обем на налятото чисто масло при смяната - 3,7 л. (източено е и маслото от картера на главата, което обуславя 200 мл. повече налято чисто масло); 14) Доливане на масло – не е правено; нивото не е променено или промяната е почти незабележима ( - 1мм на щеката; установих много лек теч на масло от гарнитурата на картера); 15) Други – работещ EGR с прочистени пътища; нов катализатор; сравнително леко градско (трафикът не е тежък); доста „агресивно градско“ шофиране (не я жаля на стартовете от светофар или за включване в движението + доста гас/спирачка, вкл. терор веднага след студен старт), кратка магистрала с до 140-150 км/ч; Но… нещата скоро ще се променят. От понеделник ще се кара само до входа на София (Интер Експо Центъра). После с метрото. Омръзна ми да водя война за паркиране всяка сутрин. 16) Капката е скенирана със Samsung Xpress M2675FN на 600 dpi. 400-6500 км (офисна хартия): Продължавам експлоатацията на маслото поне още 1-ин месец (до 1-ви Декември). После ще последва "жокерът" - ще източа около 1.5-1.7 литра масло и ще долея останалото ми чисто масло в тубата - около 1.3 литра. Така ще може да видим и преценим ефекта на освежаването на маслото - в каква фаза ще се върне маслото. След това ще му мисля .
-
@niksan_vn Маслото на Нисана е преполовило пътя си. Изглежда сякаш е карано на бензин, а не на газ. Това отново показва влиянието на проблемите на мотора върху маслото (по-износения двигател на Нисана, за което ти писа преди). Според мен, при запазване на същия режим на експлоатация на Нисана, следващите около 1500 (макс. 2000 км) ще се види по-драматично нарастване на замърсяването в зоната на дифузия, което може да наклони везните към планиране на смяна на маслото. Ще бъде интересно да се види капкова проба на 6000-6500 км. Хондичката е пей сърце . В нейното масло има още доста живот, предполагам и сам си се досетил. Чистота, като цяло. Ядрото не е тежко замърсено и е добре формирано.
-
@DTEC Ето го VOA на Shell Helix Ultra Professional AV-L 0W-30 - ТУК Все още се доуточняват някои параметри (сулфатната пепел). Като цяло, приликата с Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30 е много голяма, поне по това, което може да хване анализа. Скрит жокер винаги може да има.
-
SDS на Honda 0w-20 Type 2.0 маслото (продуктови кодове: 08232-P99K1LHE; 08232-P99K4LHE (този отговаря на маслото от coxmotorparts.co.uk; по данни от сайта) и 08232-P99K6LHE) - ТУК Състав: минерално масло >90%; добавки <10%
-
При вземането на последната капкова проба си взех една капка и си приготвих стъкълце за изследване под моя аматьорски микроскоп . Днес бе слънчево и успях да направя някоя и друга снимка на невидимата (с просто око) вселена на маслото. Увеличението е около 600х. Качеството на снимките не е много добро, но става за придобиване на обща представа. Първо показвам стъкълцето и как изглежда то, гледано с просто око: Изглежда чисто, нали? А това е неговата тайна вселена, състояща се от парченца метал, нишки от филтъра и частици сажди:
-
Както се казва, да загреем преди основното събитие . Ето как изглеждат характеристиките масло (пълна синтетика), за което лично един от хората, които са заети с производството му, е разкрил, че базите са 73% PAO и 15% естери, и което се намира в пазарната ниша на VMP-то, от гледна точка на това, че покрива API SN, ACEA C3, VW 504.00/507.00, MB 229.51, BMW Longlife-04 и Porsche C30 (+ други): Extreme AMG VR2 5W-30 GTI (прогнозна цена = около 45 Евро за 5 литра) - (по данни от oil-club.ru - ТУК). Ето и характеристиките на Ravenol VMP 5w30 USVO (тези от производителя) за сравнение: @DTEC оставаме в очакване на анализа на VMP-то .
-
Ето я и хронологията: Ясно се наблюдава поредния етап на повишаване на замърсяването на маслото. Налице е ново ядро, което се разпада в зоната на дифузия. Поредната "вълната на замърсяването" е достигнала края на капката - вижда се от потъмняването на края на капката. Добре се показва нелинейността на стареене на маслото. Все повече и по-бързо се приближаваме към състоянието на предходното масло на 16500км. Снимките на просвет показват ускорено нарастване на уголемените (поради слепване) частици сажди, отложени в маслото = все по-намалени диспергиращи свойства на маслото. Ето го в снимки: Живот в маслото все още има. Това се вижда добре от сравнението на замърсяването на зоната на дифузия (по цвят и големина) на капките на 12731 км (настоящо масло) и 16500 км (предходно). В момента в настоящото масло се разпространява вълна на замърсяване от разпадащото се ядро, която по всяка вероятност ще приближи или направо ще уеднакви вида на капката с тази на предходното масло. @DTEC Като цяло, ако търсиш презастраховане/разумна смяна - добре си се замислил за смяна на маслото. Предвид развоя на събитията - явно на около 16000-16500 км (при твоите условия) е моментът на наложителна смяна на маслото, тъй като, ако се допусне още едно формиране на ядро (след това на 16500 км, разпадането на което видно на капката), ще се получи невъзможност за доброто му разсейване из зоната на дифузия и отиваме към статус 6D , което не е добре, тъй като диспергиращата способност вече е загубена (или крайно изчерпана). Поздравления и Благодарност за чудесния тест и положените усилия . Мнението ми подлежи на всякакви дискусии и коментари. Колективният разум е голяма сила
