-
Мнения
704 -
Присъединил/а се
-
Последно посещение
Тип съдържание
Профил
Форуми
Календар
Всичко публикувано от Cyreon
-
Няма лошо, видях му характеристиките. Но HTHS на 0w30 e 3.0, a на 5w30 e 3.5, а това е важен показател за мен. Иначе другите характеристики са идентични.
-
Бензин! Нямам LPG. Малко оффтопик, но ми направи впечатление, че когато зареждах на словенски и австрийски бензиностанции ми показва 1 към 1 разход по борд компютър с реалния. Възможни обяснения: 1. Нашите лъжат с литрите. На колонката показва 50 литра, реално в резервоара си сложил 49 (примерно). После като изчисляваш разхода на 100 км се чудиш защо по борд е по-малко, отколкото реално (някой път може и да е обратното). 2. По-добра калоричност и качество на горивото. За това второто съм почти сигурен. А за цвета, винаги е такъв преди смяна. Да не говорим, че цвета не винаги е показател за оставащия му ресурс, но това е дълга и друга тема.
-
Ами аз съм чел и слушал от Скоти Килмър и други авто експрти, че НЕ било препоръчително да се прави правят промивки на двигателя при каквито и да било условия. Тоя вискозитет 5W40 не е ли малко висок за Акорда? Благодаря за съветите. Не го проверявах, но съм почти сигурен, че е намалявало постепенно и равномерно през тия километри. Ще го наблюдавам как се движи. Може би една от причините никога да не гори масло е, че аз принципно много я жаля и карам бавно. Примерно на БГ магистралите карам с 90-100 най-много. Дори преди тук бях постнал разход бензин 4.4 л/100 км реален и по борд и писах как съм го постигнал. Ама може ли по германски магистрали да се кара с такива ниски скорости? То направо си ставаш опасен на пътя. Т.е. неизбежно беше по-силното каране. Ами не мисля да го сменям маслото с друга марка. Ако ще правя сравнение дали го гори при нормални условия нека поне да е със същото масло, за да е имам база за сравнение. Филтърът си е винаги Mann W 610/6.
-
Моторът е R20A3, 156 коня, 2000 кубика, бензин. С това масло карам поне 5-6 години. Досега никога не го е горила, винаги от смяна до смяна си е горе на щеката, която си е оригиналната, с която купих колата. Сменям го принципно веднъж годишно, защото карам по малко километри. Тая сутрин обаче се изненадах, че е на половина. Но пък и никога не съм изминавал такива километри за толкова кратко време. А и по изкачвания на баири, често на втора предавка, оборотите към 4000 на моменти, но за кратко. Някои преходи са по 4-5 часа без да се спира. Може би това е оказало влияние. Отделно в Германия се кара по-силно, оборотите там към 3000-3500 през повечето време.
-
След 5,700 км обиколка с Хондата из Европа тая сутрин гледам, че маслото е на половината на щеката. За пръв път я засичам да ми гори масло. Първо да обясня, че маслото е смяняно за последно през октомви. Преди да тръгна беше на малко под 3,000 км, сега е някъде на около 8,500 км. Преди да тръгна на пътешествието го замерих и беше на горната част на щеката. Значи стилът на каране е магистрален 110-120 км в час. Тия 5,700 км са навъртени за 10 дни. Не е имало високи скорости с изключение на някои прави участъци в Германия, където я засилвах за кратко към 160-180 км/ч. Имаше обаче изкачване на баири из алпите в Австрия и Швейцария с големи наклони. Нямам идея това дали е нормално и колко е нормално, но за пръв път я засичам да ми гори масло. Маслото е Mobil 1 ESP 5w30. Няма да доливам, направо ще го сменям, но това което ме интересува е има ли нещо, което трябва да проверя по тоя повод. Да го отдавам ли само на условията, в които е била карана или има нещо, което да се види или смени?
-
Така и няма единен консенсус от какво е. Затова използват думичката probably. Ето чрез автоматичен превод някои възможни причини от коментарите по-долу от видеото дето постнах: "Като механик на бивш дилър със сравнително добра памет за тези неща. Това е металната пластина, която държи пружините във вашия диск на съединителя, който се трие в пружината, която е направена от по-твърд метал. Рядко се сменяше гаранционно. Тъй като колата се управлява така, както водачът е включил съединителя." "Проблемът обикновено е в лагера на първа предавка. Лагерът понякога може да бъде фиксиран, докато в някои случаи шумът няма да изчезне, независимо от това колко промени са извършени на скоростната кутия. Алтернативата е да си купите нова скоростна кутия." "Поправял съм този шум многократно в по-старите сивици и сивици от 8-мо поколение, повечето пъти е лош изхвърлящ лагер, също така, ако просто го прави първо с сивици от 8-мо поколение, обикновено е и лоша пилотна втулка в съединителя."
-
Oт това, което съм чел и слушал, конкретният гореописан звук сам по себе си не е причина за смяна на съединител. Други са критериите, по които се решава дали му е дошло времето за смяна.
-
И моята го прави. И не само в студено, а във всякакво време. С оригинален съединител съм. В това видео го има още по-изразено на 0:55 и 1:01. https://www.youtube.com/watch?v=EqJoFhOFlq0
-
Човекът иска статистика. Цифри, които да му кажат, че Хондювските каручки са надеждни. Добре, колега, ето гледай по-надолу. Хонда прави най-надеждните двигатели, само 1 на 344 се чупи/е дефектен (виж картинката по-долу). Тойота е втора в класация. Това обаче е при равни други условия. Нали разбираш, че няма двигател, който ако не го поддържаш или издевателстваш над него да издържи. Поддръжката на един автомобил не е само смяна на масло и само двигателя, има много други неща. Но ако се концентрираме конкретно по двигателя, то избор на правилно масло и начин на шофиране са може би най-важните. Аз например сменям моето масло веднъж годишно (защото правя около 6,000 км на година). Тъй като съм спокоен шофьор, не я настъпвам, но отвреме на време й правя т.нар Italian Tune-Up. Няма да навлизам в подоробности какво е туй, дали е ефективно на модерни двигатели и т.н. Това ме навежда и на втората картинка, Акордеона прави спокойно 500,000 км, специално R20A3 двигателя (който го слагат и на CR-V), (виж втората картинка). Аз живот и здраве мисля, моята да я направя милионник и от Хонда да ми дадат безплатно още един Акорд. Изписал съм и аз като Million Miles Joe няколко тетрадки с поддръжка и онова, което съм сменял. Само не знам колко години трябва да живея и да я карам, че да стигна въпросния милион, но щом издържливостта ти е приоритет си на правилния път с избора на Акорд.
-
Когато я заключа с дистанционното, не мига лампата на алармата. Предполагам, че това е част от по-голям проблем. От известно време, след като изключа автомобила и отворя шофьорската врата, не светва нищо по арматурното табло. Трябва да затворя вратата, да минат 2-3 минути и чак тогава при отваряне светва. Къде да търся проблема?
-
Не е измама, просто се е възползвал от положението ти. Пък и си бил на зор, можело е да откажеш услугата. А и щом ти е показал табелата предварително, всичко е станало с твоето предварително съгласие. И аз като търся майстори да дооправят мизериите, които са направили предишните, те се възползват от положението и ме дрънкат най-брутално с цените. Разбира се с моето предварително съгласие.
-
Прочетох внимателно по-нагоре твоето 12.68. Но въпросът ми има по-голяма конкретика. Ясно е, че като е закачен колкото и да е малко пада за поддръжка на компютри и чудесии. Просто ми се струва голяма разликата между 12.9 разкачен и падане до 12.68 само за една нощ за чисто нов акумулатор.
-
Да използвам и аз темата на колегата, за да не отварям нов пост да попитам нещо за напрежението. След като сваля акумулатора и го сложа в топла стая, седмици наред държи 12.9 V без да пада. Когато обаче го оставя една само за една нощ в колата закачен, пада сутринта на 12.68 V. Говорим за нов акумулатор. Нормално ли е това?
-
По сервизна книжка колко го дават да се налива? Моята е 3.7 литра, аз винаги източвам до капка и тъй като знам, че има едни 100-150 мл несливаем остатък, гледам да наливам около 3.6 л. Това твоето 3.3 пък да си източил 800 мл и да го дава на горната не ми се вижда наред.
-
Честит Трифон Зарезан. Да, ще трябва да се прави. Така не може да се оставя. Аз трябва да направя опис на всичко отдолу, което е ръждиво и ако нещо може да се смени, ще се смени с ново. Останалите железарии, които са част от части, които не могат да се сменят, ще трябва да се обработват. Само за инфо да кажа, че преди 2 години оградата на портала обработвах с ръждопреобразовател едни метални пръчки (които не са поцинковани, иначе оградата е поцинкована). Минах ги първо с ръждопреобразовател, после с някаква друга течност, после с 3 в 1. Станаха лъскави, боята грейна, абе супер. Оня ден ги гледам, почнали ръждиви точици да избиват. 2 години, трагедия. Просто и да извадя Хондюша пред гаража за по-малко влага, същия ефект ще е. Няма спасение при тоя климат при нас.
-
Леш! Надолу в труднодостъпните места е още по-зле положението.
-
Хондата ми изгни. Силно казано, но все пак доста вярно. Вдигнах днес предния капак и се ужасих като погледнах по надолу - гнилочи и ръжди. При нас на морето влагата е убиец номер едно. Измерих я в гаража - 100% влажност, пичове! 100%. Уредът ми е верен. В Америка, колите които са регистрирани по източното и западното крайбрежие са с по-високи застраховки. Една от причините е влажността. На двора е малко по-ниска, но това не ме спасява дори и да я изкарвам там. Знам, че няма спасение. Всъщност може би има - слагам климатик в гаража да изсушава въздуха и да пада влагата. Много "евтино" ще ми излезе така. Ако някой е намерил поне временно решение на проблема, с цел да се забави процеса, нека сподели. Знам, че в различните райони на България влажността е различна, но при влажен климат, това наистина е проблем.
-
Ще дам и аз съвсем пресен пример със случка от съвсем скоро, пък колегата Peko да си направи изводите. Края на 2022 г, декември. Старият ми YUASA, 3000 серията, 8 годишен и половина. Вече беше тръгнал да заминава. Оставих я няколко дни без да я паля и в първите дни на януари 2023 г, тръгвам да я паля, задави се няколко пъти и до там беше. Помъчих я 2-3 пъти да я повъртя за по 4-5 секунди и се отказах, за да не прецакам нещо. Месец по късно, февруари 2023. Чисто нов YUASA, 5000 серия, замерен преди да го закача, показва 12,93 V. Слагам го, твърдо убеден, че ще запали от първия път - йок! Чисто нов акумулатор. Първият опит за запалване с новия акумулатор беше абсолютно същия като последния опит със стария. Извадих ключа, изчаках половин минута, и при втория опит с въртене на стартера около 5-6-7 секунди, взе да завърта, захапа и запали.
-
Да, много е интересно това с пускането на фаровете за 10-тина секунди, за да се възбудел акумулатора. Истина ли е това или са градски легенди от сервиза на бай Пешо?
-
Oбичам дългите магистрални пътувания в чужбина, по много часове, със спирания на различни дестинации, които изискват добро планиране и добра организация. Скоростта изобщо да не е висока, да е разтоварваща, а не натоварваща. До мен да е гадже, жена, любовница или което и да е любимо същество от женски пол, да съм заредил поне 300 часа музика на флашка и старите дискове. Да заредя хондюшка със солидно количество храна и напитки, да планирам тръгване рано сутрин още по тъмно или надвечер, ако ще е нощно каране с идея да е по хладно, например ако е лятото. Да съм проучил бензините къде са по-евтини, да съм уредил спането по мотели и хотели, забележителности и други мероприятия. Всичко това мен ме разтоварва и организацията на подобно събитие за мен е удоволствие. Ей тогава шофьорлъка е кеф, понеже си писал по възможност да е романтично. Да знам, че имам достатъчно часове до ферибота в Игуменица, Сплит или в Генуа например, а не да бързам като въртоглав да се трепя по пътищата. И докато мацката ми подава бонбонки в устата докато аз шофирам да си мисли: "Брей, тоя сладур може да не ми се праска с високи скорости, ама Акордеона му добре стегнат, с хубави гуми, тих двигател чуваме добре музиката, спокойно и хубаво ми е на душата. Не искам тая приказка да свършва." Случвало се е много пъти, реалност е, а не фантазия, затова така го описвам. Ей това за мен е мастъринга в шофирането.
-
Много неща може да са. Само като пуснеш волана ли дърпа? При натискане на спирачките дърпа ли ня дясно? Ако си сигурен, че не е от спирачки, гуми или кьопаво направен стенд, може да от износени части по кормилната уредба.
-
При мен не 5 км/ч разликата при всички скорости. Примерно като карам с 50 км/ч, GPS показва 47, после като кача на 140-150 е към 6-7 км/ч.
-
Хубаво, че е регулирано. Ясно е, че така ги произвеждат и така получават одобрение. Но това не променя ситуацията с несъответствието в скоростите. Тук не обсъждаме дали е регулирано с евро директива или не, а какво може да се направи, за да показва скоростомера реалната скорст. Която разлика междудругото, при по-високи скорости е още по-осезаема, т.е. не е константна. Ще пиша когато проуча по-сериозно въпроса и взема решение какво да правя - дали гумите ще натъмявам към скоростомера или евентуално ще го калибрирам.
-
Прегледах темата, но не видях конкретно нещо относно това, което ме интересува. Може би наистина трябва да се калибрира скоростомера спрямо заводския размера на гумите, а не обратното.
-
Не, за размера е друго. На теория вдигайки aspect ratio-то при запазване на другите показатели (ширина на гумата в милиметри и цолаж в инчове) се увеличава показваната скорост. Няма да е 205/60/16 както го пише на вратата, а ще е евентуално 205/65/16. И пак на теория 100 км/ч няма да са както досега 95 реални, а ще са приблизително 98,5 км/ч, демек по-близо до това, което показва стрелката. Има и друго, че променяйки aspect ratio, малко се влошава стабилността в завоите, но хайде да кажем, че в моя случай ще е минимално. Затова попитах дали някой е правил подобно нещо, за да знам дали теорията се реализира практически. А за калибрираното има много писано, ето тук например: https://fourwheeltrends.com/how-do-you-fix-a-speedometer-after-bigger-tires/
