-
Content Count
318 -
Joined
-
Last visited
-
Days Won
7
Ивайло Димов last won the day on September 6 2025
Ивайло Димов had the most liked content!
Community Reputation
193 GoodAbout Ивайло Димов
-
Rank
Потребител
- Birthday 10/09/1977
Profile Information
-
Кара
Seat Toledo 1.8 20V
-
Пол
Мъжки
-
Място
Шумен
Recent Profile Visitors
The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.
-
FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта
Ивайло Димов replied to emod's topic in Общи дискусии
Равенола има много добър коефициент по Brukfield, за това няма проблеми в студовете, PAO + естери. А и покрива доста производители. -
FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта
Ивайло Димов replied to emod's topic in Общи дискусии
Rakeem, за какво ти е да тестваш във фризера? Тия колхозни есперименти могат само да покажат до колко е чиста базата. Ако маслото остане бистро и не помътнее е добре, но домашните фризери са до към -20. При тая температура и 20W50 ще запази течливост. Важни са други детайли, как се променя вискозитета, с каква плътност става маслото. При ДВГ маслата се мери CCS, при СК се гледа Brookfield коефициента. Това, че едно масло има точка на течливост -45 е само едната страна на монетата, важно е как се променя плътността му от 0 до -45. -
FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта
Ивайло Димов replied to emod's topic in Общи дискусии
В САЩ стигат до крайности и смесват дори АТФ с 75W140, и такива експерименти има. Не знам как са доставките от Полша, последно беше 9 евро до 5 кг. -
FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта
Ивайло Димов replied to emod's topic in Общи дискусии
https://boutiqueoils.ro/bg/ulei-cutie-de-viteza/24-118-red-line-75w-80-gl-4-mtl-ulei-de-transmisie-full-synthetic-946ml.html#/33-label-us Тук го има около 30 евро квартата -
FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта
Ивайло Димов replied to emod's topic in Общи дискусии
В САЩ Е 26-30 долара според търговеца, да това е маслото, което покрива Honda MTF -3, Ravenola в момента е 20 евро и цените вървят нагоре. -
FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта
Ивайло Димов replied to emod's topic in Общи дискусии
Honda MTF 3 по-скоро клони 75W, като вискозитет това се налага от почти всички автопроизводители от 5-6 години. Равенола е хубаво на книга и има добри отзиви, хондовското не е лошо но при ниски температури създава проблеми, което е странно предвид факта, че с конвейрното няма тези проблеми. Когато се избира масло за СК е добре да се гледа базата, в някои коли маншони и семеринги протичат заради ПАО. За това е важно да се четат различни отзиви. Има масла на пазара, които са HC или GTL с естери, и имат доста добри нискотемпературни х-ки, нисък Брукфилд, и един от най - критичните показатели- висока оценка за въздействие върху цветни метали. Теста се казва Copper Strip Cortosion, проблема е, че не всички го обявяват и трябва се гледат лаб. анализи. -
FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта
Ивайло Димов replied to emod's topic in Общи дискусии
Този анализ е от 2012 сега е 2026 , рецептата се е променила два пъти. То и в 4Т маслата не тря има молибден...уж ама Шел го слагат в ОЕ БМВ маслото. -
FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта
Ивайло Димов replied to emod's topic in Общи дискусии
Понеже пишеш за одобрения виж Fosser Syn FE 75W80 Addinol Mutli 75W80 На колко автопрозводители отговарят, като ое номера. Амсойл съм фен на ДВГ маслата им, за трансмисиите не съм чел нищо хубаво. Ravenol MTF -2 има добри отзиви. -
FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта
Ивайло Димов replied to emod's topic in Общи дискусии
Казвам това, което съм чел по руските и щатски форуми, това са масови оплаквания след смяна с конвейрното масло. Наливат ОЕ дали в сервиз дали в домашни условия и започват драмите в студено време. Дори някои съжаляват въобще, че са го сменили. -
FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта
Ивайло Димов replied to emod's topic in Общи дискусии
Който го е налял в студено време има оплаквания от трудно включване на 1 и от 1 към втора. И не само в коли на Хонда, и тойотовското и ое на мазда. Паднат ли температурите започват проблемите. А и не съм го препоръчвал на никой, казвам аз кво бих наливал на база личен опит. Имам познат, който в CR-V то налива само ОЕ Honda двигателно масло на цена 100 евро за 5 литра. -
FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта
Ивайло Димов replied to emod's topic in Общи дискусии
Щото гледаш в друга посока, когато базата на едно масло е 4 и 5 групи противоизносните присадки са излишни. Pao и естерите ги заместват. Руснаците са луди по Neste Pro Gear 75W90 GL 4 и цитирания Castrol . -
FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта
Ивайло Димов replied to emod's topic in Общи дискусии
Руснаците масово го наливат, едва ли има счупена кутия. И за скоростните кутии няма одобрения от автопроизводителите. Има само по API GL, останолото са препоръки по оригинални номера 😏 -
FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта
Ивайло Димов replied to emod's topic in Общи дискусии
Синхромеш е за опелски и фордовски кутии 😏, където синхронизаторите не са от метал. На всяка една кола бих наливал само Castrol transmax manual V 75W80. Няма по-добро в този вискозитет. Пробвано на няколко марки и без проблеми точно зимата в студовете. За трансмисионното масло освен загуба на течливост е важен коефициента по Брукфилд -
FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта
Ивайло Димов replied to emod's topic in Общи дискусии
Всъщност са около 15% ...сутринта рано не съм се събудил 🚬☕😏 -
FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта
Ивайло Димов replied to emod's topic in Общи дискусии
RedLine цената му е 🤯...хондовското може да бъде намерено за 15-16 евро. Анализа показва, че маслото е тъпкано с противоизносни присадки за сметка на базовата група. За моята кола ползавам кастрол 75W80 и в него има малко фосфор и молибден. Но е с 25 % естери и над 50% ПАО.
