Jump to content
emod

FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта

Recommended Posts

След като разгледах цените ми се струва, че Redline дори на двойна цена  мога да си го позволя.

 Red Line MTL 75W80 GL-4 0,94l RD-50209 - това ли е точният еквивалент на Honda MTF 3.

"Един път се слага" :D както обичат да казват някои.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
преди 45 минути, Niko2Niko написа:

След като разгледах цените ми се струва, че Redline дори на двойна цена  мога да си го позволя.

 Red Line MTL 75W80 GL-4 0,94l RD-50209 - това ли е точният еквивалент на Honda MTF 3.

"Един път се слага" :D както обичат да казват някои.

Защо да е двойна ? 

След увеличението на Ravenol-a въобще не е двойна. 

На какви цени ги намираш ? 

 

Аз лично бих взел 1 бутилка Redline MTL и една бутилка MT-LV и да ги миксирам.

 

Edited by CNC Setter

Share this post


Link to post
Share on other sites

В САЩ Е 26-30 долара според търговеца, да това е маслото, което покрива Honda MTF -3, Ravenola в момента е 20 евро и цените вървят нагоре.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

 

27 minutes ago, CNC Setter said:

Защо да е двойна ? 

След увеличението на Ravenol-a въобще не е двойна. 

На какви цени ги намираш ? 

 

Аз лично бих взел 1 бутилка Redline MTL и една бутилка MT-LV и да ги миксирам.

 

Ravenol 22 €/l. Redline 35 € /0.946l.- с доставката двойно.

Сега видях и линка на Ивайло мисля, че там е на евтино.

А защо според теб е добре да се смеси 1:1 от двата вида MTL и MT-LV? Каква е идеята?

Edited by Niko2Niko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Поръчвал съм Redline от един онлайн магазин в Полша мисля, че беше и скоро проверявах там и беше 30 € / 0.946 л. 

Относно смесването, доста хора го практикуват в щатите. 

Идеята е да се "нагоди" вискозитета да е по-близък до ОЕМ маслото. 

Това в последното изречение е мое предположение. 🙂 

Share this post


Link to post
Share on other sites

В САЩ стигат до крайности и смесват дори АТФ с 75W140, и такива експерименти има.

 

Не знам как са доставките от Полша, последно беше 9 евро до 5 кг.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Сега проверих 9 евро и нещо ми е била доставката тогава за три кварти.

Това преди две години и нещо. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
Преди 4 часа, Ивайло Димов написа:

Honda MTF 3 по-скоро клони 75W, като вискозитет това се налага от почти всички автопроизводители от 5-6 години. Равенола е хубаво на книга и има добри отзиви, хондовското не е лошо но при ниски температури създава проблеми, което е странно предвид факта, че с конвейрното няма тези проблеми.

 Теста се казва Copper Strip Cortosion, проблема е, че не всички го обявяват и трябва се гледат лаб. анализи.

Остана ми малко от Хондовото и имам Равенол дхг 5/30, ще взема да ги сложа във фризера на -20 и да видя колко пък по-гъсто ще стане от синтетиката Равенол, която е близка до Редлайна и Амсойла като вискозитет.

Относно въздействието върху цветни метали, нали си има спецификация наречена API GL-4, щом я покрива, значи е преминала през този тест и е съвместимо, няма нужда да се упоменава изрично.

Tо няма какво да се види в анализите, основния проблем е активната сяра, но в анализа не става ясно дали е активна или пасивна.

Тоест едно масло с 0.5 активна сяра ще е по-вредно от друго с 1-ца пасивна.

Edited by Rakeem

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Поръчах от Румъния - взех една бутилка Redline MTL и една бутилка MT-LV, ще ги смеся. Заедно с тях поръчах и две Redline SI- 1 за профилактика на бензиновата система.

Доставка с DPD  4 €.

 

 П.С. Взех много да я лигавя моята 20 годишна "девойка". Дано да не се разлигави много и да иска само US , досега само с Japan и тук таме някакви европейски неща минавах.;)

Edited by Niko2Niko
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Добре си направил и доставката е много изгодна. 

Мога да се обзаложа, че ще почувстваш разликата веднага след смяната. 

Ще чакам да дадеш обратна връзка. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rakeem, за какво ти е да тестваш във фризера? Тия колхозни есперименти могат само да покажат до колко е чиста базата. Ако маслото остане бистро и не помътнее е добре, но домашните фризери са до към -20. При тая температура и 20W50 ще запази течливост. Важни са други детайли, как се променя вискозитета, с каква плътност става маслото. При ДВГ маслата се мери CCS, при СК се гледа Brookfield коефициента. Това, че едно масло има точка на течливост -45 е само едната страна на монетата, важно е как се променя плътността му от 0 до -45. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Много сте се задълбочили ми се струва в тия масла за скоростите. Има ли смисъл? Сменя се на 30-40 хил км. Ремонтите на кутиите са евтини, най-много някой лагер да се обади. Няма горивен процес, външни замърсявания и температура. Какво толкова ще му стане на това масло?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Надъхват се да си правят експерименти. Няма лошо. :)

Honda MTF-3 не се справяше добре при мен на "англичанката". На студено, трудно влизаше 1-ва и задна. На жега, при превключване от 4-та на 5-та, хъркаше. Както и с Yacco BVX500X SAE 75W80.

Казвал съм го и преди. Ръчната кутия на англичнаката ми "заспа" само с Ravenol MTF-2 SAE 75W-80. Няма студ, няма жега!

 

А който има желание и смелост за експерименти - о.к! Може да ни изненада с някоя чудодейна смес. Или пък да си строши кутията. Кой да знае... :tooth:

Стига само да даде обективна информация, де. ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Всичко което казваш важи с пълна сила и за FR-V -то ми от подписа. Със старото почти всяка влизаше с леко усилие, после сложих Yacco BVX500X SAE 75W80, но и с него нещата не се оправиха напълно, особено зимата - първа и задна с паленето нямаше включване. Искаше си насилие, което ме дразнеше много, трябва да я напънеш и тогава влиза. Като позагрее ставаше - след около 20 км.

 Сега лятото е добре, смених и горна помпа за всеки случай. С нея нещата станаха една идея по-добре, но зимната история си остана.

 В случая за мен цената е определяща. Искам да го сменя  заради трудното превключване през студените дни. А дали ще дам 22 /л. за  Ravenol MTF-2 SAE 75W-80 или 30 евро за Redline ми се струва едно и също. А за смесването не знам........ каквото стане. 

Обекстивността ще бъде: скоростите влизат добре при студено време или не влизат, "хъркат" ,"не хъркат"

Edited by Niko2Niko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Равенола има много добър коефициент по Brukfield, за това няма проблеми в студовете, PAO + естери. А и покрива доста производители.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Аз лично не съм доволен от Равенола. Трудно влизаха при мен скоростите с него. Ползвам това:

 

IMG_20260606_094341.jpg 

IMG_20260606_094745.jpg

Edited by emod
  • Like 1
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

На база анализа по-горе излиза, че Хонда мтф 3 ултра е 1:1 с хонда мтф 3 в пластмасовата бутилка, просто са за различни пазари.

Със заводското мтф не съм имал особени проблеми, сега ще видим и с мтф 3 как ще е.

Тъй като съм с i-shift трансмисия и модул включва, влизането на скоростите е критично и няма толеранс за грешки, което ще е показателно за маслото.

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, dandilov said:

Надъхват се да си правят експерименти. Няма лошо. :)

Honda MTF-3 не се справяше добре при мен на "англичанката". На студено, трудно влизаше 1-ва и задна. На жега, при превключване от 4-та на 5-та, хъркаше. Както и с Yacco BVX500X SAE 75W80.

Казвал съм го и преди. Ръчната кутия на англичнаката ми "заспа" само с Ravenol MTF-2 SAE 75W-80. Няма студ, няма жега!

 

А който има желание и смелост за експерименти - о.к! Може да ни изненада с някоя чудодейна смес. Или пък да си строши кутията. Кой да знае... :tooth:

Стига само да даде обективна информация, де. ;)

 

...туй е щот не си сложил Амсойл - сама щеше да включва:D:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Здравейте. Има малка разлка в тубите на двата равенола. Дали е проблем? 

Screenshot_2026-06-08-21-19-52-41_4f55fb04c5128f111a33f93b94cc7f65.jpg

IMG_20260608_211935.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Напазарих две туби от това масло от Трендиойла. 

Продавачът изглежда свестен и с добра репутация в Гугъл. 

Малко е по-старичко - 12.2023 дата на производство. 

Но за 25 евро /бройката мисля е добре. 

 

IMG_20260608_142649.jpg

Edited by CNC Setter
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
На 8.06.2026 г. at 21:20, electric28 написа:

Здравейте. Има малка разлка в тубите на двата равенола. Дали е проблем? 

Screenshot_2026-06-08-21-19-52-41_4f55fb04c5128f111a33f93b94cc7f65.jpg

IMG_20260608_211935.jpg

Кои са магазините в които ги гледаш ? 

Равенол имат на всяка туба/шише код, който като го изтъркаш, можеш да провериш в сайта им автентичността.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Здравейте колеги.

Какво ви е мнението за Repsol?

Имам шанс да го взема на добра цена,но до сега не съм го ползвал,а и няма много мнения за него.

На джаза съм доливал от него,но нямам впечатления,защото не съм правил пълна смяна.

Мисля да пробвам на акорда и на джаза 5w30, но се двоумя дали да е а5/ б5 или а3/ б4. Джазката е L13a1, акорда е K20z2.

Какво бихте препоръчали в случая?

Джазката съм я карал с 5в40 и 5в30,разлика не усетих,разхода на бензин не се промени,на масло също.

Акорда е с 0в30,поне така каза бившия собственик,но не е много сигурен,понеже човека е музикант и никаква идея няма какво са му наляли в сервиза. Което ме навежда на мисълта,че най- вероятно е 5в30. За 1200 км. от как го карам разход по щеката няма. Седи си на максимума и не мърда.

Мога и 0в30 да му нахакам,но за 20 годишна мома мисля,че е прекалено. Все пак съм го взел да го карам,а не го гледам.

Сега някой ще ме изкара ,че съм безотговорен,но въпроса не е в парите или в прекаленото обгрижване на една стара кола. Сменям на година или на 10000 км. ,което дойде по- скоро. Така,че мисля и 5в 30 ще се справи предостатъчно добре с тази задача.

 

Edited by batyaro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Тази на Маннол е с диестери, а не с полиол естери. Тоест, при наличие на вода (влага, конденз) и висока температура, диестерите се разграждат на алкохоли и мастни киселини. При продължителна употреба могат да причинят корозивни процеси и утайки от разграждането си.

Ако ползваш сравнително добро масло, тази добавка не ти трябва.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Това е добавка за лятото и е идеална за профилактика на семеринги и гумички веднъж през 1-2 смени на масло.

Нищо няма да се разпадне и нищо няма да остане след нея или да повреди каквото и да е, нещата не са толкова прости и бързи.

А колкото до добрите масла, те са създадени с балансирана база и няма никаква полза от тях, ако се търси ревитализация на гумите, тъй като нито влошават, нито подобряват.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Добре, как можем да сме сигурни какви са естерите в състава? Никъде не ги споменават...

Share this post


Link to post
Share on other sites

За сегментите, а и за цялото общо състояние на двигателя, много хвалят в чуждите форуми Valvoline Restore & Protect 5W-30. 

Прекалено много положителни отзиви, явно няма да е случайно. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.oil-club.ru/forum/topic/92337-valvoline-restore-protect-full-synthetic-motor-oil-sae-5w-30-svezhee-oelcheck-lab/?do=findComment&comment=2944921

 

:unsure:

 

Като гледам масово режат скъпите съставки от маслата за сметка на по-шарения етикет.... Производителите гледат един от друг и каквото и да избереш е една и съща боза

Edited by Legend91

Share this post


Link to post
Share on other sites
преди 33 минути, Legend91 написа:

Добре, как можем да сме сигурни какви са естерите в състава? Никъде не ги споменават...

Има анализи, които го потвърждават, но дори и по самата цена се познава.

В случая диестерите са по-подходящият избор, тъй като влияят значително по-бързо и ефективно върху гумите в двг за разлика от полиолестерите, а реално разпадът им през топлите месеци е напрактика нулев, поради незначителното наличие на влага в маслото.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

  • Upcoming Events

    No upcoming events found
×
×
  • Create New...