Jump to content
Sign in to follow this  
dzrasd

Покупко-продажба на кола

Recommended Posts

Здравейте. Някой запознат ли е последно време как се продава/купува кола, която е вече регистрирана ?

Имам три казуса, които са ми любопитни, като всички седлки се случват в София:

1. Продавача е с местожителство В.Търново, колата е В.Търново, купувача е от София.

2. Колата и Продавача са от София, купувача е с адресна регистрация В.Търново.

3. И продавача и купувача (и колата) са с адресна регистрация В.Търново (но седлката се прави в София).

Бях чел, че вече номерата от КАТ София излизат само цифри и нямало значение адресна регистрация ? При третия вариант (и двата са от един и същ град, но в момента са в София) до колкото знам номера не трябва да се сменят, но трябва ли да се ходи до КАТ В.Търново ?

Благодаря !

Ако са от един и същ град,т.е. с една и съща адресна регистрация(продавача и купувача),се прехвърля автомобила само документално,без да се изисква той да ходи до КАТ.Ако са с различна адресна регистрация е задължително да се представи МПС за сверка на рама в съответния кат по местоживеене на новия собственик.

А нов талон от къде се взима ?

От КАТ.

Просто в единият случай няма нужда и колата да е там.

Да разбирам, че може да е и от КАТ София ?

Може,ако си с адресна регистрация в София

Ходи се в този КАТ, където е адресната регистрация на купувача. Няма значение къде в БГ е нотариуса, при който е изповядана сделката.

На база на опита ми, повратна точка е с какви регистрационни табели е автомобила. Ако тя съвпада с рег. номерата по местоживеене на купувача се ходи в КАТ само за нов талон, в който е автомобилът е с променен собственик. Ако е с регистрация, различна от тази по местоживеене на купувача - ходи се в КАТ за нов талон и цялостна пререгистрация с номера, каквито са в района на купувача (за София май последно е "СВ").

За ходенето до общината и от двамата за (де)регистрация не съм сигурен дали не отпадна.

• Upvote 1

Също да попитам, ако двама човека решат да си направят бартер на колите без доплащания, каква е процедурата ? Ходи ли се пак при нотариус ? Таксите различни ли са ? Благодаря !

Същото е като при покупко- продажба на един автомобил, но по две, на всеки от автомобилите по договор и такса. 

Инфо от КАТ подават до местни данъци и такси и вече не е необходимо да ходиш да зачисляваш автомобил,а само да го отчислиш,ако го продадеш.

• Upvote 1

То и отчисляването вече е автоматично. Няма нужда да се ходи до данъчното за да се отписва от там.

• Upvote 1

Да продължа малко темата. Някой запознат ли е про покупко-продажба на дадена кола, как се зивършвав самото разплащане ? Дават се парите на Нотариус като третра страна ? Тези пари могат ли да са банков превод, или трябва да е Кеш (ако става дума за примерно 20к лева) ? И тези пари са колкото е застрахователната оценка на колата, или реалната сума ?

Законът за ограничаване на плащанията в брой забранява плащания в размер над 10 000 лв. да бъдат в брой.

Обикновено когато се изповядва сделката пред нотариуса и сумата на сделката е за над 10 000 лв., двете страни декларират, че сумата или част от нея е платена или ще бъде платена еди-кога-си и представят банково извлечение или заверено платежно нареждане за направения превод.

Ако е под 10 000 лв. може и в брой на място, а може и не, като отново декларират, че е платена или ще бъде платена.

Вече ако сделката официално се изповядва на по-ниска стойност, то това си е избор на страните и такава се записва в договора.

Повечето нотариуси обаче си вземат техните такси не на база материален интерес, а на база мисля някаква тарифа, не знам каква база ползват. Може би е застрахователната оценка. Защото някой може да реши да изповяда сделка за автомобил струващ 3000 лв за 500-600 лв., но нотариусът в никакъв случай няма да вземе такса като 500-600лв.,  а по-скоро за пазарната оценка.

След това и в НАП едва ли ще се "вържат" да бъде декларирана тази по-ниска сума освен ако не се докаже основание за по-ниската цена (удар по колата или дефект в скорости, двигател или нещо подобно).

Благодаря за отговора. Изобщо не съм наясно аз, май най-добре да ида до някой нотариус да питам. До колкото знам разходите по прехвърляне се поемат от купувача, но пък и се дължи май 10% данък в/у стойността на колата (за колкото е сключена сделката). То този данък е реално в/у печалбата на продавача, ама пак купувача поема таксата... Този данък се взима директно от нотариуса и отива за държавата (различен е от таксите му).

Разходите по прехвърляне е въпрос на договорка кой ще ги поеме.

Данъкът, който визираш, не е 10%, а е "местен данък при придобиване на МПС" по ЗМДТ. Варира от 0.1% до 3%.

Всяка община си определя размера му. В София е 2.5%.

Ако колата е нов внос, не се дължи такъв данък, но тогава има мито и ДДС. В повечето случаи те са вече калкулирани в цената от продавача.

Печалбата няма нищо общо.

Edited by romborak

Мито и ДДС не е ли само за нововноси от държави извън EU - което обикновено значи Швейцария ?

Ако е от човек:

http://www.calculator.bg/1/avtomobili_taksi_danatzi.html

Обикновено се изповядват на по-ниска стойност от продажната.

Ако е от автокъща:

Екотакса

• Upvote 1

Преди 13 часа, MZERO написа:

Мито и ДДС не е ли само за нововноси от държави извън EU - което обикновено значи Швейцария ?

Да, така е. Пропускът е мой.

Мито и ДДС са за внос извън EU.