Jump to content
Sign in to follow this  
inspektora

Термостат и температура на антифриза

Recommended Posts

С изненада научих, че термостатът на дизела R22A2 отваря на 78 градуса. Като прочетох тук и там, излиза, че на повечето Хонди е такава температурата, при условие, че на другите коли, термостатът е настроен на 88-90 гр. Не знам дали всички знаят, но на климатроника има скрито меню, от което се вижда показанието на много датчици, включително и този на антифриза:

1303342717_Annotation2019-08-30204230.thumb.gif.e70aa10670e1ecb2a2e1f8e5c832ba35.gif

От това меню установих, че антифризът ми е в границите 78-82 гр. в зависимост от натоварването, но по често около 78, което ми се струва ниска работна температура. Знае ли някой защо е толкова ниска температурата на термостата на Хонда и дали е нормална тази температура, която отчитам. Питам, защото на всички коли, които съм купувал, се е налагало да сменям термостата. Очевидно с времето му омеква пружината и започва да отваря по-рано.

• Upvote 1

Така са май всички хонди и на моята имам чувството, че термостата отваря много рано, при мен стрелката за температурата никога не съм я виждал да достига до половината, обикновено си стои на 35-40% и при по-екстремни температури стига до 45%, но зимата парното духа топло още след първия километър градско. 

Аз нямам стрелка, но LED показателя показва две чертички преди средата при загряла кола. Така е на всички Хонди, които съм виждал по клипове, снимки и т.н Това обаче не е показателно, тъй като на всички автомобили произведени след 2000 г. стрелките/показателите са нелинейни и показват едно и също между 60 и 100 гр. Един вид да не се тревожат шофьорите. Затова и гледам реалните градуси от менюто на климатроника.

Не само да не се тревожат, ами окото свиква с позицията и е много по-лесно така да се доловят аномалии :)

Никой ли не си е гледал температурата през климатроника? Дайте нещо за сравнение:worthy:

Най-сетне открих две теми, от които излиза, че 78 гр. на антифриза е нормална температура за моя двигател:

https://www.civinfo.com/forum/engines-transmission-8g/95581-oil-temp-pressure-gauge-installed-temp-read.html  Post 10

https://www.civinfo.com/forum/engines-transmission-8g/112671-what-normal-operating-temp-2-2-a.html

Edited by inspektora

Здравей, колега. На  дизеловия N22-A1 термостатът също е около 78 градуса. Конкретно моят. Не съм сменял и не знам дали има други възможности. Проверявам го редовно за изправност, доколкото позволява на колата. 

При мен уредът на таблото е програмиран така, че стрелката да застане на т. нар. "среда" при температура 72 градуса. Най-много съм виждал показанието да е 89 градуса, като стрелката все още е на средата. Не знам на  колко е програмирано да тръгне нагоре. 

преди 16 минути, ogi28b написа:

Най-много съм виждал показанието да е 89 градуса, като стрелката все още е на средата. Не знам на  колко е програмирано да тръгне нагоре. 

Как си виждал това показание и колко ти показва при нормално шофиране? Иначе стрелките на таблото на повечето автомобили вече са грубо казано с три положения: студено, нормално и овърхийт. Нормалното е в мноого широки граници - напр. 60-100 гр.

На екрана на телефона, с TORQUE, със свързан блутуут-ОБД-конектор. Там дава данни в реално време. 

Значи "нормалното" при мен започва на 72 градуса и не знам къде свършва. Със сигурност е над 89. Някъде назад в темите - в тези теми, в които другите се оплакват от липса на парно на такива коли, бях писал и при колко градуса стрелката започва да мърда от най-долната си позиция, но не мога да го намеря. Някъде около 50 беше. Утре ако не забравя, може да включа конектора и да погледна. 

преди 24 минути, ogi28b написа:

Значи "нормалното" при мен започва на 72 градуса и не знам къде свършва.

Имах предвид TORQUE колко градуса показва преобладаващо при нормално шофиране. 

Ами не съм гледал точно за това. Ще погледна тия дни ако покарам повече време. Предполагам, че ще е 78-85, термостатите май така ги правят, с 6-7 градуса разлика от начало на отварянето до пълно отваряне. 

Не стана нищо сутринта, успях до 68 гр. да я докарам и стигнах до работа. Ще пробвам в събота-неделя нещо. 

При моята кола ползвам подобно устройство .Стрелката тръгва от 51 градуса и на 72 вече е в нормално полажение до 105 градуса стелката не се мести.Нормално термостата работи от 77 до 82 градуса .Перките вклучват на 96-98 градуса и спират на 92-94 градуса. Това съм го наблюдавал при моята кола Сивик хибрид 2007 . Когато изкачвам продължително температурата стига до 102-103 градуса и вкючва втора степен.Това е устройството.

• Like 1
  • Upvote 1

Дай линк или име на това у-во моля. Може да споделиш нещо за него какви възможности има, как се връзва и тнт.

Хубаво клипче. Вижда се, че термостатът започва да отваря на 70, там се спира и дори малко връща. След това продължава по-бавно да качва и около 78 се стабилизира. При мен LED бара на таблото започва да показва от 50 и на 60 гр. вече е на нормално положение. До колко, един Господ знае. Повече от 82 гр. не съм отчитал, но и не съм гледал на изкачване през лятото.

Edited by inspektora

Ето я темата обсъждано е .

• Like 2