Кой е измислил дънките?
Дънките са панталони, изработени от деним или тъкани дрехи, които са от памучни платове, но денимът е изтъкан и след това оцветен. "Джинси" е кратъкото име на "сините дънки", които са измислени от Джейкъб Дейвис и Леви Щраус през 1873 г. Дънки като име за панталони идват от град Генуа в Италия, мястото, където е произведена памучната бродерия, наречена джин или джийн, Република Генуа изнася дънките в цяла Европа. Тъкачи от френския град Ниме се опитават да копират джин, но не успяват. Текста, с който са се завърнали, стават известни като деним, буквално "de Nimes" или "от Nimes".
През 1851 г. Леви Щраус пристига в Ню Йорк, където брат му има магазина като семеен бизнес. Леви Щраус отива в Сан Франциско през март 1853 г.,на Западния бряг за да открие нов клон на бизнеса - къща за търговия на "Леви Щраус и Ко". Преди да отиде там, в Калифорния през 1848 г. започва златната треска. Между другото, миньорите имат нужда от здрави дрехи, които да издържат на грубите условия на труд. Един от шивачите, които се опитава да направи дрехи, които ще изпълнят това условие, бил Джейкъб Дейвис, който купува болтове за дрехите от магазина на "Леви Щраус и Ко". Единственият проблем, който имал, е че панталоните са разкъсват около джобове. Той подсилва ъглите на джобовете с метални нитове и с това ги укрепва. Джейкъб Дейвис се опита да патентова идеята, но няма пари, за да подаде документите. Поради това предлага на Леви Щраус през 1872 г.,двама да патентоват идеята. Леви хареса идеята и на 20 май 1873 г. двамата мъже получиха патент № 139121 от Патентното ведомство на САЩ. След това Леви наема Джейкъб Дейвис, за да контролира производството на носените панталони в завода си - Levi Strauss & Co. Denim.
Джинсите най-напред са били работно облекло. Те са изработени от трайни материали и имат голяма устойчивост. Дънките на мъжете са били с цип отпред, а женските дънки с цип от лявата страна, като са предназначени да се побират свободно и под гащиризони. През 1950 г. дънките стават символ на младежкото въстание след като Джеймс Дийн ги популяризира във филма "“Rebel without a Cause". Поради значението им те стават забранени в училищата, театрите и ресторантите. Те стават по-приемливи през 60-те и 70-те години и се приемат като част от модата. През 1965 г. Limbo, бутик в New York East Village, е първият търговец на дребно, който създава нов чифт дънки, изглеждащи изтъркани и износени ,декорирани с парчета и ваденки и успява да ги продава за $ 200. Идеята скоро стана хит. Днес дънките се носят от хора от всички полове и възрасти.