Jump to content
mitaka_t

Фиш за глоба....

Recommended Posts

след 2 години губят давност. А електронните фишове имат ли давност и дали минават в актове?

Колега както съм писал срока е 4 години :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А може ли да ти съставят АКТ, без да ти вземат талона и какво следва от това?

Могат, ако не го носиш(не го предадеш) или както съм описал по долу.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми съставиха АКТ, без да ми вземат талона. Минаха 4-5 месеца - не съм получавал известие по пощата, че имам да плащам нещо?п.п нарушението беше, че съм уж със забравен талон - казаха, че ще ми е 10 лева глобата

Редактирано от GS=

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е как са ти писали акт пък талона си е в теб??? Не би ли трябвало да е фиш за това че нямаш талон???

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

след 2 години губят давност. А електронните фишове имат ли давност и дали минават в актове?

Колега както съм писал срока е 4 години :)
2 години е. Лично проверих в закона.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен ми съставиха АКТ, без да ми вземат талона. Минаха 4-5 месеца - не съм получавал известие по пощата, че имам да плащам нещо?п.п нарушението беше, че съм уж със забравен талон - казаха, че ще ми е 10 лева глобата

Мен ако питаш са ти драснали фиш...За забравен талон не се пише акт, а фиш...Поздрави.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А може ли да ти съставят АКТ, без да ти вземат талона и какво следва от това?

Могат, ако не го носиш(не го предадеш) или както съм описал по долу.
Колега, като даваш съвет да не се предава талона, наясно ли си с последствията за това?При непредаване на документи наказанието е глоба от 50 до 200лв. и лишаване от 1 до 6 месеца.За неносене е глоба до 50лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 3-4 месеца ми написаха фиш не съм го плащал и хич не мии :):ph34r:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тигри,само да Ви светна,че след изтичането на 7-дневния срок,фиша се счита за влязло в сила нак.постановление, ако не е заплатен съответноПубликувано изображение-пише го на бланката на фиша.ЗДвП чл.186(7) Издаден фиш, глобата по който не е платена доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му, се смята за влязло в сила наказателно постановление.

В закона има един член 190ал.3,който гласи:

ЗДвП чл. 190(3) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наложеното наказание "глоба" се заплаща в едномесечен срок от влизането в сила на наказателното постановление или съдебното решение или определение на съда при обжалване.

т.е.Ако при проверка се направи справка и се установи,че имате влезли в сила и неплатени НП-та ви се задържа СУМПС със заповед, до заплащане на съответните.Кофти,но факт,а това включва и фишоветеПубликувано изображение

За справка :

Чл. 171 За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки:

1. временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач:

д) който управлява моторно превозно средство в нарушение на разпоредбата на чл. 157, ал. 8 - до заплащане на дължимата глоба .

Ето го и чл.157ал.8

чл.157(8) Наказателното постановление заменя контролния талон за период от един месец след влизането му в сила, съответно решението или определението на съда при обжалване.

п.с.Цитираните по-горе членове са от ЗДвП и са актуални към момента.

Редактирано от policeman
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В допълнение на казаното от Пепи е това, че когато отидете в НАП за да си изкарвате удостоверение по чл. 87 от ДОПК за липса на публични задължения на ФЛ ще цъфнете и ще си платите :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

 

Т.е твърдиш, че ако имаш глоба с фиш, която не си платил, във всеки един момент, по средата на нищото, могат да ти вземат книжката и да те свалят от колата!?

Ооооо... мокрите сънища на КАТ-аджиите стават реалност, а?

Извинявам се, но би ли пояснил дали в практиката ти се е случило наистина на някой да отнемат СУМПС поради изложените от теб съображения.

Незнам кой ви разяснява законите и какви обучения ви провеждат, но за да не ставате за резил ( и в съдебната зала), ще се опитам да ти ги разтълкувам:

 

Законът твърди, че е нарушение да управляваш автомобил без контролен талон.

Ако нямаш такъв, а караш с нак. постановление, то имаш право да го правиш само месец.

Чл. 157. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) При издаване на

свидетелство за управление притежателят му получава контролен талон за потвърждаване

валидността на притежаваното свидетелство и определен брой контролни точки за отчет на

извършваните нарушения.

...

Ал. (8)Наказателното постановление заменя контролния

талон за период от един месец след влизането му в сила, съответно решението или

определението на съда при обжалване.

 

Но ако представиш контролен талон, а имаш неплатен фиш, по никакъв начин не могат да ти вземат книжката!

Така че недей вдига мизата за подкуп плашейки "простосмъртните". ;)

 

Надявам се, често Ви поясняват и смисъла на закона за "умишлено въвеждане в заблуждение от длъжностно лице"... :cool:

Редактирано от Tino
Правилни� начин за цитиране !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е как са ти писали акт пък талона си е в теб??? Не би ли трябвало да е фиш за това че нямаш талон???

Документът се казва "АКТ за установяване на административно нарушение"

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

...

 

Т.е твърдиш, че ако имаш глоба с фиш, която не си платил, във всеки един момент, по средата на нищото, могат да ти вземат книжката и да те свалят от колата!?

Ооооо... мокрите сънища на КАТ-аджиите стават реалност, а?

Извинявам се, но би ли пояснил дали в практиката ти се е случило наистина на някой да отнемат СУМПС поради изложените от теб съображения.

Незнам кой ви разяснява законите и какви обучения ви провеждат, но за да не ставате за резил ( и в съдебната зала), ще се опитам да ти ги разтълкувам:

 

Законът твърди, че е нарушение да управляваш автомобил без контролен талон.

Ако нямаш такъв, а караш с нак. постановление, то имаш право да го правиш само месец.

Чл. 157. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) При издаване на

свидетелство за управление притежателят му получава контролен талон за потвърждаване

валидността на притежаваното свидетелство и определен брой контролни точки за отчет на

извършваните нарушения.

...

Ал. (8)Наказателното постановление заменя контролния

талон за период от един месец след влизането му в сила, съответно решението или

определението на съда при обжалване.

 

Но ако представиш контролен талон, а имаш неплатен фиш, по никакъв начин не могат да ти вземат книжката!

Така че недей вдига мизата за подкуп плашейки "простосмъртните". ;)

 

Надявам се, често Ви поясняват и смисъла на закона за "умишлено въвеждане в заблуждение от длъжностно лице"... :cool:

 

Да,случвало ми се е.Не говоря За липса на контролен талон ,а за неплатено в срок наказателно постановление.Не разбрах кой въвеждам в заблуждение?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не издържах...Аз както си карах с няколко акта преди две години някъде (за около 300лв), освен, че не ми взеха книжката, ами като дойде време да си сменя книжката (старата изтече), даже не ми посикаха да си платя глобите! След наложено административно наказание и си вземеш талона от КАТ, можеш да си караш колкото искаш. А глобата има давност и понеже валидността на книжката е 10 години, достатъчно е да нямаш нарушение последните 2 години, за да не могат да ти направят нищо! Относто това с НАП-вече не е така- плащам си данъците на партаментите и изобщо не ми излизат никакви глоби, даже и бележка, че нямам задължения ми издадоха.И сега под секрет- снимките се пазят около година и след това се трият-просто няма токова място за архивирането им. Те не служат за нищо просто защото снимков материал не е доказателство в съда. Не ме разбирайте погрешно, трябва да има контрол и наказания, но с тези закони просто е невъзможно!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да,случвало ми се е.Не говоря За липса на контролен талон ,а за неплатено в срок наказателно постановление.Не разбрах кой въвеждам в заблуждение?

Въвеждаш в заблуждение автора на темата и всички, които я следят.Въпросът е какви са последствията, ако не платиш глоба с фиш. Очевидно си наясно, че за такова нарушение не се отнема контролния талон.Ти казваш, че могат да ти вземат СУМПС - Това не е вярно или поне не е законно.Отделно по рано в темата твърдиш, че за неплатена глоба с фиш се отнемат контролни точки, което също не е вярно, както друг колега обяснява подробно по надолу.Ако си позволиш да направиш тези твърдения на живо, например на водач, който си спрял за проверка, в качеството си на длъжностно лице, може да бъдеш подведен под съдебна отговорност. Редактирано от TipoMan

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж,не ми се спори с тебПубликувано изображениеТи си знаеш твоята,нали си адвокатПубликувано изображениеКазах неща от практиката, за да го имат колегите в предвид.Всеки сам си решава дали ще плаща или не,нали така?И да,може да се задържи СУМПС по упоменатият от мен и в закона член.С фиша не отнемат точки,ако се заплати в определение срок.

Редактирано от policeman

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не съм адвокат и образованието ми няма нищо общо с юридическото.Нито пък държа да споря с теб, все пак всеки излага мнението си, а който чете преценява за себе си на кой да вярва.Просто се дразня на масовата практика на някои КАД-аджии да се заплашват шофьори, драматизирайки нарушението("Е ся найш кво те чака") за да си издействат подкуп.Не казвам, че всички са такива, дори напоследък рядко попадам на подобни, но за съжаление точно КАТ-аджиите са лицето на МВР и донякъде на закона в България.Това, че в законите има много дупки, които позволяват на "тарикатите" да се измъкват, също не е оправдание на служителите на МВР да превишават правомощията си.

Редактирано от TipoMan

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си,така е!Само не забравяй,че тук сме да си помага ме,а не да се оплювамеПубликувано изображение.Нека всеки сам да отсее и запази нещо от спора,който заформихме тук и да се ограмоти малкоПубликувано изображение.Вратички наистина има и то доста,на трябва да знаеш как да ги използвашПубликувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Относто това с НАП-вече не е така- плащам си данъците на партаментите и изобщо не ми излизат никакви глоби, даже и бележка, че нямам задължения ми издадоха....

Не говоря за местни данъци и такси, а за удостоверение по чл. 87 от ДОПК за липса на публични задължения, което се издава от НАП. Не смесвай нещата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично моя си го платих , след като ми написаха оня ден такъв за фаровете , че съм ги забравил да ги включа.С 20те лева няма да стана по-богат а и си бях виновен.Друг е въпроса , че по нормалните страни те спират и предупреждават/съветват и тн..докато тук съвета е с финикийски знаци.Според мен спора е доста излишен и трябваше да бъде друг а именно"Как да излъжем без да ни хванат?".Ако всеки си плаща за нарушенията може би всичко ще е по-добре някой ден.Поздрави

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mkilla, в кои страни те спират и те съветват, а не ти пишат глоба? Защото аз във Франция олекнах с 45 евро за 2 км/ч над позволеното? По-точно карах с 95 на ограничение 90. Писаха ми, че дават реверанс 3 км/ч и за другите 2 глобата е 45 евро. Ще се радвам да ми дадеш пример?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за споровете помеждуви. Както се казва, в споровете излиза истината. Взех полезната информация зе мен. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега Данчо , не се пали така :) Явно ти си каръка в този случай.Я кажи как така ти написаха глоба за 2 км/ч като самият радар има отколконение толкова че и малко отгоре?:)За 2 километра не вярвам някой да ти напише глоба пък дори било и във Франция.А за това , че не вярваш си е твой проблем.В работата имахме момче , което идваше на стаж.Беше с американски и бг паспорт.Та с него много съм си говорил на тази тема за какво и защо те спират в щатите.Примерно са го спрели да го предупредят , че има участък който е в ремонт и след него има ПТП , да внимава ,да шофира много бавно и да не маха колана и тн.. а са му написали фиш за това че пие течност(сок) в движение от хартиените пликове :))Мога и още примери да ти напиша но нещата са различни навсякаде.Та за тези 2 километра ми е странно какво пише в глобата :D Отделно сам знаеш , че има различно ограничение в Европа т.е когато има дъжд и когато няма разликата е 10км/ч.Както и да е , нека караме разумно и да сме живи и здрави пък другото се оправя.

Редактирано от Mkilla

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не намирам, че съм карък. Просто не съм спазвал ограниченията. Щракнаха ме с 95 км/ч на входа на Лион при ограничение 90. Пристигна снимката + глобата, в която пише, че съм карал с 95 км/ч при ограничение 90. Писаха, че дават реверанс 3 км/ч и за другите 2 км/ч получавам глоба 45 евракита. Не те разбирам какво значи "как така ти написаха глоба?". Ами така...пратиха я на адреса на собственика на колата, аз си платих на момчето, извиних му се и готово. Иначе ограниченията за дъжд наистина ги има, но не виждам това какво общо има.ПоздравиСмятам темата за изчерпана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно са доста чувствителни тези камери тц-тц :) Принципно в доста страни дават реверанс няколко километра отгоре както и при нас.Ако ограничението е 90 , трябва да каращ със 10тина отгоре за да има "цветна снимка" :D , но явно франсетата са на друго мнение.Както и да е :) На бащата му дойде снимка след Обнова при ограничение 90 е карал със около 120 а камерата го е отчела като за 20км над допустимото но както и да е :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А може ли да ти съставят АКТ, без да ти вземат талона и какво следва от това?

колега аз съм имал 2 акта без да са ми зимали талона.те се водят някви общински и също отиват към данаците мисля,защото са ми от доста време и никои не ме е търсил за тях .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Акт е административно наказание и не си длъжен да си даваш талона. Това че практиката е такава в нашата мила страна е друг въпрос. Зимат ти талона нарочно, за да си платиш и да не можеш да мръднеш на никъде. Защото ако караш без талон, пак си в нарушение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, да обобщя - ако имам фиш и съм пропуснал/забравил и т.н. да го платя => наказание със стойност 150+ лева ?! - ако ми напишат акт ми взимат талона?! и по закон нямат право да го правят и аз мога да им откажа да си го дам.... нещо се обърках. Не се ли взима талон само когато ти свършат точките т.е. което ти отнемат книжката...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като ти пишат акт винаги ти взимат талона ! Като глобата е станала на акт съответно е логично да ти вземат пак талона , да ти връчат акта и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Глобата от фиш не може да стане на акт - някой да дойде вкъщи и да ти го напише. Води се, че изтеклият фиш е "влязло в сила НП", след която глобата пак си я дължиш, а най-вероятно ще ти смъкнат и точки, ако за нарушението по принцип се вземат. Следващият път когато при акт ви вземат синьото талонче, може да се наложи да се плати и това "влязло в сила НП" (бивш фиш), преди да си го вземете обратно от КАТ. Така си мисля, че стоят нещата. Още по-неприятно би било тези задължения да отиват директно към НАП при разни публични изпълнители...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно, значи трябва да отида до КАТ, за да си извадя копие от единия (загубих го и затова не съм го платил) и да си намеря другия (ако и той не е потънал).Също да попитам някой знае ли за изгорял фар и забравени документи (съответно 30 и 10 лева фишчета) дали се пипат точки, че да съм подготвен (не намерих нарушенията в правилника)? :blink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За липса на документи се пише фиш и не се взимат точки. Всеки един фиш след написването от органите на реда, се вписва в НАП и те се наемат със събирането му. След две години, ако никой не ви е "принудил" да го платите то фиша губи давност и НАП се хващат за палците на краката. Единствения начин при който няма мърдане, е взимането на талона ви от КАТ при нарушение констатирано с акт (все пак за да карате автомобила си, трябва да имате талон) или когато имате нужда да си изтеглите документ от НАП, че нямате публични задължения. Тогава фишовете пъкват и вие сте принудени да си ги платите. При плащане на данъка на автомобила, фишовене не пъкват (вече две години подрет си плащам данъка, лез да ми искат други пари). За данъка на недвижиму имущество не съм запознат, все още си нямам такова.П.П. Радвам се, ако съм бил полезен. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Има два вида фишове. На едните пише,че ако не го платиш в установения срок наистина става акт, но на другите не пише. следователно щом не пише значи не става. Влиза в системата на кат и стават изискуеми. Ако случайно ти вземат талона или книжката трябва да се плати. Ако две години след този фиш нямаш нарушение, този фиш губи давност т.е. седи им в системата, но не е изискуем. По закон щом на дадения документ не пише изрично, че става на акт след определен период, то значи не става.

Редактирано от ekzekytora

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дори и да стане на административно наказание, ако две години никой не ви принуди да си го платите то губи давност. Това не важи за директно написаните актове и взимането на талона. Тогава то важи докато сте жив :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля че не става акт.На мен са ми писали преди година акт и като си поднових книжката преди месец нямаше акт.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато си направих Справка за задължение по фиш по един 'пресен' фиш ми излезе и друг :(/>/>Как мога да разбера откога, къде... просто нямам спомен, а и не са ме тормозили досега.

Редактирано от dima78

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не става на АКТ,но се счита за влязло в сила наказателно постановление!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...