Jump to content
jikencio

Смяна на талон в КАТ, когато колата има газова уредба

Recommended Posts

Колеги,Някой знае ли каква е точната процедура и дали задължително трябва да се сменя талона ако колата има газова. В Петък минах на преглед и не стига, че вместо 40 ми взеха 55 лева, защото за първи път карам газовата на преглед (незнам дали са прави да взимат), но ми казаха, че до нова година трябвало отделно да ходя в КАТ и да сменя талона. В противен случай трябвало колата да минава на технотест, ако е след нова година. Незнам какви са тези безумия и защо тази смотана държава иска да обира постоянно парите на хората с всякакви новоизмислени и налудничеви идеи. Някой има ли повече информация?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И защо трябва да си сменяш талона?Публикувано изображениеМай нещо са те наковали ми се струваПубликувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кажи къде си минал на преглед да знаем къде да не ходим? Има разлика в цената, да. Ама това с талона са глупости. АКо ти се ходи до кръстовката на "Г.М. Димитров" и " Драган Цанков" може и да попиташ лично :)Трябва ти паспорт на газовата и евентуално, лепенка на задния джам, че си с газ. И в новото талонче за преглед ти пише, че имаш газ. За лепенката пиша " еветнуално", защото служебната дачия няма такава и не ми и казаха нищо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за талона даже познавам 2ма човека, които са дали по 27 лева в КАТ и са си сменили талона. Не е нещо специално към мен, но на всички коли с газови трябвало да пише газ/бенизн в талона...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен и на двете в талоните им пише само бензин. То може да си го смениш- няма лошо, обаче утре, като махнеш газовата и пак нов талон. После метанова и пак- и така само талони ще се пишат :D Паспорта на газовата ти удостоверява, че тя е сложена в специализиран сервиз, имащ нужните умения и притежаващ съответните документи да ти я узакони. Прегледа ти е по- скъп, защото ти преглеждат и газовата инсталация. Ти това не го виждаш реално, но човека, извършващ прегледа има чувствителен нос и може да подуши, ако колата ти мерише на газ :D Това в КАТ за талона си е по избор. Декември служителката ми каза " Ако имате газ го отбележете, но не е задължително . Правим се на модерни ". Това и да го вкарат задължително ще се мине още маса време. Карай и си колата и не ги мисли. Имаш си паспорт на газова. И да те/ ни върнат от преглед след 3-4 години с новите талони ще си направим прегледите и готово. Сега си минал, не го мисли. п.п. Трябва да се видим на по бира да им се посмеем на слуховете :)

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъпото също така е защо ми взеха 55 лева. Обикновен прелед там струва 35 лв, а с газова 40 лв. Въпроса е дали са в правото да ми кажат, че газовата като минава за първи път на преглед трябвало да се регистрира та това струвало 21 лв.

Редактирано от jikencio

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От следващата година , газовата уредба трябва да фигурира в талона на автомобила.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И защо по дяволите решиха,че точно от догодина въвеждат това правило?Съгласен съм да е така,но газовите уредби са широко разпространени последните 10 години. Да бяха го узаконили още тогава.Моя сивик като е с метан внесен от Италия нямаше да е никакъв проблем да го запишат в талона,а не сега да ме разкарват наново и да давам пари за нов талон. Поредната недомислица,която засяга доста хора каращи на алтернативни горива!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в моя талон пише газ/бензин :) административна държава и прегледа ми беше 44лв :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От следващата година , газовата уредба трябва да фигурира в талона на автомобила.

Тази информация официална ли е?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е,ще трябва от догодина да се вписва в талона,че колата има АГУ.Поредната глупостПубликувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Товa, aко го въведaт се нaдявaм дa бъде сaмо при новa и при пререгистрaция нa МПС.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вчера по БТВ казаха, че уж било само предложение да се сменява талона, но знам ли ги вече тези малоумници какво ще измислят. Ще взимат пари от бедните хорица. Аз реално ако имах пари никога нямаше да слагам газови простотии, че и талони и скъпи прегледи и какво ли няма да измислят да те прецакат...

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Автора, нещо са те метнали яко и са си прибрали парите в джоба (допълнителните за газта), предполагам :). Цената за преглед не се влияе от това дали колата е с газ или не. Единствено на талона от прегледа вписват дали колата е газ/бензин или само бензин. И се чудя за какво трябва да го пише и в талона?

Редактирано от Civic8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прието е вече от февруари 2014г. ще се изисква да бъде вписано в талона.Също ще се изисква сертификат за монтажа на АГУ от специализиран сервизПубликувано изображениеНова сламка група хора да смучат пари от насПубликувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв сертификат? Паспорта на газовата или нещо по- различно?п.п. Скапани комунисти...

Редактирано от barsi
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И тука идва следващия въпрос.При коли внесени отвън с монтирана газова/метанова уредба,кой сервиз ще се разпише,че той е монтирал уредбата без да я е пипнал:rolleyes:/> Е голямо лапане ще пада....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги аз смених 2 хонди и ходих 2 пъти на технически и това никога не ми казаха(че трябва да ми запишат в талона че колата има ги)обаче(аз съм от Македония) може да решат и да записват в талона-в Македония ако нямаш газова минаваш технически-когато сложип пак на тахнически,ако нямаш теглич минаваш-когато сложиш нов технически.Затова обичам българските правила :)дано не стане и там като тук...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз доколкото разбрах само имало такова предложение ,но все още не е гласувано.За пореден път управляващите се чудят от къде да напълнят хазната на фалиралата ни държава.Няма такава свинщина никъде в Европейския съюз.:blink:/>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Автора, нещо са те метнали яко и са си прибрали парите в джоба (допълнителните за газта), предполагам Публикувано изображение. Цената за преглед не се влияе от това дали колата е с газ или не. Единствено на талона от прегледа вписват дали колата е газ/бензин или само бензин.

И се чудя за какво трябва да го пише и в талона?

 

Цената СЕ влияе от газова. Сервиза правещ прегледа си взима 10-15лв отгоре

 

Доколкото се разбра в hardwarebg форума - през март тази година служебното правителство е приело такава наредба. Тихомълком. След март 2014 в наредбата са вписани глоби между 2 и 7 кило-лева.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой да знае къде точно може да се прочете закона?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
http://www.rta.gover.../n3-ikiopps.pdf Никъде обаче не откривам изискване за смяна на талон, а единствено следва да бъде издадено удостоверение за промяната от посочената в наредбата агенция.Интересното е, че преди да отидем в сервиз да поставят газовата ще трябва да се иска разрешение и да се одобряват промените, демек поставянето на уредбата... Редактирано от 5 GTT

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз сложих ГИ в август таа година в Перник,човека ми каза че нямало никъкви изискваня както преди-само задължителното(паспорт за ГИ).

Годишен технически минах също в Перник в октомври и никой не ми поиска нещо за газовия освен че пича дойде с това апаратуратаПубликувано изображение да провери дали от някаде излиза газта,като видя че всичко е на ред провери останалите неща и след това ми дадоха документите...

Редактирано от Зион

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако само знаехте, колко и какви промени по законите се правят тихомълком и в момента...

От днес в КАТ - София има официално писмо от Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация", в което се казва, от 01.12.2013 г. да се преустанови регистрацията на МПС-та със системи работещи на втечнен нефтен газ , без да имат предоставен протокол за изпитание и заверка от оторизираната за страната служба - ДЕКРА !http://www.dekra-automotive.bg/Пълния текст на наредбатаhttp://www.rta.gover.../n3-ikiopps.pdfПо смисъла на тази наредба,МПС-та без вписани в големия талон изменения бензин/газ, няма да могат да преминат редовен годишен технически преглед !Честито !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

DEKRA явно са си платили там където трябва, и колкото трябва, за да ги прокарат с тази наредба ...... думи нямам .........

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах за тези който имат газ от 15 години и притежават паспорт пак ли трябва да сменят талона или само за нови поставени газови уредби. Да разбирам ли че след 1-12-2013 година няма да мога да си сменя талона без техно тест.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако в големия талон на колата ти пише - Вид на двигателя - бензин и газ - не, няма да го сменяш или поне не сега, и според тези правила.

Но, ако пише само бензин, то газовото ти става един вид незаконно, нищо че имаш парспорт от монтажния сервиз. И трябва да го узакониш с "технотест", иначе няма да може да си смениш талона и да минаваш преглед.

Чисто и просто, шибания парламент си инсталира още една чешмичка за кинти, да им го туря на рафта с устите!

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мислих и реших да не сменявам никакви талони. Каквото ще да става. Дори да изключиме парите за самия талон, от къде на къде аз ще се измъквам от работа и ще си губя 3 часа да им правя кеф... Ако искат и на технотест да ме карат - ще я откарам с удоволствие само ако сложа турбина някога Публикувано изображение

Редактирано от jikencio

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чета тази наредба и нещо не ми става ясно. Например:Чл. 36. (1) За издаване на удостоверение за изменение в конструкцията на регистрирано пътно превозно средство собственикът му или упълномощен негов представител подават заявление по образец (приложение № 3) до изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация". ...................(4) Изискването по ал. 1 не се прилага за случаите по чл. 20 и 22. .............Чл. 20. (1) При дооборудване на ППС с уредби, които позволяват работата на двигателя с втечнен нефтен газ (LPG) или сгъстен природен газ (CNG), се спазват изискванията на приложение № 1. (2) Лицата, извършили дооборудването на ППС с уредби за LPG или CNG, издават протокол за монтиране на уредби за LPG или CNG в два екземпляра. (3) Лицата по ал. 2 създават и поддържат база с данни с информация за издадените протоколи за монтиране на уредби за LPG или CNG. Последно, трябва ли да се сменя талона или не.

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи вчера регистрирахме една кола втора употреба за работа. Колата имаше монтирано газово и в кат ни изискаха паспорт на газовото и го вписаха в големия талон: бензин/нефтен газ.Всичко е за пари!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И как по-точно ще ме задължат да си регистрирам газовата уредба в талона? Ще ми отварят полицаите капака да гледат дали имам испарител под капака или? :D Страшна глупост

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другото тъпо нещо е дори да е задължително да се сменява, ако бяхме в някаква нормална държава ще начерят начин да уведомят хората официално. От къде на къде ние тук ще отваряме теми, ще търсим в интернет и ще четем наредби. Полицаите биха казали "незнанието на закона не те оправдава" , но това не е закон, а някакво си нововъведение. Хората не са длъжни да знаят всички нови решения на идиотите :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз прочетох наредбата.Доста неща не са ми ясни и са написани объркано.Първо техническите изисквания за LPG...Даже не дочетох за метана,че там става лудница.75% от досега монтираните уредби не отговарят на изискванията.Не знам кой ги е писал,но доста са се поинтересували в чужбина как стоят нещата.Това в случая не е важно,но тръгнете ли на технотест няма да минете.Даже от мойте монтирани ГИ едва 50% ще минат всички изисквания.Разбрах ,че първо подаваш молба до ПА да питаш може ли да си виновен,ако те одобрят те проверяват колко си виновен,после ти издават удостоверение ,че си виновен,но могат и да ти откажат.Имаш срок да отстраниш съмненията по виновността си.След като 100% се удостовери ,че си виновен,се натикваш в една препратка,която води до смяна на талона:Чл. 35. Когато изменението в конструкцията на ППС води до промяна в данните, посочени всвидетелството за регистрация, се прилагат изискванията на глава втора, раздел II от Наредба № I-45 от2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превознисредства и ремаркетата, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътнипревозни средства (обн., ДВ, бр. 31 от 2000 г.; посл. изм., бр. 67 от 2012 г.).Та драги съфорумци,аз отказвам категорично да съм виновен и който иска да докаже ,че съм виновен,но аз сам няма да се натикам в тая хранилка.Искам да видя как на Техн.преглед ще ми разглобят корите да проверят дали имам газ или не.... :lol:

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е нужно да ти махат корите за да се разбере , че имаш газова.Нали вдигат предният капак и се виждат тръби , инжектори и всичко нужно за да разберат.Не са "слепи" по пунктовете но наистина ако го има това изискване и да не се разгласява е супер малоумно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Недей гледа твойта кочинка.Повечето нови коли са с по 2-3 кори,крушка не можеш да смениш.Ягуар,Форд,Волво,Ауди,Пежо...на последното кората сама пада още в гаранция :),ВЗУ се крие на произволни места,само момчетата по газостанциите могат да ви разкажат за нестандартни монтажи.Подовете отдавна са с правоъгълни пластмасови тръбни канали...нищо не се вижда брат....След катализатор газоанализатора нищо не хваща при добре настроен ГИ.Редукторите са вече колкото кутия цигари.Идея си нямаш колко места има в една кола .Всичко се крие,даже и котка през граница минава :lol:

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В Благоевград от няколко дена в КАТ търсят паспорт с заверен с печат от сервиза монтирал АГУ-то.А пък никъде няма изискване АГУ да е монтирано в сервиз.По старата наредба всеки можеше да си ги монтира сам и след това минава през пункт за проверка и узаконяване. Сега пише , че такива пунктове ще има от март 2014 , но какво правим до тогава?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече е официлно с гратисен период от 3 месеца.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези пунктове още ги няма,до колкото знам ,как така ще изискват от КАТ и т.н. Теа комуняги яко се бъзикат с нас и даже ще им плащаме :ph34r:/>

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ние плащаме отдавна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...