Jump to content
Zhelyazkov

Щети от градушка

Recommended Posts

Здравейте,

В Шумен изтеглихме късата клечка и снощи ни смачка градушка. Съответно не бях взел никакви мерки за Хондата и се оказа, че тенекиите са меки. Има си щети. По стечение на обстоятелствата днес минавах технически преглед, та питах човека дали някъде може да ми направят проблем за очуканото /леки вдлъбнатини, които на подходяща светлина могат да ти скъсат нервите/ и каза " не, едва ли". Въпроса ми е дали наистина е така, някои има ли впечатления, дали могат да ме емнат нещо да го оправям?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По спомен има изисквания към стъклата да не са с пукнатини, ламарините едва ли ще направят проблем

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За ламарините, никой нищо няма да каже.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

За съжаление тея жеги го обръщат на лед и жалко за щетите.

Доста коли очука природата напоследък. :(

Относно питанката - едва ли вдлъбнатините ще влязат в параграфа "лош нъншен вид".

Щом стъклата са здрави, значи не са огромни и дълбоки, а ако и не са на гъсто, това се оправя с вакуум изтегляне и няма да пребоядисваш колата.

На синковеца Сивика е бит някога и най - видими, но не дълбоки имаше на покрива. Изтеглихме големите, а малките замаскирах с бял мат фолио. То отразява светлината доста по-меко и ако не ги търся, не се виждат. Проблемът от покрива се премести в главата ми - знам че са там. :)

По предният капак са няколко, но той има и други проблеми, та някой ден ще се прави цялостно. Ако си с Харви (съдейки по раздела в който е темата ти), то е по - високо, та може и да не се набиват на очи, според ръста ти де. ;)

IMG_20240503_113225_edit_179070353341425.jpg

Редактирано от ceco_accord

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предния капак и едната страна са си добре нагърмени. Да речем поне поне 30-40-50 удара. Интересното е че и по "рамката" която минава към покрива (колонките и продължението им) има бая. Както казах и на жената, с тая кола вече, ще сме докато стане за морга, то цената и падна съвсем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Не сте само вие с този проблем, мога да споделя тъжният ни опит от вчера. Джаза ни е на преглед след 2-3 седмици, а вчера го смаза градушката в Нова Загора. Резултата - пукнато предно стъкло, смляна решетка под чистачките, целият е очукан, корпуса на дясното огледало е унищожен напълно. Огледала в България не успявам да намеря, нито нови, нито втора ръка. Има много автомобили с натрошени стъкла, а в града има един що-годе ставащ сервиз за смяната и не се знае колко ще се чака.

Надали ще ти направят проблеми за ламарините. Виждал съм автомобили с гнили и липсващи детайли по купетата, които минават. А това не е бездействие от твоя страна, това са стихии, които са го причинили. Аз бих си търсил правата при евентуален проблем от страна на пункта за прегледи.

За съжаление, мен ме разочароваха, защото дори да сменя стъклото навреме, заради счупеният корпус на огледалото, в който е и мигача (във фара има още един мигач, както и във калника), имало голям шанс да не мине преглед. А стъклото на страничното огледало е здраво.

 

Редактирано от s7r3l0k

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Zhelyazkov, предишната ми Хонда ЦРВ я би градушката още докато беше с транзитни номера. Карах я 5 години така и никой не ми направи проблем. Така я и продадох.

Акурата пострада при бурята на 12-ти и съм завел щетата по каско. Лошото е, че в Шумен няма читав PDR сервиз. Вчера ми кааха, че цената скочила на 100 лв. за вдлбнатина.

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еее, мнОу пара. :(

Лани беше 20 лв на парче.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така ми казаха момчетата дето ми боядисват колите. Ходих да ги видя и да искам коорднати на читав сервиз.

А относно центата - ден година храни (както всичко в България)

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, вече търся решетка под чистачките. Колегата като каза и погледнах моята. В единия край едно парче го няма.Дали се сменя лесно? И ако някой има за 3 врати HRV 2003 година да предлага.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Вероятно, като при всеки друг автомобил, ще ти пречат само чистачките.

 

Относно щетите от градушка и PDR услугите, в момента ще скочат, защото последните дни, включително и днес каквото се очаква, ще има много кандидати за ремонти. Лично аз нямам намерение да ремонтирам, а ако изобщо реша, то ще е чак есента.

Ако не помните, по време на апокалиптичната (по стандарт за онова време, сега вече ужасите са по-големи) градушка в София през 2014г, автостъкларите и тенекеджиите прилично вдигнаха цените и вероятно спечелиха достатъчно, за да осигурят пра-пра внуците си. Имах познати, които бяха с часове за ремонти след месеци/година - ламарини и стъкла.

Да не говорим, че за щетите по сменяемите панели, излиза по евтино да се замени силно нарушен панел, отколкото да се изправи.

Редактирано от s7r3l0k

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тогава само в София имаше 60 000 пострадали коли - смятай!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 3 часа, ceco_accord написа:

Еее, мнОу пара. :(

Лани беше 20 лв на парче.

Не е много, хич даже!

Имам съсед тук в Люксембург!

Абсолютен маниак, PDR специалист!
Той от това се храни!

На мен ми изпъна една вдлъбнатина за 150 евро, преди месец! Ама в сервиза ми казаха 700 евро работа+боя!

Каза , че прави само коли след градушка! 10-15 на година!

Ама там , както и на мен всичко го покри застрахователя!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като праща друг парата - може всакак.

И аз знам 1 маняк, дето ви изпъна 1 на Леджо и наколко на Сивика.

Каза ме ву е съвестно да ми взема много паря за тва тенеке, та минах тънко, но беше лани. Скоро не съм опирал до услугите му - да пази Бог.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук пак опираме до онази тема с каското, че е нужно. Като не правиш застраховка, после няма как да искаш някой да възстановява щети. Изначално, PDR не е евтино да се направи. Още от 1 време, поне в София, си беше цифра. Обикновенно се възползват хора с оригинална боя. Ако вече е пребоядисвана колата, няма голям смисъл - или нов детайл или изправяне до колкото може, кит и боя. На сменяем детайл е добре да не се прави кит а да се смени целият, за пример преден/заден капак, врати, калници. PDR-а е добре да се ползва за 1-2 места, заради които пребоядисването ще е излишно. След градушка, какъв PDR? Тя колата е на сол, трябва да се смени цялата ламарина с нова, дори за боя не става. 

Градушката през 2014, направи и 2-те коли тогава с доста демидж, особено едната. Единият автомобил ( с каско ) беше изпотрошен целият - преден/заден прозорец, странични огледала, стопове, всички ламарини ама всички бяха като след война. Всичко се покри от каското тогава - цялостно боядисан + сменен нов таван, нов преден и нов заден капак ( китайски ). Стопове, стъкла също нови ( китайски ). Единствено броните бяха ок. Другата кола беше под дърво, нямаше каско и за късмет се разминах с нов преден и заден капак ( ОЕ, 2-ра ръка ) и боя на почти цялата кола за моя си сметка. 

Кофти е, че особено след такива катаклизми, услугите поскъпват доста но така е в цял свят. Като се търси даден продукт или услуга, цената скача а и се чака. Ако няма търсене, цената пада и не се чака. Колегата бих ги посъветвал, каквото може да си смени като ламарини от някоя морга, нови стъкла и да си боядиса колата, ако е решил да я кара. На технически преглед в СБА няма да мине с тия дупки и би трябвало да има и глоба ако го спрат на улицата. Имаш графа лош външен вид по закон и това, че не се спазва много е съвсем отделна тема но това не значи, че не могат да те глобят, ако те спрат някъде. Просто са толерантни предвид ситуацията и затова няма глоби. 
 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другата седмица "надупкания" ни Джаз, ако вече се е сдобил с ново челно стъкло, ще се мъчим да го минем само със счупено дясно огледало, от което оцеля само механизма и стъклото, тоест корубите са несъществуващи, и ще дам отговор какво се случва. Счупено огледало обрича модела, молих се на всевъзможни вносители на части втора ръка от чужбина, всеки отказва. Та, ще е интересно.

 

Ако някой ми спомене тая тъпотия "лош външен вид", ще му дам цената на автомобила, цената за части и ремонти, за да се поправи и да върви да ремонтира или да купи друг Джаз. За мен това е обричане на голяма част от автомобилите до вероятно 5000-7000лв да заминават за скрап и е неприемливо. А трябва ли на жена ми колата, на цената на един премиум смартфон, да ѝ правя каско, за да няма лош външен вид и отказ от преглед?:huh: Шегаджии.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@s7r3l0k, лоша работа са катаклизмите и за коли и за къщи и за посеви. Неприятна история е и търсенето на части после само, че не можеш да се движиш по улиците, като все едно си бил на границата между Русия и Украйна. 
Баджанака е от Австрия, има няколко коли. Туарега не мина TUV тази година. Ще спомена няколко от основните проблеми :

- няколко шева на шофьорската седалка са скъсани
- изгоряли 2 диода на фаровете
- не се прибира едното огледало автоматично
- ръчната спирачка държи повече на едното колело
- шофьорският колан се прибира бавно

Да, стандарта е различен обаче не е оправдание да не си оправи човек колата и да изглежда зле. Могат да глобят и техническият пункт, който е пуснал и МПС-то на прегледа. Пак ти казвам, нашите полицаи в случая са доста толерантни като гледам, какви невъобразими пушещи и зле изглеждащи кочини се движат по улиците от време на време. Кое огледало ти е счупено? 
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти @s7r3l0k, ако не успееш да намериш никъде огледало пробвай тук: https://allegro.pl/listing?string=HONDA%20JAZZ%2005-08%20lusterko.

Надявам се  някой от продавачите да  се навие да ти изпрати до БГ- въпреки ,че цените за доставка не са най- добрите. Или в краен случай някоя посредническа фирма.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...