Jump to content
Sign in to follow this  
HistamineSHOT

Въпрос за xenon

Recommended Posts

Здравейте колеги,

От доста време десният ми ксенонов фар е пълна мъгла с влага и изобщо не свети, както трябва. Понеже на вторичния пазар основно изпадат фарове от екземпляри с десен волан - въпроса ми е дали може да се замени с такъв? Отделно да питам дали по сервизи, които се занимават с рециклиране на фарове някой има опит, оправят ли ги? Мисля, че беше писано за фаровете от автомобили с десен волан из форума, но нещо не намирам сега...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да, беше писано някъде... Някой може да има линк.

Разглобяваше се и се обръщаха някакви пластини...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Пластината от неговият фар в "новият от десен волан" няма ли да стане?

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Става колега. Вадиш рефлектора с шредера и ги присаждаш в английския фар.

Share this post


Link to post
Share on other sites

А ако я закарам в сервиз и им дам такъв фар, дали ще знаят как да го нагласят. Нито имам време, нито пространство, където да се занимавам...

Edited by Honda_Z
Моля, не цитирайте цяло предходно мнение! По презумпция се предполага, че отговаряте на него.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не мога да кажа. По сервизите съм се нагледал на доста некомпетентност и безхаберие, затова чакам по месец да си вкарам колата в бокса. Ходя при един човек, от както съм я купил. В малките изключения с други сервизи съм с горчив опит.

Edited by Ivan_Ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Можеш да попиташ някой който се занимава с рециклиране на фарове. Според мен би трябвало да има представа и да може да направи подобна интервенция. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Говорих с човек, който се занимава с рециклиране на фарове. Цитира ми цена около 200лв на фар, но отнемало между 2 и 4 седмици понеже процеса включвал доста изпращане на фаровете напред-назад, съхнене и т.н. Въпроса е, че специално за влагата не ми гарантира решение, а по-скоро се концентрира върху светенето, което принципно не ми е най-големия проблем. Още обмислям кога ще мога да се оставя без кола за такъв период от време, за да тествам услугата. Междувременно ми хрумна друга идея, която ми е интересно някой дали е опитвал. Дали мога да сменя фаровете за обикновени халогенни, но с лупи и просто сложа лед крушки. Има ли някой с такава уредба? Свети ли добре? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не, не свети добре. Пробвал съм със всякакви китайски ледове и накрая си сложих ксенон

Share this post


Link to post
Share on other sites

Аз бих тръгнал по съвсем друг път.

 

Първо - фарове от колите на части с десен волан се преправят. Има една пластина, ако мога да я нарека така, която реже лъча и трябва да се извади от твоя фар и да се сложи на мястото на аналогичната такава в заместителя. Пипкаво е, изнервящо е, но след като съм минал през това и знам какво е, мога да кажа, че е по силите на всеки. Тук проблемът е, че не знаеш какво е състоянието на рефлектора на заместителя, както и дали и той не е пропускал влага. Ако можеш да си ги видял на място ще е най-добре. В Пловдив не е като да няма морги.

 

Другото е, че цената от 200лв за рециклиране на фар се доближава до тази на алтернативните чисто нови фарове (TYC, Depo...), които не са с никак лошо качество и може и да надживеят колата. Тук проблемът е, че най-вероятно ще са със затапено дъно и ще трябва да се отваря дупка за баласта, но най-вероятно си и има заготовка от производителя.

 

Трето... ако чакаш достатъчно дълго, може да излезе кола на части с ляв волан. Само трябва да си убеден, че фарът, който ще получиш ще е от нея. Мен един така ме убеждаваше, че фарът, който иска да ми продаде е от кола с ляв волан, а в моргата му имаше само десняци. Късметлия съм бил явно.

 

Но не е като да нямаш избор.

 

На 31.10.2022 г. at 20:05, Dennis написа:

Мисля, че беше писано за фаровете от автомобили с десен волан из форума, но нещо не намирам сега...

 

 

Ако търсиш части, както търсиш и теми... Покажи малко повече желание :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Благодаря за изчерпателния отговор. Само се изненадах от нещо, което каза - да не би тези алтернативните нови фарове, които ги дават за халогени могат да се нагодят за ксенонова крушка? Някъде бях чел, че ако не са си оригинални предвидени за ксенон пак не светели както трябва. Концентрирам се върху тази част от включването ти понеже най-много ми допада идеята просто да си взема нов фар, който да не струва 1000лв.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ако лупата е за H1 (халоген), ксенона няма да свети добре. На всичко отгоре ще свети и по места, които ще дразни всички пред/срещу теб. Механизма за закрепване също е крайно ненадежден при халогените и подскача крушката.

Обаче можеш да направиш като мен - взимаш лупи с рефлектори от счупени (примерно) фарове с ксенон и ги сменяш само тях. Те са единствената разлика и са заменяеми. Аз извадих далавера и за 120 лв ги купих лупите с рефлекторите преди година. Много е важно да са от ляв волан!

Edited by smirky
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ако слагаш Лед, само хубав и скъп, китайските наистина не стават, ужасни са! Аз съм с Акорд 7 предифейса и си "ъпдейтнах" фаровете, които фабрично не са с ксенон, а с халогенната крушка. 

Помогна ми с доста съвете Огнян Александров. Препоръча ми афтърмаркети баласти 55в и отделно ксенон крушки 4300к светлина. Свалих си фаровете, извадих рефлекторите и лупите и занесох рефлекторите да ги рециклират - Март/Април 2020, тогава ми взеха общо 60 лв 2-та рефлектора. 

Относно влагата, не вярвам специалист да не може да се справи с това, но и си е цена. Познат на същия Акорд му направиха фаровете за 270-300 лева двата пълно рециклиране, но пак 2019-2020г.,явно вече всичко е доста по-скъпо. 

Попринцип и аз търся "карантия" от фар с оригинален ксенон, става дума за рефлектора и лупата, но и сега съм доволен, единствено се виждат едни петна тъмни на пътя, но това е точно от рефлектора, който не е за ксенон. Перфектно регулирани са и до сега никой не ми е пресветнал и за стотна по каквото и да е време на денонощието да съм карал и по какъвто и да е път. 

Като цяло съм доволен от резултата. 

 

Много е важното, ако е ксенон крушка, балончето да е на същото място, както е жичката при халогенната и ако е Лед диодите да са на същото място, както жичката при халогенната!!! От там идва главно неправилно светещи крушки, както на пътя, така и заслепява ето на тези срещу теб!

 

Снимки с афтърмаркети 55в ксенон с крушки ксенон афтърмаркети с настройка, както е описано на самия фар на колата на стена на 10 метра разстояние:

 

 

 

 

IMG_20221130_172657.jpg

IMG_20221130_172723.jpg

FB_IMG_1666425718347.jpg

Edited by BatNasko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Колега , може ли да споделиш марката на афтърмаркет баластите 55в и ксенон крушки 4300к, и от къде може да се закупят?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Малко ъпдейт,  сменихме проблемния фар с привидно доста запазен втора ръка от ляв волан ксенон с помощта на @Ivan_Ch . Всичко беше перфектно до 24-ия час, когато отново ме "зарадва" конденза. Не знам дали новия фар също е бил с дефект в уплътненията или просто при мен се създават условия за поява на конденза. Неприятното е, че от тази страна съм с китайски баласт и запалка и ми е пробита капачката за крушката. Отделно стария баласт, който върнахме не е сигурно вече колко уплътнява. Общо взето, втора употреба фар, неавтентична ксенон система, трудно да се каже кое от всичко пак създава проблем...

Снимките са преди и след:

BCAD4B11-2547-43C7-9D58-DCFA14C2D189.jpeg

236CD270-173A-4A10-BE72-B53DE330AD65.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Преди 2 часа, jungles написа:

Колега , може ли да споделиш марката на афтърмаркет баластите 55в и ксенон крушки 4300к, и от къде може да се закупят?!

Крушките са това - BGN 18.55  49%OFF | H1 H3 H7 H8 H9 H11 9005 HB3 9006 HB4 880 881 9012 HIR2 55W HID AC Xenon Bulb 12V Car headlight Fog Lamp 3000K 4300K 6000K 8000K
https://a.aliexpress.com/_msXSFjQ

 

Баластите точно тези, които съм купувал вече ги няма, но са ето тези - 

Screenshot_2022-12-02-12-02-45-870_com.alibaba.aliexpresshd.thumb.jpg.9e2d176928f6077f47f23bccd0aa31e6.jpg

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
преди 39 минути, Dennis написа:

Малко ъпдейт,  сменихме проблемния фар с привидно доста запазен втора ръка от ляв волан ксенон с помощта на @Ivan_Ch . Всичко беше перфектно до 24-ия час, когато отново ме "зарадва" конденза. Не знам дали новия фар също е бил с дефект в уплътненията или просто при мен се създават условия за поява на конденза. Неприятното е, че от тази страна съм с китайски баласт и запалка и ми е пробита капачката за крушката. Отделно стария баласт, който върнахме не е сигурно вече колко уплътнява. Общо взето, втора употреба фар, неавтентична ксенон система, трудно да се каже кое от всичко пак създава проблем...

Снимките са преди и след:

BCAD4B11-2547-43C7-9D58-DCFA14C2D189.jpeg

236CD270-173A-4A10-BE72-B53DE330AD65.jpeg

Дооста, голям конденз. Дали направо не е вода, която директно навлиза. Понякога при мен също се получава лятото, като ги измия с водоструйката, но е съвсеееем леко замъгляване и не всеки път се появява, иначе при дъжд и студено време нямам проблеми. 

 

Тук не знам какво да те посъветва, понеже до сега на никоя от колите ми и тези на баща ми не съм имал този проблем. За пълен рециклаж си е много цената, вече ти си решаваш. 

Баща ми има Гранд Витара 2007 и единия фар е сменян с афтърмаркет DEPO (така купихме колата), не знам от кога е и колко години е, колата е от България купуван чисто нова, не е нали била в тропични страни 😁 и вече отвън е леш фара, полирането не оомага. Другия е оригинален, полира и е като нов. Ако вече след като ги купиш афтърмаркета и им сложиш хубаво фолио сигурно ще се запазят повече време. Обаче и самите фарове нещо тия афтърмаркет не са ОК, лупата не се осветява цялата, ами само от горната страна, не съм гледал защо е така, защото трябва да се разлепя фара, за да се извади рефлектора, не е като при нашите Акорди. 

Успех с решението на проблема! 

 

Edited by BatNasko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да влиза директно вода от някъде - не, защото предполага сериозен дефект по фара, а и няма ниво с вода, единствено доста конденз с големи капки по стъклото, защото там се явява най-ниската температура и влагата, която явно влиза от някъде, минава в течно състояние. Сега съм сложил пакетче силикагел и се надявам на чудо.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Преди 1 час, Dennis написа:

Да влиза директно вода от някъде - не, защото предполага сериозен дефект по фара, а и няма ниво с вода, единствено доста конденз с големи капки по стъклото, защото там се явява най-ниската температура и влагата, която явно влиза от някъде, минава в течно състояние. Сега съм сложил пакетче силикагел и се надявам на чудо.

И ти си прав. Аз моите пакетчета ги махнах, защото просто като ги сваля рефлекторите с години бяха загорели и залепнала за самия рефлектор и като ги пипнах и се скъса едното... познай къде отиде пълнежа... 😁😁

Share this post


Link to post
Share on other sites

Някой има ли идея на фабричен фар с ксенон как ще понесе китайски ксенон и системата ще отчита ли някви грешки?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Нищо няма да отчита, ако ще и LED да и сложиш. В тия екстри японеца е 10-на години назад, което в някои случаи е екстра.

По принцип проблема на оригиналния ксенон в 99% от случаите е в запалката, ако е такъв проблема де. Една запалка е 20-30 лева е поднебесната империя.

Edited by jijane
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

  • Upcoming Events

    No upcoming events found
×
×
  • Create New...