darius 991 #681 Posted March 25 CHR Hybrid 122hp! 2023г. Постоянен разход 5/100, А-95! Почнаха да я карат преди година с V-power 100 и разхода стана 4/100! Като я хванем ние професионалистите и пада на 3.8/3.9! 1 Share this post Link to post Share on other sites
darius 991 #682 Posted March 26 На 22.01.2026 г. at 10:09, darius написа: Колега реве с една Х5, 2015г. 3.0D, 120 000км, цяло лято разправии със скоростна кутия. Влиза в авариен режим и не могат да я оправят! Тук сагата се разви брутално! Оказа се скапан акумулатор и колата виси в оторизиран сервиз, после в сервиз за авт. скоростни кутии. И понеже не са започнали от най-дребните неща са отлагали диагностика и ремонт на кутията многократно! В трети сервиз обслужване масла и филтри + "правилна" диагностика и заявление че са "ремонтирали" кутията! Цена 8000лв. 1 Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7445 #683 Posted March 26 И после хората се плашат от автоматите, а някой сервизи пък - "Ден година храни". Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7445 #685 Posted May 3 Защо CEO-то на Honda Toshihiro Mibe каза: "Нямаме шанс срещу тях“, визирайки китайските автомобилни производители? Това не е паника… а реалистична диагноза на индустрията. 1. „China speed“ – скорост, която убива конкуренцията. Най-големият шок за Мибе идва след посещение в китайски завод. Китайските производители: разработват нов модел за ~2 години традиционните (Honda, Toyota и др.) → 4–6 години. Това означава нещо много просто: Докато Honda още тества прототип… китайците вече продават следващото поколение. 2. Екосистема, не просто автомобил Мибе не говори само за коли, а за цялата индустриална машина зад тях. В Китай: доставчици, батерии, софтуер → всичко е на едно място, тоест прототип може да стане продукт за дни (буквално)! Това е огромно предимство: • по-ниски разходи • по-бързи иновации • по-гъвкаво производство 3. EV революцията ги хвана неподготвени Традиционните марки (включително Honda) закъсняха с електромобилите. Междувременно китайски компании като BYD, Geely и т.н. са: вертикално интегрирани (батерии + софтуер + коли), агресивни в цени и технологии Резултат: Китай вече диктува темпото в EV сектора. 4. Реалният удар върху Honda Това не е теория — има реални последствия: продажбите на Honda в Китай падат от 1.6 млн (2020) → ~640 хил. (2025)! Заводи работят на половин капацитет. Губят пазар там, където растежът е най-голям! 5. Ценовата война Китайските коли често предлагат повече технологии, по-ниска цена и в някои случаи: няколко EV модела = цената на една западна кола... Кошмар за останалите марки, които работят с по-високи разходи. 6. Това НЕ е капитулация Важно е да се разтълкува правилно: Когато Мибе казва „нямаме шанс“, той има предвид: „ако продължим по стария начин — губим“! Всъщност след това Honda: • връща независимото си R&D • ускорява разработката • опитва да стане по-гъвкава Истината Хонда не е слаба. Просто играта се е променила. Преди печелеше този, който прави: най-здравия двигател Сега печели този, който прави: най-бързия софтуер + най-евтината батерия + най-бързото производство. Това е може би най-голямата промяна от времето на Soichiro Honda. Ако Honda се адаптира → ще оцелее и пак ще прави легенди. Ако не → ще стане „още една марка с велика история“. Share this post Link to post Share on other sites
darius 991 #687 Posted May 7 Някой има ли опит с електрички. Возих се в Дачия Spring! Собственика се движи само градско и не може да се нарадва. Има двор и зарежда от 220V, само нощна тарифа! Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7445 #688 Posted May 7 Във форума има (по спомен) 2- мина колеги с Honda E - дано споделят пресни впечатления, а може и някой друг да се вози на АЕЦ-а. Share this post Link to post Share on other sites
Rakeem 1018 #689 Posted May 7 Колкото и парадоксално да звучи, най-големият проблем при електречките се оказаха не батериите, а моторите и редукторите, в частност лагерите. Ако си вземеш по-нов модел, на малко км. или пък чисто нова, зареждаш я основно в контакта предимно 80-20, сменяш редовно маслото в редуктора и антифризиа, и я караш нормално, обикновенно минават по половин милион км. безгрижно и без повече 10% дроб в пробега. Ако можех да си позволя по-голяма колата като габарити, веднаха скачах на Тесла след 2023г. с LFP батерията. Share this post Link to post Share on other sites
darius 991 #690 Posted May 8 (edited) Принципно ел. колите имат по-малко разходи и по-голяма икономичност, но проблемите бяха високите цени до 2025 и липсата на наситена мрежа за зареждане. Разходите с LPG кола бяха горе долу еднакви! Като прибавим инвестицията в ел. Преди, а и днес със по-скъпите горива, тока е несравнимо по-изгоден. 20kW x 0.45euro = 9euro на 100км. На скъпа зарядна. 20kW x 0.12euro = 2.40euro на 100км. В къщи на контакта. А има коли които при бавно каране достигат 12 - 16кВ разход. Отдавна ми е ясно, че ще се кача на "миксер", "тостер" или "бъркалка", въпроса е кога, на какъв модел, разпитвам и се возя. Иска ми се някой да сподели, карал или возил ли се в: Ioniq 5 Ioniq 5 N Nissan leaf i 3 Kia Става въпрос само за градско София! Edited May 8 by darius Share this post Link to post Share on other sites
jt26 80 #691 Posted May 8 Киа Ниро хибрид вече 20 к км. Впечатления за идеална градска кола. Обем, височина, видимост, екстри (който го интересуват), удобство на задните седалки. 800 км. автономия, доказано. Нормата ми за градско е 4,8/100. Почти нямам такива километри - под 5 % са ми. За извънградско съм в норма под 6.0. Последния ми круиз показа 4.3 на колонка - Враца - Търново през Мездра! И то с магистрала - а там харчи най-много. Особено, ако искам да съм по-бърз от 120 км/ч. Колата я карам основно на темпомат. Подозирам, че ако има повече такива коли и дефекта от електричките ще бъде доста бързо поправен. 2 1 Share this post Link to post Share on other sites
xatamoto 189 #692 Posted May 8 Явно темата за електричките ще става все по-актуална. Реално за градско придвижване нямат разумна алтернатива. Имам преки впечатления от i3 - навира се навсякъде, на светофар до 60-80км е еквивалентна с каквото си пожелаете, а 100км градско при зареждане в собствен гараж през нощта излизат под 3 евро. Да, скъпа е, ама нали кеф цена няма.........и стигаме до кефа.......ми, липсва. Воланът е като на жигула - тънък и неудобен. Разликата е, че може да го въртиш с една ръка. Но пък седалките са по-неудобни от на жигата. И всичко това на цената на поточната линия в Толиати. Със сигурност има по-разумни алтернативи - карал съм Dacia Spring от Спарк. Вярно, за 20 минути. Не е по-хубава от i3, ама не е и много по-зле. Честно казано не съм се замислял каква остатъчна стойност имат споменатите МПС-та, но със сигурност не мога да ги определя като пълноценни превозни средства за извънградско/международно придвижване т.е. притежанието им предполага наличието и на такова. Всеки може сам да си направи сметката. Според моята в града карам МПС закупено за трицифрена сума в евро, което харчи (почти) едноцифрена сума за 100км градско. Да, не е първа младост, но има 4 врати, климатик и ел. стъкла. Извънградско всеки сам си преценЯ - може с градската въшка и съпътстващите я неудобства, може и да се глезиш срещу няколко (хиляди) евра отгоре. Аз прецених, че ми е удобно и мога да си позволя, да имам на разположение пълноразмерно комби. Причината да пиша в темата е, че и за двете не можах да си харесам Хонда. Не, че не исках, но не предлагат това което търся, в бюджета, с който разполагам. - в града ползвам Мазда Демио - Хонда няма реална алтернатива. Първите Джаз в този бюджет не струват. - извън града съм с Волво V70 P3 поколение - Хонда нямат комби в този сегмент. Ако приемем, че Акорд е алтернатива (спрямо бюджета) всичко приключва когато се сравни обема на багажника. Освен това бензиновото Волво е с турбо. И 6-степенен Aisin. Да, по-скъпо е за поддръжка, но не е по-скъпо като покупна цена. И се връщаме до кефа и цената. Ако си купя читав пълнолетен Акорд за 1000-1500 евро, ще съм щастлив (вече два пъти съм го правил), но 5000+ евро за такава кола не бих дал. Просто има за какво друго да си дадеш парите 1 1 Share this post Link to post Share on other sites
I_Yordanov 206 #693 Posted May 8 (edited) От месец някъде се придвижвам с Рено Зое 52киловата батерия, 135 "коня", 2020г. Взех я на 35к км. Вече е с 2500 отгоре. Карам я градско и Г. Оряховица, Севлиево, Габрово, Трявна. Разход извънградско - 16-18кВтч зависи колко я тормозя. От София до Търново стигна с оставащи 18% батерия, като не и се даваше зор. Градско - свалих я на 15кВтч/100 в Търново, разбира се с включен режим ЕКО. Най-много се точи батерия от рязко даване на газ ( ама е 'баси кефа) И баирите не помагат де! Готино е, че освен правотоково бързо зареждане, поддържа и 22kW AC зареждане. Има отложен старт на зареждането, подгряване/охлаждане от разстояние, ама приложението е гадно. Кофти, че на мен ми идва тесничка. Средна едрина съм - 95килца в 185см и зад мен няма много място. Ама пък се вре навсякъде без усилие. Видимостта е чудесна и много лесно се управлява. Колата тежи тон и половина и гумите трябва да са малко по-надути. Подрусва малко, но като типично франсе, това не се усеща много. Това е основното, като доста дреболии ме дразнят, други ми допадат....ако има интерес, питайте по-конкретно;) Като цяло е доста добър избор за градски автомобил, особено при цената на която вървят. Сестра ми си купиха КИА Ниро чисто електрик. 67 kWh (204 кс) 2020г. Колата е на 160к км. но не и личи особено. Ами....сега и аз искам такава Външно е по- дълга от Реното с 25см. По широка с 13см. Вътре обаче ми се струва два пъти по-обемна. Има приятно много място на задните седалки, а отпред е доста по-комфортно. Багажника е минимум 113л. по-голям. Като цяло е комфортна. Не е луксозна, но не е и неприятно "пластмасова", като Хюндай Кона примерно или първата серия на ЗОЕ-то. Разбира се всичко е субективно, споделям лични впечатления от 2 дена каране! Като управление е по-директна от Реното. По-устойчива е в завоите. Набира по-бързо. Обаче е по-шумна, особено от 70км/ч нагоре. Минава 400км спокойно. Зарежда се с до макс 7kW AC и бързо DC. Има отложен старт на зареждането, подгряване/охлаждане от разстояние и всякви други глезотийки. Зое-то си мяза на малка към средна градска кола, докато Ниро бих го оприличил на малък SUV, макар разликите във височина да са малки. https://www.auto-data.net/bg/compare?carId1=35167&carId2=37612&carId3= Edited May 8 by I_Yordanov 1 1 Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7445 #694 Posted May 8 (edited) Да гледаш на електричките като на коли с ДВГ е опит да оправдаеш решението си за, или против. Някои искат да живеят в бъдещето, повечето сме в настоящето, а някои се държат за миналото. Няма правилно и грешно - тез неща са илюзорни и в повечето аспекти субективни. Реално човек свиква с всичко и се адаптира, макар и самонавивайки се, за да одобри решението си. Нямам мерак и необходимост за сега да минавам на ток, но времето лети, електриките поевтиняват и си увеличават ренджа. За сега хибридите с ДВГ за генератор са най-практични, ако човек трябва да има 1 кола, но ако трябва да е малка за града и голяма за извън, това вече няма как. Или голяма за извън + градски транспорт / такси / колело, или дребна сити електрика + ДВГ рент-а-кар за на далече. Edited May 8 by ceco_accord 1 1 Share this post Link to post Share on other sites
MotoMK5 50 #695 Posted May 8 Аз съм с Cupra Born 2023 модел. За градско и малко извънградско става ама не и за дълго(просто за мене дългото е качвам се и карам поне едни 600+ километра с много малко спирания) От преде е добре от зад има място и багажник има голям ама не е удобна от зад. Ако смяташ да караш по 30-40 км на ден градско може и хибрид където си кара без проблем едни 50+ километра.Зимата пада пробега с едни 80-100 км при мене.Гуми мога да кажа,че са консуматив на 3 години и 30 к километра някъде. Иначе екстри бол ама май от екстри човек взема да не внимава така и аз все едно станах малко по разсеян (естествено субективно мнение.) Май най добре употребяване Тесла ако ще е втора ръка. Качи се покарай и виж кое ще ти пасва най добре. 1 Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7445 #696 Posted May 26 (edited) Когато си Ferrari можеш да си позволиш ексцентричносста да правиш нещо ... ... което не мяза на нищо, но нали си екзотичен бренд! Каква по-добра реклама от лошата? Единственият ракурс от който ми допада и има нещо от усещането за марката е този ТОП. Иначе интериорът ме кефи - има стайлинга на 60-тарски автомобил, но с модрни технологии. по-вече снимки: https://www.carscoops.com/2026/05/ferrari-luce-electric-launch/ Edited May 26 by ceco_accord Share this post Link to post Share on other sites
darius 991 #699 Posted May 28 Въпрос: EV 4 Ioniq 5 EV 9 i x 4 или друг миксер е за предпочитане? На есен минавам на ток, искам не искам това е! Share this post Link to post Share on other sites
Oilgerm 89 #700 Posted May 28 Тесла, другото е компромис! 1 Share this post Link to post Share on other sites
galin_k 202 #701 Posted May 28 От тези IV9 ми харесва най-много, GT версията има 500кс, 800 волтова архитектура на батерията. 1 Share this post Link to post Share on other sites
galin_k 202 #703 Posted May 30 Уау определено ме кефи. Евала на Субару, последните години изкараха много яки машини! Share this post Link to post Share on other sites
Oilgerm 89 #704 Posted May 30 Off Topic Това е само концепт,но знаем ли може да се реализира.Хонда имат нещо подобно ,където мен мн ме кефи ,но само за техния им си пазар разбира се.Honda JADE Share this post Link to post Share on other sites
Drone 806 #705 Posted May 30 На 28.05.2026 г. at 16:29, Oilgerm написа: Тесла, другото е компромис! Интересно ми е тази тесла къде ще я обслужи гаранционно колегата ? Тук доколкото знам няма представителство. Ioniq 5 си е готина, но е много пари... Share this post Link to post Share on other sites
Oilgerm 89 #706 Posted May 30 Представителство няма,но има оторизирани сервизи.Аз лично нз какво им се обслужва,не съм се интересувал.Колегата нова с найлоните ли ще я взима?Щом ги карат вече масово има къде да се правят. Share this post Link to post Share on other sites
galin_k 202 #707 Posted May 31 Изглежда скоро Тесла ще има представителство, някъде гледах че се търсят персонал...очакваме Share this post Link to post Share on other sites
darius 991 #708 Posted June 1 След наблюдения и консултации ix и i4 отпадат! Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7445 #709 Posted June 1 (edited) Те това си вземи - доволен и пристрастен ще останеш! EV 9 е огромна кола. Edited June 1 by ceco_accord 1 Share this post Link to post Share on other sites
darius 991 #710 Posted 14 hours ago Ioniq 5N още ми е скъпа, освен ако не се уредя нещо полуслужебно. Ioniq 5 oт Канада и Щатите падна под 20 000евра, без удари. За Киа Ниро чувам добри отзиви, само градско обаче. Киа EV4 e доста красива и с до 700км пробег градско./доста отзиви в мрежата/. Цените падат видимо със седмици, внос много, пара да има! И бензина пада, след петрола и "края" на войната в Близкия Изток. Share this post Link to post Share on other sites
ceco_accord 7445 #711 Posted 13 hours ago (edited) И газта пада - време беше! Идат ваканции - морета / балкани. Новият стайлинг на КИА моделите ме кефи, но EV4 е някак изсипана и непропорционална в обемите. Аз бих взел Kia K4 Sportswagon # Хибрид. Но ако трЯа да е само ел. - най ме кефи EV3. Вече, ако ще е само градска - задаващият се нов EV2. https://topgear.bg/kia-ev2-czenite-na-naj-malkiya-elektromobil-na-markata-zapochvat-ot-25-000-evro/ А иначе, банките пръщят от пари и се чудят кво да ги прАат. Не му мисли много. Щом си решил - действай. Спестените пари отнемат радост. Плащаш веднъж (цялата сума, или кредит), но ползваш и радваш себе си ежедневно. Светът е пълен с мечтаещи за нещо "по-така", които не са надскочили финансовите си страхове. Ама не "изпращявай"! Да не хукнеш ся да си купиш кола от онази марка, дето босът и казваше, че: "На никой не му трябва, но всички искат". Edited 13 hours ago by ceco_accord Share this post Link to post Share on other sites