Jump to content
Данчо

София Vs Морето Vs Пловдив Vs Провинция

Recommended Posts

Иво, Иво, чети между редовете ;)

Чета , просто искам да кажа , че културно мероприятие - театар , новини и т.н да не ги изреждам ... не съм чул някой да ми "МИЕКА" ---> нии , вии , тъй , унуййй , въх , ние и всичките там прекрасни "ПРАВИЛНИ" БГ ДУМИ ;)
Абе пич не ми се обиждай ама не четеш! Книжовната НОРМА (демек как трябва да се пише и говори) е създадена, сега го обяснявам простичко, за да не остана ОТНОВО неразбран, поради голямата палитра от говори на крайно малката територия на милата ни Ро'дина ;) Т.е., ако преди мнооого години отиде нЕкой от Западна България при МЙЕКО говорящите и започне да говори на неговия диалект (който включва думички като "руча", "поганец" и сърбизми (думички заети от съседката поради контактите с тази говорна област), аджаба дали човекът от Източна България ще го разбере? Отговарям веднага НЙЕ! :) :) :) И обратното...Схвана ли ми мисълта? Книжовният език и реч в частност е уеднаквяване на говорите или с други думички казано да се разбират Изтока и Запада, Севера и Юга :)
Ти го пишеш правилно но това , което си написал сега , ако ми го прочетеш на глас нямаш шанс да те разбера .. защото ще си , като хората от клиповете , които пуснах малко по рано ! ОК ??? Сега ти мен разбрали ме ?????
Искаш ли да си поговорим? Съмнява ме да ти говоря МЙЕКО, една малка вметка говорил съм по радио ( пред микрофон ДА има и такова устройство странно, но факт знам какво е ТО :) обучаването за говорене и то правилно по радио и телевизия става на всички, които се занимават с това или мислят да се занимават без значение софиянци ли са или от село Куртово конаре). Но мога и МЙЕКО да говоря все пак ми е в кръвта :)Та това че не говориш меко, а твърдо не ме убеждава, че говориш правилен книжовен език. Обори този факт;)!;)
Телефон ли да ти дам или скайп ???

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам и за цел да те шашкам,просто въс всяка една статия диалектите се разделят на ДВА ВИДА ЗАПАДЕН И ИЗТОЧЕН! ТОЕСТ вие си имате вашия ние нашия такъв! Нямам против вас и градовете ви,напротив много ги харесвам ;) Но понеже говориш за книжовен език и за писменост,искам да те помоля да напишеш следвашия си пост по същия начин по които ще го изречеш,и не само ти всичките ти съседи се съберете и го прочетете ;) ! Ударенията на запад наистина не са наи-правилните да,но за сметка на това 99% от думите които изговаряме си ги пишеме както са в тълковния речник.."Какво правите ?" а не "Ко прайтйе уа?"! Но интересно защото "рапарите" ви радиата ви телевизиите ви се стремят да говорят на ШОПСКИ и гледат много много да не мЙЕкат ?!?

Редактирано от Dilqn_Mitev

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще се разделята на Изток - Запад - айде да ни оставите пловдивчани в центъра като най ;):) Едно време се дразнех сууупер много на живеещите в София как нареждат и се мъчих да им обяснявам , че са изкуствена столица и едно време София е било едно село , НО след 6-7 години живот в София се РАДВАМ , че Пловдив не стана столица на България ;) За утеха на софиянци ще ви кажа , че Вашингтон - столицата на САЩ ако не знаете :) страда от същия инфраструктурен проблем като София :)Съгласен съм с колегата Прозиум - градски - Няма по-заспал град от Пловдив :) ама не всеки знае така да бичи айляк ;) Да се опитам да направя един извод - на който не му харесва София като град - хора , да има в предвид , че това може би е единствения град в България където сме се събрали всички кой-от където е и резултата е една малка България ;) Така , че такива сме си ние българите :) Както ви казах - цялата държава сме си едно Село ... село , село , ама да знаете как ми липсва това село :);)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук пред всички ще е много по интересно, защо са тези лични решавания на спора ;) Нали по телевизията и радиото се говори пред цяла България :-]

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Иво, Иво, чети между редовете ;)

Чета , просто искам да кажа , че културно мероприятие - театар , новини и т.н да не ги изреждам ... не съм чул някой да ми "МИЕКА" ---> нии , вии , тъй , унуййй , въх , ние и всичките там прекрасни "ПРАВИЛНИ" БГ ДУМИ ;)
Абе пич не ми се обиждай ама не четеш! Книжовната НОРМА (демек как трябва да се пише и говори) е създадена, сега го обяснявам простичко, за да не остана ОТНОВО неразбран, поради голямата палитра от говори на крайно малката територия на милата ни Ро'дина ;) Т.е., ако преди мнооого години отиде нЕкой от Западна България при МЙЕКО говорящите и започне да говори на неговия диалект (който включва думички като "руча", "поганец" и сърбизми (думички заети от съседката поради контактите с тази говорна област), аджаба дали човекът от Източна България ще го разбере? Отговарям веднага НЙЕ! :) :) :) И обратното...Схвана ли ми мисълта? Книжовният език и реч в частност е уеднаквяване на говорите или с други думички казано да се разбират Изтока и Запада, Севера и Юга :)
Ти го пишеш правилно но това , което си написал сега , ако ми го прочетеш на глас нямаш шанс да те разбера .. защото ще си , като хората от клиповете , които пуснах малко по рано ! ОК ??? Сега ти мен разбрали ме ?????
Искаш ли да си поговорим? Съмнява ме да ти говоря МЙЕКО, една малка вметка говорил съм по радио ( пред микрофон ДА има и такова устройство странно, но факт знам какво е ТО :) обучаването за говорене и то правилно по радио и телевизия става на всички, които се занимават с това или мислят да се занимават без значение софиянци ли са или от село Куртово конаре). Но мога и МЙЕКО да говоря все пак ми е в кръвта :)Та това че не говориш меко, а твърдо не ме убеждава, че говориш правилен книжовен език. Обори този факт;)!;)
Телефон ли да ти дам или скайп ???

Тук пред всички ще е много по интересно, защо са тези лични решавания на спора ;) Нали по телевизията и радиото се говори пред цяла България :-]

Той сам си каза , че е говорил по радио ( направо умирам от яд , че аз не съм ) и че там не говори на мекичко ... защо ???????????????

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз като видна софиянка, от части израстнала в Дружба, мога да кажа: Дружба мрази София! Има даже такава група в фейсбук, но веднъж като се преместиш от дружба и вече гледаш на София с други очи. Иво, не взимай толко навътре на Коев приказките за варненките, щото неговата май не е варненка, явно не всички са лапнали по тях, пък може да отидеш да провериш ...п.с. Най-обичам празниците, когато по улиците няма никакви "Софиянци"

Редактирано от addevil

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аллооо колегите с правилния изговор изтеглете си от нетя малко епизодчета на "Език наш" с Владко Мурдаров (Роден e на 16 април 1948 г. в София. ) и пак ще поспорим ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айдееее...Езиковедите обсебиха темата.. :) ...книжовен език.......литературен език.......телешки език....А!Я кажете нещо за последния.. ;);):)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

НАШИЯТ ГРАД Е ВАШАТА СТОЛИЦА ... ;)!! ТОЧКА НА НЕЩАТА , лека нощ ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Той сам си каза , че е говорил по радио ( направо умирам от яд , че аз не съм ) и че там не говори на мекичко ... защо ???????????????

Бате имам чувството че само се дразниш с мене ;) С риск да стана банален отговраям, т.е. подесетвам: кножовната НОРМА изисква уеднаквяване на речта за цяла България. Иди в Търново и виж как говорят. 90 % от кножовната норма е съставена по този говор и 10 % са включени от другите говори. Ето ЗАЩО по телкевизията и по радиото се говори твърдо и не се мяца - ъндърстенд ми ;)

На запад се говори твърдо: пример - хлеб, млеко, бех, бел

Изток - хляб, мляко, бях,бял

България е раздлена именно на западен и източен говор по развитието на ятовата гласна, съдържаща се в изброените думи.

На Запад има е-кав преглас, а на Изток - я-кав.

Ха сега кажи кое е правилно и как ще го кажат по телевизията хляб (както е на Изток) или хлЕб (кактое в Западния говор) ?

Редактирано от martjo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я сакам да ви питам оти спорите тадева ,и жени за клецание и ракия за пиение нематели? Мене колта ми я изеде мушликата при майсторо оти немал време да я баданоса .Вие дека била столицата она си е там расте ама не дрътее е.Не моо проу мея що сакате?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен София има и други градове на запад,по-точно визираи тях,те са тези които казват хлЕБ ние си го казваме като по теУЕвизора-хляб ! И ти пак не ми отговори на въпроса,пишете ли думите 1към1 както ги изговаряте?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я сакам да ви питам оти спорите тадева ,и жени за клецание и ракия за пиение нематели? Мене колта ми я изеде мушликата при майсторо оти немал време да я баданоса .Вие дека била столицата она си е там расте ама не дрътее е.Не моо проу мея що сакате?

казах ли ви ;) ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От Плевен, колкото по назапад отива човек, толкова нещата стават по-зле. Аз лично наскоро ходих в Ботевград и само като чух този така правилен и книжовен начин на изказване, просто щях да падна. Да не говорим че половината от Врачаните и там в този край се опитват да говорят нормален български, но пийнат ли си малко и не можеш да им разбереш нищо. Преди години имаше статситика според коята във В.Търново и Варна се говори най-чист български. Може да говорим меко, но поне говорим правилно. Много може да се говори по тази тема, но няма смисъл, едва ли някой би си променил начина на говорене, защото на някой друг не му харесвало. Айде "БАТЕНЦА" или там както си викатe лека нощ и нека тази тема не е повод за поредния спор ;)

Редактирано от Most_Wanted

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам и за цел да те шашкам,просто въс всяка една статия диалектите се разделят на ДВА ВИДА ЗАПАДЕН И ИЗТОЧЕН! ТОЕСТ вие си имате вашия ние нашия такъв! Нямам против вас и градовете ви,напротив много ги харесвам :) Но понеже говориш за книжовен език и за писменост,искам да те помоля да напишеш следвашия си пост по същия начин по които ще го изречеш,и не само ти всичките ти съседи се съберете и го прочетете :) ! Ударенията на запад наистина не са наи-правилните да,но за сметка на това 99% от думите които изговаряме си ги пишеме както са в тълковния речник.."Какво правите ?" а не "Ко прайтйе уа?"! Но интересно защото "рапарите" ви радиата ви телевизиите ви се стремят да говорят на ШОПСКИ и гледат много много да не мЙЕкат ?!?

Батка, а ти казваш ли на твоитеприятели "Здравей! Какво правиш?" или "Здравей копеле! К'во правиш?"А за "Уа" и тем подобни, ако си ходил в някое село (например Кюлевча) може я иди в Родопите да видим ще им разбереш ли нещо или .... Във всяко село са си запазили диаклекта. Аз на "уа" не говоря, моите приятели също. Верно е меко си гопворим ама не и с "уа" ;)РапАрите "ни" ха ха ха (нашите) ;) се стремят да говорят твърдо, а не по софийски има разлика, т.е. стремят се да говорят на разговорен софийски все пак всички се стремим към заветния хълм, към обетованата земя София, нормално е да подражаваме на вашата улична реч (каквато е характерна за рапа изобщо по целия свят ) :)Това устройва ли те като отговор?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен София има и други градове на запад,по-точно визираи тях,те са тези които казват хлЕБ ние си го казваме като по теУЕвизора-хляб ! И ти пак не ми отговори на въпроса,пишете ли думите 1към1 както ги изговаряте?

А ти пишеш ли ги както ги изговаряш?Съмнявам се ;)Няма как да напишеш твърда буква нали ? ;)Тука вече говорим за ТРАНСКРИБИРАНЕ на реч. Порови се малко и попрочети и ще останеш изненадан от резултатите. Ако откриеш правилните материали ще ртазбереш, че и в София си имате трески за дялане (разбирай странности на говора, които се "заклеймяват" от книжовната норма)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хепито де й?

Те там е на Витошка зад ъгълО, Че Одиме ли да вечерАмЕ :) :) ;)Да ви е познат този изговор? ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам и за цел да те шашкам,просто въс всяка една статия диалектите се разделят на ДВА ВИДА ЗАПАДЕН И ИЗТОЧЕН! ТОЕСТ вие си имате вашия ние нашия такъв! Нямам против вас и градовете ви,напротив много ги харесвам ;) Но понеже говориш за книжовен език и за писменост,искам да те помоля да напишеш следвашия си пост по същия начин по които ще го изречеш,и не само ти всичките ти съседи се съберете и го прочетете :) ! Ударенията на запад наистина не са наи-правилните да,но за сметка на това 99% от думите които изговаряме си ги пишеме както са в тълковния речник.."Какво правите ?" а не "Ко прайтйе уа?"! Но интересно защото "рапарите" ви радиата ви телевизиите ви се стремят да говорят на ШОПСКИ и гледат много много да не мЙЕкат ?!?

Батка, а ти казваш ли на твоитеприятели "Здравей! Какво правиш?" или "Здравей копеле! К'во правиш?"А за "Уа" и тем подобни, ако си ходил в някое село (например Кюлевча) може я иди в Родопите да видим ще им разбереш ли нещо или .... Във всяко село са си запазили диаклекта. Аз на "уа" не говоря, моите приятели също. Верно е меко си гопворим ама не и с "уа" ;)РапАрите "ни" ха ха ха (нашите) :) се стремят да говорят твърдо, а не по софийски има разлика, т.е. стремят се да говорят на разговорен софийски все пак всички се стремим към заветния хълм, към обетованата земя София, нормално е да подражаваме на вашата улична реч (каквато е характерна за рапа изобщо по целия свят ) :)Това устройва ли те като отговор?
Копеле НЕ, казвам БРАТ но не виждам никакъв диалект в тази дума...Това че ти не казваш "Уа" не знаич че съгражданите ти не го правят,не си го измислям,чул съм го! В крайма сметка сПОРА се реши,има си източен и западен диалект! И пак казвам не влагах лоши чувства в постовете си,просто изказвах мнение! П.С Да не ме замервате с камани ако ме видите някаде :) Лека нощ и мир БЪЛГАРИ!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хепиту дей? Мхм... Нот со хепитудей, ама знам едно на Раковска, едно до Св. Неделя, Едно в Младост... Що все с варненския диалект се пишлигарите, не мога да рАзбера. ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямам нищо лично и аз към никого, само че като се говори нещо е хубаво човек да се запознае малко с факти и тогва да спори. Всички примери са частни случаи, не е коректно да се слага всичко под общ знаменател.Мир и любов!Вече го писах апропо!;)Едно нещо със сигурност постигнахме с нашите спорове, естествено интелектуални:), а именно да изгоним колегите от темата ;)

Редактирано от martjo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен София има и други градове на запад,по-точно визираи тях,те са тези които казват хлЕБ ние си го казваме като по теУЕвизора-хляб ! И ти пак не ми отговори на въпроса,пишете ли думите 1към1 както ги изговаряте?

А ти пишеш ли ги както ги изговаряш?Съмнявам се ;)Няма как да напишеш твърда буква нали ? ;)Тука вече говорим за ТРАНСКРИБИРАНЕ на реч. Порови се малко и попрочети и ще останеш изненадан от резултатите. Ако откриеш правилните материали ще ртазбереш, че и в София си имате трески за дялане (разбирай странности на говора, които се "заклеймяват" от книжовната норма)
Виж пич още преди един/два поста ти казах че ние(София а не Перник и прочие) не говориме далеч най-правилния език но при всички положения изговарянето ни съвпада с думите в речника(разбираи и транскрипция) поне 70% ...а и както ги казваме така и ги пишеме! Както и да е , всеки си има собствено мнение и виждане , друг е въпроса дали е близко или далече от Реалността и Съвремието!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

М........................Ебати тъпата тема,много българи останахме,та взехте да се делите на софиянци и провинциалисти ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разлая кучетата СПАМЕРА ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Изток , Запад, Север, Юг, аз съм брат отново тук, дупки по шосето бол,а на тротоара МОЛ,скъпи лимузини газят кал, каруца, кон и самосвал,кучета,боклуци, сган,Изток, Запад пак съм пре..."Довършете думичката ;)Истината е една навсякъде без значение как говорим, пишем и т.н. Съгласни?

Редактирано от martjo

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

............ и нека тази тема не е повод за поредния спор :)

......той спора вече е вазгара си.;) ;) още не са свалили ръкавиците ама рефера е в кома :) :)

 

Тази тема май трябваше да е нещо като дневния вариант на сомнанбулската ли или....?

 

Въпрос към ДанчоИванов:

Задължително ли е да се придържам към регионалното деление (XvsY) или мога да се заяждам и на друга тема?По-конкретно, може ли да попитам:

 

А уа кои туи принибрижителну утнушение към Кунчертуту у тос форум уа?Ко кат карати джапанки? Никадя ни пиши кък са праи да въри ногу.Нали и то-и Онда уа,(з)наити ли ко миеку вози.Амчи ко ся, ай напишети нещу.

 

......а ако неможе няма да питам. :);):):)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да кажа преди да си легна. "От Искара по длибоко нема и от Витоша по високо па нема" ВЕРВАЙТЕ ми ако ли не-не идвайте да проверявате. "СТОЙТЕ СИ ТАМ КАДЕТО СТЕ И ПАК НЕ ВЕРВАЙТЕ"

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си мислех, че темата е повече за отношението м/у обитателите на различните региони а не за говорът им!?! А иначе, аз докато си бях по Враца говорех изключително правилен език (почти без диалект), но като дойдох в Столицата и ми хареса, че всички ми се кефят, като по случайност изръся нещо "бъш по врачански" и от тогава насам говоря чист, натурален Пустиняшки! Стана нещо, като деформация! Когато искам пак мога да си говоря и пиша културно, но вече ми е по-трудно! ;) А по големия спор, дето се е разразил, мога да кажа, че има един "ОБЩ ЕЗИК", на който говори всеки, който иска да изглежда грамотен и културен (и щом го ползва, значи наистина е такъв)! ;) Но не можете да ме убедите, че всеки от вас в къщи не си шляпа, както му падне! :):)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-големото село си остава София ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никога не съм бил лошо настроен към някой, живеещ извън София. Никога през целия ми живот! Аз съм роден в София, но корените ми са Казанлък и Бургас. Тоест, всичко, което ми е Софийско, ми е жаргона. По тази тема може да се спори и само да се караме, защото всеки ще защитава своето - нормално е. Най-много се дразня на това, че всички мразят Софиянци и не знаят реално защо. Отивам в Бургас и съм си нормален човек, искам да си общувам с приятелите на братовчедите ми, но те ме наричат "шоп". И седя и ги гледам и им се чудя, и казвам - провери моля те значението на думата шоп преди да раздаваш определения - и той - знам какво е, това е човек ОТ София. Ми неприятно е да си мислят, че те обиждат, но реално да не знаят какво казват. След това идва братовчедка ми в София, и аз искам да й направя кефа, и я водя веднага след откриването на Mall of Sofia, да гледа Imax филм. Единственото на балканите, казано не от мен, ами по рекламите. Казвам й го това, при което тя казва "И какво като е единствено" и видимо се сърди!? След филма, питам я "Хареса ли ти?" и тя "Не, нищо особено", като по време на филма видях, че се радва искрено. Не мога да разбера, защо беше това? Все едно аз да кажа, че морето не е нищо особено. ;)След това - 'що и к'во не е диалект а жаргон, присъщ за младите. Аз лично познавам един, двама човека на средна възраст от София, които да говорят с тези изрази, и това е защото имат нуждата да се приобщят към младежкото общество. И за последно. Колкото и да обичам Бургас, и да смятам, че е страхотен град със страхотни хора, там диалекта е застъпил жестоко, или по-точно заменянето на буквичката "Е" с "И". Преди време, братовчед ми от Бургас, се опитваше да излезне с оправданието, че само се лигавят и като мякат го правят за кефа и само докато си говорят помежду си. Опитах се да му повярвам, но когато и с мен всеки си говори така, и когато леля ми ми изпрати поздравителен имейл за великден преди няколко години с "Христос Воскреси"... Друго доказателство са мненията на един колега от форума, кореняк Бургазлия. Няма да казвам кой е, защото не ми е целта да го обиждам и правя център на недоброжелателно внимание, но той също заменя в писмената си реч, тоест в отговорите във форума, етата с ита. А ето как се самоиронизираше братовчедка ми от Бургас като бяхме малки - "Един Бургазлия си вървял по плажа и изведнъж, какво да види, на средата една буква Б, та казал очудено - А! Бъ? Въъъъъъъ!" /Може и да не се разбира хумора, защото трябва да се изговори, не става писмено.Дано е станало ясно, и отговора ми не е заядлив, че всички сме равни, всеки има своето си, но към Софиянци се таи някаква злоба и завист, незнайно защо. На мен това ми е тъжно, защото аз гледам на всички хора като равни, а те мен ме гледат като някакъв, който ги мисли за лоши, втора класа хора. ;) Неприятно ми е, защото презумпцията е грешна!

Редактирано от ShEfA

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е важно от къде си, за къде си тръгнал и за какъв се имаш, важното е колко струваш като човек. Всичко останало са безсмислени предубеденостти и комплекси според мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ЕЕЕЕЕ колко спам, напълни ми се душицата! ;) ;) tunyo, не няма нужда, кво ти дреме братле за придържането, давай яко спам.Аз мисля, че Б серията е по-добра от Д и че кончертото е гаден английски кош ;) ;) ;)Де Й Хепито вааааа?Утре си отивам НА София!Вай вайййййй бичи си айляка на кафенцито на бингуту у Пловдив.Имахме нужда от тази тема, сигурен съм!Фаоундъре, аз ли се бъркам или ти си ония гларус, дето вика туй, муй, онуй МОЙ! :P:) :) :) :)IVO ти си софиянец в тва младост бате, колкото аз съм Пловдивчанин от Смолян.Мисля че аналога е правилен :P Нали знаеш за конуса :PА Гaбровеца каза: амме, чорбъ, торбъ ала бала.А в магазина та питат: сакче искаш ли :):D:D.А на дупка викат копка :P:DJohnyBoy, ти недей да четеш само, а се включи.Ти си видния представител на Софиянците с голямата кумова срама :P:);)

Редактирано от ДанчоИванов

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да ви кажа нещо за диалектите. Преди много време бях затворен за 5 години с хора от цяла България в т.нар. ПЖИ в София. На края всички говорехме на нов диалект - "я че ти е...м макята копиле". Единствено пловдивчани си запазиха техния диалект до последно:cool:А за това кой къде живее има значение май само на пътя. Всеки от вас е имал неблагоразумието да кара на вражеска територия. Мен са ме спирали над 15 пъти за един ден само като видят СО.п.п. За последното се извинявам на обидените, ако нещата са се променили за последните 8 години:(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде да налея и аз малко масло в огъня!"Софийският диалект все повече се натрапва по национални телевизии. Едно е разговорен език, друго е диалект, който е разпространен само в Западна България, главно в София, и който на всички, освен на софиянци, им звучи странно. Тези ударения, това "е" вместо "я" (верно, требва, нема), и най-вече това мекане (говориме, правиме) направо са отвратителни. И което е най-ужасното - няма нито един водещ в националния ефир, който да не мека, това го правят дори и изтъкнати журналисти. По националните телевизии искам да слушам книжовен български език (дори и разговорен) но не и софийско-шопски македонско-сръбски диалект. Изглежда след над 100 години българско образование в този край най-малко са се повлияли от книжовния език. Вярно е, че в другите краища на България също се говорят диалекти, но те в по-голяма част са изчезнали, различават се от книжовния език само фонетично, докато софийският диалект има чак и морфологични различия (той е географски най-отдалечения от стандартните североизточни диалекти), а и другите диалекти не ни се натрапват по телевизиите. Проблем е и че повечето хора от провинцията, когато отидат да работят, учат, или живеят в София, се връзват на ъкъла на софиянци и в стремежа си да са "по-католици от Папата" също проговарят на софийски диалект, докато софиянците в провинцията не променят неправилния си говор, напълно убедени, че той е книжовен. Преди няколко месеца по БТВ излъчиха материал, засягащ точно софийския диалект, обаче не казаха, че той е софийски, нито че е диалкет, а говориха така все едно е разговорна форма, разпространена в цяла България. В учебната програма, също става дума за това, обаче и там не е казано, че е софийски диалект. Просто се казва на учениците, че е грешно казвати "говориме", "правиме" и т.н., въпреки че учениците от почти цяла България (освен Западна) никога не допускат такива грешки. По телевизиите и от образователното министерство се държат така все едно София е цяла България и щом нещо е валидно за София, то е валидно и за цяла България. Ами не са познали, София не е цяла Българя.С едно изречение, говорът в София си е чист диалект, и това, че по "националните" телевизии се говори на диалектово, не означава, че това е книжовният български език."Източник: Някакъв блог (поради което не поемам отговорност дали текста е граматически верен), но написаното до голяма степен изразява и моето виждане по въпроса.И после: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%...%B0%D0%BD%D0%B5Надявам се това отговаря на въпроса на Дилян, дали има разлика в изговора на думата от написаното. Случаите (говориме, четеме, ходиме и пр.), когато неправилно се пише каквото се и говори в Западна България мисля, че няма нужда да ги коментирам.NB: Обърнете внимание на подзаглавието: "Разпространение".П.С. И свикнете най-после с мисълта, че София не е България и обратното

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-много се дразня на това, че всички мразят Софиянци и не знаят реално защо. Дано е станало ясно, и отговора ми не е заядлив, че всички сме равни, всеки има своето си, но към Софиянци се таи някаква злоба и завист, незнайно защо. На мен това ми е тъжно, защото аз гледам на всички хора като равни, а те мен ме гледат като някакъв, който ги мисли за лоши, втора класа хора. :( Неприятно ми е, защото презумпцията е грешна!

Колега, това до голяма степен е вярно! ;) И ще ти кажа защо е така (по нашия Врачански край)!Както е известно, по-голямата част от софийското население е сбиратлък от цяла България! И ние във Враца и по селата се дразним именно от тази част "софиянци"! Защото не може цяла година да са "софиянци" а точно на Великден, Коледа, ГергЙовден и съборът да се сещат, че "ааама ние сме си от Враца (селата) и идваме да ви видиме"! :cool: Що, само когато има печено агне се сещат за това?!? Ми да се сетят, когато се копае кукуруза (царевицата :P ) или се купуват прасетата?!? Да ама НЕ! А през останалото време, ако случайно някой се свърне малко по родния край, да плямпа само "ние в София товаа.., че видимее....., вие тука по тва селооо....." и т.н.И точно тези "преселници", дето са от 1-2г в София почват да се надуват и да гледат на другите градове високомерно, щото видиш ли вече са Столичани! ;) Ето тези хора аз не харесвам много, много! :) Поздрави! Редактирано от CIVICwarrior

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...* Трамвай= превозно средство срещано само в Столицата на България.

И по релсите не тече ток.Може да се настъпват спокойно!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...