Jump to content
striking

Разход на бензин или газ Accord 7th?

Recommended Posts

Здравейте колеги, знам че и друг път е имало такива дискусии и те като цяло не са много на място, но искам да отворя една тема за да споделим на кой, колко му гори

колата. Нека да пишат само колеги с Accord 7th (не знам face или не дали има значение), ръчни скорости, седан. Също така, моля пишете с кой двигател сте. Разход на бензин - градско/извънградско и ако имате газ - градко/извънградско. 

 

Възможно ли е автомобила да гори по-малко, от колкото е по книжка? На 2.4 двигател, по книжка е 12.7 градско.

 

Моят дава на бензин градско, сега зимата около 14-15 разход. Колата е 2.4 190к. Извънградско ми даде 8.3 някъде разход. Колата не се настъпва като цяло.

 

Ще очаквам и вие да споделите разхода си, за да направим сравнение. 

 

Търсих други теми, ама те са твърде общи и за това направих тази, за да е малко по-конкретна :)

 

Нека споделянето започне сега :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези тестове се правят на специално поле. Което в ЕС е доста по-релаксирано от колкото в Щатите. Така "градско" на същата кола/двигател в Щатите (Като Acura TSX 2.4i и Honda Accord Euro 2.4i) по книжка ще е по-високо в Щатите от колкото в ЕС. Така че не се хващай за заводските данни все едно са правени за твоя случай. "Градско" в Париж, "градско" в София и градско в Тетевен са абсолютно различни неща, макар и трите да са "градове".

 

Освен от пътните условия (разбирай задръствания), разхода се влияе и от екстрите които използваш (подгрев, климатик, фарове и тн). Например на мен бордовият компютър до преди няколко дни, с чисто каране 200км в софийски задръствания ми сочеше 16.4л/100. Не мисля, че не е нормално - просто няма как да не гори при пълзене в задръствания в пикови часове. Ако искаш нисък разход градско - взимаш дизел с висок въртящ момент, което го прави ефективен при постоянно потегляне. Ако искаш евтин пробег - слагаш газова уредба (което си направил). Винаги разхода на газ ще е с поне 15-20% по-висок от колкото на бензин. Понеже в литър газ има 15-20% по-малко химическа енергия от колкото в литър бензин. Би могъл да кажеш, че горивото не е толкова плътно.

Можеш да разгледаш разхода на гориво на други хора с бензинови хонди в CarSpending. Бих те посъветвал и ти да започнеш да си следиш зарежданията, ще изградиш бързо представа кое е нормално за колата ти и дали нещо се е променило. Но нека не правим поредна тема за това "колко ти гори колата", понеже всеки кара при различни параметри - дори да е в един град. И без да има статистически данни, е абсолютно недоказуемо ако някой ти каже "мойта гори макс 9 газ, честно".

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

подкрепям Веселия, отвори carspendinga и там има всички статистики. на мен със същия двигател средно ми е 11 - 9-10 извънградксо и 12-13 градско газ.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо го пращате човека в Carspending-a?

Не виждате ли, че това е по-скоро тема за раздумка. Идеята на темата очевидно е похвалим или да се оплачем и да ни олекне.

Заводските данните са ясни, а разхода на гориво е величина, която СИЛНО се влияе от различни променливи и е много много трудно, в ежедневието, да сравниш разход на един с друг автомобил. 

Редактирано от Чавдар K
  • Нагоре 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам нищо обезпокояващо в разхода, карал съм по различни начини, с различни горива в продължение на година и половина, малко над 16К км., все тази е. Особено на кратки разстояния, изобщо не е нужно да се стряскате, толкова си е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Veseliq, да разбирам какво имаш предвид и си прав. Но сигурно си има някакви граници, където вече може да се твърди, че е висок разхода за колата. 

Примерно разхода на "malak", го гледах и в carspending и ми се струва твърде нисък и нереален. Как може на Газ да ти гори 12-13 градско София. Да не караш само околовръстно?

Защото това означава, че бензин ти гори 10-11, което е твърде малко за 190к. 

И ето тук разлика от 3 литра бензин примерно, не ми се вижда нормална. Сравнено с моя разход разбира се, а той е при нормално каране.

За това просто исках да видя, при други хора със същия двигател как е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно всичко зависи от маршрута...
Аз всеки ден ходя на работа: 4км в едната посока от нас като изчаквам 2мин на място за да прехвърли на газ !
След 8 часа(края на работния ден) пак паля колата изчаквам да прехвърли и се прибирам.
Събота и неделя си върля по около 50км/ден, като най далечната ми дестинация(ако може да се нарече извънградско е 8км)
Колата ми дава 12/100 Газ, аз на бензин не съм я засичал колко гори, но след като махнах катализатора ми стана такъв разхода, преди това 13-14 газ на моменти 15...
Вече половин година над 12.5 градско не е качила, но и моето градско както казват колегите няма нищо общо със Софийското и аз по светофари не чакам !
При каране само по магистрала със 130км/ч 10.5/100 газ
При 160 км/ч 12/100 газ
Това са моите измервания.

Редактирано от rollin
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Rollin благодаря за включването ;) А какво общо има катализатора и какво представляваше той? Това не е ли твърде голяма разлика, след като си го махнал.

В такъв случай, защо всички не го махат :D

Редактирано от striking

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Примерно разхода на "malak", го гледах и в carspending и ми се струва твърде нисък и нереален. Как може на Газ да ти гори 12-13 градско София. Да не караш само околовръстно?

Защото това означава, че бензин ти гори 10-11, което е твърде малко за 190к. 

 

...аз видях един акорд  в carspending-a, харчи 8,5-9-9,5/100 градско на газ, ко прайм ся? Може би щото не е толко мощен ... все пак е само 155 коня.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Редовно и докарвам 13-14 газ извънградско, а може и 9...Винаги съм твърдял, че в село гори повече, къси разстояния и вечно студена кола.Разхода на двулитров бензинов мотор на час ако не се лъжа е литър на час, но колата е топла, така, че задръстванията са по-малкото зло от късите разстояния.В тоя ред на мисли Црв-то ми е автомат 128 коня в топ състояние и към момента гори 20 газ, акорда не е каран селско...Тия теми не свършват добре...

Редактирано от bongo789
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Примерно разхода на "malak", го гледах и в carspending и ми се струва твърде нисък и нереален.

 

Спри да се сравняваш с други - разхода се определя от десетки параметри. Като живееш в някой краен квартал и караш 80% по околовръстното, това си е градско. Като караш по 4км от вас до работа и през тези 4км си постоянно в колона от коли, това пак си е градско. Едни хора потеглят с много газ и спират рязко преди светофара, други хора потеглят плавно и ползват двигателя за спирачка от далеч.

 

Никой не може да каже дали твоя разход е нормален - аз просто ти казах, че е съвсем нормално и 20/100 да направиш ако частния ти случай е от най-неприятните (кратки разстояния, студен двигател, много задръствания, агресивно каране). За това си следи разхода в CarSpending, за 10-15 зареждания ще си видиш средните стойности и ще можеш да си направиш добра сметка за това дали твоите показатели са нормални :)

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разходът зависи от задкормилното устройство! И от тежестта на десния крак.

 

А защо една и съща кола трябва да изразходва повече газ в сравнение с бензин? Това не зависи ли от настройката на газовата уредба? На мен предишната кола ми харчеше еднакво количество газ или бензин.

Редактирано от Knoxville

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А защо една и съща кола трябва да изразходва повече газ в сравнение с бензин? 

 

Винаги разхода на газ ще е с поне 15-20% по-висок от колкото на бензин. Понеже в литър газ има 15-20% по-малко химическа енергия от колкото в литър бензин. Би могъл да кажеш, че горивото не е толкова плътно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, прочетох го това, по-скоро исках да попитам дали при всички колеги, които имат газ на колите си е така. Погледни какво съм написал и за предишната кола, която търкалях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 6-цата на жената, 1.6, 115 к.с. газовото е LandiRenzo. При нормално каране изглежда, че разходът е еднакъв на газ и бензин, някъде грубо около 10-12 градско. Проблемът при подобен род засичания е, че трябва да се направи на няколко резервоара газ и бензин, за да имаш повече данни, така че средната стойност да е по-близка до реалния разход. Само че няма как да се направи по едно и също време, атмосферните условия доста се променят и едно засичане на газ при 15 градуса и после засичане на бензин на -5, разликите ще са доста големи. И въпреки, че ежедневните маршрути са близки, не са еднакви. Именно от там идват тия 10-12. А 2 литра са си разход.   :)

 

И като за край, може би гори около 5-10% по-малко на бензин. Всъщност, на бензин съм я карал към 1 месец - април 2014, около 1500 км, докато й сложа газовото, когато правих бензинови замервания.

 

Моята нямам намерение да проверявам колко гори на бензин, ще се доверя на производителя. Пък на газ - тепърва ще видим.   :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, прочетох го това, по-скоро исках да попитам дали при всички колеги, които имат газ на колите си е така. Погледни какво съм написал и за предишната кола, която търкалях.

 

Тук не смятам, че относителните мнения на хората са меродавни. За да ускориш тяло с накаква маса и челно съпротивление и след това да поддържаш скоростта му и да компенсираш триене (вътрешно, въздушно, спирачно), за да го предвижиш на някакво разстояние, ти трябва някакво количество енергия. В един литър бензин има 31.2Mj енергия, в литър автогаз има 26.8Mj енергия. Единствения начин да газ и бензин да имат един разход е ако двигателя с газ има по-високо КПД. Но КПД-то на двигател работещ с газ обикновено пада, понеже газта има по-високо октаново число и изгаря малко по-бавно и още повече защото си е рядкост газаджията да я настрои толкова добре да вкарва перфектното количество гориво и въздух, така както Хонда са настроили инжектирането на бензин. Но виж дори фабричните коли, които се предлагат и с LPG имат друг заводски разход даден на газ.

 

Някои хора се бъркат, че "на бензин ми гори горе долу 10" и "на газ ми гори горе долу 10", обаче освен тия 10/100, често двигателите горят и още 1-2л/100 бензин, който го използват първите минути. Друг момент е, че заради купищата различни условия е много трудно да прецениш дали има разлика от каране до каране. Аз карах 5 години чисто на дизел и при приблизително еднакви условия, много рядко съм имал 2 поредни зареждания, които да не варират с 10-15% в някоя посока. Така че това какво ще ти каже някой не трябва да го взимаш за чиста монета.

  • Нагоре 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога не съм имал ГУ на личен автомобил, карал съм на газ само служебна, руска, карбураторна техника, преди 20-ина годинки.

 

Това не ми пречи, е така, от чисто любопитство, да хвърлям по едно око на газовите теми.

Тааа, в една такава тема (за съжаление не мога да я открия) имаше почти научно обяснение на твърдението на Веселия. При една перфектна настройка, направена от правилния майстор, разхода на газ винаги ще е по-голям от този на бензин.

 

Да, ама нали слагаме газ за да правим икономия (продължавам мисълта от онази тема, с която съм напълно съгласен), висим на врата на майстора и го принуждаваме да намалява, и намалява, и намалява, и намалява разхода на газ до, че даже и под критичния минимум на газовото устройство. В резултат получаваме една супер икономична кола, горяща по-малко газ, отколкото бензин. И се започва - Деее$@ и "майстора" кво напрай с таз кола, откак я барна само проблеми :)

 

Не искам да обиждам когото и да било, и съм наясно, че това с настройките и "майката" не е масова практика, но предполагам ще се съгласите, че има голяма доза истина.

Редактирано от Krasi-mir

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип това е генетичен проблем у нас - с висенето на главата, на някого от когото очакваме да ни извърши определена услуга - и накрая ревем. От една страна сме принудени да го правим (предвид качеството на услугите и "квалифицирания" персонал), от друга страна (не е редно някой, клиент да виси на главата на "майстора" и да го принуждава да работи под напрежение, изнервяйки го и подтиквайки го към грешка/и) трябва да си имаме доверие (което отдавна е изгубено, поради видими факти). Това си е така откакто се помня, от дете. Аз също съм такъв на моменти. Откакто почнах и аз да работя в сферата на услугите, съм променил до някъде това си качество/свойство.

 

Относно ГАЗ-та, да на ГАЗ харчи повече от на бензин, обяснено е вече защо, физически и химически. След като физичните закони говорят, може би е редно да се кротнем вече.

Редактирано от crown_bg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хора схванах идеята ви, че аджаба на газ е нормално винаги да гори повече. По скоро исках да видя кой какв разход има за да направя сравнение с моята кола. Защото малко се замислих дали няма увеличен разход. Иначе благодаря за разясненията... :)

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зимата е нормално 1,5-2 л/100 повече независимо бензин или газ.

При мен градското е средно 75км. на ден. В зависимост от градското от 12 до 16 л/100. Средно за 35К е 13,5.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За пореден път го пиша:

Акорд Турер 2.4 автомат

16 градско бензин в Бургас

18 градско газ в Бургас

Извънградско е много относително, в Гърция един трип ми даде разход 8.7 на газ с гръцка газ и 120 км/ч.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега ш почнат да ти обясняват, че не ти е наред колата...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не, сега ще повторим, че колкото човека толкова разхода - сравненията са безмислени.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И да не забравяме условието на задачата:

...Нека да пишат само колеги с Accord 7th (не знам face или не дали има значение), ръчни скорости, седан. ... Колата е 2.4 190к.

 

...Нека споделянето започне сега :)

Всички останали - не си хабете клавиатурите ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Де*ба моята е 2.4 191к.с. Автомат...за малко...

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда за малко щото разхода на автомата е поне с кило нагоре :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм бакшиш. 2.4 с ръчни на 200к км. 13-14 газ в града си ги хапва. На дълго 10. Обаче като бях в България с колата забележих, че си хапва повечко газ като чели, хем беше лятото. Нещо има в тая българска газ да ви кажа. Знам, че тук не слагат масло в нея, суха е и затова съм сложил омаслотел на клапани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам за масло в газта, ама няма място от където да не съм попаднал на гадна газ!!! 

Като през 90-те години с бензина. 

Нов внос - инжекцион - кеф голям..... 5-то зареждане - бензинова помпа - чистене на резервоар!!!

Редактирано от ЧОЧО

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Много ви е хубава темата, бензинаджии. :)

diesel_consumption.jpg

Аз докарвам на дизелака точно толкова разход, колкото го смятах преди да си я купя. 

Тия теми са безсмислени. Има хиляди начини човек да си следи разхода на гориво, а да си го сравнява с други коли/шофьори е губене на време. 

Аз преди години още го осъзнах това и си бях направил EXCEL-ски файл да си следя горивото на Кадетчето. После със следващата кола открих, че има Spritmonitor. Има си и супер мобилно приложение. За Carspending, разбрах късно, а и мисля, че няма мобилно приложение. Да ме извинява Веселия, че правя реклама на конкуренцията. :)

 

Само ще споделя, че който иска да си "саморегулира" разхода на автомобила, да започне да си го следи където иска, било то и на тетрадка в жабката. :)

 

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Към автора на темата - карам седанов Акорд с посочените от теб параметри. Разхода, който си описал е напълно в границите на нормалното, така че не се панирай. Относно карането на пропан бутан е нормално да ти гори с 2 литра отгоре, значи майстора на ГУ си е свършил добре работата (може би). Ако става въпрос за икономия в Русе с колегата Маркони коментирахме едно такси Акорд турър с този мотор, който постигнал разход от 8,5/100 градско на газ, ама пича удушил колата колкото може и като я настъпиш малко повече забива муцуна - иначе караме 2.4 190кс. 

Хора всякакви, глупости колкото искаш - карай си колата и си свиркай. На газ ако не ти излизат сметките с постигнатият разход (градски и извън градски) и всичко по колата ти е изправно значи трябва да си вземеш друга (по-икономична) кола - пиша го без лоши чувства. 

 

Поздрави.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз след 1 година каране на Нисан Мурано на бензин даже вече и незасичам разход на другите коли :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на хората взели участие в темата. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Много ви е хубава темата, бензинаджии. :)
diesel_consumption.jpg
Аз докарвам на дизелака точно толкова разход, колкото го смятах преди да си я купя. 
Тия теми са безсмислени. Има хиляди начини човек да си следи разхода на гориво, а да си го сравнява с други коли/шофьори е губене на време. 
Аз преди години още го осъзнах това и си бях направил EXCEL-ски файл да си следя горивото на Кадетчето. После със следващата кола открих, че има Spritmonitor. Има си и супер мобилно приложение. За Carspending, разбрах късно, а и мисля, че няма мобилно приложение. Да ме извинява Веселия, че правя реклама на конкуренцията. :)
 
Само ще споделя, че който иска да си "саморегулира" разхода на автомобила, да започне да си го следи където иска, било то и на тетрадка в жабката. :)

 

Прав си хубава е темата на бензинджиите ма ти кво дириш в нея с кюмбето или искаше да се пофалиш, макар, че не виждам с кво....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да опуши обстановката :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А бе колеги, тя темата изглежда изяснена, но забелязах нещо странно и бих искал да го споделя с вас. Как така при 41л бутилка, в София на Газпром бензиностанция успяват да ми заредят веднъж 36л друг път 39л газ? А уж Газпром се води една от качествените на пазара, за зареждане... А в ОМВ в Габрово (където газта е много по-евтина ама това е друга тема), при празна бутилка казах напълнете я и на касовата пишеше 29.5 литра? Аз сега не мога да си обесня, аджаба колко събира една 41л-ова бутилка? Кой лъже и какво може да се направи по въпроса... Вие какво  мислите за това?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Преди да си закупя сегашната нафтова печка съм бил собственик на 6 бензинови автомобила. Всички не са и виждали бензин, а все на газ са карани.

Винаги съм го имал този проблем с различното пълнене. И все ми обясняваха, че помпите са с различно налагане, пистолетите изключват при различни атмосфери, пълня при различни атмосферни условия (т.е. температура на бутилката) и т.н.

Обаче много ме заболяваше някой път като в 40л. бутилка ми пълнеха 45л. газ... :) Кво да се направи..

Редактирано от petko_z

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няколко супер точни засичания със 150 магистрално на круиз....12 газ....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Старият ми Акорд Тайп Р 2.2(212кс) градско ми даваше 12-14,извън града 10.Това на газ. Тествал съм по магистрала с постоянна скорост 150-160 10/100 газ. И говоря за доста напомпан мотор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Намирай го къде е и ако със 160 ти даде 10 газ ти го плащам в троен размер! Защо българинът умира от кеф да излъже колко му гори дъртата каляска винаги е било загадка за мен.....Оня ден надолу из темите мярнах, че на някой си джаза му горял под 6 градско зимата...

Редактирано от bongo789
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Макар, че не отговарям на изискванията ... И при мен на борд компютъра показва 10, но на касата плащам друго! Под 10 където и както да я карам в БГ не падам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...