Niko2Niko 32 #2321 Отговорено 4 Юни След като разгледах цените ми се струва, че Redline дори на двойна цена мога да си го позволя. Red Line MTL 75W80 GL-4 0,94l RD-50209 - това ли е точният еквивалент на Honda MTF 3. "Един път се слага" както обичат да казват някои. Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
CNC Setter 48 #2322 Отговорено 4 Юни (Редактирано) преди 45 минути, Niko2Niko написа: След като разгледах цените ми се струва, че Redline дори на двойна цена мога да си го позволя. Red Line MTL 75W80 GL-4 0,94l RD-50209 - това ли е точният еквивалент на Honda MTF 3. "Един път се слага" както обичат да казват някои. Защо да е двойна ? След увеличението на Ravenol-a въобще не е двойна. На какви цени ги намираш ? Аз лично бих взел 1 бутилка Redline MTL и една бутилка MT-LV и да ги миксирам. Редактирано 4 Юни от CNC Setter Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Ивайло Димов 193 #2323 Отговорено 4 Юни В САЩ Е 26-30 долара според търговеца, да това е маслото, което покрива Honda MTF -3, Ravenola в момента е 20 евро и цените вървят нагоре. Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Ивайло Димов 193 #2324 Отговорено 4 Юни https://boutiqueoils.ro/bg/ulei-cutie-de-viteza/24-118-red-line-75w-80-gl-4-mtl-ulei-de-transmisie-full-synthetic-946ml.html#/33-label-us Тук го има около 30 евро квартата Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Niko2Niko 32 #2325 Отговорено 4 Юни (Редактирано) 27 minutes ago, CNC Setter said: Защо да е двойна ? След увеличението на Ravenol-a въобще не е двойна. На какви цени ги намираш ? Аз лично бих взел 1 бутилка Redline MTL и една бутилка MT-LV и да ги миксирам. Ravenol 22 €/l. Redline 35 € /0.946l.- с доставката двойно. Сега видях и линка на Ивайло мисля, че там е на евтино. А защо според теб е добре да се смеси 1:1 от двата вида MTL и MT-LV? Каква е идеята? Редактирано 4 Юни от Niko2Niko Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
CNC Setter 48 #2326 Отговорено 4 Юни Поръчвал съм Redline от един онлайн магазин в Полша мисля, че беше и скоро проверявах там и беше 30 € / 0.946 л. Относно смесването, доста хора го практикуват в щатите. Идеята е да се "нагоди" вискозитета да е по-близък до ОЕМ маслото. Това в последното изречение е мое предположение. 🙂 Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Ивайло Димов 193 #2327 Отговорено 4 Юни В САЩ стигат до крайности и смесват дори АТФ с 75W140, и такива експерименти има. Не знам как са доставките от Полша, последно беше 9 евро до 5 кг. Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
CNC Setter 48 #2328 Отговорено 4 Юни Сега проверих 9 евро и нещо ми е била доставката тогава за три кварти. Това преди две години и нещо. Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Rakeem 1018 #2329 Отговорено 4 Юни (Редактирано) Преди 4 часа, Ивайло Димов написа: Honda MTF 3 по-скоро клони 75W, като вискозитет това се налага от почти всички автопроизводители от 5-6 години. Равенола е хубаво на книга и има добри отзиви, хондовското не е лошо но при ниски температури създава проблеми, което е странно предвид факта, че с конвейрното няма тези проблеми. Теста се казва Copper Strip Cortosion, проблема е, че не всички го обявяват и трябва се гледат лаб. анализи. Остана ми малко от Хондовото и имам Равенол дхг 5/30, ще взема да ги сложа във фризера на -20 и да видя колко пък по-гъсто ще стане от синтетиката Равенол, която е близка до Редлайна и Амсойла като вискозитет. Относно въздействието върху цветни метали, нали си има спецификация наречена API GL-4, щом я покрива, значи е преминала през този тест и е съвместимо, няма нужда да се упоменава изрично. Tо няма какво да се види в анализите, основния проблем е активната сяра, но в анализа не става ясно дали е активна или пасивна. Тоест едно масло с 0.5 активна сяра ще е по-вредно от друго с 1-ца пасивна. Редактирано 4 Юни от Rakeem Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Niko2Niko 32 #2330 Отговорено 4 Юни (Редактирано) Поръчах от Румъния - взех една бутилка Redline MTL и една бутилка MT-LV, ще ги смеся. Заедно с тях поръчах и две Redline SI- 1 за профилактика на бензиновата система. Доставка с DPD 4 €. П.С. Взех много да я лигавя моята 20 годишна "девойка". Дано да не се разлигави много и да иска само US , досега само с Japan и тук таме някакви европейски неща минавах. Редактирано 4 Юни от Niko2Niko 1 Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
CNC Setter 48 #2331 Отговорено 4 Юни Добре си направил и доставката е много изгодна. Мога да се обзаложа, че ще почувстваш разликата веднага след смяната. Ще чакам да дадеш обратна връзка. Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Ивайло Димов 193 #2332 Отговорено 5 Юни Rakeem, за какво ти е да тестваш във фризера? Тия колхозни есперименти могат само да покажат до колко е чиста базата. Ако маслото остане бистро и не помътнее е добре, но домашните фризери са до към -20. При тая температура и 20W50 ще запази течливост. Важни са други детайли, как се променя вискозитета, с каква плътност става маслото. При ДВГ маслата се мери CCS, при СК се гледа Brookfield коефициента. Това, че едно масло има точка на течливост -45 е само едната страна на монетата, важно е как се променя плътността му от 0 до -45. Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Bizzito 552 #2333 Отговорено 5 Юни Много сте се задълбочили ми се струва в тия масла за скоростите. Има ли смисъл? Сменя се на 30-40 хил км. Ремонтите на кутиите са евтини, най-много някой лагер да се обади. Няма горивен процес, външни замърсявания и температура. Какво толкова ще му стане на това масло? 1 Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
dandilov 3302 #2334 Отговорено 5 Юни Надъхват се да си правят експерименти. Няма лошо. Honda MTF-3 не се справяше добре при мен на "англичанката". На студено, трудно влизаше 1-ва и задна. На жега, при превключване от 4-та на 5-та, хъркаше. Както и с Yacco BVX500X SAE 75W80. Казвал съм го и преди. Ръчната кутия на англичнаката ми "заспа" само с Ravenol MTF-2 SAE 75W-80. Няма студ, няма жега! А който има желание и смелост за експерименти - о.к! Може да ни изненада с някоя чудодейна смес. Или пък да си строши кутията. Кой да знае... Стига само да даде обективна информация, де. Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Niko2Niko 32 #2335 Отговорено 5 Юни (Редактирано) Всичко което казваш важи с пълна сила и за FR-V -то ми от подписа. Със старото почти всяка влизаше с леко усилие, после сложих Yacco BVX500X SAE 75W80, но и с него нещата не се оправиха напълно, особено зимата - първа и задна с паленето нямаше включване. Искаше си насилие, което ме дразнеше много, трябва да я напънеш и тогава влиза. Като позагрее ставаше - след около 20 км. Сега лятото е добре, смених и горна помпа за всеки случай. С нея нещата станаха една идея по-добре, но зимната история си остана. В случая за мен цената е определяща. Искам да го сменя заради трудното превключване през студените дни. А дали ще дам 22 /л. за Ravenol MTF-2 SAE 75W-80 или 30 евро за Redline ми се струва едно и също. А за смесването не знам........ каквото стане. Обекстивността ще бъде: скоростите влизат добре при студено време или не влизат, "хъркат" ,"не хъркат" Редактирано 5 Юни от Niko2Niko Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Ивайло Димов 193 #2336 Отговорено 6 Юни Равенола има много добър коефициент по Brukfield, за това няма проблеми в студовете, PAO + естери. А и покрива доста производители. Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
emod 1682 #2337 Отговорено 6 Юни (Редактирано) Аз лично не съм доволен от Равенола. Трудно влизаха при мен скоростите с него. Ползвам това: Редактирано 6 Юни от emod 1 1 Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Rakeem 1018 #2338 Отговорено 6 Юни На база анализа по-горе излиза, че Хонда мтф 3 ултра е 1:1 с хонда мтф 3 в пластмасовата бутилка, просто са за различни пазари. Със заводското мтф не съм имал особени проблеми, сега ще видим и с мтф 3 как ще е. Тъй като съм с i-shift трансмисия и модул включва, влизането на скоростите е критично и няма толеранс за грешки, което ще е показателно за маслото. Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Тъмнозелен самурай G86-P 367 #2339 Отговорено 6 Юни 12 hours ago, dandilov said: Надъхват се да си правят експерименти. Няма лошо. Honda MTF-3 не се справяше добре при мен на "англичанката". На студено, трудно влизаше 1-ва и задна. На жега, при превключване от 4-та на 5-та, хъркаше. Както и с Yacco BVX500X SAE 75W80. Казвал съм го и преди. Ръчната кутия на англичнаката ми "заспа" само с Ravenol MTF-2 SAE 75W-80. Няма студ, няма жега! А който има желание и смелост за експерименти - о.к! Може да ни изненада с някоя чудодейна смес. Или пък да си строши кутията. Кой да знае... Стига само да даде обективна информация, де. ...туй е щот не си сложил Амсойл - сама щеше да включва Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
electric28 15 #2340 Отговорено 8 Юни Здравейте. Има малка разлка в тубите на двата равенола. Дали е проблем? Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
dandilov 3302 #2341 Отговорено 9 Юни Само да вмъкна една препратка: https://forums.hondabg.com/topic/107096-капкови-проби-на-двигателни-масла/?do=findComment&comment=1057664903 Пък може да го обсъждаме тук. 1 Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
CNC Setter 48 #2342 Отговорено 9 Юни (Редактирано) Напазарих две туби от това масло от Трендиойла. Продавачът изглежда свестен и с добра репутация в Гугъл. Малко е по-старичко - 12.2023 дата на производство. Но за 25 евро /бройката мисля е добре. Редактирано 9 Юни от CNC Setter 1 Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
CNC Setter 48 #2343 Отговорено 9 Юни На 8.06.2026 г. at 21:20, electric28 написа: Здравейте. Има малка разлка в тубите на двата равенола. Дали е проблем? Кои са магазините в които ги гледаш ? Равенол имат на всяка туба/шише код, който като го изтъркаш, можеш да провериш в сайта им автентичността. Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
batyaro 0 #2344 Отговорено 13 Юни (Редактирано) Здравейте колеги. Какво ви е мнението за Repsol? Имам шанс да го взема на добра цена,но до сега не съм го ползвал,а и няма много мнения за него. На джаза съм доливал от него,но нямам впечатления,защото не съм правил пълна смяна. Мисля да пробвам на акорда и на джаза 5w30, но се двоумя дали да е а5/ б5 или а3/ б4. Джазката е L13a1, акорда е K20z2. Какво бихте препоръчали в случая? Джазката съм я карал с 5в40 и 5в30,разлика не усетих,разхода на бензин не се промени,на масло също. Акорда е с 0в30,поне така каза бившия собственик,но не е много сигурен,понеже човека е музикант и никаква идея няма какво са му наляли в сервиза. Което ме навежда на мисълта,че най- вероятно е 5в30. За 1200 км. от как го карам разход по щеката няма. Седи си на максимума и не мърда. Мога и 0в30 да му нахакам,но за 20 годишна мома мисля,че е прекалено. Все пак съм го взел да го карам,а не го гледам. Сега някой ще ме изкара ,че съм безотговорен,но въпроса не е в парите или в прекаленото обгрижване на една стара кола. Сменям на година или на 10000 км. ,което дойде по- скоро. Така,че мисля и 5в 30 ще се справи предостатъчно добре с тази задача. Редактирано 13 Юни от batyaro Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Legend91 195 #2345 Отговорено 14 Юни (Редактирано) Това? За поддръжка на семерингите? Добавка с Естери Редактирано 14 Юни от Legend91 Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
dandilov 3302 #2346 Отговорено 14 Юни Тази на Маннол е с диестери, а не с полиол естери. Тоест, при наличие на вода (влага, конденз) и висока температура, диестерите се разграждат на алкохоли и мастни киселини. При продължителна употреба могат да причинят корозивни процеси и утайки от разграждането си. Ако ползваш сравнително добро масло, тази добавка не ти трябва. 2 Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Rakeem 1018 #2347 Отговорено 15 Юни Това е добавка за лятото и е идеална за профилактика на семеринги и гумички веднъж през 1-2 смени на масло. Нищо няма да се разпадне и нищо няма да остане след нея или да повреди каквото и да е, нещата не са толкова прости и бързи. А колкото до добрите масла, те са създадени с балансирана база и няма никаква полза от тях, ако се търси ревитализация на гумите, тъй като нито влошават, нито подобряват. 1 Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Legend91 195 #2348 Отговорено 15 Юни Добре, как можем да сме сигурни какви са естерите в състава? Никъде не ги споменават... Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
CNC Setter 48 #2349 Отговорено 15 Юни За сегментите, а и за цялото общо състояние на двигателя, много хвалят в чуждите форуми Valvoline Restore & Protect 5W-30. Прекалено много положителни отзиви, явно няма да е случайно. Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Legend91 195 #2350 Отговорено 15 Юни (Редактирано) https://www.oil-club.ru/forum/topic/92337-valvoline-restore-protect-full-synthetic-motor-oil-sae-5w-30-svezhee-oelcheck-lab/?do=findComment&comment=2944921 Като гледам масово режат скъпите съставки от маслата за сметка на по-шарения етикет.... Производителите гледат един от друг и каквото и да избереш е една и съща боза Редактирано 15 Юни от Legend91 Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Rakeem 1018 #2351 Отговорено 15 Юни преди 33 минути, Legend91 написа: Добре, как можем да сме сигурни какви са естерите в състава? Никъде не ги споменават... Има анализи, които го потвърждават, но дори и по самата цена се познава. В случая диестерите са по-подходящият избор, тъй като влияят значително по-бързо и ефективно върху гумите в двг за разлика от полиолестерите, а реално разпадът им през топлите месеци е напрактика нулев, поради незначителното наличие на влага в маслото. Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Legend91 195 #2352 Отговорено 16 Юни Е, нима 11 евро за 500 мл не е достатъчно скъпо? Въобще какво и как може да се долива за поддръжка на гумичките? Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
dandilov 3302 #2353 Отговорено 16 Юни Mannol 9929 Ester additive. CAS: 122-62-3 - Decandisäure-bis (2-ethylhexyl) ester - 50,0% Лабораторен анализ тук: https://oil-club.de/index.php?thread/7455-mannol-9929-ester-additive/ (ако линкът не се отваря, значи иска регистрация в oil-club.de) Съдържа 50% диестери. Другото е или PAO, или хидрокрек III-та група (водят се спорове по въпроса във форумните маслени, експертни, среди ) + ZDDP пакет присадки като за ACEA C3. Тоест, няма да ти "разреди" присадките, ако ползваш масло по ACEA C3, или ILSAC. 2 Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Rakeem 1018 #2354 Отговорено 16 Юни (Редактирано) С този пик на 722, не виждам какви спорове могат да се водят, със сигурност съдържа поне 20% ПАО, да противодейства леко на естерите. Преди 7 часа, Legend91 написа: Е, нима 11 евро за 500 мл не е достатъчно скъпо? Въобще какво и как може да се долива за поддръжка на гумичките? 5-6 евро е добавката, явно си видял тази от 1л.. Реално ако нямаш проблем, теч, можеш спокойно да си вземеш естерно масло за компресори и да си наливаш по 100мл.(около 3%) към маслото и да си караш целогодишно. Само следиш вискозитета да сътветства на маслото, което наливаш, което е хубаво да е с пепел поне 0.9. https://nordcool.bg/bg/hladilno-maslo-next-537-poe-46-1-l/p88.html Редактирано 16 Юни от Rakeem Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
dandilov 3302 #2355 Отговорено 16 Юни https://www.ebay.de/itm/157995916084?itmmeta=01KV8VH3Y2CBKHR47BE1AVDTYZ&hash=item24c94a5b34:g:mosAAeSwBP1qLSTH От motointegrator.de, само, че в магазинът им в ebay.de 10.32 евро на литър не е чак толкова скъпо, а? Ако наистина върши работата от отзивите, това е едно от решенията за запекли сегменти на дърти бангии. П.П. Е, не се надявайте на "Уауууу, баси дзвера!" Все пак. 2 Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Rakeem 1018 #2356 Отговорено 16 Юни Че кое му е скъпото, то по-толкова вървят посредствени масла. За почистване ПОЕ-то е доста по-добро, манола си е за дърти семеринги и гумички, от време на време. Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Legend91 195 #2357 Отговорено 16 Юни 3 hours ago, dandilov said: https://www.ebay.de/itm/157995916084?itmmeta=01KV8VH3Y2CBKHR47BE1AVDTYZ&hash=item24c94a5b34:g:mosAAeSwBP1qLSTH От motointegrator.de, само, че в магазинът им в ebay.de То нищо няма в тоя Valvoline! Обикновено олио Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Legend91 195 #2358 Отговорено 17 Юни 16 hours ago, Rakeem said: Реално ако нямаш проблем Имам проблем, и искат да свалят цялата кутия за да сменят някакъв си семеринг. А и не искам твърде често да се занимавам с гуми и семеринги Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
Тъмнозелен самурай G86-P 367 #2359 Отговорено 17 Юни 18 hours ago, dandilov said: Mannol 9929 Ester additive. CAS: 122-62-3 - Decandisäure-bis (2-ethylhexyl) ester - 50,0% Лабораторен анализ тук: https://oil-club.de/index.php?thread/7455-mannol-9929-ester-additive/ (ако линкът не се отваря, значи иска регистрация в oil-club.de) Съдържа 50% диестери. Другото е или PAO, или хидрокрек III-та група (водят се спорове по въпроса във форумните маслени, експертни, среди ) + ZDDP пакет присадки като за ACEA C3. Тоест, няма да ти "разреди" присадките, ако ползваш масло по ACEA C3, или ILSAC. това или Oilsyn ® Release Tech Power Cleaner Long Life е за предпочитане? Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове
dandilov 3302 #2360 Отговорено 17 Юни (Редактирано) Преди 16 часа, Legend91 написа: То нищо няма в тоя Valvoline! Обикновено олио Има, има. Но не е част от параметрите, окито се изследват в лаб. анализите, а и не го дават в msds-а. А кутията няма да се закисне с добавка за двигателно масло. Най-много да я скапеш с това. @Тъмнозелен самурай G86-P При твоя чист двигател и масла с естери, които ползваш, не ти трябват нито едната, нито другата добавка! Редактирано 17 Юни от dandilov Сподели публикацията Адрес на коментара Сподели в други сайтове