Jump to content
Sign in to follow this  
Seedy

1-ва не влиза

Recommended Posts

Posted (edited)

Здравейте, съфорумци

Преди няколко месеца закупих Акорд 7-ма генерация К24. Още на второто каране при спиране на светофар установих следния проблем - понякога 1-ва предавка не иска да влезе. Особено в град като София, където предвид трафика реакцията на водача трябва да е светкавична, за мен е недопустимо да карам колата така. 
Няма хъркане, просто стига до средата и бие "в стена". Интересното е, че го прави И на изключен двигател. 
2-ра -> 1-ва работи понякога, но по-скоро не. Помпане на съединителя също не работи. 
Когато колата работи, при отлепяне на съединителя предавката успява да влезе.
Предният собственик беше монтирал шорт шифтър, който смених с оригинален с надеждата там някъде да е проблема, и действително сега превключва по-плавно, НО проблема с влизането на 1-ва си остана. 

Каква може да е причината?

Edited by Seedy

Share this post


Link to post
Share on other sites

При мен беше горната помпа на съединителя.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Преди 4 часа, afe написа:

При мен беше горната помпа на съединителя.

Ако е тя, ще е винаги, а и авторът казва , че при помпане не влиза...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пробвайте ли най-често, да смените течността?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Преди 1 час, Oilgerm написа:

Пробвайте ли най-често, да смените течността?

И като я смени, какво ще стане?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Ще изключи една причина как какво?!Ако са помпите няма да влизат и др предавки..

Edited by Oilgerm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не съм сменявал течността на съединителя. Маслото на кутията е сменяно преди 2 години (по приказки на предния собственик, но не виждам причина да ме лъже) с оригинално такова.

Сега след смяна на шифтъра (може да няма общо с него) виждам, че и 3-та понякога го прави този проблем, но при изключен двигател. 

Днес след по-продължително каране по завои и следователно повече смяна на предавки усетих някакво съпротивление и при 3-та и 4-та, все едно физически зацепва някъде и след това влиза. Не е хъркане. 

Отделно педала на съединителя не е най-плавен. При внимателно отпускане усещам как задържа на 2-3 места. При шофиране явно не съм му обърнал внимание и не е толкова фрапантно. 

Дано внася някаква яснота по въпроса, защото с всичката тази неизвестност ми се ще да отхвърля поне най-скъпите ремонти. 

Благодаря за отговорите! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
На 9.05.2026 г. at 16:14, Oilgerm написа:

Ще изключи една причина как какво?!Ако са помпите няма да влизат и др предавки..

Как течността, каквато и да е, влияе на включването точно на 1ва...?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
Off Topic

Щом съм го написал има влияние..Твоят въпрос какво влияния има към темата не ми става ясно?

 

Edited by Oilgerm
  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
преди 38 минути, Oilgerm написа:
  Скрий съдържанието

Щом съм го написал има влияние..Твоят въпрос какво влияния има към темата не ми става ясно?

 

Въпросът ми е, за даполучи отговор, а не общи приказки...

А е породен от това, че качеството на течността в обезвъздушена  хидравлична система, не може да оказва влияние на трудно включване само на една от скоростите...

Edited by JapCar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Напротив,а и не влизат и др скорости ако се зачетеш..Конденз ,ръжда ,недостатъчно количество са също фактори..Можем да гадаем.

Share this post


Link to post
Share on other sites
преди 13 минути, Oilgerm написа:

Напротив,а и не влизат и др скорости ако се зачетеш..Конденз ,ръжда ,недостатъчно количество са също фактори..Можем да гадаем.

Знаейки как работи проста хидравлична система от работен и изпълнителен цилиндър, няма причина заради споменатите неща, да не работи избирателно за някои скорости...

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Съединител не ти трябва да включиш на скорост на изгасен двг. По-скоро е нещо със щангите, жилата или там връзката скор.лост. -трансмисия.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Вчера ръчках по селектора на кутията с ръка. С дръпната ръчна, лоста в неутрално положение. И изглежда там също не иска да превключва понякога. 

Понеже това с помпите го чувам за n-ти път - аз не съм механик, нищо не разбирам от автомобили почти, но не разбирам как превключвайки с ръка от селектора на кутията ангажирам хидравликата по какъвто и да било начин. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не знам какъв е проблема при теб, но със сигурност мога да кажа, че смяната на трансмисионнoто масло има значение за това как влизат скоростите.

Скоро смених на Акорда моето (старото беше на 10 години) и се усети колко по-леко и мазно влизат предавките. В началото си мислех, че си въобразявам, но след 200-300 км стана още по-осезаемо. Така, че определено има значение, независимо дали в случая от там идва основния проблем.

Share this post


Link to post
Share on other sites
49 minutes ago, Cyreon said:

Не знам какъв е проблема при теб, но със сигурност мога да кажа, че смяната на трансмисионнoто масло има значение за това как влизат скоростите.

Скоро смених на Акорда моето (старото беше на 10 години) и се усети колко по-леко и мазно влизат предавките. В началото си мислех, че си въобразявам, но след 200-300 км стана още по-осезаемо. Така, че определено има значение, независимо дали в случая от там идва основния проблем.


Безспорно! Аз също сменям съвестно масло, но предния собственик каза, че го е сменял преди 2 години. Отделно няма течове, за да е изтекло някъде (защото и това ми се е случвало, но не на този автомобил), така че трябва да си е още в кутията. 
Все пак не боли да се смени и то. Но нещо не ми харесва как проблема се насочва към самата кутия... Ще видим, де, в четвъртък пак съм в сервиза. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

При износен съединител, пак може да има проблем с влизането на предавки. Аз преди да сменя моя, 2ра влизаше трудно. След смяна на масло (оригинално MTF) и съединител имаше коренна разлика.

 

А може ли малко повече детайли какъв точно е проблема? 

  • На изгасен двигател влиза ли 1ва?
  • От спряло положение и работещ двигател влиза ли 1ва?
  • Проблема когато е в движение и се опитваш да включиш 1ва ли е?

Ако е само последното, е възможно да няма проблем, а да имаш лош навик. 1ва предавка е предвидена само за потегляне. На моя акорд 1ва също влиза трудно, ако се движи над, да кажем, 7-8км/ч.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Преди 1 час, prissnr написа:

1ва предавка е предвидена само за потегляне. На моя акорд 1ва също влиза трудно, ако се движи над, да кажем, 7-8км/ч.

Първа е само за потегляне от неподвижност и на повечето коли няма синхронизатор, защо ти е да опитваш при 7-8км/ч...?

Обясни, как износеният съединител, може да влияе на включването?

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, prissnr said:

При износен съединител, пак може да има проблем с влизането на предавки. Аз преди да сменя моя, 2ра влизаше трудно. След смяна на масло (оригинално MTF) и съединител имаше коренна разлика.

 

А може ли малко повече детайли какъв точно е проблема? 

  • На изгасен двигател влиза ли 1ва?
  • От спряло положение и работещ двигател влиза ли 1ва?
  • Проблема когато е в движение и се опитваш да включиш 1ва ли е?

Ако е само последното, е възможно да няма проблем, а да имаш лош навик. 1ва предавка е предвидена само за потегляне. На моя акорд 1ва също влиза трудно, ако се движи над, да кажем, 7-8км/ч.


Описал съм по-горе, но един бърз recap:

На изгасен двигател влиза толкова, колкото и на работещ двигател. А именно - повечето пъти - да, но достатъчно често - не.
При износен съединител ми е ясно, че може да има проблем с влизането на предавки, обаче тоя проблем с 1-ва го прави и при селектора, който се намира на самата кутия. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Щом и от селектора на кутията не иска, значи нещата отиват към проблем със зацепването(муфата и зъбите на първа). Пробвай, когато не иска да влезе, да почнеш да отпускаш леко съединителя докато натискаш, да видиш дали ще влезе.

Edited by Rakeem
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Rakeem said:

Щом и от селектора на кутията не иска, значи нещата отиват към проблем със зацепването(муфата и зъбите на първа). Пробвай, когато не иска да влезе, да почнеш да отпускаш леко съединителя докато натискаш, да видиш дали ще влезе.

Като отпускам съединителя влиза, да.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Преди 12 часа, Seedy написа:

Като отпускам съединителя влиза, да.

Това при изгасен двигател ли?

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, JapCar said:

Това при изгасен двигател ли?

Не, при изгасен нищо не се случва с отпускане и без отпускане на съединителя. Само на запален. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Това е идеята, да се вкара принудителна синхронизация чрез двг.

Нещата отиват към механичен проблем в трансмисията, нещо със синхронизатора или зъбите(износени,заоблени).

Не знам дали си струва да се сменя пак масло с оригинално, прецени си.

Хонда са капризни откъм трансмисионно масло и ако не е сложено правилното, което да не позволява прекомерно приплъзване, това може да влоши работата на синхронизатора, но от друга страна не би следвало да влияе при изгазен двг.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

При мен и на 2-та вехти Сивика (особено на 40 годишният) понякога 1-ва не влиза лесно, но в този момент леко отпускам и натискам съединителя, колкото да врътне първичният вал и да си намери пролука. Проблем с приводи и феродо / притискатели нямам.

За сега не мисля да свалям и отворям кутии - адаптирам се към техниката. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Вярвам, че се мисли преди да се пише :) Ако ще и на 15 години да е маслото в скоростите, ако влизат другите а само 1-ва не, явно проблема не е в маслото. Съединител, муфи, синхрота, щанги, помпи и тн.., флуидите са важни, но те важат за всички скорости а не само за една. 

Към колегата с проблема, да иде на майстор или да провери всичко 1 по 1 ако може сам и да види от къде точно идва затруднението за вкарване на скорост. 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ако прочетеш нагоре, ще видиш, че не е изцяло изолиран при първа проблема, но първа е най-чувствителна откъм синхронизация поради по-голямата разлика в оборотите, така че има такъв шанс и като най-евтин вариант, що да не пробва, после ако се прави ремонт, ще си се ползва пак маслото.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Първа няма синхронизатори и може да влезе само когато автомобила е в покой и съединителят е в добро състояние и добре зацепен, много е важна лагер-помпата за добро отделяне на притескателя. Та ако има някакъв проблем със скоростите и някой казва, че скоро е сменял съединител по всяка вероятност не го е направил или си е спестил нещо. Решението е само едно всичко на ново.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Естествено, че има синхронизатори на 1ва предавка! Само на задна няма.

Може би се бъркаш, понеже някои автомобили задна и 1ва са с прави зъбци. Само че, дори и това не е вярно на нашите коли, защото 1ва е с винтови зъбци и само задна е с прави.

 

Очаквам @Seedy да напише дали е направил нещо и какъв е резултата. Няма полза от свободни съчинения.

Share this post


Link to post
Share on other sites

На майстор ходих и го умувахме с него. Даже с двама. Сменихме горната помпа - резултат няма. Сега усещам, че при загряла кола съединителя става по-твърд, отколкото първите 5-10 минути. Преди като че ли го нямаше този проблем. 

Честно казано не ми се прави кутия, ако това е, което е останало като вариант, явно няма да се разберем с тази кола. 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ако си ти харесва колата , смени само кутията със здрава такава втора употреба, ново масло и си смени съединителя с нов.  Здрава кутия втора употреба е по-евтина от ремонт на ск. кутия в повечето случаи.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Тогава само си смени съединителя щом нищо и няма, но при здрава кутия със здрава периферия и много износен съединител се усеща боксуване на съединителя (вдига обороти ама не ускорява), но не и проблем с включване на предавките обикновено, ако не е няква друга порода кутията.

На мен при нов съединител сменен не заради износване или проблем със скоростите, а по друга причина да си е нов, заради семеринг колянов вал( така и така се сваля кутията), след година взе да ми изплюва пета, ако не я държиш с лоста, за ремонт питах било скъпо, взех втора ръка здрава и за сега работи добре без проблем. Повредена кутия не се оправя с нови масла и течности, нито с нов съединител, а с ремонт на кутията или замяна с друга, освен ако при някоя интервенция някой не си е оставил ръцете и не е осрал нещо. Помпите също са важни но те са периферия. Успех с ремонта и дано се намери причината и да се отстрани проблема. За това кой с какво се е сблъсквал може да помогне на някой случайно, така е със старите коли искат си тяхното.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Митко Йотов said:

На кутията нищо и няма.

Защо смяташ, че не е от кутията? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Когато една кутия тръгне да си ходи първото нещо което почне да прави е да започне да вие, леко по леко се увеличава с времето а когато и токнеш и масълцето то е мътно като на болен човек.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

  • Upcoming Events

    No upcoming events found
×
×
  • Create New...