Jump to content
Aleksandyr

Логическа задачка!

Recommended Posts

и какво се получава ако жена зададе абсолютно същата гатанка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и какво се получава ако жена зададе абсолютно същата гатанка?

задай я..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

въпросът беше по скоро към към Венцо и май трябваше да го спомена.Сервирайте следващата главоблъсканица

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледам снимката на някого.... Нямам братя и сестри, а бащата на мъжът на снимката е син на баща ми! Кой е на снимката???синът ти е на снимката.. :lol: правилно.... давайте следващата

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колко пъти можем да извадим 5 от 25? ;) (дано никой вече не го е задавал)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещо не схавщам условието:до 0 са 5 пъти, иначе безкраност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задачката е логическа ;) и условието е максимално ясно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

АМИ ТОГАВА ОТГОВОРА Е 1 ПЪТ ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

АМИ ТОГАВА ОТГОВОРА Е 1 ПЪТ ;)

и аз съм на същото мнение ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилно! Като извадите 5 от 25 остава 20. ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имате 12 метални топчета, едно от които е с по-малко тегло от останалите 11.

Тоест, 11 са с равно тегло и 1 е по-леко.

Как с помощта на везна и само с 3 измервания може да се установи кое е най-лекото?

1. "Номерират" се топчетата от 1-12

І-во мерене: топчета 1,2,3,4 от лявата страна на везната, 5,6,7,8 от дясната.

1.Ако везната се наклони например наляво - то по-лекото топче е измежду 1,2,3,4.

ІІ-ро мерене: от ляво 1 и 2, от дясно 3 и 4.

Ако се наклони наляво - значи е измежду 1 и 2, ако се наклони надясно - измежду 3 и 4.

ІІІ мерене - мерим 1 и 2(съотв. 3 и 4) - > накъдето се наклони везната - там е по-лекото топче.

(Ако при І-во мерене везната се е наклонила надясно - правим ІІ и ІІІ, но само че за топчета 5,6,7,8.)

 

2. Ако везната остава неподвижна след І-во мерене:

Значи по-лекото топче е от 9-12

ІІ-ро и ІІІ мерене - по схемата горе, в зависимост накъде се е наклонила везната.

 

А някой може ли да каже как да стане същия номер, обаче без да се знае дали е по-леко или по-тежко топчето ?

Т.е. 12 топчета, едно от тях с различно тегло(по-тежко или по-леко), везна и с 3 мерения да се определи различното ?

 

(Решение има, сам я реших, за около 15 мин, за което съм мнооо горд, но наистина имаше момент на някво просветление, нещо като картина в главата, как да стане)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно. Аз мога да го направя с 4 измервания. Ако разсъждавам логически за точното определяне на топчето което е различно, трябва накрая да имаме две измервания с по две топчета. Т.е. слагаме две топчета и везната отива на някъде, след това сменяваме едното и определяме кое от трите е различно. Група от три топчета в което със сигурност знаем кое е различното може да се определи минимум с две измервания (и така стават общо 4). Друг вариант аз поне не виждам... 12 може да се раздели на 2, 3, 4 и 6. Измерване с по три топчета може да определи различното с 4 измервания. Измервания с по 2, 4 и 6 топчета на всяка страна може да определи грешното поне с по 5 измервания...Мен поне за 5 мин нищо не ме "просветлява"

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Грешиш колега може и с три измервания:Ще го напиша след малко че малката направи голяма беля

Редактирано от marfii

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина 3 са минималните възможни измервания за тази задача. Ако разделянето е на 3 групи при всяко измерване, тогава с общо 3 измервания може да се открие 1 различен елемент от 27 ( в случая са само 12). А с 4 измервания както Александро е посочил вече стават 81 :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съжалявам за забавянето, ама малката счупи шишето с ракия и докато събера всички стъкла, да я нахраня и преспя доста се забавих. Та сега и отговора:Разделяме топчетата на четири т.е 123, 456, 789, 10 11 121.Измерваме 123 и 456 ако са еднакви ги отделяме и знаем,че търсеното топче е между другите 6 ако са различни заем, че е сред тая но гледаме да запомним да речем кои са по-леки(може да запомним и кои са по-тежки кой както иска)2.Шестте топчета които са останали ги разделяме на две т.е. 123 и 456.Вземаме три топчета от тези за които знаем че са еднакви т.е. 789.Измерваме 123 и 789 Ако шестте топчета преди това са били различни то при това изтегляне ще разберем търсеното топче дали е по-леко или тежко т.е ако 123 и 789 са еднакви то в 456 се крие търсеното топче и то е по- леко.Ако топчетата преди това са били еднакви процедурата е същата.Ако 123 и 789 са различни то търсеното топче е в 123 и е по-леко от останалите.3.Измерваме топче 1 и топче 2 ако са еднакви то търсеното топче е топче 3.Ако са различни търсеното топче е по-лекото от двете.Не знам дали го обясних както трябва, дано да сте ме разбрали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи по моя начин все пак ставало с три измервания :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Ето нещо и от мен :drunk:Един будистки монах сутрин точно в 5:00 тръгвал от манастира по тясна пътечка към мястото където се молел в планината. По пътечката може да мине само 1 човек. След като пристигнел прекарвал целият ден и нощта в молитви и на другата сутрин точно в 5:00 тръгвал обратно към манастира. По време на пътя си монахът не се е движел с постоянна скорост, спирал е за почивка когато и колкото пъти реши и всеки път е пътувал различно време от манастира до мястото за молитва и обратно.Можете ли да докажете че има поне 1 място от пътеката където монахът е бил в един и същи час от деня, когато е идвал от манастира и се е прибирал обратно към него?ППЗадачката е чисто логическа и няма никакви уловки в изказа или сложни пресмятания

Редактирано от Nasakoto.Yakata

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз не мога, но въпроса ми е имало ли е такова място наистина?не го разбра във въпроса?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

В пет часа сутринта винаги е бил на мястото си за молитва - когато идва от манастира и когато си тръгва към манастира.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

След като питам значи има и е поне 1. Както казах по горе няма никакви уловки@ КрасиНе е указано колко време е пътувал всеки един път. На отиване може да е вървял 6 часа а на връщане 15мин ако се е търкалял надолу :drunk:

Редактирано от Nasakoto.Yakata

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Ако двама монаси тръгнат в 5 часа сутринта единия от манастира, а другия от мястото за молитва и по пътеката може да мине само един човек, то винаги ще има място, където двамата ще се срещнат.

Редактирано от Alexandro

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе, много съм тъп, много ясно, мене ме заблуди това един за едини час

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А това по какъв начин доказва, че има поне 1 място от пътеката където монахът е бил в един и същи час от деня, при положение че двамата се движат с непостоянна скорост?? :huh:

Днес може да се срещнат на 3 метра от мястото за молитва в 8 часа, а утре на 6 метра от същото пак в 8 часа...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тръгват по едно и също време и като се срещнат на 3 метра от мястото на молитва в 8 часа значи са били на едно и също място в 8 часа :huh:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Всяка една двойка изкачване<>качване есе разглежда сама за себе си. Затова казах че всеки път пътуването трае различно за да може по лесно да се сетите да игнорирате значението му. Съответно всеки път има поне едно и също място където монаха е бил на него в един и същи час по време на което си изберете едно качване и което и да изберете едно слизане

Редактирано от Nasakoto.Yakata

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

А това по какъв начин доказва, че има поне 1 място от пътеката където монахът е бил в един и същи час от деня, при положение че двамата се движат с непостоянна скорост?? :huh:

Днес може да се срещнат на 3 метра от мястото за молитва в 8 часа, а утре на 6 метра от същото пак в 8 часа...

Това е абсолютно вярно. Задачката зададена така, както е написана горе не може да се докаже.

 

Едит:Да има такова място което се намира между мястото на молитва и манастира, но това място НЕ Е същото като при слизането.

Примерно той на качване е 5:15 е на 1км след манастира, а на слизане в 5:15 той пак е на пътеката, но е на примерно 2км преди манастира, което не същото място като при качването...

Редактирано от Orlin

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Никъде не пише, че мястото трябва всеки път да е едно и също. В условието пише поне едно място. Добре е да се поясни, че такова място не е "поне едно", а е "точно едно".

Примерно той на качване е 5:15 е на 1км след манастира, а на слизане в 5:15 той пак е на пътеката, но е на примерно 2км преди манастира, което не същото място като при качването...

Много просто - 5:15 не е нашия час :huh: . На едно и също място е бил в да кажем в 5:30 (примерно) Редактирано от Alexandro

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е едно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една картинка ще обясни всичко :huh:

Публикувано изображение

Монаха тръгва от манастира в 5:00 и пристига примерно в 8;00 на мястото за молитва

Слизането към манастира отново е в 5:00 и пристига в 7:00 примерно

Очевадно има точка А където е по едно и също време, което следва от свойството на непрекъснатите функции. В случая функцията на пътя от времето е непрекъсната. Ако монаха беше японска нинджа и умееше да се телепортира тогава ставаше нерешима задачата :tooth:

Точка А не е фиксирана и всеки път се пада на различно място.

В оригинал задачката имаше още по либерални условия: монахът можеше да се движи напред и назад по пътечката както си иска но сметнах че ще е още по объркано. Точно затова съм посочил че има поне 1 място където е по едно и съшо време.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдаа... :huh: Тъкмо си нарисувах същата картинка, преди да видя твойта :tooth: При така зададените условия (монаха не може да върви назад) мястото е точно(само) едно, ако е както в оригинал то тогава е поне едно (>=1) :huh:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Задачката е интересна. Ето един по-скоро морален проблем от мен:Пътувате сам с кола към планината, бягайки от най-страшната буря, истински потоп формиращ се зад вас. На пътя пред вас виждате: непозната бременна жена, която трябва да се откара в болница (в посоката, в която сте и вие), най-добрия ви приятел, който ви е спасил живота в миналото, и най-красивата... да кажем жената на живота ви. В колата има място само и единствено за още 1 човек, освен вас. Оставените на пътя... едва ли ще оцелеят. Как ще постъпите, кои ще спасите?P.S. Загадката е от едно много хубаво филмче, бонус за този който се сеща кое.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бръкваш в жабката и вадиш скритата за спешни случаи там бутилка Jack.Предоставяш колата на приятеля си и бременната,като по този начин спасяваш 3 живота вместо 2.А себе си ...? Винаги си си представял последният ти момент да е свързан с природно бедствие, любимата жена и едно добро уиски...пък и Саможертвата те праща директно нагоре :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама че съм тъп...Ей така вече с картинакта на двете графики си е друго нещо, къде къде по-разбираемо :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бръкваш в жабката и вадиш скритата за спешни случаи там бутилка Jack.Предоставяш колата на приятеля си и бременната,като по този начин спасяваш 3 живота вместо 2.А себе си ...? Винаги си си представял последният ти момент да е свързан с природно бедствие, любимата жена и едно добро уиски...пък и Саможертвата те праща директно нагоре :)

Браво колега, това може би би бил най-правилния избор. А филмчето, от което е дилемата, е "16 Пресечки" - наистина много добро, с участието на добрия стар Уилис, препоръчвам го на всички.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прегледах старите постове и не намерих задачката затова я пускам, пък и да вдигнем малко темата:Следната задача е давана на приемен изпит за постъпване в детска градина за млади таланти в Нагоя, Япония. Решили са я 74% от децата.Жокер: Всички кандидати са можели да броят до десет.8809 = 67111 = 02172 = 06666 = 41111 = 03213 = 07662 = 29312 = 10000 = 42222 = 03333 = 05555 = 08193 = 38096 = 57777 = 09999 = 47756 = 16855 = 39881 = 55531 = 06782 = ?П.П. След два литра бира и в полу-заспало състояние ми трябваха 33 мин. за да я реша. :D:D Вие сте;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво Марти, приемаме те в детската градина.. ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6782 = 3 а 7199 = 2; 8001 = 4 и т.н.Няма да разкривам логиката за да не Ви разваля удоволствието, да я разгадаете сами. На мен ми отне около 10-15мин докато напипам зависимостта и след това се решава за секунди. ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето нещо и от мен ;)Един будистки монах сутрин точно в 5:00 тръгвал от манастира по тясна пътечка към мястото където се молел в планината. По пътечката може да мине само 1 човек. След като пристигнел прекарвал целият ден и нощта в молитви и на другата сутрин точно в 5:00 тръгвал обратно към манастира. По време на пътя си монахът не се е движел с постоянна скорост, спирал е за почивка когато и колкото пъти реши и всеки път е пътувал различно време от манастира до мястото за молитва и обратно.Можете ли да докажете че има поне 1 място от пътеката където монахът е бил в един и същи час от деня, когато е идвал от манастира и се е прибирал обратно към него?ППЗадачката е чисто логическа и няма никакви уловки в изказа или сложни пресмятания

Добре де аз ли съм толкова прост , че не мога да разбера въобще защо намесвате втори монах?? В задачата никъде не пише за 2 монах и просто така написана не може да се докаже ,дали има 1 място където моахът да е бил в един и същи час!отделно като се загледам и в последната задача с числата в които не виждам абсолютно никаква логика и започвам да се замислям сериозно върху умственият ми капацитет...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...