-
Мнения
1321 -
Присъединил/а се
-
Последно посещение
-
Days Won
123
Тип съдържание
Профил
Форуми
Календар
Всичко публикувано от emod
-
Думата "should" е модален глагол и следва да се възприема като "би трябвало". Да, изразът "You should use Honda Engine Oil Type 2.0" съдава "задължение" за използване (по-скоро силно и настойчиво препоръчва), но се различава от израза "You MUST use Honda Engine Oil Type 2.0". Ти бе пуснал UOA на Honda Engine Oil Type 2.0 масло. Ето го: Като се абстрахираме от елементите на износването на мотора, се вижда (грубо, но достатъчно информативно), че с изключение на конската доза Молибден (648 mg/kg), всичко друго в пакета добавки е стандартно. Стандартни са и базовите масла (видни от MSDS-a - хидрокрег). Повишеното количество Молибден си има плюсове, но и минуси. Той е мултифункционална добавка, която основно функционира като модификатор на триенето и антиоксидант, като може да изпълява и защитна функция (като Anti-Wear and Extreme Pressure добавка). В случая Молибденът е най-вече силен коз за горивна икономия, за която именно е предназначено и препоръчвано това масло. Като обобщение, налице са факти за Honda Engine Oil Type 2.0, върху които следва да бъде обърнато вниманието на хората - многото Молибден. Дали неговите намалени количества в други качествени масла, различни от Honda Engine Oil Type 2.0, ще са фатални за мотора? Според моето скромно мнение, по-скоро не. Всички противоизносни добавки сработват, когато (ако) бъдат задействани (най-вече от температура и налягане). Т.е. те са последната бариера преди задиране на частите метал/метал. Ако условията на експлоатация на мотора ти не са екстремни, всяко (високо)качествено 0w-20 масло ще може да го защити адекватно (пак според мен). Реалният свят го доказва, доколкото много Хонди с такава препоръка за масло не се карат с Honda Engine Oil Type 2.0, а с други 0w-20-ки.
-
Точно така е. Гледаме таблицата в цялост. Освен цитираните от теб обеми на опаковки (1л. и 4л.) и артикулни ОЕМ номера към тях, в нея фигурира и следната табличка: Тя ни казва да си купуваме висококачествено масло. Точка. Не ни задължава да купуваме ОЕМ масла. Само натрапчиво ни ги предлага. Както всеки друг ОЕМ производител. Иначе Хонда щяха да го напишат изрично, с големи червени букви, и ако не си купим това ОЕМ масло моторът отива на кино. Нали? Защото някои от нас са разбрали, че в OEM маслата на Хонда няма извънземна технология. Тези масла се правят от доверени големи производители на масла с качествени бази и пакети (по презумция). Ето, погледни MSDS-ите в линка и виж базите на оригиналните Хонда масла, произвеждани от Philips66 - КЛИК. Какво виждаш? Около 80-85% (и нагоре) хидрокрег. Погледни тук там прокраднали се анализи на OEM маслата на Хонда. Какво виждаш? Стандартен пакет добавки. MSDS-ите за Европа ги нямам. Едно време, когато Тотал правеше маслата за Хонда, ги имах и виждах същото - хидрокрег. Защо някой (никой) от нас НЕ препоръчва ОЕМ маслата на Хонда? Според мен, защото на тези цена (или близка до нея) можеш да си купиш от сериозен производител доказано висококачествено масло, покриващо куп сертификати и изисквания, че дори с PAO + естери или GTL+PAO+естери и т.н. Най-важното е: всеки може да направи избор сам за себе си , особено тези, които четат и се интересуват. Никой не е длъжен да си купи препоръчваното в този Форум / тази Тема масло. Това всички го разбираме. Поне аз така си мисля. Искрено се надявам, че няма да приемеш поста ми като заяждане или опит да те нагрубя. Ценя знанията ти и зная, че си един от тези хора, който четат много и се интерсуват живо от маслата. Поздрави!
-
Има много таблици, като тази на Penrite Oil. Повечето от нас имат подобна в Owner manual-a. Особено по-старите мотори. Историята им е свързана основно с минералните масла (I гр; I+II гр.), които са били с нисък вискозитетен индекс, т.е. голяма промяна на вискозитета при промяна на температурата на маслото, проблемни бази и подобрители на вискозитета. В тази връзка и с цел да се предпазят от евентуални проблеми (да караш със 100+ км/ч в пустинята на 40+ С ) производителите са си "вързвали гащите", като са препоръчвали по-висок вискозитет при по-високи Т на ок. среда и по-екстремни натоварвания на мотора. Горното + особеностите на конкретния мотор и неговата охладителна система, в т.ч. липсата или наличието на маслен кулер, може да даде едно от възможните обяснения на таблиците на Penrite Oil (и др. подoбни). Всички знаем обаче, че има и друг вид таблици, като например тази за CR-V 2008 (1-та таблица) и Accord 2008 (2-та таблица): Е, дали Хонда бъркат някъде в препоръките си? Не, просто моторите са проектирани и тествани за работа с нисковискозни масла (както вече бе казано по-горе), а и самите масла (като цялостен продукт) вече са на коренно различно ниво - качествени бази, нов клас подобрители на вискозитета, арсенал от антифрикционни добавки, множество различни видове естери, и др. скрито ноу-хау. Ако горното не бе факт, щяхме да сме зарити с потрошени за нула време мотори и то не само на Хонда. А каква е реалността - множество много добри (да не ползвам друга дума) UOA на мотори на нисковискозни масла. Да, признавам, може да се спори много по въпроса 0/5w-20 vs 0/5w-30 и нагоре. Намесена е и много политика. За мен лично реалността е простичка: докато налягането на маслото ми (замерено с калибриран уред!) е над указания минимум от производителя - при температура на маслото от 80 С -> на празен ход - мин. 0.7 бара, респ. при 3000 об./мин - мин. 3 бара, всичко е наред , особено ако карам човешки. Е, живи и здрави до зимата, ще видя лично какво ще стане, като сипя 5w-20 в моя олд таймер мотор .
-
Здравей, Роси, Моля те да уточниш коя година е Сивика и кой е кодът на мотора (по възможност), за да мога да преместя темата в правилния раздел и да се ориентираме по-добре за проблема и евентуалните негови причини. Поздрави!
-
Mobil 1 FS 0w-40 е едно чудесно масло на PAO-GTL-естери. Можеш да видиш анализ на свежото масло (VOA) тук - КЛИК. Въпросът по-скоро е – наистина ли имаш нужда от него? Ако караш при температури под -30 С (и надолу), яко планинско, писта и уличен рейсинг режим, ако имаш над 40 С летни температури, ако моторът харчи (повечко) масло и губи налягане на маслото (което по-скоро ще бъде индикация, че трябва да се прегледа и ревизира), ако имаш нужда от повече детергенти и противоизносни добавки (пак поради износен или занемарен мотор) – да, това е твоето масло, но не очаквай то да бъде панацея за болежките на мотора. Ще бъдеш разочарован. При една нормална експлоатация на мотора ти, проектиран да работи с нисковискозни масла (като 0w-20), и при условие, че моторът е технически изправен, 0w-40 е по-скоро излишно (поне според мен). Ето и извадка за CR-V от последната таблица с препоръчаните от Honda масла: Можете да видите цялата таблица ТУК (първия пост на темата, III част, Honda Oil Application Chart - March 2019).
-
Ако имаш желание и ресурси, можеш да направиш следния експеримент: Взимаш Petro-Canada Supreme Synthetic 5w-20 = ниска цена + чудесно масло за класа си. Ползваш от октомври до края на март. Ще имаш леко преимущество за зимата, идващо от 20-ката. През зимата нямаш натоварване на мотора (водя се от указана от теб зимна експлоатация), така че нямаш притеснения относно износване. С идването на летния период ще видиш как се държи мотора при по-високи температури. Евентуално можеш да удължиш експлоатацията до края на април - началото на май и да установиш харч на масло. Ако 5w-20 не ти се понрави, минаваш обратно на 5w-30 . Идеята е: 6-месеца (условно зима) на 5w-20 и 6 месеца (условно лято) на 5w-30 бюджетно, но качествено масло. Стига разбира се да те устройва крайната цена на този подход.
-
Както Honda Full Synthetic 0W-20 (черната бутилка), така и Honda Ultimate Full Synthetic 0W-20 (сивата бутилка) са основно 85-90% хидрокрег (CAS 64742-54-7; предполагаемо III гр., но под този CAS номер могат да се обявяват и II гр. бази). Т.е. от гледна точка на базовите масла тези масла на Honda не се различават от Petro-Canada Supreme Synthetic, с което си в момента, тъй като и Петрото също е с базови масла от III група, при това с отлични характеристики. Що се отнася до Ravenol ECS 0W-20 (USVO - ultra strong viscosity oil), то това масло би могло да се нарече "истинска синтетика", доколкото доминантно е на базови масла от IV (PAO) и V групи. Дали си заслужава да инвестираш в Ravenol-а ще зависи от условията ти на експлоатация на колата. Колкото по-тежки са те, толкова повече ще изпъкват предимствата на PAO-то и V-та група над III група. Не трябва да се забравя обаче, че един добре балансиран пакет добавки може да компенсира в значителна степен "минусите" на III гр. и да направи маслото, като цяло, равностойно в голяма степен на "истинската пълна синтетика". Трябва разбира се да решиш за себе си и спорът 0w-20 vs 0/5w-30 или казано по друг начин - икономия на гориво и опазване на околната среда (CAFE) vs по-добра защита на мотора (евентуално!). В цялата тази ситуация не забравяй и 5w-20 маслата, особено ако нямаш експлоатация при екстремно ниски зимни температури (под -20/25 С). 5w-20 притежават по-голяма стабилност спрямо 0w-20 (за да не генерализирам - поне спрямо 0w-20 масла , базирани на III гр.), тъй като не губят вискозитета си (на жаргон - не пропадат), понеже имат много по-малко (или никакви, в най-добрия случай) подобрители на вискозитета (VIIs; VM).
-
В маслото има още ресурс - все още зоната на дифузия може да бъде запълвана със замърсявания. Дисперсията е добра - окрупнените парчета мърсотия не са значителен брой. Трудно е да се предвиди точно крайния му ресурс, тъй като стареенето не е линейно. Според мен до 9000 ще изкара (почти сигурно). Ако искаш да се презастраховаш (и то солидно), може лека полека да се готвиш за смяна . Ако искаш да го изчерпаш докрай, виж какво прави fenabg с неговото масло на газ .
-
Многократно сме повтаряли и писали, че всякакви въпроси за избор на масло се задават в маслената тема - ТУК. Заключвам. Постовете/отговорите/ от тази тема са преместени с маслената тема
- 1 reply
-
- 3
-
-
Ще изкара без проблем . Маслото изглежда в чудесна кондиция.
-
Локация на пробката за източване на водата: Свързване на маркучите, като цяло:
-
Към всички онези, които се доверяват на Petro-Canada - вече е факт VOA на "новото" Petro-Canada Supreme Synthetic 5W-30 Dexos1 Gen2 в oil-club.ru. Можете да го видите ТУК. Маслото и производителят му за поред път доказват класата си . Аз пък искам да поздравя колегата (той си знае кой е, запазвам анонимността му - GDPR , нека сам си каже) с включването му във финансирането на анализа. Моите уважения за тази твоя постъпка (втора такава вече)! Благодаря ти (и на другите съмишленици) за анализа!
-
В краката на пасажера, под декоративната странична пластмасова кора (тази до предния долен край на вратата) - КЛИК
- 1 reply
-
- 1
-
-
1) Автомобил – Honda Civic Aerodeck, D15Z8, 1998 г.; 2) Масло – Shell Helix Ultra ECT c2/c3 0w-30; 3) Маслен филтър – Amsoil (EA15K20); 4) Общ пробег на автомобила - около 427 730 км; 5) Пробег на маслото в момента на вземане на пробата - 8000 км; 6) Цикъл (извънградско/градско) – около 97/3; 7) Средна скорост - около 42 км/ч; 😎 Сезон на експлоатация – 05.01.2019 - 21.07.2019; 9) Моточасове – около 190; 10) Изразходвано гориво - около 565 л. Лукойл 95; 11) Kтм = (565 / 3.3) = 171; 12) Пробата е взета от напълно загрял двигател (10 мин след гасене) и се е сушила 24 часа на стайна температура; 13) Обем на налятото чисто масло при смяната - 3.3 л.; 14) Доливане на масло – не е правено; след последния магистрален преход (850 км) общия спад (за цялата експлоатация до момента + лек теч на картера, който ту се появява ту спира) около 2.5 мм; 15) Други – работещ EGR с прочистени пътища; нов катализатор; 16) Капката е скенирана със Samsung Xpress M2675FN на 600 dpi. 17) Режим на експлоатация - градско направо липсва. Основното време за работа на мотора е около 1.5 час на ден. Грубо – сутрин около 45 мин. и вечер пак толкова. Кратки пътувания през уикенда. Последните около 850 км са магистрала със скорост около 120 км/ч. (поддържах я почти постоянно; с малки изключения). История на офисна хартия 0-8000 км: Продължавам напред .
-
Темата е почистена, доколкото е възможно. Моля следващите коментари да са само по същество. @V4st*r Нивото на маслото в картера не е постоянна величина. То е едно при студен мотор и друго, когато е загрял. Това е така, тъй като при промяна на температурата на маслото се променя обемът му, което се отразява на показанията върху щеката - нивото варира нагоре-надолу. Съществува т.н. температурен коефициент на разширение на маслото / коефициент на обемно разширение (Thermal Coefficient of Expansion of Engine Oil или Volumetric Coefficient of Expansion). Обикновено за неговата стойност се приема 0.00070 (1/K, 1/C) (К = Келвин; С=Целзий), но тя може да варира в зависимост от плътността на маслото (и не само). Има он-лайн калкулатори за изчисление - КЛИК. Грубо казано (за картер от 3.5 литра), нивото на маслото на щеката при горещ мотор може да бъде с около 2-3 мм по-високо от нивото при студен мотор (т.е. отчита се 200-300 мл. повече масло), което се дължи на увеличения обем на топлото масло. Колкото е по-горещо маслото, толкова по-високо ще бъде нивото му на щеката. Обикновено производителят пише кога да се измерва маслото - на студен или загрял мотор, като разширението на маслото е взето предвид при калибрирането на щеката (както вече писаха по-горе колегите). Масло при работещ мотор не се мери. При Хонда в повечето случаи измерването на маслото се препоръчва да се прави при напълно загрял мотор (поне това е моето наблюдение от различните ръководства), на равна (нивелирана повърхност), няколко минути след гасене на мотора (около 5 мин., грубо). В тази връзка - отвори си Owners manual-a и просто прочети какво е написано за твоя мотор. Относно количеството налято масло - отговор вече бе даден, но все пак (в обобщение): Факторите, които оказват влияние на това, какво количество масло ще налееш при смяната са няколко: 1. Колко от старото масло е останало в мотора ти - несливаем остатък, който по чисто конструктивни причини винаги остава в мотора; 2. Колко време механиците са чакали да се изцеди старото масло; 3. Обем на новия филтър - има различни по големина филтри, който побират различно количество масло. За избора на маслен филтър - аз лично залагам само на Honda (ОЕМ) или доказан бранд (напр. VIC, Amsoil). Колегите могат да дадат други препоръки за качествен филтър. Ето една добра тема за байпасния клапан на филтъра - КЛИК Трябва да осъзнаеш разликата между т.н. дренажен клапан (Anti Drainback Valve) - този, който пречи на маслото да изтече от филтъра и подпомага студения старт, и байпасен клапан (Bypass Valve) - този, който се отваря, само когато разликата в налягането на маслото преди и след филтриращия елемент стане по-голяма от около 1 бар (за Honda = 12-14 psi), за да не се допусне маслен глад в мотора (да се поддържа постоянното му снабдяване с масло).
-
Карай смело, имаш ресурс.
-
Капковата проба показва преди всичко степента на замърсяване на маслото (изпълването му със сажди и всички онези микроскопични парчета метал и др. мърсотия в двигателя) и намаляването на диспергиращите му свойства (да не допуска слепване/окрупняване на замърсяванията и да ги задържа в себе си). Има и създаден стандарт - ASTM D7899-13, за условията и начина на извършване и разчитане на капковите проби (линк за сваляне КЛИК). За мен лично капковата проба - при условие, че е извършена по учебник, перфектно спазени условия на теста, може да бъде достатъчно достоверен индикатор и за изравняването на TBN и TAN. Руската школа приема, че когато TBN=TAN ресурса на маслото е изчерпан. В повечето случай TBN=TAN, когато пробата придобие горе-долу такъв вид: Разгледай капковите тестове, придружени с VOAнализи на 1-ва страница на темата (КЛИК), и виж отношение на Щелочное число (TBN; Total Base Number) с/у Кислотное число (TAN; Total Acid Number). Предвид горното, моето лично мнение е, че с капковата проба могат да се следят замърсяването на маслото, диспергиращите му свойства и изчерпването на ресурса му да неутрализира киселините в двигателя (намаляването на TBN и изравняването му с TAN), но само и единствено, ако си достатъчно стриктен да спазваш всички указния, дадени на 1-ва страница на темата, т.е. да бъдеш истински изследовател, който влага всичко от себе си в експеримента.
-
1) Автомобил – Honda Civic Aerodeck, D15Z8, 1998 г.; 2) Масло – Shell Helix Ultra ECT c2/c3 0w-30; 3) Маслен филтър – Amsoil (EA15K20); 4) Общ пробег на автомобила - около 426 730 км; 5) Пробег на маслото в момента на вземане на пробата - 7000 км; 6) Цикъл (извънградско/градско) – около 97/3; 7) Средна скорост - около 40 км/ч; 😎 Сезон на експлоатация – 05.01.2019 - 09.07.2019; 9) Моточасове – около 175; 10) Изразходвано гориво - около 500 л. Лукойл 95; 11) Kтм = (500 / 3.3) = 152; 12) Пробата е взета от напълно загрял двигател (10 мин след гасене) и се е сушила 24 часа на стайна температура; 13) Обем на налятото чисто масло при смяната - 3.3 л.; 14) Доливане на масло – не е правено; лек спад на нивото на маслото - около 1+ мм. 15) Други – работещ EGR с прочистени пътища; нов катализатор; 16) Капката е скенирана със Samsung Xpress M2675FN на 600 dpi. 17) Режим на експлоатация - градско направо липсва. Основното време за работа на мотора е около 1.5 час на ден. Грубо – сутрин около 45 мин. и вечер пак толкова. Кратки пътувания през уикенда. История на офисна хартия (0-7000км): Трябва да отбележа (със задоволство), че моторът работи леко и тихо. Принципно, вече закъснявам със смяната на маслото. И си рекох - така и така закъснях, що да не спретна един експеримент Не ми трябваше много време да се навия . И така: Маслото ще продължи да се експлоатира поне до 8000 км. Предстои ми пътуване до морето и обратно = 800 км + още 200 км. в настоящия режим. На 8000 км ще има нова капкова проба. Цел - да се разпадне ядрото и да се насити със замърсявания зоната на дифузия. Преди Shella и при наливането на предходното масло - Mobil 1 ESP Formula 5w-30, изчистих мотора, по-точно главата (ваната/картера под разпред. вал, около клапаните; всичко, до което има достъп) - снимки ТУК. Mobil-ът бе сменен навреме = моторът не е натрупвал замърсявания в себе си. Планирам при смяната на Shell-а, когато му дойде времето, отново да махна капака на главата и да покажа каква е картинката. Мисля, че ще бъде интересно за всички ни. Хипотезите са ми ясни. Изводите ги оставям за по-късно .
-
Темата се дублира. Можете да отговорите на въпроса на колегата ТУК Заключвам тази тема.
-
Въпроси/дискусии относно маслата се задават/водят в тази тема - КЛИК Заключвам настоящата.
- 1 reply
-
- 1
-
-
Amsoil сочи, че Еа15К20 става за всички Хонди от 1972 - 2009 г. На сайта на Амсойл обаче намирам, че за К24Z3 и K24Z2 пасва Еа15К13. Можеш да погледнеш ето ТУК. А тук можеш да видиш размери и спецификации на филтрите - КЛИК Нека някой колега, който е ползвал Amsoil филтър на К24 мотор, да сподели.
-
Да отбележа една новост - поне аз сега я забелязвам (благодарение на поста на колега seafish в последната Обща поръчка - до 6 Юли). В Ato24.com вече са налични и филтри Amsoil, в т.ч. Ea15K20 . Които иска да пробва, може да погледне - КЛИК. Цената на Ea15K20 е равна на тази на OEM филтър, закупен от Бултрако = 25 лв.
