Jump to content
JHM

Честит празник Българи!

Recommended Posts

Честит празник на всички! Нека помним историята и почитаме българските традиции! ❤️

  • Харесвам 1
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

IMG_20230303_114628.jpg

IMG_20230303_114437.jpg

IMG_20230303_120914.jpg

Честит 3-ти март!

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честит да е!

Отбелязахме го с кеф и подобаващо.

IMG_20230303_230359.jpg

IMG_20230303_231004.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

И днес е празник!

На всички онези, които сме били в армията, както и на всички останали, които се уповават на закрилата и помощта И!

Както и двоен - на безбройните именници.

А след трапезата, като остане коричка хляб, не я гледайте презрително, защото в окопа е безценна, като последният патрон!

И към скромният парад - респект, защото това можем да си позволим. Безумни пари, но все още по планетата ни:

"Който не поддържа своя армия - храни чужда"!

Редактирано от ceco_accord
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

изображение.png

Обгрижвайте ги, "давайте им криле", но пазете и в себе си детското!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

image.thumb.png.2eb19f81f447c61787f49d7d2499d4d0.png

 

Честит ден на бащата.

  • Харесвам 1
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почит към живите, памет към отлетелите!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, DAN_DAN написа:

image.thumb.png.2eb19f81f447c61787f49d7d2499d4d0.png

 

Честит ден на бащата.

Каквито и упреци да сме имали към тях, осъзнаваме се чак когато ние станем бащи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

274121906_4976121895767194_5154321126271857149_n.thumb.jpg.8f598166320e5fa1e280e636d2b7363e.jpg

От Хонда, с любов.

 

428000918_809536167882356_8223823162038583725_n.thumb.jpg.dd634d7216cfd4044e58c5d71cb5feac.jpg

Честит Трифон Зарезан!

 

Редактирано от Митко Йотов
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

IMG-a7468d64944e54e74631acc639d7edb9-V.jpg

IMG-5b2188ac1b115eb9acca4fa156f3c8f1-V.jpg

Редактирано от darius

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Честита Ви баба Марта!

Здрави, румени, засмени, от живота окрилени!

429857023_7997891450228028_599857273368410989_n.jpg

 

ЛЕГЕНДА ЗА ПИЖО,ПЕНДА И МАРТА ВЕЩИЦАТА

 

Имало едно време една баба. Марта я викали. Цялото село знаело, че била вещица.

Един ден при нея отишла бяла Пенда.

– Бабо Марто, мъка имам. На сърце ми лежи левент юнак. Искам го!

– А той иска ли те, Пендо?

– Иска ме, бабо, всеки ден хабер ми праща.

– Че той, дека е, твоят юнак?

– На война е, бабо, за България се бие, зад девет земи – в десета.

– Ами като го толкоз искаш, ще го чакаш, Пендо. Ако требе, с години.

– Страх ме е бабо, че ще погине. Люта битка го чака. Дошла съм, амулет да му правиш. Жив при мен да го върнеш.

Погледала баба Марта девойката, хубаво в очи ù надзърнала. И всичката ù обич видяла.

– Как го викат твоят юнак?

– Пижо го викат, бабо. Моят Пижо... – прошъпнала бяла Пенда.

– Утре искам рано да дойдеш и да ми донесеш ябълкова фиданка – занареждала Баба Марта. – Ей тука, на тая поляна, искам да я посадиш. На три пълни месечини ще идваш под нея да спиш и песен обична ще ù пееш.

Хукнала Пенда да се прибира. На сутринта заръката изпълнила. Яка фиданка донесла и сам самичка я посадила. Три месечини Пенда огрели. Три месечини гласа й слушали. Обична песен да пее, за своя юнак Пижо.

– И сега бабо Марто, какво иде ред да сторя?

– Сега чедо, ще чакаш. Цяло лято, есен и зима. И когато пукне пак пролет, пак тука ще дойдеш, под твойта си фиданка.

– Ей тъй, само да чакам?! А пусто сърце ми плаче, тежко ми е бабо Марто! Място не си намирам. Ще го бъде ли моят Пижо?

– Искам да си идеш дома, да вземеш овча вълна, чиста! От нея ще си направиш постеля и нощите там ще прекарваш. Ако сълзи ти дойдат да плачеш, във вълната да ги попиваш. Ако песен мъчна ти дойде в душата, във вълната ще я изпяваш. Една нишка ще изпридаш сутрин и вечер и с капка кръв ще я поливаш. При мен като дойдеш напролет, едно бяло кълбо прежда да носиш, и едно червено – кръв да е пило.

Всичко изпълнила Пенда с обич и вяра в сърцето. Сълзи, песни и капчици кръв в бялата вълна попивала, нишки здрави пресуквала. Пролет пропукала, земятя пробудила. Хукнала бяла Пенда при баба Марта. Грабнала старата вещица бялото и червеното кълбо и три нощи прела. Накрая изпрела две кукли. Едната бяла, другата червена. И докато прела, тихо наричала:

Светлина и кръв преплитам в момината обич.

Таз невинност тук наричам в здраве и любовен огън.

Излязла по изгрев баба Марта под ябълковата фиданка и плеснала с ръце. Долетял бял щъркел и до баба Марта кацнал. Вързала вещицата двете кукли за крачето на щърка, прошепнала му нещо и той излетял. Дълго летяла бялата птица, през девет земи в десета отишла. А там, в една урва, лежал Пижо тежко ранен. Кацнал щъркът до момъка и двете кукли върху му положил. Бялата на челото – червената на гърдите. Още по-червено, червеното станало. Омесила се кръвта на Пижо и Пенда по куклата. А Пижо полекичка отворил очи. Сякаш отнякъде чул обична песен бяла Пенда да пее.

Минавали дните... Напъпила фиданката, аха да цъфне. Пенда все под нея спяла, а баба Марта към небето поглеждала. И една сутрин щъркът се върнал. И куклите на тревата оставил. Вещицата тихо го нахранила и отишла при Пенда

– Ставай, моме, време е! – събудила бабата девойката. Очите на Пенда завързала и ù рекла.

– Сега тръгваш по поляната. Ще вървиш, дорде сетиш вятъра. Там където повея, спираш и махаш кърпата. Очи си отваряш широко и каквото видиш, туй си повикала!

Тръгнала Пенда боса по тревата. Сърце ù от гърдите ще хвръкне. Върви Пенда все по-бързо, очи ù не видят, душата ù гледа. И в тоз миг сетила вятъра. Закована останала. Кърпата смъкнала. Очи си отворила.... и своя Пижо видяла.

И дорде се младите нагледат, дорде си очите един на друг изпият, баба Марта към фиданката тръгнала. И на младите клонки, току между пъпките, бялата и червената кукла вързала.

– Именувам ви Пижо и Пенда! По българската земя обич и здраве да носите! Обич и здраве да пазите! В обич и здраве челяд да се роди. В обич и здраве да пребъде!

Тъй нарекла баба Марта. И оттогаз на земята българска Пижо и Пенда останали. На ябълка за здраве завързани. От щъркел с обич наглеждани.

из "Стопанката на Господ"

Автор:Розмари Де Мео

 

Редактирано от ceco_accord

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

FB_IMG_1709447181018.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...