Jump to content
redbull

Без нотариус при продажба на кола

Recommended Posts

С отпадането на нотариалната заверка няма да се плаща и такса, която се изчислява върху стойността на сделката.Договорите за покупко-продажба на автомобил между граждани няма да подлежат на нотариална заверка. Това обяви икономическият вицепремиер Даниела Бобева, след като вчера правителството одобри нови 88 мерки за намаляване на административните режими.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Според вицепремиер Бобева всяка една от мерките върви с аргументи. Конкретното предложение идва от Асоциацията на вносителите на автомобили, според които практиката в европейските страни е да не се изисква нотариална заверка на подписите при прехвърляне на собствеността на превозно средство. Според предложението и у нас документът, удостоверяващ придобиването на собствеността, трябва да е само договор между продавач и купувач, без да се налага нотариална заверка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И някой ден ще дойде някой под прозореца и ще каже:-Тази кола е моя, купих е едикогаси, с едикойси договор, регистрирана и готово!А честито, кражбите от сравнително лесни ще станат много лесни.В ЕС да, ама в БГ измамници бол, а полицията едва ли ще ти обърне внимание.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами като ти дойде под прозореца и твърди, че е негова да покаже големия талон!

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От една страна се ськращава и облекчава доста процедурата при покупка на автомобил,но от друга се увеличава шанса за измама.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами купувача ако е от друг град какво правим тогава!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто ние в България сме големи изроди и мамим всичко и по много.В нормална страна като Англия кола се купува много лесно,само ти дават "големия талон".Като бях в Англия,моята кола си я купих в 5 сутринта,а тук в България трябва да е работен ден и да намериш работеща кантора,съответно купува да е свободен и бла бла,живеем в България,така му се вика :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дано стане така. Стига черногледство и съмнения..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То тука така или иначе декларираш колата на възможно най-ниската цена и плащаш някъде 40 - 50 лв нотариални такси.

 

Да наистина бонуса е ще отпаднат административните бумаги, която спестява време. Обаче ми се струва малко недомислена цялата тая работа. Давам пример:

[*]Какво правим ако, предишният собственик не е плащал данъка в общината, да кажем 3 години ? В случая с кола като моята това са си 700 лв близо, аз ли трябва да му ги плащам.

[*]Отделно възникават разни "legal" въпроси от рода на, ако предишния собственик е купил колата повреме на брак и разни ей такива неща.

[*]Да не говорим, че живеем в България и веднага ще се почнат разни измами.... "Абе аз тая кола не съм му я продавал. Той дойде у нас и взе големия талон и ключовете" и разни подобни тъпотии. Каквото и да си говорим, ще го има и това.

Като цяло съм 50/50 за момента.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да кажа и аз мнение от видяно и преживяно.В Испания (7 коли сме купили от там с костата_в) може само с договор на ръка купувач и продавач се подписват , продавача си дава ксерокопие от личната карта и готово. Да ама не няма испанец които да си продаде колата така всеки иска да отидем при ХИСТОРИЯ (техния нотариус) защото като видят чужденец и си мислят че ще ги излъже .С 2 думи в Испания може да стане покупко продажба така с незаверен договор само с подписи на 2 те страни но никои не го практикува .Изключение правят само тези който се занимават с коли автоджамбазите (те не са испанци) или банките те са наясно със закона и знаят че такъв тип сделка е законна

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото до бюрокрацията последната кола която купихме от Испания беше от банка с банков посредник.Ако знаете човека колко вида документи извади само чрез телефона си и то в почивен ден просто се изумих . От документ който ти дава право с точен час да преминеш технически преглед ( и с въпросния документ може да караш коата до датата в която си запазил час за преглед) до гражданска със зелена карта , патен пътен данък и всичко необходимо за да си караш колата спокоино и законно

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си мисля че КАТ ще искат такса при тях когато прехвърляш колата. Нещо коментираха, че ще са им необходими още служители заради тези промени.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А това от кога влиза в сила ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Снощи го казаха по новините.Днес четох вьв вестник Телеграф и доколкото разбрах от статията все още не е влязло в сила(не беше много ясно написано от кога и как).Единствено разбрах че ще ние необходим нотариус ако колата се закупува от автосалон.

Редактирано от redbull
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Питам не за друго ами утре ми предстои точно купуване на кола за жената ... и трябва тогава да питам дали има нужда от нотариус ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След две седмици казаха, че щели да има гласуване.Аз като си купувах кола "нов внос", автоджамбазина имаше бланка за договор - попълни името на предишния собственик (немец), после моето все едно съм си я докарал аз, подписа се вместо продавача, и готово.С този договор и немския талон ми я регистрираха в КАТ. Предполагам, че който държи - не пречи да отиде при нотариус. То сега с наемите е нещо подобно, пък няма случаи някой да се настани у вас и да каже "Ми, дадох му наем" :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам защо има въобще такава суета след като колегата kembo каза как стоят нещата.Никой не ви забранява да ходите при нотариус а изборът , дали ще го направите при продажба или закупуване си е ваш.Естествено , ако тази точка от закона мине.Доста по-лесно стават по този начин нещата и ако искаш да купиш кола от близък не е нужно да се обхождат нотариуси и да се плащат излишни такси.Да , ако не е сигурен човек в другата страна винаги може да се прибегне до печата.В България каквито и закони да се приемат , все има недоволни.Няма по мрънкаща нация от нас.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега защо сме мрънкаща нация?Всеки има правото да изказва мнение,да се съгласява или не.Според мен пък сме най-търпеливата нация.Дай да си даваме г..а когато ни кажат.С право хората се притесняват.Изобщо не може да се сръвняваме с Англичани,Испанци и т.н. по отношение на заплатии цени на автомобили.В Англия за 2 седмици труд може да си купиш кола след 2000 година.А в България такава ще я изплащаш доста време.На никои няма да му е приятно да тегли заем за някоя 20 годишна колица и да го излъжат.Аз съм 'ЗА' този закон защото ми е писнало да си губя времето по нотариуси(купувам кола в събота и да чакам до понеделник),но е нормално когато се приема или ще се приеме такъв закон всичко да е кристално ясно,а не да се говори с недомлъвки и народа да се чуди кое,как и защо трябва да се направи.Поздрави и приятен и слънчев ден;)/>;)/>;)/>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За един човек, който има юридически познания е добре, но за другите хора е зле.1. Данъците дали са платени ? Грижата да узнае, за това обстоятелство, е на купувача. 2. Женен ли е купувачът, ако е, нали знаете, че имуществото се продава със съгласие на двамата съпрузи.3. Възможно е колата да има запор.4. А негова ли е собствеността на колата?5. Въобще лицето дали е този, за който се представя?За 1 минута се сетих 5 обстоятелства..има и още. В крайна сметка, Вие купувачите ще ги гледате тези неща, ама нали сте спестили 50 лв.И все пак аз съм на мнение, че тази промяна в закона няма да мине.Сега ще ми кажете, че всеки ще си провери нещата сам и способен да го направи. Да ама не! Много хора не биха го направили, все пак през 2013г все още взимат от хората хиляди левове от "телефонни измами", въпреки всичките случаи и предупреждения.

Редактирано от PIKap
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако двамата си нямат доверие - нищо не пречи да отидат при нотариус. Ако обаче се познават добре - защо да не спестят време и пари?Крайно време е да им спаднат малко приходите на нотариусите, за да се очовечат малко. Наскоро ми трябваше заверка на една декларация, което струва 6 лв. На няколко места ми затръшнаха вратата. Ако не продаваш къща в Драгалевци за 300 хиляди - не си достоен даже да им звъннеш на звънеца.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В България всеки гледа да измами някого. Оправдания и причини за това положение, колкото щеш. Така че ... честито за новия проект!

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой хора въобще не четат като колегата redbull а си говорят на изуст.Никой не е казал , че няма да се ходи.Ти като искаш ходи при нотариус но ако познаваш някой от 15 години и той иска да ти прехвърли мотоциклета или колата си за чий к.. ти е да плащаш излишно такси ? Измами има и винаги е имало независимо от законите.А иначе колите в Лондон са с такава цена заради дирекцията.Ако искаш си докарай кола от там и карай със система от огледала като египетски фар.В Германия защо цените са като в България ?

Редактирано от Mkilla

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък много добре го разбрах Редбул, какво иска да каже относно цените на колите и заплатите, в Англия и в БГ. И го подкрепям.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой хора въобще не четат като колегата redbull а си говорят на изуст.Никой не е казал , че няма да се ходи.Ти като искаш ходи при нотариус но ако познаваш някой от 15 години и той иска да ти прехвърли мотоциклета или колата си за чий к.. ти е да плащаш излишно такси ? Измами има и винаги е имало независимо от законите.А иначе колите в Лондон са с такава цена заради дирекцията.Ако искаш си докарай кола от там и карай със система от огледала като египетски фар.В Германия защо цените са като в България ?

 

Колега не ми се впуска в безмислени спорове с теб.Три години съм живял в Англия ,баща ми е от 13 години в Испания казвам ти го това защото ме нападаш ,че говоря на изуст.Преди 6 месеца ми докараха кола от Англия купена за 300 паунда.Колата е след 2000 година.Същата кола тук е 6000 лева.Та мисълта ми е кво ги боли англичаните че са дали 300 паунда за нея?Тия пари се изкарват за една седмица.А тук в България доста трябва да се потрудиш за тия 6000 лв.В Англия от години действа тази система ,която в момента се мачат да вкарат в България.В Испания се вземат около 1500 евро-пре спокоино можеш да си купиш същата кола за 2 месеца.Подразни ме това че казваш че всички българи сме мрънкали.Пак ще се повторя аз съм ЗА ,но само ако закона защитава обикновените хора ,а не интересите на олигархията.Публикувано изображениеПубликувано изображение
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е факт е , че се оплакваме от всичко.Няма магистрала - зле , правят магистрала - не била хубава , зимата имало много сняг , лятото било много топло и тн..Примерните са наистина много :) Радвам се за теб и че си си намерил кола за 300 паунда а тук е 10 пъти по-скъпа.Само дето и англичаните не падат от небето та и те продават нещата на стойността която всъщност струва ако ме разбираш :) То доста хора си вкарват коли за по 300 паунда ама за части.

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Горе/долу нищо не си разбрал, без да се обиждаш, просто си говорим.Въпросът не е, да си купиш кола за 300 паунда, и да си я караш в БГ.Въпросът е:Първо - аз, средностатистическия англичанин, работя 2 седмици и си купувам 10-годишен таралясник за 300 паунда. И ако случайно съм попаднал в измамна схема, си го премествам в другия ... джоб ... карам таралясника в скрапярда, вземам за него едни 50-100 паунда, и след 2 седмици си купувам друг.Второ - аз, средностатистическия българин, спестявам няколко години и си купувам 10-годишен таралясник за 6000 лв, без нотариус. И ако случайно съм попаднал в измамна схема ... на всички е ясно, какво се случва?!Живи и здрави да сме :cool:

  • Нагоре 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има една дърта поговорка - "Кьорав карти не играе!". И колкото, и каквито законови защити да има кьоравия... да продължавам ли? С нотариус или без - все тая - бая-бая народ изгърмя баш от нотариуси, та отварянето на очите ще си остане индивидуално, както за всяко друго нещо.Пък и малко по-малко бюрокрация... все е стъпка напред!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази новина,е "радост" за целия български народ, УРАААА.... - нали всяка година си прехвърляме по 1-2 коли, та ще направиме големи икономий!Хвърлят прах в очите на хората, за да мине между другото, през задната врата, другата "радостна" поправка, а именно: двойното поскъпване на данъците за нашите каляски - ЧЕСТИТО!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е двойно а и е за коли под 101кс т.е не за всички но да , пак е тегавинка...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Увеличението доколкото разбрах, ще е за всички стари автомобили /който нямат никакво Евро/ , а под 101кс. и евентуално Евро 4,5... предвиждат някакво намаление.Абе само гледай какво ще стане, "паживьом-увидем" - както е казал някой.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пише ли някъде кое евро колко ще е данъка или това ще е изненада?Защото и аз подочух нещо по новините.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И сьс саморъчно написан договор ли ще се продава?

Редактирано от vuc-tec

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

парите ще се броят при КАТ и обявената стойност на колата няма да е символична както при нотариуса, а реалната сума, така че сами си правете изводитеоще повече от тази година ще влезне в сила възможността на нотариуса да проверява за запор на МПС-то и значително ще намалеят случаите на измамикато цяло това е една голяма простотия и ако се приеме (надявам се не, понеже половината от таксата отива в държавата) доста от гражданите ще останат в неведение за нещата които сами трябва да проверяват при една покупка на кола и съответно продавачът ще има доста възможности за измами

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Викаш цяла Европа са тъпаци, а ние понеже сме най-големите паралии нямаме нужда да махат нотариусите от веригата? Колко е реалната сума на една кола? И защо трябва да се плащат различни цени за една и съща услуга?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

парите ще се броят при КАТ и обявената стойност на колата няма да е символична както при нотариуса, а реалната сума, така че сами си правете изводитеоще повече от тази година ще влезне в сила възможността на нотариуса да проверява за запор на МПС-то и значително ще намалеят случаите на измамикато цяло това е една голяма простотия и ако се приеме (надявам се не, понеже половината от таксата отива в държавата) доста от гражданите ще останат в неведение за нещата които сами трябва да проверяват при една покупка на кола и съответно продавачът ще има доста възможности за измами

Колега, вярваш ли си, объркал ли си се, какво искаш да кажеш, или аз не мога да разбера какво си написал :unsure:/>?Дай малко повече разяснения?Иначе,вече е в сила поредната простотия.От вчера /25.09.2013г./ вече можеш да минеш на преглед /ГТП/ ,само ако си си платил данъка на автомобила и го Представиш в пункта за преглед.Вързали са им системите и без това няма минаване.Не ме разбирайте погрешно /да данъците трябва да се плащат/ , но минаването на преглед и плащане на данъци, са съвсем различни неща и не би трябвало да ги обвързват.Както има санкция, ако те хванат че не си минал на преглед, така има и санкция /лихви/ ако не си си платил данъците навреме.Всеки има избор.А и другата поправка която гласът /за борбата с корупцията в КАТ/ -вече проверки и спиране, ще има само в 4-ри случая. В първите 3- точно, ясно формулирани и написани и съм съгласен, но 4-ия гласи пак - АКО ПРЕЦЕНЯТ ЧЕ.........! Пак вратичка-демек всичко по старому и в ущърб на нормалните хора!Омръзна ми, постоянно да доказвам в тази държава, че съм Невинен.Изразявам личното си мнение и дано сте ме разбрали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Koe tochno ne razbra?Silvercivic kato si vzemesh kola za 10000 tq shte bude obqvena za tolkova, a ne nqkakva simvolichna suma.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами цялото не го разбрах.Първо пишеш:

парите ще се броят при КАТ и обявената стойност на колата няма да е символична както при нотариуса, а реалната сума, така че сами си правете изводите

ами аз и пред Кат, мога да си пиша и броя каквато символична сума си поискам и за която съм се разбрал предварително с продавача-примерно.Второ:

още повече от тази година ще влезне в сила възможността на нотариуса да проверява за запор на МПС-то и значително ще намалеят случаите на измами

ами ако при сделките отпаднат нотариусите - какво ще проверяват?Трето:

като цяло това е една голяма простотия и ако се приеме (надявам се не, понеже половината от таксата отива в държавата) доста от гражданите ще останат в неведение за нещата които сами трябва да проверяват при една покупка на кола и съответно продавачът ще има доста възможности за измами

ами те досега нищо не проверяваха, само взимаха такса и пак си имаше измами, от некоректни продавачи.Защо сега са се сетили ,че може да проверяват евентуално нещо.И като имаха право и бяха длъжни да проверяват примерно, сделките с недвижимите имоти - знаеш ли колко много хора улетяха.Иначе, всеки има право на собствено мнение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emicha1 , доста е правилно даже решението за данък-преглед.Само така ще има събираемост :) А и това е влязло от 2 години , просто чак сега ги вързаха всички пунктове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че Jonny иска да каже, че ще се увеличат таксите, които са % от цената, защото ще се обявява реалната сума. Не мисля, че това е така. Когато купуваш в Европа, подписвате договор и продавача предава талона. Купувача отива сам да си я регистрира на негово име. Пари не се броят пред КАТ. Дори така да е, какъв е проблема пред КАТ да се брои по-малка сума? Все пак говорим за сделка при която двамата си имат доверие. Ако си нямат - никой не ги спира да отидат при нотариус.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://dnes.dir.bg/news/avtomobili-danak-15145465?nt=4

 

Към момента данъкът, който се плаща за превозните средства, се намалява с 50%, ако автомобилът има катализатор и е под 100 конски сили.

От януари отстъпката за колите с катализатор ще отпадне, а отстъпката за колите, които имат Евро 3 и Евро 4 (произведени между 2000-2009 г.) ще е само 30%.

 

С 50% облекчение ще се ползват само колите, които отговарят на стандартите Евро 5 и Евро 6.

Остава ограничението двигателят да е до 100 конски сили.

  • Нагоре 1
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...