darius 990 #841 Posted November 27, 2025 Е 46 е много достъпно, евтини двигатели, кутии, окачване. Същото беше и с Е36, ама изгниха! Ако имах време веднага спретвам едно за писти и понички! Вчера сутринта, камионче Ивеко за мебели, високо и обемно, кара зад трамвая на Алабин! Аз след него посока пл."Македония" Трамвая спира пред площада на спирката, отваря вратите и Ивекото продължава и спира успоредно с трамвая. Блокира излизащите от трамвая. Днес към 9, отново подобно камионче разтоварва насред Скоблев в активна лента и блокира тролеите. Задръстването стана по "Опълченска", от "Сливница" до мола на "Стамболийски". Share this post Link to post Share on other sites
DAN_DAN 746 #842 Posted November 27, 2025 (edited) Наръчник за шофиране в България: 1. Никога не оставяйте повече от 3 метра дистанция от предната кола, това се счита за покана за задминаване от задния. 2. При смяна на лентите в никакъв случай не подавайте мигач, по този начин шофьорът в другата лента ще разбере за намерението ви и моментално ще ви блокира (това важи принципно и за всички други маневри). 3. Да стигнете пръв до следващия червен светофар е въпрос на чест и мъжество. Само пълните лузъри са последни. Старайте се в това отношение. 4. Ако все пак сте в по-задна позиция на светофара и другите коли вече са се наредили, но са оставили свободна лентата за ляв/десен завой (защото са неудачници), имате уникалния шанс да изрежете всички на скорост през свободнота лента при светване на жълтото. Чувството е уникално, гарантирам. 5. Никога, ама никога не спирайте на жълта светлина или до 5 секунди след светване на червено. Това е предпоставка за ПТП. 6. Ако има препятствие на пътя, светкавично навийте волана и изрежете тези пред вас с мощно натискане на клаксона. Те също ще се опитат да заобиколят. Който е по-бърз, той печели. И в живота е така. 7. На пешеходна пътека винаги се опитвайте да минете пред пешеходеца. Ако все пак се наложи да спрете, винаги спирайте от близката страна на пешеходеца. По този начин ще се изрежете веднага зад гърба му, а съседната кола ще трябва да изчака пешеходеца. Внимание - винаги има риск съседната кола също да изреже пешеходеца, и да мине пред него. Преценете ситуацията на място с цел да спечелите ценни секунди пред съседа, и да постигнете целта от т. 3. 8. При силен дъжд или снеговалеж трябва задължително да карате колкото е възможно по-бързо. Това е златен шанс да постигнете целта от т. 3, и да докажете на всички колко са зле, като се влачат по пътя. Имайте предвид, че на пътя ще има и други играчи, така че трябва да сте безкомпромисни. 9. Правилникът за движение е пожелателен. Няма нужда да го спазвате, защото никой не го спазва. 10. Не се съобразявайте с никого, но най-вече с учебни коли, нови шофьори, майки с колички и друга подобна паплач. Нека научат от рано, че животът не е лесен. п.п. Наръчникът не претендира за изчерпателност, всякакви други идеи са добре дошли. Edited November 27, 2025 by DAN_DAN 2 2 Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7437 #843 Posted November 27, 2025 Евалла. Тези дето го прилагат наистина си личат. Share this post Link to post Share on other sites
darius 990 #844 Posted November 28, 2025 Преди 15 часа, DAN_DAN написа: Наръчник за шофиране в България: 1. Никога не оставяйте повече от 3 метра дистанция от предната кола, това се счита за покана за задминаване от задния. 2. При смяна на лентите в никакъв случай не подавайте мигач, по този начин шофьорът в другата лента ще разбере за намерението ви и моментално ще ви блокира (това важи принципно и за всички други маневри). 3. 4. Ако все пак сте в по-задна позиция на светофара и другите коли вече са се наредили, но са оставили свободна лентата за ляв/десен завой (защото са неудачници), имате уникалния шанс да изрежете всички на скорост през свободнота лента при светване на жълтото. Чувството е уникално, гарантирам. 5. Никога, ама никога не спирайте на жълта светлина или до 5 секунди след светване на червено. Това е предпоставка за ПТП. 6. 7. 8. При силен дъжд или снеговалеж трябва задължително да карате колкото е възможно по-бързо. Това е златен шанс да постигнете целта от т. 3, и да докажете на всички колко са зле, като се влачат по пътя. Имайте предвид, че на пътя ще има и други играчи, така че трябва да сте безкомпромисни. 1. Важи особенно ако зад вас е гоУф или трицифрен престой в сервиза/бмв/. 2. Много често ми се случва в София, особенно в час пик. Е все пак има и такива като мен, които дават път. 4.Никога не гледат маркировката и стоят и чакат в средна лента. С новите промени в столицата, дясната лента е винаги празна. Та използвам я постоянно и ги минавам всичките! 5. Вече с мигащите светофари на първото мигане и бият спирачки. Другото е дебне на зелено, да светне жълто да спре! 8.Тук се активират всички малки коли, пунто, фиеста, гоУф и т.н. до 100к.с. Доказват се яко! Темата е неизчерпаема на примери за и против! Share this post Link to post Share on other sites
dandilov 3292 #845 Posted November 30, 2025 Обърнете внимание, първо на задната камера: 2025_11_22R.mp4 Share this post Link to post Share on other sites
dandilov 3292 #846 Posted November 30, 2025 А след това и на предната, и на светофара: 2025_11_22F.mp4 К'во ши кайш? Нищо ли? Надписът на задното стъкло не се чете добре но е следният: "ГЛАВНОЕ, ЧТОБЫ МАМА БЫЛА ЗДОРОВА. ОСТАЛЬНОЕ ПЕРЕЖИВЕМ... А пък аз бих казал: "Главное, что ты ДЕБИЛЬ! Остальное переживем... 3 Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7437 #847 Posted November 30, 2025 Вече не ме впечатляват такива, стига да ми пазят колата, а за арогантността бих им казал: Иди нАхуй. 1 1 Share this post Link to post Share on other sites
darius 990 #848 Posted December 2, 2025 Ясно е! Култура няма. Само нагли и некадърни шофери! Днес един с йония 5, дава десен мигач и в мен! Свиркам яко и спирам пак яко, благодарение на EBC! И наглеца спира и чака, блокира платното, ама и аз чакам, явно искаше да се заяждам. Очила и отворена уста виждам, ясно! Лошото е че два пъти по същият начин се пристроява и това е навик явно! Заставам в средна лента и едвам се движим, минавам в ляво изпреварвам колоната и най- отпред на опашката, шаран, и около 45г. мАж, чати, явно недовиждащ, с телефон на 10-см. от очите! Ама пише и кара с 20км/ч! Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7437 #849 Posted December 22, 2025 https://www.facebook.com/reel/730602882967800 2 Share this post Link to post Share on other sites
electric28 15 #850 Posted December 22, 2025 On 11/30/2025 at 5:48 PM, dandilov said: Обърнете внимание, първо на задната камера: 2025_11_22R.mp4 9.7 MB · 0 downloads още като се появява се разбира че шофира идиот - скоросттта, маневрите и видеото от предната камера потвърждават Share this post Link to post Share on other sites
darius 990 #851 Posted January 19 О, шофьори! Днес на задръстено кръстовище ни блокират , но отвориха проход да минем и този пред мен, дава път на дясно стоящият нарушител, за да мине и той го запуши и него и се разсвирихме та да минем на червено, защото и ние запушваме! От седмица наблюдавам пешеходците с особенно внимание, зима е! Няма оглеждане, няма подсказване на намерение за пресичане. С телефона и без да поглеждат, пътеката им е с предимство! Share this post Link to post Share on other sites
Митко Йотов 1540 #852 Posted January 19 В Пирогов мислят друго. 1 Share this post Link to post Share on other sites
Oilgerm 88 #853 Posted January 22 (edited) мисля е за тук ( : Edited January 22 by Oilgerm 4 Share this post Link to post Share on other sites
jt26 80 #854 Posted February 18 15 см. мокър сняг в Търново. Само две бенвета на пътя - случаеност? Не мисля ... 1 Share this post Link to post Share on other sites
darius 990 #855 Posted February 18 Последните ми случки са с жени! Рядка наглост и незачитане на правилата. Много от тях не спират на пешаходни пътеки. В понеделник излизам на улица с трамвай. Без никаква видимост отдясно най- нагло си минава майка с количката пред мен. Просто извадих късмет, че крака ми беше на спирачката. А за кръстовища и предимство явно никога не са учили и чували. Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7437 #856 Posted February 18 (edited) Младите майки - тинейджърки по времето на ковида са си седели дома и са учили физика дистанционно. Edited February 18 by ceco_accord 1 Share this post Link to post Share on other sites
darius 990 #857 Posted March 30 Днес на колелото на Руски паметник и Скобелев, поска 5-те кюшета, на аварийки в активна дясна лента, спряла баничарка/естествено ваг/, на аварийни. Точно до Кооперативна банка и автобуса блокира трамвайните линии, не може да се престрои в ляво. Не му и позволяват умните в ляво. Трамвая дойде, съответно не спира да дрънка. Всички коли се "насметоха", блокираха кръговото и стана мармалад. Защото голфаджията спрял след кръговото няма грам мозък у вагаджийската кратуна. И не, не се обадих на 112, защото и други не се бяха обадили! Ако всички звънят на 112 за подобни случеи, едва ли аварийките ще са право на спиране и паркиране. Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7437 #858 Posted April 11 (edited) Ще пътуваме с Легена, а той е в гаража (със задницата към улицата), та ми трябва място до отсрещния бордюр. Срещу гаража паркира комшията и му казвам че ще ми пречи да изляза, понеже от 2-те страни има препятствия и не мога с 1 маневра да изнеса предницата. Да те говорим че там дет си остАй тенекето, пречи и на други хора. - Е, колко да е голяма таз кола? Е, така малко настрани и чертае с ръце траяктории във въздуха. Къ да му обясним че 10 кв. м. шлеп са не изнася кат неговия Фокус, а и не искам да въртя волана намясто върху камънете. Не сме се карали - нали сме християни (само го псувах кат се прибра), ама се питам - хората прости ли се раждат, или ходят на специални курсове за малоумие? Edited April 11 by ceco_accord Share this post Link to post Share on other sites
Митко Йотов 1540 #859 Posted April 11 Прикрепящата стойка за килимите я обърни, няма да се разберете. Живял съм година и половина в Лом и познавам местните, най много да хвърли нещо от терасата ей така без да "иска-нарочно". 1 Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7437 #860 Posted April 12 Аа, стойката е на друг комшия, (дето е строил блока) и се гордее с нея, та "живее" на терасата си, щот следи нещата в квартало. Абее ... И, брее... Share this post Link to post Share on other sites
darius 990 #861 Posted April 28 Много нагли жени, особенно по-младите. Няма такава пародия на шофьори, особенно с телефона филия и чалгата. Никакво зачитане на маркировка, знаци и предимство. Предупредил съм децата само на спряла кола да пресичат! 1 Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7437 #862 Posted April 30 Оо, има и просто ТЪпички. Ся 1 седи пред мен на Т-образно кръстовище (без предимство сме) и чака да минат всичките с предимство, а в лентите по главната е задръстване и от 2-те страни, и никоя от колоните не се движи, щот няма как да влезе в улицата от която излизаме - и там е тапа. Наложи се да я заобиколя, щот ще си отвиси така 20-тина мин , докато се източи трафикът за промишлената зона. Как може несъобразителен водач да си въобрази че може да се справя и да излезе в час пик да затапва трафика! Share this post Link to post Share on other sites
dandilov 3292 #863 Posted May 9 Пресен случай с мен. Едно същество от нежият пол, поради малък опит като шофьор ли, липса на достатъчно акъл ли, или не знам поради какво, щеше да ме убие на магистрала "Хемус". Front Camera 05.05.2026.mp4 1 Share this post Link to post Share on other sites
dandilov 3292 #864 Posted May 9 Ето и задната камера: Back Camera 05.05.2026.mp4 Не знам с какъв акъл може да си позволиш да караш в лява лента с 80 - 90 км/ч, без да има никой пред теб?!?! Само все още добрите ми реакции спасиха положението. Ако изключим вероятността за некадърност и неграмотност на мацката, това си е чист опит за убийство отвсякъде... Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7437 #865 Posted May 9 Тея често се гримират пътем и понеже им требе много време, го почват още по магистралата. Стресна се горката, ама даде все пак мигач, на половината в дясната лента. Браво че си пекан и подозираш "самотните ездачи" в лява лента при свободна дясна. МаматасИйбало, не само в квартало. Share this post Link to post Share on other sites
Rakeem 1017 #866 Posted May 9 За това не е гот да се изпреварва отдясно и не случайно е забранено. Най-малко дясното огледало няма чупка за сляпа зона и обикновенно не се очаква да те изпреварват отдясно и не се обръща особено внимание, особено ако си в сляпата зона, както в случая. Трябва да се внимава, че наистина има много шофьори, които не обръщат особено внимание на пътната обстановка и не осъзнават, че шофирането е работа, в която се влагат усилия и когнитивни умения, а не просто возене. 3 Share this post Link to post Share on other sites
dandilov 3292 #867 Posted May 9 То е забранено, но какво да направя като тая кара в лявалента с 80-90? Да спра ли? Или и аз да намаля до 80 и да я чакам да се престрои в дясна лента, като по този начин да задръстя дясната? Става въпрос за магистрала, не за булевадите в София. Макар, че и там е пълно "мазало". Карам в дясна лента със 110 по настройка на дистроника. Зад мен кара бус с подобна скорост. А тази "мома" кара в лявата лента със скорост не за лява лента. И я настига X5-цата. Горката не е учила, че дори и в лява лента да си с предимство, трябва да подадеш сигнал за маневра и да се престроиш само тогава, когато си се убедил, че не застрашаваш останалите участници в движението. Тая въобще не погледна в дясното огледало и не ме видя. Ако прдължава така, неминуемо ще направи беля. Share this post Link to post Share on other sites
Rakeem 1017 #868 Posted May 9 Като виждаш, че я настигаш, минаваш в лява лента, тя се прибира и я подминаваш, аз винаги така правя, тъй като често се случва някой да кара вляво, просто заради скапаното състояние на дясната. 2 2 Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7437 #869 Posted May 9 (edited) Има ги всякакви - гледам да не съм от тях. Ама то смо с гледане не става. Опитът учи! Като я разпорят кат Титаник (страницата на колата и де), ша са научи да чете страниците не по диагонал. Майната и - идва следващата - привардвайте се. Edited May 9 by ceco_accord 1 Share this post Link to post Share on other sites
dandilov 3292 #870 Posted May 9 @Rakeem Не можех да мина в лява, понеже BMW-то настъпваше в лявата. Гледай задната камера. Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7437 #871 Posted May 9 У нас е "швепс от лево и от десно". Ти го знаеш тоя северозападнал лаф. Share this post Link to post Share on other sites
Plamen-CRV 786 #872 Posted May 10 Скоро се прибирахме от София по магитрала Тракия. Аз е возих на дясната седалка и имах възмоност да наблюдавам шофьорите какво правят докато ги изпреварваме. Много си гледаха телефоните и пишеха и преобладаващата част бяха жени. Та и случката с колегата @dandilov може да е такава. Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7437 #873 Posted May 12 Днес гледах как една маневрира. Колкото е по-смотана кифлата, толко по-голям е жипът. Share this post Link to post Share on other sites
zlobar4e 119 #874 Posted May 12 Преди 2 часа, ceco_accord написа: Днес гледах как една маневрира. Колкото е по-смотана кифлата, толко по-голям е жипът. Нещата трябва да са прпорционални все пак! Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7437 #875 Posted May 13 Най-сетне ми се случи. След толко години шофьорлък, ударих човек. То вярно че бе циганин-тинейджър, ама нали и него майка го е раждала. Кофти изживяване е, какъвто и да е. Булевард с по 2 ленти в посока. Тези в моята пълни със спрели коли чакащи на светофар. Аз се движа в съседната 3-та дясна лента за десен завой, на която също свети червено. Движа се с 20-25 км/ч, що след 30-тина метра трябва да спирам. Добре че ми беше дал червено Господи! Измежду спрелите коли претича с левски скокове въпросният индивид, около 160-165 см. Като казвам измежду спрелите, това бяха тези с които се изравнявах в момента. Тоест бе на метър и нещо пред моята. Бях по инерция и колата се търкаляше напред. Само погледнах в огледалото зад мен (имаше кола) и натиснах спирачката, но не докрай, а колкото да не се засекат траекториите ни - нямаше къде да кривна леко в ляво. За 1 метър човек дори не може да реагира, нито колата физически да спре, макар и от 20. Ударът го чух по бронята, но тоя си продължи да бяга и прескочи оградата на тротоара, която обезопасява пешеходците от колите, а тя е висока над метър. Предполагам съм го чукнал по глезена, но не толкова че да преплете крака и да си шибне проклетата тъпа глава в нея. Отпуснах спирачката и оставих колата да се дотъркаля до светофара - още бе червено. Следих го с поглед, докато не влезе в двора на училището - тичаше си като волна кошута и ич биля не го бе еня за случилото се. А може и да не е разбрал. А може и да е имал нещо в джоба, което да е излопало по бронята, но определено чух леко глухо тропване. По бронята няма следи, а тя е на 50 см над асфалта. На светофара си помислих, че може би трябваше да спра, да го настигна и да го прИбия кат мръсно псе, ама щом Господ му беше подарил днес живота, да не вървя против волята му, макар че тея имат по 9 - като котките. Но пък тоя безогледник едва ли ще си вземе поука, а като порасне, ще си остане такъв - незачитащ правилата на обществото в което живее. Та така с няколкото секунди от живота на 1 водач. Опичайте си акъла! Виновните не са приоритет, ако има потърпевши. На тоя му се размина, а и на мен. Най-стресната остана жената. Как ще работи днес, не знам. 1 1 Share this post Link to post Share on other sites
darius 990 #876 Posted May 18 Сбъркал си темата, тоя пост е за вицове! Ама щом си тръгнал така, да кажа и аз една стара случка, тук или другаде я бях писал. Минавам "Димитър Петков" пазара по "Пиротска" посока "Опълченска"! Две хлапета на около 10г. се гонят по тротоара и опита сработи, та преместих крака на спирачката. И едното профуча пред колата с яке сложено, само на качулката и ципа се плъзна по предната броня и капака. Мина на тротоара и ме гледа, получи всички благословии за целия му род, барабар с него! Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7437 #877 Posted May 18 (edited) To стАа за виц, щот не е трагедия. Другият ми подобен случай е "преди мноого години, в една далечна галактика", щот беше в миналич век - майче през 88-ма. Движа се леко в квартата и 1 лелка се кани да пресича наникъде - на 20-тина метра преди мен. Видях че ме видя, понеже погледна наляво към мен, но явно не ме е, понеже тРЪГНА да пресича. Отнех газта, та да мине пред мен. И всичко вървеше по план, докато не се стресна на от колата и рязко тръгна назад заднешком. В тоя случай траекториите ни вече съвпадаха, но имаше на къде да кривна в насрещното. Обаче от рязкото и обратно ускорение, торбата с провизиите и остана пред нея, и металната броня на татковата Шкодичка нанесе съкрушителен удар на нещо стъклено в нея. Това ми бе първото ПРО из шествие и си го спомням като ден днешен. Спрях да и помпгна, щот тя се вцепени на място посред улицата и само мълвеше - Не те видях, не те видях момче, а по обувките и шуртеше нещо от от неясен произход. Не миришеше на рикия, щот ако беше за мъжо и, 2 произшествия с потенциално летален край, щЯа да и дойдат много за 1 ден. После месеци наред ме поздравяваше - съкварталци сме все пак - имахме "вземане - даване". Edited May 18 by ceco_accord Share this post Link to post Share on other sites
jt26 80 #878 Posted May 19 Неделя, надвечер. Центъра на Търново, почти никакво движение край централния парк. Две пишлемета на около 11-12 г. с големи велосипеди и още по-големи каски. Спускат се остро и едната алея и то с голяма скорост и гюролтия. Паркоместата до тротоара заети до едно. Видимост за идващите двама шофоьри - почти нулева отдясната им страна от където без да се огледат минаха двете момчета! В момента, в който ги чух започнах да ги следя. Никакво оглеждане!!! Никакво намаляване. Просто си изскочиха между колите току пред движещите се. После що така стана. Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7437 #879 Posted May 21 (edited) Пред блока, нАай-сетне положиха нов асфалт. Уж за добро, но изненада за мен - нов асфалт - нови проблеми. Съкварталците сега карат по-бързо пред дома и требе да се оглеждам светкавично и да потеглям по-чевръсто. п.п. Улицата пред нас е права. Параболичноста на кадъра е от панорамният ефект на снимката. Ако живеех на завой - ептен нема тръгване. Edited May 21 by ceco_accord Share this post Link to post Share on other sites
Plamen-CRV 786 #880 Posted May 21 Off Topic Спокойно! От ВиК ще го "оправят" новия асфалт. 1 1 Share this post Link to post Share on other sites