Jump to content
Sign in to follow this  
JHM

Акумулатор

Recommended Posts

Преди 1 час, simo vtecman написа:

И аз съм с такъв акумулатор  и вече 6 години го ползвам без проблем. 

До 4 паления на ден,и къси преходи от по 4км.

Има и извънградско,защото пробега на година ми е около 20к.

Така че не,вярвам начудеса в моя режим!

Edited by JHM

Share this post


Link to post
Share on other sites
преди 54 минути, JHM написа:

Да,два дена,но го надуших още преди месец,че върти тегаво.

След припалване(с бутане:D) вчера вечерта,днес сутринта запали:thumbs2:.

 

Aми комплекс от фактори е: каране на къси разстояния + оставяне на слънце. И аз преди не вярвах, но лятното пряко слънце също убива батерията.

Затова лятно време, ако не я карам дълго, освен че я слагам в гаража, откачам клемите. Не знам дали може да го спасиш в това положение, може би до зимата ще те изкара.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Със сигурност до зимата,със зареждане периодично ще изкара.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Преди 1 час, JHM написа:

До 4 паления на ден,и къси преходи от по 4км.

Има и извънградско,защото пробега на година ми е около 20к.

Ами това си е нормална експлоатация.

Не знам какво значение има слънцето при затворен капак?

Моята спи в гаража - заключена, но след 3-4 седмици некаране (а преди това само къси градски), пак пада с 1 волт и то без излишни утечки.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Преди 2 часа, JHM написа:

До 4 паления на ден,и къси преходи от по 4км.

Има и извънградско,защото пробега на година ми е около 20к.

Така че не,вярвам начудеса в моя режим!

И моят режим е като твоя, дори километрите за годината са по малко. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да пригаждам ли към нещо такова е въпроса?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@JHM

Взимай го ако влиза в определеното  място. но трябва по чести дозареждания с зарядно.

Дано този път те изкара дълго.

1530834032_Screenshot_20250729_143951_SamsungInternet.thumb.jpg.dbd5c6576da62ad862812255b8e175de.jpg

 

 

Edited by CARPERA
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

На промоция в Лидъл на топ цена зарядно.

Screenshot_20251004_154205_Gallery.thumb.jpg.df91a5201b92cdc5361191e7f4a3fe16.jpg

 

  • Upvote 1
  • Thanks 2
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/10/2023 at 4:01 PM, JHM said:

Попаднах на изключително коректен и отзивчив професионалист в тази сфера.

След комуникация по телефона,на която най подробно,на своя воля ми разясни неща свързани с батериите,поръчах въпросния акумулатор.

Единственото условие,което исках ,ако е възможно да стане е,акумулатора да мине за оглед и евентуално за дозаряд,през неговите ръце.

Г-н Димов се казва човека.

Така и стана,не прати акумулатора  на същия ден когато го поръчах,а на следващия.

20230610_152801.thumb.jpg.9ce93e0a732b8184a9d0cef46553aebf.jpg20230610_152822.thumb.jpg.401758faa5e24f23b969c1ae81ed0cda.jpg20230610_161836.thumb.jpg.eacc1f47454ee0df86011d06d37217bd.jpg20230610_161507.thumb.jpg.efcea2e23ee93f240821f1cdd7554aa5.jpg20230610_152851.thumb.jpg.072b35e981f461fb850b14016b2a8d42.jpg

П.П.-Само за справка за цена на ОЕМ-ския:

https://bmeshop.bg/akumulator-31500-st3-111he  :shock:

+1 за тази фирмичка. Поръчах Yuasa YBX5053, обаче по погрешка съм си bookmark-нал десен плюс, а не ляв. Явно е честа грешка, но аз не забелязах. 10 минути след поръчката ми се обади човека да ме пита дали съм сигурен, че искам десен плюс + искаше да уточня за каква кола е, за да е сигурен, че ще е всичко ок. Там вече го сменихме с ляв плюс, на следващият ден беше при мен и го сложих - всичко е шест :D

 

Не че щеше да е проблем да го върна и да го сменя, но щеше да е още занимавка, чакане, ходене до Еконт и т.н.

Edited by quakes
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Мъча го още с дозареждане, но няма да изкара зимата,върти тегаво.

3.5 години.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ако бързо се зарежда - пътник е.

На такъв акумулатор му трябват 20-тина минути на музика, или на габарити и е умрел.

Да не те "лае кучето" някъде.

Edited by ceco_accord

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пробва ли да го десулфатизираш?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Как да го направи. @dandilov

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Има си начин който многократно е описван, обясняван и т.н..

Лошото е че при дълбока сулфатизация процеса е почти необратим. От 3 дни се занимавам с акумулатора на Джаз-а на сина и успях да му върна само около 30% от капацитета, повече не ми се занимава и ще се сменя, защото за зимата е безнадежден. Имам всички условия и съм съживявал не един и два но понякога нещата са безвъзвратно изтървани, и зарядно му подарих за дозаряд, и условия има за дозаряд, но няма желание за поддръжка поне на 2 месеца веднъж. Хората си мислят че един акумулатор като се купи и монтира на автомобила трябва да изкара 3-4-5 години ей така, без никакви грижи, да, ама не!  Преди 4 дни приятел купува чисто нов Yassa и ми го носи за измерване, резултата 50% заряд и 75% капацитет, и оня в магазина му казал той е зареден, слагаш го на колата и газ. Та проверявайте си по надежден начин и чисто новите акумулатори, почти винаги имат нужда от дозареждане.

И зареждането със зарядно от ЛИдъл е абсолютно ненадеждно, става само за дозаряд по веднъж на месец за една вечер ( няма как да се презареди с него), и то при условие че акумулатора е в добра кондиция, и пак трябва да се има предвид че логиката на заряд, а и изпълнението на евтините зарядни ( до 80-100лв.) е тъпа и не ефективна за добър и пълноценен заряд.

Edited by CCord
  • Like 2
  • Upvote 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, CCord said:

 ЛИдъл е абсолютно ненадеждно, става само за дозаряд по веднъж на месец за една вечер ( няма как да се презареди с него), и то при условие че акумулатора е в добра кондиция, и пак трябва да се има предвид че логиката на заряд, а и изпълнението на евтините зарядни ( до 80-100лв.) е тъпа и не ефективна за добър и пълноценен заряд.

Какво очакваш от зарядно от 20 лв.

Дай предложение за зарядно и какво да прави то за да е надеждно.

Нещо ми се губи къде е описана десулфатизаци , и как да я направиш в къщи ако имаш само зарядно от Лидъл,90% от хората и повече нямат дори зарядно.

Edited by CARPERA
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Имам вехто лидълско зарядно, от първите - без екранче.

Ползвам го от години.

Покрай Сивик евридейката, Леджо стои със седмици в гаража и като знам че ще пътувам извънградско, предната вечер го закачам, особено ако аку-то е паднало под 12 волта, макар колата да стои заключена, за да няма никаква консумация.

Имал съм случай и да е под 11 волта (над месец престой), при което вече си требе денонощие зарядни цикли, за да светне в зелено.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Преди 4 часа, CCord написа:

Хората си мислят че един акумулатор като се купи и монтира на автомобила трябва да изкара 3-4-5 години ей така, без никакви грижи, да, ама не!

Мина ги три,но и режима ми не е лек.Къси преходи,но пък стои в гараж.

Чудя се дали да не имплантирам един от този на ЕКО цена😁.

65Ah 570A

Като гледам всичко вече е дупотопно.

Screenshot_20251010_134340_METRO.thumb.jpg.55efed0248cfbedc5d51c9da60d14cf7.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Преди 1 час, JHM написа:

Мина ги три,но и режима ми не е лек.Къси преходи,но пък стои в гараж.

Чудя се дали да не имплантирам един от този на ЕКО цена😁.

65Ah 570A

  Пусни му на стария едно тестерче и ако покаже над 70% капацитет и вътрешно съпротивление под 10 милиОма опитай едно хубаво зареждане за 15-20 часа до 14,4 волта, може и с лидълско зарядно но от по-големите 6А, след това още едно тестерче и ако капацитета се е вдигнал с 10% и съпротивлението е паднало с 1-2 милиОма ще живее още. 

  Зелената серия на Монбат се прави само за Метро, във всички други магазини са жълто/оранжеви, и двата вида са едно и също качество, ако има око за състоянието на зареденост да знаеш че от там всички започват да сълзят или текат още на първата година, ако не са го оправили тоя дефект де. Като качество по нищо не отстъпват на всякакви чуждоземски произведения среден клас. 

Edited by CCord
  • Thanks 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Здравейте. Пишете за дозареждане с лидълско зарядно. Имам едно 5 ампера. Трябва ли да откачам акумолатора при зареждане. Или поне минусовата клема.

Имам за заряд Црв 3 и Акорд 7.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, CCord said:

  Лично аз нищо, но твоите очаквания явно са големи щом го препоръчваш по-горе в темата. Това нещо става само, и единствено за дозареждане ( и то не качествено) веднъж на месец, повтарям, дозареждане. Опитай се да заредиш паднал акумулатор и ще видиш какъв ще ти е успеха!

  Препоръка за зареждаща машинка не давам, първо защото не съм ползвал, и не ползвам такъв вид зарядни. Мога само да кажа че има такива зарядни които при включване към аку-то правят цялостен тест и на дисплей изписва всичко, дори и времето за което ще се зареди, има и такива които се програмират и правят по няколко цикъла заряд/разряд с цел десулфатизация ако машинката прецени че има смисъл ще помогне. Те обаче са за професионална употреба и цените са неудобни за любителски цели, струват повече от 3-4 нови акумулатора така че.....!  Тук мога да отбележа че има и доста автомобили които са снабдени с истинска интелигентна система на заряд която се грижи за доброто състояние на акумулатора, не съм чувал за такава при Хонда поне до 2013-14 година, но например на Опел Инсиния съм разглеждал подробно  и е супер направена, и работи добре да му се не види!

  Определящото за живота на акумулатора е начина и времето на шофиране, при малко/рядко каране или къси преходи по 5-10-15 мин. със сигурност акумулатора започва да "пада" и след месец-два започва сулфатизация поради системно недозареждане и неминуем вътрешен саморазряд, тук може да помогне лидълското зарядно, на 1-2 месеца по една вечер, 10-12 часа. Който има условия да го прави, тези зарядни са така направени че не могат да презаредят аку-то. Ако автомобила се кара всеки ден, или през ден, и след запалване има  поне 30 мин. непрекъсната работа а през зимата поне 40-50мин. то тогава е достатъчно презареждане на 5-6 месеца, но все пак е необходимо. 

  Всичко се улеснява ако има тестер за акумулатори, при китайчетата в Али-то са по 30-40-50лв, тук се намират същите по 60-70лв. не са професионални но дават сравнително точна картина за състоянието на акумулатора, може да се използват от всеки любител и в комплект със зарядното от Лидъл може да се удължи живота на акумулатора с поне 2 год при правилна експлоатация и поддръжка, има и други условности разбира се и не е съвсем сигурно.

  И специално за CARPERA - пишеш в гуглето  СУЛФАТИЗАЦИЯ/ДЕСУЛФАТИЗАЦИЯ и четеш и гледаш каквото ти излезе, на каквито езици искаш, в каквито платформи искаш. Останал съм с впечатлението че повече пишеш отколкото четеш, но ако свикнеш да правиш обратното ще е по-полезно за теб, пък и за околните, дано да греша в преценката за теб все пак! 

 

Чесно ако съм един наводошъл в форума ,нищо от твоя пост,нито какво зарядно  да взема,нито как да си десулфатизирам батерията.

Наводошлия иска за тези пари 20 лв това и за тези 300лв това,всеки преценява какво.

За десулфатизацията съм писал в темата назад,просто никой не  чете а има супер много инфо.

Всяко от лидълските зарядни притежава тези режими.

1931408425_Screenshot_20251010_223151_SamsungInternet.thumb.jpg.7a6daca6f73da88a2dc8fba277b6f2eb.jpg

Screenshot_20251010_221428_Chrome.thumb.jpg.1204c1f6b48930dc9c0548558b62af1a.jpg

 

Режим 2 

Имам  тази марка Ultimate 10A  и на 1ген която продадох и взех Yassa 54 Аh ,шест и повече години само основно градско,и използване на това зарядно.

Акумулалатора е още жив  в топ кондиция.

Какво повече да искам от това зарядно практиката го показва.

 

п.п Yassa 54Ah го взех втора ръка както ми каза продавача малко използван без гаранция.

 

Edited by CARPERA
  • Like 1
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Преди 16 часа, CCord написа:

двата вида са едно и също качество, ако има око за състоянието на зареденост да знаеш че от там всички започват да сълзят или текат още на първата година, ако не са го оправили тоя дефект де.

На другия автомобил е такъв и втора година,но не съм забелязал теч.Апреди този беше с искра ОБСЛУЖВАЕМ капачките!

Еми изкара 5 години,демек повече от ОЕМ на хонда 3г и 2 мес. и този YBX5053 yuasa. Та извода е, че няма етино,няма скъпо,взимаш и се молиш да мине гаранцията!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

@JHMНе мога да се съглася с това ,тези батерии на един автомобил ли са изкарали тези години,или на различни коли.

Ако са на различни коли ,няма база за сравнение.

Както каза колегата когато взимаш батерия от магазина трябва да е на 100% заряд,но това не е така.

Живота на батерията започва още в завода с първия заряд.

По презумция магазинера няма да ти продаде най-прясната си батеря в магазина,естествено най-залежалата.

Задължени са да зареждат батериити си в склада,за да не пада  под критично ниво на напрежение ,не го правят.

Та аз бих казал когато купувате батерии искайте да ги измерят с мултицет пред вас.

Ето за какво

Screenshot_20251011_094629_Gallery.thumb.jpg.477a467c706e320b33947561d002dbc6.jpg

 

.Взимате тази каято показва 12.7V .

Различните марки батерии използват една технология оловно кисела,но вложените мателиали не са на 100%  еднакви количество,така  и крайната цена.

Олавато е основна суровина и е различно в  тези батерии.

По просто казано батерии от различни марки  с еднакви капацитети тежат различно, тази по -тежката е нашата батерия.

 

Edited by CARPERA
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

На различни...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Никой производител не иска да караш колата си 10год с един акумулатор,издържи ли гаранцията 2 или3год всичко е топ.

Влагат все по-малко суровини ,трябва да се продава продукцията.

Така е вече с всяка стока.

Edited by CARPERA
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, gecata1059 said:

Здравейте. Пишете за дозареждане с лидълско зарядно. Имам едно 5 ампера. Трябва ли да откачам акумолатора при зареждане. Или поне минусовата клема.

Имам за заряд Црв 3 и Акорд 7.

Аз свалям батерията чистя полюсите с шкурка и клемите ,зареждам батерията докато зарядното изпише FULL.

Правилния и най-добрия начин.

Но нямам гараж,два пъти е стояла колята в чужд гараж и е зареждана батерията без да се сваля  и разкача с лидълското ми зарядно Ultimate 10A.

Ако не ти е трудност прави го като разкачаш батерията и я сваляш.

Това е и за сигурност,ако започне да кипи батерията защото е дала дефект,представи си какви поражения ще нанесе на колата.

Edited by CARPERA
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

На всички въпроси от последните дни има отговори в темата. Сяда се и се чете. То за това е и темата.

Няма смисъл да се повтарят едни и същи отговори, пък и никой няма излишно време да ги пише отново и отново.

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Прочетох цялата тема но не намерих ясен отговор на въпроса дали мога да зареждам без да откачам клемите. Има постове на хора зареждали по този начин без проблеми така ,че приемам, че може.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Зависи от зарядното и дали прави пикови импулси за частична десулфатизация по време на заряд.

Отделно от това, винаги може да проникне смущение от мрежата през зарядното и да опука ECU-то. 

Ето защо добрите препоръки са винаги да се разкачи акумулаторът от клемите.

  • Like 1
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Аз съм с такъв ветеран, завещан от баща ми..Реших преди зимата да го закача.Ясата е купената тая година януари,където удари -22° , и въртеше здраво, ще видим до кога..

20251012_151114.jpg

20251012_151118.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Това зарядно е 3.2 или 3.6 ампера по спомен, имам същото. Не изключва и за този твой акумулатор гледай да не го държиш включено повече от 20 часа (и то при паднал) иначе ще думнеш акумулатора.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Около 3.часа.го държах не вярвам да е.проблем? Да ,не изключва вярно е ,.дърта реликва е ,но за профилактика мисля ,че става..

Edited by Oilgerm

Share this post


Link to post
Share on other sites
Преди 3 часа, dandilov написа:

Зависи от зарядното и дали прави пикови импулси за частична десулфатизация по време на заряд.

Отделно от това, винаги може да проникне смущение от мрежата през зарядното и да опука ECU-то. 

Ето защо добрите препоръки са винаги да се разкачи акумулаторът от клемите.

В ръководството на Црв пише да се разкачат клемите с цел безопасност.

В това на зарядното , че може и без да се разкачат , но да се направи справка с ръководството на производителя.

Иначе прави някакво инпулсно зареждане, но колко е ефективно не се знае.

 

 

Screenshot_20251012_195409_Samsung Notes.jpg

Screenshot_20251012_195534_Samsung Notes.jpg

Screenshot_20251012_195620_Samsung Notes.jpg

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Този режим AGM ,който е за такъв тип акумулатори, освен малко по- високото напрежение ,само и единствено за тях ли се ползва?

Edited by Oilgerm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ползва си се за всякакви акумулатори, за оловните, когато температурата е под 5гр., тъй като при студено време вътрешното съпротивление нараства, което изисква компенсация с по-високо напрежение.

Аз зимата само на този режим зареждам, тъй като не свалям акумулатора.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Някой може ли да подскаже този акумулатор дали има още живот ? 

Засега пали колата, но все пак... 

Banner производство 04/2019, 40 Ah, 330 A. 

При тест след престой 48 часа на минус 5 градуса, дава следните резултати :

SOH 70 % 

SOC 75 % 

Вътрешно съпротивление 11.8 милиома

Напрежение 12.5 V 

Стартов ток 233 А 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Данните показват много ясно.

Акумулаторът е частично разреден, а също така е и сулфатизирал.

Тряба да се зареди, а след това да мине през един - два цикъла на десулфатизация.

Вътрешното съпротивление трябва да спадне под 10 милиома. За справка, на нов акумулатор то е около 5 - 6 милиома.

Ако след десулфатизация не му опада активната маса от плочите, ще живее още.

 

  • Like 2
  • Thanks 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Като допълнение мога да кажа че е добре преди да се включи за дозаряд  да се вкара на топло (поне 15 градуса) за около 5 - 7 часа за аклиматизация и след това да се включи на заряд на не повече 1/20 от капацитета, в случая за тази батерия 1,6 А., до 14,7V. Разряда също не повече от 0,8 - 1А. до мин. 10,5V.  Всичко това разбира се, става само със зарядно или изправител с регулиране по ток и напрежение, с Лидъл-ска пръдня хич да не се мъчи.

Ако след един пълен цикъл дозаряд > разряд > заряд вътрешното не падне под 9,5 mOm, може да се повтори и ако крайния резултат не стигне  поне 7,5 вътрешно може да се отпише за зимна употреба. Всички повторни измервания с тестер се правят поне 8 - 10 часа след последното зареждане, ако може и повече време да се изчака. 

Според мен този акумулатор си е пътник и зимна експлоатация ще е рискована, освен ако няма в багажника подготвен бустер, но бустер в багажника при минус 5-10 градуса също не е надежден вариант.  

  • Like 3
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Благодаря за мненията ! 

Нямам такова зарядно с което да мога да регулирам тока и напрежението. 

И като се вземе на предвид възрастта на батерията и цената на нова, мисля няма смисъл от опити да го съживявам.

Ще се ориентирам към покупката на нов и този ще замине към вторични.. 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
21 hours ago, CNC Setter said:

Някой може ли да подскаже този акумулатор дали има още живот ? 

Засега пали колата, но все пак... 

Banner производство 04/2019, 40 Ah, 330 A. 

При тест след престой 48 часа на минус 5 градуса, дава следните резултати :

SOH 70 % 

SOC 75 % 

Вътрешно съпротивление 11.8 милиома

Напрежение 12.5 V 

Стартов ток 233 А 

Само тези две неща ти казват че е пътник за рециклиране е.

Вземи сега поне с 400А стартов ток или повече.Коментирано е тук коя е  добрата марката .

7 годишен акумулатор каквото и да му правиш е заминал,може само да му благодариш за дългото и вярно служене.

Edited by CARPERA
  • Like 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

  • Upcoming Events

    No upcoming events found
×
×
  • Create New...