Jump to content
Sign in to follow this  
hahy

За телефонната система и блутут-а

Recommended Posts

От известно време се ровя и чета и гледам разни безполезни неща и не мога да си обясня работата на блутута. 

Работи си прекрасно, влизам в колата - закачва се и си плямпам през него - безценна шокария е! Обаче от сума време и се чудя няма ли вариант да се пусне музика от телефона през него? Car Play на 8ма генерация е несъвместим. Закачам телефона с кабел в USB вижда го като ipod, но спотифай неще да пропее. Има ли нещо нередно, или да не се мъча изобщо? 

Реално блутута спира радиото когато телефона му подаде сигнал, аудиото би трябвало да е по същия начин, без значение дали ще се говори или ще пее. Та това ме чопли от година насам. Ако някой се е занимавал с тая работа ... ? 

Би трябвало, но не е. Има различни профили, които едно блутуут-устройство може да поддържа: hands-free-профил, профил за поточно аудио, профил за трансфер на файлове, профил за връзка с мишка, клавиатура и подобни входни устройства, профил за печат на документи (за принтери с блутуут), профил за споделяне на интернет връзка (между два телефона например) и др. (Подробен списък: ТУК)

Подобно е на това да свържеш две неща с кабел. Само че дали е LAN-кабел, дали е мостов кабел, телефонен кабел, оптичен кабел... все е кабел. И блутуута е така - все е блутуут, ама няма профил за поточно аудио. 

В колите на тази възраст обикновено има само Hands-free-профил и евентуално профил за информация за контактите, за да видиш на екрана кой те търси. Можеш да видиш наличните профили, като влезеш в блутуут менюто на телефона и от списъка със сдвоени устройства цъкнеш на профила на колата, би трябвало да ти изпише какви блутуут-профили поддържа тя. Трябва ти "A2DP", който може да е кръстен и като "bluetooth audio streaming", "media audio" или нещо подобно. 

• Upvote 2

Влизам, ама има опция само forget this device - никаква друга информация.  Явно е само за синхронизация и говорене. 

За музика май трябва да смениш блутут модула

Днес закачих телефона пробно за блутуто.След 7-10сек рсзговор ми казва "service lost" и прекъсва. Идея?

Отностно клипа - айпода и телефона ми ги вижда като ги закача на USB и си ги управлявам от волана, просто самия блутут не е направен за аудио стрийм. 

Преди 3 часа, BOKLUK_CHOVEK написа:

Днес закачих телефона пробно за блутуто.След 7-10сек рсзговор ми казва "service lost" и прекъсва. Идея?

А ти си имаш проблем или с телефона или с модула на колата вече. Щом работи и те изхвърля - някъде има гнило. 

При мен си е стабилно, 50мин разговори водя понякога - бетон е. 

Преди 4 часа, BOKLUK_CHOVEK написа:

И аз имах същия проблем. Като купих колата си вързах телефона и си говорех без проблеми, понякога и по 30-40 мин. После си взех нов телефон и се появи твоя проблем. Започнах да се вкарвам във филми, че е блутут модулът, но след като отново смених телефона, нещата си дойдоха по старому. Отново не прекъсва дори и при 30-40 минутни разговори.

От телефона трябва да е. може да е неговия блутут модул, може и от операционната система (версията), може и от настройки да е.

Най-лесно ми се струва да пробваш с друг апарат преди да почваш да търсиш по-надълбоко.

Posted (edited)

Ред.: този пост е за @hahy

--------------------------------------------

Ако имаш AUX-вход, може да си вземеш някакъв блутуут-адаптер, който поддържа хендс-фрий-профила и аудио-стрийм-профила. Доста удобно е и не са никак скъпи, в рамките на 20-30 лева са и работят много добре. Ето линк към тема, в която колега споделя, че адаптерът му работи чудесно:

В същата тема съм дал отзиви за моя, който пък поддържа само аудио-стрийм, без хендс-фрий. Да си пускаш каквото ти е кеф от телефона си е несравнимо удобство.

Edited by ogi28b
  • Upvote 2

Posted (edited)

Колеги, отрих решение на проблема с прекъсващия/неработещ bluetooth.

Пробвайте да спрете приложението от снимките по-долу. Аз съм с oneplus 6 и при мен изчезна прекъсвснето след като спрях системното приложение BTtestmode. От както го спрях това,блутуто работи без никакви проблеми. Също ,може да пробвате и с ъпдейт на софта на телефона до последна версия.

Screenshot_20190511-174335.jpg

Screenshot_20190511-174343.jpg

Edited by BOKLUK_CHOVEK

Това приложение не го откривам на моя Mi8.

Може би е само на 1+?

:offtopic:

@romborak

Има приложения, които показват всички подобни системни приложения и процеси, да речем Титаниум-а. В зависимост дали телефонът е руут-нат или не, може да успееш да спреш или не съответния процес, а в зависимост от Андроида - може дори да го няма като отделен процес, а да е в комплект с някой друг или да е кръстен по друг начин. Имай предвид, че някои на пръв поглед безобидни и безполезни процеси ако бъдат спрени, може да доведе до циклично презареждане (boot-loop дето му викат), което е неприятно.

Питай в Андроид-форума в раздела на Mi 8, там са доста навътре с тази ОС. 

Успех!

Не мисля, че е :offtopic:, колега @ogi28b,

Чета андроид форума доста години преди този и няма нещо за Mi8, което да не съм изчел. И ние четем 😀

Питал съм също и нямаше кой да ми даде смислен отговор защо, когато си купих телефона, не успявах да го свържа с колата. Мислех, че причината е, че съм с xiaomi.eu ROM, но след доста опити и накрая след чистене на кеша, рестартиране на колата, телефона и без никакви други BT устройства наоколо успях.

Също така попрочетох и за този BTtestmode и се оказа, че проблем с него има само в 1+.

Всяка марка има различни проблеми с BT системата на Honda. Явно просто е калпава.

Та заради това си мисля, че всеки модел телефон трябва да търси решение и това за 1+ не решава останалите.