Jump to content
Aleksandyr

Логическа задачка!

Recommended Posts

питаш когото и да е от пазачите "Това ли е изхода към живота според другия". И в двата случая получаваш грешен отговор - ако чуеш "не", излизаш през тази врата, ако чуеш "да", бягаш през другата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не се връзват нещата, би ли обяснил ?Задачата си я бива, евала ! :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ще обясня :PОбръщаш се към който и да било пазач - да приемем условно, че си уцелил лъжливото копеле и зад гърба му е вратата към живота. Питаш го: "Ей, пич, зад теб ли е вратата към живота, според колегата ти?" Тъй като според другия пазач това е вярната врата, но този който питаш ти лъже, значи следва да ти отговори с "не"... и си излизаш през нея :PПо тази логика можеш сам да пробваш всички останали варианти вече ;)Мисълта ми беше, че като чуеш "не" си излизаш през тази врата от която си го чул, а отговор "да" - бягаш през другата. Затова имам предвид, че винаги е грешен отговора.

Редактирано от element

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами пазачите ще трябва да отговарят един вместо друг... Ако кажа ДА, то аз съм лъжеца и стоя до грешната врата, но трябва да отговарям вместо колегата, а той знае, че това е грешната и неговия отговор би бил НЕ, но аз нали лъжа, така че ще дам обратния отговор "ДА"- значи избирай неговата вратаАко кажа НЕ, то аз съм казващият истината и стоя до правилната врата, но трябва да отговарям вместо колегата. той знае, че това е правилната врата и би те излъгал да избереш неговата, но аз понеже не мога да лъжа, ще ти дам неговия отговор "НЕ" - значи моята врата е правилнаТва един час го мислих как да го обясня по-просто :yes::P;);) Много яка задачка :P :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много яка темичка колеги.На задачката в http://www.freestuffhotdeals.com/hacker/1.html успях да стигна до 21. 22 с тая редица на фибоначи и другото число '10946' отдолу, нещо ме озори :)Задачката с дупките в цифрите е стара и е една от задачките във Този сайт.Аз съм го минавал отдавна, беше пускано преди от друг колега във форума, ако не се лъжа.Готини са задачките и ако има колеги, които не са го виждали, сигурно ще им е интересно да се поблъскат.Успех и споделяйте как върви.Поздрави,Веско

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кой е следващият Публикувано изображение ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Взимаш от свой приятел 100лв на заем. После взимаш от друг приятел още 50лв на заем. Със 50-те лв, които си взел от втория си купуваш торта за 20лв. От 50-те лв ти остават 30лв, които даваш на пъртвия приятел, от който си взел 100лв и по този начин изплащаш част от дълга си и вече му дължиш 70лв. Като на втория си приятел все още дължиш всичките 50лв.И така: дължиш 70лв на първия, 50 на втория и имаш торта за 20лв. Къде са останалите 10лв?

Редактирано от zarrick
  • Нагоре 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

заем общо 100+50 = 150като върнеш 30остава 150-30=120от които 70 на първия и 50 на вториятортата според мен няма нищо общо ;)

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано това за детската градина ми се стори супер трудно...до момента в който се втренчих в цифрите и за 30секунди ми стана ясно :)Тази на Зарик има някаква уловка,ама ми е ясна като негър в тъмното...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

linejka прав/а аспоред мен.Няма значение от кой колко си взел, дължиш 150 лв от които връщаш 30 - следователно дължиш 120лв. 70лв на единия и 50лв на другия... и имаш торта... в джоба, както и 100 лв които не си върнал. :rolleyes:

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

m.g. , таман се псувах кви глупусти съм написал и като се върнах на компа да се поправя, видях че си ме разобличил вече :lol: Така зададено условието, под "имаме 70 и 50 " не означава че имаме парите в наличност. Имаме ЗАЕМ. От там нататък всичко долу :lol:

Редактирано от Трънчо

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята логика:Заем(1) Разход Чакащ заем(2)100 20 7050 30 50--- ---- -------150 50 120 , но вече си "върнал" 30. 100 са ти примерно в джоба и чакат , а ти хапваш торта за 20 лв.

Редактирано от vesivanova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз го разбирам така:заем от приятел 1=100лв.,заем от приятел 2=50лв.Общо им дължиш 150лв. От 50-то си купуваш торта за 20 и ти остават 30 които даваш на приятел 1 и така остава да му дадеш още 70,а на приятел 2 - 50лв.И така общо на 1 - 70лв.+ на 2 - 50лв.=120лв.+торта 20лв. Къде се губят 10лв.отговор никъде.Дълг 70+50=120 но нали си върнал и 30 преди това значи 30+70+50.Не знам дали ме разбрахте,но просто не съм по обясненията. :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво има (той) в джоба?

 

Това е отговора!

 

150лв. заем -20лв. похарчени за торта, - 30 върнати, в джоба има 100лв.

Дължи 70+50=120 вече не дължи 150!Некоректна е сметката 70+50+20!коректна е 70+50-20!

100лв. в джоба + 20 за торта е реалния дълг!

Редактирано от darius
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги, искам да ви представя една логическа задача която масата от българския народ, не може да и открие отговора, а учениците във ВТОРИ клас в което и да е било ЯПОНСКО училище, Я(е) решават с около 90% успеваемост.

 

Така нека започнем по същество!

В задачата НЯМА умножение, деление, сЪбиране, изваждане, дроби, корен квадратен, процент или какъвто и да е било математически похват или способ.

 

ЗАДАЧА !

1234=0

2238=2

6666=4

9586=4

5040=2

7640=2

5498=3

8866=6

5800=4

4568=?

 

Да уточня, всеки коЙто открие отговора, нека се Обоснове, защо и как се е получил?

 

Още един малък жокер, вЪВ всеки ред по себе си може да си помогнете да откриете отговора на последния ред .

 

П.п Задачата може да се реши само чрез ЛОГИКА и НАБЛЮДЕНИЕ !

 

УСПЕХ!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задачката не е логическа, изисква се главно наблюдение. Децата я решават по-лесно, защото не са обременени с математически методи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре мисли като дете и е реши !

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо древно и лесно докато linejka пусне нова...

Според легендата, Одисей попаднал по време на пътуванията си на острова на кръвожаден циклоп.

Циклопът искал да изяде Одисей, но решил да му даде избор. Одисей имал право да каже нещо. Ако то било вярно, циклопът щял да изяде Одисей суров.

Ако то не било вярно, циклопът щял да изяде Одисей печен на бавен огън.

Одисей се замислил, казал нещо и толкова объркал циклопа, че накрая той го пуснал да си ходи без да го изяжда.

Какво е казал Одисей?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ме изядеш печен на бавен огън :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Не можеш да ме опечеш на бавен огън."п.п. Аз докато го напиша, колегата го е казал :D

Редактирано от Orlin

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

някой друг да пуска че не ми изниква нищо интересно в главата :P:blink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще ме изядеш печен на бавен огън :D

 

Одисей е казал “Аз ще бъда изяден печен на бавен огън”. Ако твърдението било вярно, то циклопът трябвало да го изяде суров, следователно не било вярно. Ако обаче не било вярно, то циклопът трябвало да го изяде печен на бавен огън, в такъв случай твърдението било вярно. Объркан дали твърдението е вярно или грешно, циклопът нямало как да реши по какъв начин да изяде Одисей и го пуснал да си ходи - цитат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1234=02238=26666=49586=45040=27640=25498=38866=65800=44568=?

3, защото има 3 кръгчета - едно от 6, 2 от 8 :) Хлапетата лесно го виждат, защото почти не виждат числа, за тях е визуален стимул без особен символичен заряд, числата все още не са знаци при тях.И така пускам една интересна задачка. Участвате в телевизионна игра. Водещият на шоуто ви предоставя 3 врати : Врата 1 ; Врата 2 ; Врата 3 . Зад една от тях има награда, зад останалите 2 няма нищо. Избирате си Врата 1 . Водещият, разбира се, предварително знае къде е наградата. И ви отваря Врата 3, зад която виждате, че няма нищо. Водещият ви предоставя избор - Отваряте Врата 1 или пък променяте решението си и отваряте Врата 2. Кое ще изберете ? Какъв е шансът наградата да е зад Врата 1 и какъв е шансът наградата да е зад Врата 2 ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шансът е 50% да спечели. Шансът да е зад едната врата е 100% зад другата е 0%. Да е зад врата 1 е 50%, да е зад врата 2 пак 50%.ПП:Ако трябва да се разсъждава малко по-дълбоко, тогава трябва да се извади статистика от предишните предавания и колко пъти водещият е подвел играчи с подобно предложение при печеливш избор.

Редактирано от Ryuugan

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ще избера врата 2.Статистика : В началото за всяка от вратите шанса е 33,3%. Но когато се отвори една от вратите и се предлага избор на друга, шансовете стават 66,7%, ако се избере промяната. Затова избирам врата 2, благодарение на допълнителните 33,3%
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не участвам в телевизионни игри! :DШансът да не избера нито една врата е 100%!Нещо попаднало ми от бука:а колко е: 2+2+2+2+2+2*0=?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не смяташ правилно според мен.

По моята логика не е сметка.За мен избор 1 е направен и имам рaзличен шанс за 2-рия.Което не значи, че е верния избор :) . Късмет е различно от шанс. Редактирано от vesivanova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

vesivanova е напълно права, ако смениш вратата, след като водещият ти разкрие къде не е наградата имаш двоен шанс да спечелиш. 1/3 с/у 2/3 а не 1/2 с/у 1/2, както изглежда логично :)@G36, не сме в 3ти клас де :D ясно е, че всяко число по 0 си е 0. = 10

Редактирано от prozium

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2+2+2+2+2+2*0=? Верно е за 3-4 клас.Поради липса на скоби - " () " спазваме последователност на действията - т.е. умножение преди сбор.= 10 :D

Редактирано от vesivanova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В дадения случай се казва, че има 3 врати и се почва някаква предистория за да размъти мозъците.Принципно всичко се свежда до избора 2 врати - 1 награда. Веси, би ли ми обяснила разликата между "късмет" и вероятност, а също дефиниция за "късмет"? Шансът е чиста математика и се изчислява по сложната формула = благоприятни конбинации върху възможни комбинации.ПП 2+2+2+2+2+2*0=10

Редактирано от Ryuugan

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаш 3 врати в началото. Не знаеш зад коя от тях се крие наградата. Шансът ти е 33,3%. След като водещия (приеми че е компютър, за да не се тормозиш с това "подвеждане" за което говориш) премахне една врата, зад която СЪС СИГУРНОСТ няма награда, ситуацията става следната.1.Избираш да НЕ смениш вратата си => не променяш нищо => оставаш си със шанса от 33,3%.2.Избираш да смениш вратата си => шанса ти става 66,6% (защото шанса да се крие зад едната врата и шанса да се крие зад другата, трябва да дава 100%, понеже СЪС СИГУРНОСТ една от двете врати е печеливша и със същата тази сигурност, шанса да спечелиш от първоначално избраната врата е 33,3%):)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво!

А сега - интегралче...

Публикувано изображение

където Публикувано изображение е отсечката с начало точка Публикувано изображение и край точка Публикувано изображение.

 

Шегувам се! :D

 

Задача номер 2:

Как излизаме от тази ситуация?

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трезвен в никакъв случай не можеш да излезеш, но стабилно почерпен човек е способен на чудеса и 100% ще намери начин да излезе :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чакаме да замръзне и избутваме джипчето с един пръст :lol:

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По въпроса със вратите, честно казано това дето го смятате 33.3 на 66.6 не го разбирам как стигате до този избор.

първоначално имате избор 1 от 3 тоест 33.3% вероятност за всяка от вратите. В последствие една от вратите отпада, вероятностите се променят, но реално условието не се променя, а именно имате 2 врати от които да избирате, като зад едната от двете има награда, зад другата не. според мен шанса се промена на 50/50, освен ако няма няква уловка в условието, която не виждам.

 

На загадката с джипа в тунела, мен ми е по интересно как са я вкарали така, от колкото как ще я изкарат!

 

Айде да вдигна и аз летвата малко:

 

1. Има 5 къщи с различен цвят

2. Във всяка от къщите живее човек с различна националност

3. Всеки от тях предпочита определено питие, пуши определена марка цигари и гледа едно домашно животно

4. Никой от 5-те човека не пие същото питие, не пуши същите цигари и не гледа същото животно като останалите

 

ВЪПРОС: Кой гледа рибката?

 

Данни:

- Англичанинът живее в червената къща

- Шведът гледа куче

- Датчанинът пие чай

- Зелената къща е отляво на бялата

- Собственикът на зелената къща пие кафе

- Човекът, който пуши Pall Mall, гледа птичка

- Мъжът в средната къща пие мляко

- Собственикът на жълтата къща пуши Dunhill

- Норвежецът живее в първата къща

- Пушачът на Marlboro живее до този, който гледа котка

- Пушачът на Winfield пие с удоволствие бира

- Пушачът на Marlboro има съсед, който пие вода

- Норвежецът живее до синята къща

- Немецът пуши Rothmans

- Мъжът, който гледа кон, живее до този, който пуши Dunhill

 

NB: Аз самия още не съм я решил, стигнах до някъде и позациклих снощи, та довечера ще мисля на свеж мозък.

Редактирано от zarrick

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Що е логика... Тоя дето гледа рибки не е педераст!Та въпросния тип е германчето (къща номер 4/зелената)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дай по подробно обяснение. Приемам че зелената къща е номер 4, но все пак разясни си логиката как и защо.

Редактирано от zarrick

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...