Jump to content
emod

FAQ-4: Двигателни масла - обсъждане, част Четвърта

Recommended Posts

След като разгледах цените ми се струва, че Redline дори на двойна цена  мога да си го позволя.

 Red Line MTL 75W80 GL-4 0,94l RD-50209 - това ли е точният еквивалент на Honda MTF 3.

"Един път се слага" :D както обичат да казват някои.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)
преди 45 минути, Niko2Niko написа:

След като разгледах цените ми се струва, че Redline дори на двойна цена  мога да си го позволя.

 Red Line MTL 75W80 GL-4 0,94l RD-50209 - това ли е точният еквивалент на Honda MTF 3.

"Един път се слага" :D както обичат да казват някои.

Защо да е двойна ? 

След увеличението на Ravenol-a въобще не е двойна. 

На какви цени ги намираш ? 

 

Аз лично бих взел 1 бутилка Redline MTL и една бутилка MT-LV и да ги миксирам.

 

Редактирано от CNC Setter

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В САЩ Е 26-30 долара според търговеца, да това е маслото, което покрива Honda MTF -3, Ravenola в момента е 20 евро и цените вървят нагоре.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

 

27 minutes ago, CNC Setter said:

Защо да е двойна ? 

След увеличението на Ravenol-a въобще не е двойна. 

На какви цени ги намираш ? 

 

Аз лично бих взел 1 бутилка Redline MTL и една бутилка MT-LV и да ги миксирам.

 

Ravenol 22 €/l. Redline 35 € /0.946l.- с доставката двойно.

Сега видях и линка на Ивайло мисля, че там е на евтино.

А защо според теб е добре да се смеси 1:1 от двата вида MTL и MT-LV? Каква е идеята?

Редактирано от Niko2Niko

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поръчвал съм Redline от един онлайн магазин в Полша мисля, че беше и скоро проверявах там и беше 30 € / 0.946 л. 

Относно смесването, доста хора го практикуват в щатите. 

Идеята е да се "нагоди" вискозитета да е по-близък до ОЕМ маслото. 

Това в последното изречение е мое предположение. 🙂 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В САЩ стигат до крайности и смесват дори АТФ с 75W140, и такива експерименти има.

 

Не знам как са доставките от Полша, последно беше 9 евро до 5 кг.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега проверих 9 евро и нещо ми е била доставката тогава за три кварти.

Това преди две години и нещо. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)
Преди 4 часа, Ивайло Димов написа:

Honda MTF 3 по-скоро клони 75W, като вискозитет това се налага от почти всички автопроизводители от 5-6 години. Равенола е хубаво на книга и има добри отзиви, хондовското не е лошо но при ниски температури създава проблеми, което е странно предвид факта, че с конвейрното няма тези проблеми.

 Теста се казва Copper Strip Cortosion, проблема е, че не всички го обявяват и трябва се гледат лаб. анализи.

Остана ми малко от Хондовото и имам Равенол дхг 5/30, ще взема да ги сложа във фризера на -20 и да видя колко пък по-гъсто ще стане от синтетиката Равенол, която е близка до Редлайна и Амсойла като вискозитет.

Относно въздействието върху цветни метали, нали си има спецификация наречена API GL-4, щом я покрива, значи е преминала през този тест и е съвместимо, няма нужда да се упоменава изрично.

Tо няма какво да се види в анализите, основния проблем е активната сяра, но в анализа не става ясно дали е активна или пасивна.

Тоест едно масло с 0.5 активна сяра ще е по-вредно от друго с 1-ца пасивна.

Редактирано от Rakeem

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Поръчах от Румъния - взех една бутилка Redline MTL и една бутилка MT-LV, ще ги смеся. Заедно с тях поръчах и две Redline SI- 1 за профилактика на бензиновата система.

Доставка с DPD  4 €.

 

 П.С. Взех много да я лигавя моята 20 годишна "девойка". Дано да не се разлигави много и да иска само US , досега само с Japan и тук таме някакви европейски неща минавах.;)

Редактирано от Niko2Niko
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре си направил и доставката е много изгодна. 

Мога да се обзаложа, че ще почувстваш разликата веднага след смяната. 

Ще чакам да дадеш обратна връзка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Rakeem, за какво ти е да тестваш във фризера? Тия колхозни есперименти могат само да покажат до колко е чиста базата. Ако маслото остане бистро и не помътнее е добре, но домашните фризери са до към -20. При тая температура и 20W50 ще запази течливост. Важни са други детайли, как се променя вискозитета, с каква плътност става маслото. При ДВГ маслата се мери CCS, при СК се гледа Brookfield коефициента. Това, че едно масло има точка на течливост -45 е само едната страна на монетата, важно е как се променя плътността му от 0 до -45. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много сте се задълбочили ми се струва в тия масла за скоростите. Има ли смисъл? Сменя се на 30-40 хил км. Ремонтите на кутиите са евтини, най-много някой лагер да се обади. Няма горивен процес, външни замърсявания и температура. Какво толкова ще му стане на това масло?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Надъхват се да си правят експерименти. Няма лошо. :)

Honda MTF-3 не се справяше добре при мен на "англичанката". На студено, трудно влизаше 1-ва и задна. На жега, при превключване от 4-та на 5-та, хъркаше. Както и с Yacco BVX500X SAE 75W80.

Казвал съм го и преди. Ръчната кутия на англичнаката ми "заспа" само с Ravenol MTF-2 SAE 75W-80. Няма студ, няма жега!

 

А който има желание и смелост за експерименти - о.к! Може да ни изненада с някоя чудодейна смес. Или пък да си строши кутията. Кой да знае... :tooth:

Стига само да даде обективна информация, де. ;)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Всичко което казваш важи с пълна сила и за FR-V -то ми от подписа. Със старото почти всяка влизаше с леко усилие, после сложих Yacco BVX500X SAE 75W80, но и с него нещата не се оправиха напълно, особено зимата - първа и задна с паленето нямаше включване. Искаше си насилие, което ме дразнеше много, трябва да я напънеш и тогава влиза. Като позагрее ставаше - след около 20 км.

 Сега лятото е добре, смених и горна помпа за всеки случай. С нея нещата станаха една идея по-добре, но зимната история си остана.

 В случая за мен цената е определяща. Искам да го сменя  заради трудното превключване през студените дни. А дали ще дам 22 /л. за  Ravenol MTF-2 SAE 75W-80 или 30 евро за Redline ми се струва едно и също. А за смесването не знам........ каквото стане. 

Обекстивността ще бъде: скоростите влизат добре при студено време или не влизат, "хъркат" ,"не хъркат"

Редактирано от Niko2Niko

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Равенола има много добър коефициент по Brukfield, за това няма проблеми в студовете, PAO + естери. А и покрива доста производители.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Аз лично не съм доволен от Равенола. Трудно влизаха при мен скоростите с него. Ползвам това:

 

IMG_20260606_094341.jpg 

IMG_20260606_094745.jpg

Редактирано от emod
  • Харесвам 1
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На база анализа по-горе излиза, че Хонда мтф 3 ултра е 1:1 с хонда мтф 3 в пластмасовата бутилка, просто са за различни пазари.

Със заводското мтф не съм имал особени проблеми, сега ще видим и с мтф 3 как ще е.

Тъй като съм с i-shift трансмисия и модул включва, влизането на скоростите е критично и няма толеранс за грешки, което ще е показателно за маслото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
12 hours ago, dandilov said:

Надъхват се да си правят експерименти. Няма лошо. :)

Honda MTF-3 не се справяше добре при мен на "англичанката". На студено, трудно влизаше 1-ва и задна. На жега, при превключване от 4-та на 5-та, хъркаше. Както и с Yacco BVX500X SAE 75W80.

Казвал съм го и преди. Ръчната кутия на англичнаката ми "заспа" само с Ravenol MTF-2 SAE 75W-80. Няма студ, няма жега!

 

А който има желание и смелост за експерименти - о.к! Може да ни изненада с някоя чудодейна смес. Или пък да си строши кутията. Кой да знае... :tooth:

Стига само да даде обективна информация, де. ;)

 

...туй е щот не си сложил Амсойл - сама щеше да включва:D:lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте. Има малка разлка в тубите на двата равенола. Дали е проблем? 

Screenshot_2026-06-08-21-19-52-41_4f55fb04c5128f111a33f93b94cc7f65.jpg

IMG_20260608_211935.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да вмъкна една препратка:

https://forums.hondabg.com/topic/107096-капкови-проби-на-двигателни-масла/?do=findComment&comment=1057664903

 

Пък може да го обсъждаме тук.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Напазарих две туби от това масло от Трендиойла. 

Продавачът изглежда свестен и с добра репутация в Гугъл. 

Малко е по-старичко - 12.2023 дата на производство. 

Но за 25 евро /бройката мисля е добре. 

 

IMG_20260608_142649.jpg

Редактирано от CNC Setter
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 8.06.2026 г. at 21:20, electric28 написа:

Здравейте. Има малка разлка в тубите на двата равенола. Дали е проблем? 

Screenshot_2026-06-08-21-19-52-41_4f55fb04c5128f111a33f93b94cc7f65.jpg

IMG_20260608_211935.jpg

Кои са магазините в които ги гледаш ? 

Равенол имат на всяка туба/шише код, който като го изтъркаш, можеш да провериш в сайта им автентичността.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Здравейте колеги.

Какво ви е мнението за Repsol?

Имам шанс да го взема на добра цена,но до сега не съм го ползвал,а и няма много мнения за него.

На джаза съм доливал от него,но нямам впечатления,защото не съм правил пълна смяна.

Мисля да пробвам на акорда и на джаза 5w30, но се двоумя дали да е а5/ б5 или а3/ б4. Джазката е L13a1, акорда е K20z2.

Какво бихте препоръчали в случая?

Джазката съм я карал с 5в40 и 5в30,разлика не усетих,разхода на бензин не се промени,на масло също.

Акорда е с 0в30,поне така каза бившия собственик,но не е много сигурен,понеже човека е музикант и никаква идея няма какво са му наляли в сервиза. Което ме навежда на мисълта,че най- вероятно е 5в30. За 1200 км. от как го карам разход по щеката няма. Седи си на максимума и не мърда.

Мога и 0в30 да му нахакам,но за 20 годишна мома мисля,че е прекалено. Все пак съм го взел да го карам,а не го гледам.

Сега някой ще ме изкара ,че съм безотговорен,но въпроса не е в парите или в прекаленото обгрижване на една стара кола. Сменям на година или на 10000 км. ,което дойде по- скоро. Така,че мисля и 5в 30 ще се справи предостатъчно добре с тази задача.

 

Редактирано от batyaro

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Това? За поддръжка на семерингите? 

Добавка с Естери

Screenshot_20260614-174337.thumb.png.fe352b216bdb39b43cd91608249b0a3c.png

Редактирано от Legend91

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази на Маннол е с диестери, а не с полиол естери. Тоест, при наличие на вода (влага, конденз) и висока температура, диестерите се разграждат на алкохоли и мастни киселини. При продължителна употреба могат да причинят корозивни процеси и утайки от разграждането си.

Ако ползваш сравнително добро масло, тази добавка не ти трябва.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е добавка за лятото и е идеална за профилактика на семеринги и гумички веднъж през 1-2 смени на масло.

Нищо няма да се разпадне и нищо няма да остане след нея или да повреди каквото и да е, нещата не са толкова прости и бързи.

А колкото до добрите масла, те са създадени с балансирана база и няма никаква полза от тях, ако се търси ревитализация на гумите, тъй като нито влошават, нито подобряват.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, как можем да сме сигурни какви са естерите в състава? Никъде не ги споменават...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За сегментите, а и за цялото общо състояние на двигателя, много хвалят в чуждите форуми Valvoline Restore & Protect 5W-30. 

Прекалено много положителни отзиви, явно няма да е случайно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

https://www.oil-club.ru/forum/topic/92337-valvoline-restore-protect-full-synthetic-motor-oil-sae-5w-30-svezhee-oelcheck-lab/?do=findComment&comment=2944921

 

:unsure:

 

Като гледам масово режат скъпите съставки от маслата за сметка на по-шарения етикет.... Производителите гледат един от друг и каквото и да избереш е една и съща боза

Редактирано от Legend91

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Legend91 написа:

Добре, как можем да сме сигурни какви са естерите в състава? Никъде не ги споменават...

Има анализи, които го потвърждават, но дори и по самата цена се познава.

В случая диестерите са по-подходящият избор, тъй като влияят значително по-бързо и ефективно върху гумите в двг за разлика от полиолестерите, а реално разпадът им през топлите месеци е напрактика нулев, поради незначителното наличие на влага в маслото.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, нима 11 евро за 500 мл не е достатъчно скъпо? Въобще какво и как може да се долива за поддръжка на гумичките?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mannol 9929 Ester additive.

CAS: 122-62-3 - Decandisäure-bis (2-ethylhexyl) ester - 50,0%

Лабораторен анализ тук: https://oil-club.de/index.php?thread/7455-mannol-9929-ester-additive/

(ако линкът не се отваря, значи иска регистрация в oil-club.de)

 

Съдържа 50% диестери. Другото е или PAO, или хидрокрек III-та група (водят се спорове по въпроса във форумните маслени, експертни, среди :)) + ZDDP пакет присадки като за ACEA C3. Тоест, няма да ти "разреди" присадките, ако ползваш масло по ACEA C3, или ILSAC.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

С този пик на 722, не виждам какви спорове могат да се водят, със сигурност съдържа поне 20% ПАО, да противодейства леко на естерите.

Преди 7 часа, Legend91 написа:

Е, нима 11 евро за 500 мл не е достатъчно скъпо? Въобще какво и как може да се долива за поддръжка на гумичките?

5-6 евро е добавката, явно си видял тази от 1л..

Реално ако нямаш проблем, теч, можеш спокойно да си вземеш естерно масло за компресори и да си наливаш по 100мл.(около 3%) към маслото и да си караш целогодишно.

Само следиш вискозитета да сътветства на маслото, което наливаш, което е хубаво да е с пепел поне 0.9.

https://nordcool.bg/bg/hladilno-maslo-next-537-poe-46-1-l/p88.html

Редактирано от Rakeem

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://www.ebay.de/itm/157995916084?itmmeta=01KV8VH3Y2CBKHR47BE1AVDTYZ&hash=item24c94a5b34:g:mosAAeSwBP1qLSTH

От motointegrator.de, само, че в магазинът им в ebay.de

10.32 евро на литър не е чак толкова скъпо, а?

Ако наистина върши работата от отзивите, това е едно от решенията за запекли сегменти на дърти бангии. ;) :tooth: 

 

П.П. Е, не се надявайте на "Уауууу, баси дзвера!" Все пак. ;)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Че кое му е скъпото, то по-толкова вървят посредствени масла.

За почистване ПОЕ-то е доста по-добро, манола си е за дърти семеринги и гумички, от време на време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
3 hours ago, dandilov said:

https://www.ebay.de/itm/157995916084?itmmeta=01KV8VH3Y2CBKHR47BE1AVDTYZ&hash=item24c94a5b34:g:mosAAeSwBP1qLSTH

От motointegrator.de, само, че в магазинът им в ebay.de

 

 

То нищо няма в тоя Valvoline! Обикновено олио

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
16 hours ago, Rakeem said:

Реално ако нямаш проблем

Имам проблем, и искат да свалят цялата кутия за да сменят някакъв си семеринг. А и не искам твърде често да се занимавам с гуми и семеринги

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
18 hours ago, dandilov said:

Mannol 9929 Ester additive.

CAS: 122-62-3 - Decandisäure-bis (2-ethylhexyl) ester - 50,0%

Лабораторен анализ тук: https://oil-club.de/index.php?thread/7455-mannol-9929-ester-additive/

(ако линкът не се отваря, значи иска регистрация в oil-club.de)

 

Съдържа 50% диестери. Другото е или PAO, или хидрокрек III-та група (водят се спорове по въпроса във форумните маслени, експертни, среди :)) + ZDDP пакет присадки като за ACEA C3. Тоест, няма да ти "разреди" присадките, ако ползваш масло по ACEA C3, или ILSAC.

 това или Oilsyn ® Release Tech Power Cleaner Long Life е за предпочитане?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)
Преди 16 часа, Legend91 написа:

То нищо няма в тоя Valvoline! Обикновено олио

Има, има. Но не е част от параметрите, окито се изследват в лаб. анализите, а и не го дават в msds-а.

А кутията няма да се закисне с добавка за двигателно масло. Най-много да я скапеш с това.

 

@Тъмнозелен самурай G86-P При твоя чист двигател и масла с естери, които ползваш, не ти трябват нито едната, нито другата добавка!

 

Редактирано от dandilov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...