Jump to content
emod

FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта

Recommended Posts

Благодарности за инфото. Освен shell и castrol масла 5w-30, ако може посочете и други марки, които може да се поръчат от АТО специално за i-dtec. 

SMP е "орязаната" версия на VMP. ;)

• Upvote 1

Че то не е скъпо, имайки предвид "обещаващият" срок и пробег.

30лв литъра впредвид и по-големия обем масло при дизеловия мотор,масления филтър е цифра.

Всеки си преценява щом е взел дизелов мотор.

И за още малко конкретика 0w-30, каквото препоръчва производителя или 5w-30 предвид климата при който се кара в България. 

Posted (edited)

Да това е Кастрола но вече го постнах в предно мнение.

И двата вискозитета са подходящи 0w30 при сутрешния старт ще развърта и смазва двигателя по-бързо.

При този старт е най-голямия маслен глад и амортизация на двигателя когато маслото не е стигнало всички метални части ,впервид  и  това че лятото свършва след 3 месеца и идват по -студените сутрини.

Може до сложиш за начало 5w30 бюджетно с къса смяна след 3-4хил км да изчисти малко двигателя от наслагвания.

Edited by CARPERA

Posted (edited)

все си мисля че нито един от тия касторли не е за i-dtec двигателя, този двигател най-добре да е с ACEA C2 масло, даже май всички Хонди предпочиатат масло с нисък HTHS. Ако говорим конкретно за Кастролите по бих ги подредил така, ако има ДПФ и смята да го пази. 

1. https://www.ato24.de/en/castrol-edge-professional-h-c2-0w-30-honda-1-l.html

2. https://www.ato24.de/en/castrol-edge-professional-longlife-iii-5w-30-titanium-fst-1-l.html

3. https://www.ato24.de/en/castrol-edge-professional-h-5w-30-honda-1-l.html

амо по бих взел Мобил 1 ЕСП или Шел ЕЦТ

Edited by malak
  • Upvote 2

https://m.motonet.fi/fi/tuote/595064?ajoneuvo=210 случайно попаднах на тази статия. Излиза, че това масло е подходящо за двигател cdti, за idtec /euro 5/ не е посочено. Дилемата стана голяма, а тъкмо се бях насочил към него. 

Абсолютно подходящо е за cdti и idtec. Не разбирам какви са ти притесненията...

Също може да се обадиш на Ванката (fenabg) да ти препоръча някое Yacco.

https://forums.hondabg.com/topic/108349-фенабг-ауто-масла-yacco-с-безплатна-доставка-и-7-до-15-отстъпка-части-консумативи-нови-условия-за-поръчка/

На 22.06.2022 г. at 7:37, valpol написа:

И за още малко конкретика 0w-30, каквото препоръчва производителя или 5w-30 предвид климата при който се кара в България. 

И двете.

• Upvote 1

Преди 2 часа, valpol написа:

а тъкмо се бях насочил към него. 

Много добре,а това още по добре!

mobil 1 esp 5w-30 или ravenol smp 5w-30 спрямо състав, км.  и други параметри? Имам предвид за idtec /euro 5/.

Posted (edited)

Щом си се спрял окончателно на тези двете, тогава мобил-а.

Edited by dandilov

Ок, мерси.

На бензиновия мотор до сега съм наливал YACCO GALAXIE GTS SAE 5W-40 с риск да ме оплюете, но не робувам на разбирания от типа наливам това което е препоръчал производителя. Относно физико-химичните свойства гледам  да има минимално съдържание на сулфатна пепел в случая 0,78 за да не се скапва маслото бързо и H.T.H.S. вискозитет при 150°C да е над 3  mPa.s в случая е 3,5 за да може да се  поддъража добро налягане, а не като еко серийките на най-различни марки масла дето стават на чорба. Относн икономията на гориво предпочитам да ми се запази двигателя и да изгоря 1 литър повече бензин, от колкото да си мисля че ще спестя с лолсап масълца.

За икономия на гориво е смешно да се говори, тя е от порядъка примерно на 1% между 15W-40 и 5W-30.

1% икономия не е пренебрежимо малко. При цена на бензин 3.30лв прави 330лв за 10хил км.

И другото @qwsd, струва ми се, че правиш допускането, че „дебелото“ масло (по-висок HTHS) пази по-добре двигателя, а сякаш „тънкото“ масло е за еко съображения. Не мисля, че това е добра или правилна интерпретация.

Edited by Pavel_Pavlov
  • Like 1
  • Upvote 3

Точно поради ЕКО съображения са правени "тънките" масла и скоро проектираните (в последното десетилетие) нови мотори, с по-тесни маслени канали и магистрали. Това си е "директива свише" и кой както може се съобразява. А дали "яйцето или кокошката е първо" в тази маслодвигателна еко концепция, е въпрос с обозрим отговор.

Това че "новите" масла покриват и надхвърлят показателите на "старите" масла не означава винаги че са подходящи за технологично старите двигатели, проектирани в началото на 21-ви век.

• Upvote 1

Off Topic

Следвайте написаното от нялкото колеги тук,няма да ви излъжат,даже ще ви помогнат в тази маркетингова джунгла.И най всжното,поднесено на готово:worthy:!

• Like 2
  • Thanks 2

преди 58 минути, dandilov написа:

5W-40 не циркулира добре в тези двигатели, не е за тях и не бих го ползвал.

Специално за вискозитета Хонда дават това за бърза справка https://www.honda.ie/page/210/honda-genuine-oil-application-guide и при условие че двигателя ми е на 195 К км, без да знам колко е върнат километража преди закупуването предполагам че спадам към older engines. В сервизното пише 5W20, но реших че в летните жеги 5W40 е по-удачно.

Предполагам няма да навреди, ако се използва разумно и се сменя на кратки интервали. Все пак има TBN само 7.7 mgKOH/g , нали е ACEA C3.

Интересното е, че не пише да съдържа PAO и естери като Galaxie 5W30, например.... :huh:

• Upvote 1

Колега qwsd,

В началото на част първа на този форум пост №1 един човек, който нищо не разбира от масла:D е прикачил една табличка. Никак не е зле да се направи справка с нея...

Edited by Тъмнозелен самурай G86-P
  • Haha 1

Преди 3 часа, dandilov написа:

Предполагам няма да навреди, ако се използва разумно и се сменя на кратки интервали. Все пак има TBN само 7.7 mgKOH/g , нали е ACEA C3.

Интересното е, че не пише да съдържа PAO и естери като Galaxie 5W30, например.... :huh:

ТВN не е от особено значение защото карам на бензин, а в него няма сяра за да се разчита на ТВН да неотрализира, но тъйкато маслото е комбинирано и за дизел дават този параметър.

@qwsd

Мисля че дори маслото ти е ориентирано повече за дизелови мотори и да пази техния DPF.

Преди 3 часа, Тъмнозелен самурай G86-P написа:

Колега qwsd,

В началото на част първа на този форум пост №1 един човек, който нищо не разбира от масла:D е прикачил една табличка. Никак не е зле да се направи справка с нея...

Честно казано се чудя на кой да се доверя на табличката /разгледах я/ или на официалния сайта на Хонда. В сайта пише наливай каквото пожелаеш стига да отговаря на минималните изисквания а те са ACEA A1/B1 и според околната температура избирай в интервала 0W20 до 10W40 /тук вече повечето заклети хондажии сигурно изпадат в шок и потрес едновременно/.

И тъйкато не ми е първата кола, например карал съм служебна в Норвегия /с 0W20/, та съм свикнал вискозитета да се подбира и според околната средно годишна температура. В този ред на мисли щом според колеги във форума 5W40 идва ,,дебело" за този двигател при дори 40 градуса през лятото ими препоръчват масло  0W20, 0W30, то най вероятно ако го поодкарам пак в Норвегия трябва да сипвам само 10W, или пак греша. :D:rolleyes:

• Haha 2

преди 16 минути, CARPERA написа:

@qwsd

Мисля че дори маслото ти е ориентирано повече за дизелови мотори и да пази техния DPF.

Бе по-скоро работата е ,,имАл пари дАл" ама както и да е, и не е за дизел повече защото е рейсърско. А както е известно дизел бегачка няма. :lol:

преди 45 минути, qwsd написа:

... ако го поодкарам пак в Норвегия трябва да сипвам само 10W, или пак греша. :D:rolleyes:

Чувал съм че масло 10WXX в Норвегия е голяма рядкост като наличност, освен ако нямат норд версия на тоя вискозитет. :)

Edited by ceco_accord
  • Like 1

преди 25 минути, ceco_accord написа:

Чувал съм че масло 10WXX в Норвегия е голяма рядкост като наличност, освен ако нямат норд версия на тоя вискозитет. :)

Не точно както съм го написал 10W без нищо след него, дето е за темп. от -25 до - 5 градуса, просто бях ироничен по-горе.

• Thanks 1

По тази ирония по-скоро си личи, че не си разбрал съветите на колегата. Но всеки си избира сам как да си поддържа колата. И да не е оптимално, няма да ти скапе двигателя щом го има в ръководството.

• Like 2

2 hours ago, qwsd said:

Бе по-скоро работата е ,,имАл пари дАл" ама както и да е, и не е за дизел повече защото е рейсърско. А както е известно дизел бегачка няма. :lol:

..което си е вярно, вярно е...  иначе за Норвегия и 15w50 става, може пък да запази двигателя по-дълго:D

Edited by Тъмнозелен самурай G86-P
  • Haha 1

Няма съвременна кола (дори и да се върнем 25г назад), чиито двигател да изисква в чистия вид SAE 10W. 

преди 20 минути, georgi.ivanov1975 написа:

Няма съвременна кола (дори и да се върнем 25г назад), чиито двигател да изисква в чистия вид SAE 10W. 

кекто вече споменах бях иронично шеговит, но тук май всички взимат нещата много навътре.

Преди 6 часа, qwsd написа:

ТВN не е от особено значение защото карам на бензин, а в него няма сяра за да се разчита на ТВН да неотрализира,

Ами точно обратното е!

• Like 1

Off topic 

Колегата скоро ще бъде сложен на кладата, и залят с 15W60 🤓🤣🙈😎😂😂😂😂😂😂😂

• Haha 1