Jump to content
Cyreon

Разстояния - google maps vs километраж

Recommended Posts

Някой сравнявал ли е дали има несъответствие между google maps и километража? Аз преди няколко седмици замерих разстоянието между две точки, първо в google maps и после на километража. Абсолютно за едно и също разстояние километражът показа 402 км, а google maps 400 км. Сигурно е пренебрежително малка разликата (аз затова и замерих на по-дълго разстояние), обаче взех да умувам от какво се получава. Гумите ми са точно заводски размер 205/60/16, точно напомпени на 2.2 бара колкото е посочено. Предполагам, че когато се кара магистрално, поради изпреварвания и т.н. колата не може да държи абсолютно права линия и са възможни отклонения, ама чак пък 2 км ми се виждат много. Дупки и неравности сигурно оказват влияние, но отново и те едва ли имат решаващо значение. Взел съм предвид и посоката, т.е. разстоянието между А и Б не винаги е равно на това в обратна посока между Б и А, примерно при преминаване през кръгово, така че това не е фактор в случая. Чел съм, че google maps (а и изобщо подобни такива) дават отклонения, но тези отклонения са +/- 0.1 км. От друга страна знам, че километражът след известен пробег трябва да се калибрира, а моя никога не е калибриран и може от това да е.

Имате ли опит в подобни сравнения и изобщо кой от двата вида измерване на разстояния е по-точен?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговора е много лесен, скоростомера заводски показва малко повече, отколкото реално е скоростта. От там и изминатото разстояние е в повече от реалното. Между нова и напълно износена гума също има разлика но тя е много малко за автомобили, при камион може да достигне 1.5км на 100км.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което Веспа каза. За Акорда от подписа ми разликата е около 4.5% по мои засичания. Т.е. километражът показва с толкова по-висока скорост от тази, отчетена по GPS. Това със стоков размер гуми + налягане. За калибриране на километража не съм чувал и съм почти сигурен, че няма такова нещо :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 8 часа, vespa написа:

Отговора е много лесен, скоростомера заводски показва малко повече, отколкото реално е скоростта. От там и изминатото разстояние е в повече от реалното. Между нова и напълно износена гума също има разлика но тя е много малко за автомобили, при камион може да достигне 1.5км на 100км.

 

Преди 7 часа, Pavel_Pavlov написа:

Това, което Веспа каза. За Акорда от подписа ми разликата е около 4.5% по мои засичания. Т.е. километражът показва с толкова по-висока скорост от тази, отчетена по GPS. Това със стоков размер гуми + налягане. За калибриране на километража не съм чувал и съм почти сигурен, че няма такова нещо :)

 

Kaлибриране на километраж със сигурност има, дори съм изгледал такива видеа в тубата, друг е въпросът, че никога не съм го правил.

Обаче аз пак не мога да разбера как и защо километражът ще показва скорост/разстояние по-голяма от реалното.  Аз попрелистих разни американски форуми и навсякъде пишат, че скоростомера е по-надежден от гугъл или GPS.

 

"An odometer is more accurate (assuming it is properly calibrated). It is going to track the actual distance the vehicle moves, including whether turns were from an inside or outside lane, etc. Google Maps is going to give an estimate on road data they have in their system."

 

"Odometer. Google measures the distance by approximating how far you are away from your destination. It takes point a to point b, measure in a straight line how far they’re apart. Then if approximates the curves and turns, and it arrives at a number. Your car actually measures every meter that your wheel travels. 

The best way to describe google maps is like using calculus to find the length of a weird squiggly line. It breaks it down into tinier straight lines then adds them together to get a length but the accuracy depends on how many pieces you break the lines into. I doubt google breaks it down into 1 meter segments."

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, че километражът мери по-точно, но е с включен офсет от производителя. И се прави целенасочено с цел безопасност, в момента не помня източник на информацията. За Европа мисля, че имаше изискване производителите да са в ± някакви проценти от реалната скорост. Някои слагат твърдо число добавено към реалните километри, някои слагат процент, а някои – комбинация. Стария сивик го карах с 185/65 вместо 185/55 (предписанието от Хонда) и се беше получила точна компенсация за офсета и километражът беше точен.

 

Относно калибрирането на километража, аз имах предвид за нуждата от периодично калибриране – че такова нещо няма. А за калибриране – има начини да се лъже, за да показва реалната скорост след смяна на диференциал с друго предавателно число например. Може би има и официален начин, за това не знам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че си нямате друга работа и се занимавате с незначителни неща!

Това, че скоростомера показва винаги по-висока скорост няма никаква връзка с изминатото разтояние.

Пример!

Можеш да си издърпаш /извадиш от оста/ стрелката на скоростомера и да я набучиш да ти показва, че се движиш с 50 км.ч. при реални 100!

Тогава дали ще ти отчете, че си изминал 200 км. при реални 400!?

Редактирано от ruil4o
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурно затова правят корекции тука по автокъщите да показват реалните изминати км. :ph34r:

  • Хаха 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма гаранция, че гумите са с абсолютно точен размер!

При мен това лято, с нови гуми 185/60/14, от София до Бургас, по километраж ми даде разлика 7км. повече, спрямо GPS.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
45 minutes ago, ruil4o said:

Мисля, че си нямате друга работа и се занимавате с незначителни неща!

Това, че скоростомера показва винаги по-висока скорост няма никаква връзка с изминатото разтояние.

Пример!

Можеш да си издърпаш /извадиш от оста/ стрелката на скоростомера и да я набучиш да ти показва, че се движиш с 50 км.ч. при реални 100!

Тогава дали ще ти отчете, че си изминал 200 км. при реални 400!?

 

Само че не си прав. Изминатите километри при мен, сравнени с табелките за километри на магистралата, показват същото отклонение като скоростта на километража. Тоест изкуственото завишение не е просто за стрелката на километража, а точно в измерването на изминатите километри.

Редактирано от Pavel_Pavlov
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разлика има, но не там е „проблема“ на колегата! При движение със 100км.ч. /по скоростомера/, GPS-a показва 93-95 км.ч. Колкото е по-висока скоростта, толкова е по-голяма разликата. С просто изчисление разликата ще е над 20 км. за 400 изминати, а не 2км.!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прекрасно. Щом на 400 км изостава с 2 км, на 200,000 ще е на 199,000 реални. Kaто дойде време да я продавам като съвестен хондаджия ще я постна със следната обява: "Продавам Акорд, на 200,000 км, но реални 199,000. Обаче да знаете, че има други километражи с огромни отклонения, а моето е само 1000 км". 

 

преди 10 минути, ruil4o написа:

Разлика има, но не там е „проблема“ на колегата! При движение със 100км.ч. /по скоростомера/, GPS-a показва 93-95 км.ч. Колкото е по-висока скоростта, толкова е по-голяма разликата. С просто изчисление разликата ще е над 20 км. за 400 изминати, а не 2км.!

 

Такъв GPS го мятам през прозореца да се разходи до калните бани. Няма как да е точен и да дава такова отклонение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега... дистанцията по Гугъл мапс не може да се счита за точна и да си мерим отклонението на километража по нея :D По-точно е моментната скорост по GPS или табелките на километрите на магистрала.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, ruil4o написа:

 

Можеш да си издърпаш /извадиш от оста/ стрелката на скоростомера и да я набучиш да ти показва, че се движиш с 50 км.ч. при реални 100!

Тогава дали ще ти отчете, че си изминал 200 км. при реални 400!?

Стрелката и нищо да не показва изминатото разстояние пак ще го отчита. Имаш ел. платка която отчита скоростта и от там километрите. При по старите модели километрите ги показва механично, но е калибрирано от завода с ел. платката. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да ангажирам никой с личното ми мнение, основано на математиката - показанието на скоростомера показва скоростта на движение, само че филтрирана през процесора и тя задължително е по-висока от реалната. Това е едно. Показанието на километража е друго и отчита оборотите, които колелото е изминало. Все едно да кажеш на двама човека да напишат на лист хартия числото 100, но на първия да подшушнеш да добави 4 и тогава да запише сумата. Така компютърът си брои километрите по един начин, а показва на шофьора да вижда друго, по-високо. Иначе само от гумите може да има отклонение, и то не малко: 

 

Едно чисто ново колело с 8.5 мм грайфер ако изминава 2000 мм за оборот, то диаметърът му е 637 мм. Ако грайферът е изхабен до 3 мм, същото колело е с диаметър 626 мм, или за един оборот ще изминава 1966 мм. Превърнато към 400 км, това прави отношение 400 : 393. Това са 7 км или 1.75 % отклонение само заради грайфера. В условието се коментира отклонение от около 0.5 %.

 

Другият важен фактор е дали разстоянието по Гугъл мапс отчита вертикалното движение на колата. Никъде няма хоризонтално равен път, постоянно има движение нагоре и надолу. Съмнявам се Гугъл да може да измери с абсолютна точност вертикалните движения. По-скоро отчита праволинейното разстояние между поредица от координати, по които върви пътят. Това също може да даде отклонение от измереното от сензора на колата.

  • Нагоре 2
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оги, теоретично е напълно възможно скоростомерът на таблото да не съответства на отчетените изминати километри – точно както описваш. Но практически, както казах, конкретно за Акорд 7, 2.4, пре-фейслифт съм го тествал с табелките на магистралата и отклонението в изминатите километри беше същото като това, което виждам като сравня моментната скорост по таблото и по GPS.

Редактирано от Pavel_Pavlov

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя съм го засичал така: точно 1 час време (засечено), зададени 90-91 на круз контрола по GPS, стрелката показва 93-94. Изминато разстояние 89.7-89.8 (до табелата с 90 изминати километра имаше около 200-300 метра, виждаше се напред по пътя). Съвсем малко отклонение ми даде. Това беше с гуми 205/55/16 с грайфер 4 - 4.5. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето засичане беше отдавна и не помня детайли по методологията. Не е изключено да съм имал неточност и съвпадението на отклоненията да е случайност. Или да има разлика между твоя и моя модел Акорд – което ми се струва малко вероятно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Намирам темата, като за чешене на езици... Та да го почеша и аз... Засичал съм работата на гуглмапс, едновременно с Totom и Heremaps- няколко пъти! 

Гугълът води по точност на отсечки.... Ако карам с висока скорост, ми даваше до 100-200 метра ,,отклонение " до отбивките на аутобаните, според  указателните табели. И сравненията по километража са почти без значение! Почти спрях да използвам друга навигация😉❤️😇

Редактирано от mitaka0007

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко статистика от мен, която може да допълни чесалката на езици: от няколко месеца си следя всичките пътувания с телефона и имам GPS координатите на всяко пътуване (начало, край и междинни точки). За всяко пътуване съм теглил данни от API-та на Гугъл, като ползвам и директна дистанция (това, което се вижда в google maps при избиране на навигация между две точки), както и API, което приема списък от координати и връща очакваният път, по който си се движил. И двете са по мое мнение сравнително еднакво точни. За всяко пътуване избирам това, което се доближава повече до изминатите от мен километри.

 

Равносметката е, че за последните 2771.5 км (измерени по километража на колата) гугъл е предвидил сумарно 2625.4 км. Това е 5.3% по-къс път от изминатия по километраж. Възможно е да има грешка, но е по-вероятно тази грешка веднъж да е в плюс, друг път да е в минус, което с по-голямо количество данни да се доближи до реалното отклонение между изчисленото от гугъл разстояние и отчетеното от километража. Общият брой пътувания, които гледам са 270 и включват и градски и извънградски пътувания.

 

Малко статистическа информация за съответните грешки за тези 270 пътувания: средна стойност на грешката 100м; медиана: 0м; 90% от грешките са в рамките на ±200м.

Редактирано от Pavel_Pavlov
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mitaka0007 темата не е за чесане на езиците създадена, но натам отиде. 

Преди 11 часа, ogi28b написа:

Показанието на километража е друго и отчита оборотите, които колелото е изминало.

На теория е така, но на практика малко по различно. Всичко което пиша е базирано и на опита ми което в много случаи е в противоречие на това което съм учил в едно от най елитните училище през 80те. години. В първият пост съм отговорил много точно и изчерпателно на колегата пуснал темата. Във втория съм споменал думите калибриране и ел. платка и има защо. 

Пример : Преди 11г стрелката на километража започна да подскача и да не показва точно скоростта. Минавам през една морга, в която работи познат българин и той ми казва, докараха една такава същата собственост на канадското посолство т.е. колата е от там. Взех целия километраж, разглобявам го вкъщи и сменям само ел.платката,за да ми показва изминатото разстояние в километри. Изненада започна да показва 1км. на 2км реално изминати. В последствие я смених с европейска такава. Може да ти ги снимам и изпратя на лични. Ето защо смятам, че има заводско калибриране между ел. платката и километража. С най добри чувства. 

Пп Разликата в изминатото разстояние между двете ми Хонди е точно 1%. Няма нужда да споменавам, че са с оригиналния размер, тук друг не може да сложиш. 

Редактирано от vespa

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...