Jump to content
CR-V_love_it

при сегашните цени на Метана и Газта кое е по изгодно

Recommended Posts

при сегашните цени на Метана и Газта кое е пПри сегашните цени на Метана и Газта на кое излиза по евтино да се кара и струва ли си в момента да се постави метанова ?ВАЖНО - цената на природния газ от 01.07.2009 г.Цената на природния газ да бъде намалена с 33,14% за третото тримесечие.Това се посочва в изготвения доклад на Експертите на ДКЕВР до ръководството на комисията.В него те анализират исканата от Булгаргаз цена на природния за 3-то тримесечие.Предвид всички изчисления, които са направили, експертите приемат предложеното от Булгаргаз намаление на цената.Те препоръчват на ДКЕВР за 3-то тримесечие намалението да е 180,94 лв, което е 33,14% спрямо второто тримесечие на годината.По този начин пределната цена на природния газ при продажба от обществения доставчик на крайните снабдители и на потребителите, присъединени към газопреносната мрежа да бъде в размер на 365,03 лв./1000 нм3 (без ДДС), е предложението на експертите. - Очаквана цена на метана от 01.07.2009 г. около 1,20 лв/кго изгодно

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

най-изгодно е със служебна кола.Или ако имаш някаква уредба на колата - каквато имаш, не да смениш от газ на метан :rolleyes:зависи и каква уредба искаш да сложиш (инжекцион или), колко караш...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Метана е икномично гориво,ама още нямаме майстори да ги монтират като хората.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Колега всичките ни служебни коли са на МЕТАН. Да, вярно е икономично е, но не смятам, че колите ни работят много добре. Постоянно сутрин прекъсват и не потдържат нормални обороти докато не загреят двигателите. За вървежа няма да говоря, защото определено разликата когато се включи на метан е все едно си дръпнал ръчната на колата (като правя съпоставка спрямо вървежа на бензин). С бутилка събираща 10кг. една кола минава градско около 140км., а извънградско около 170-80км. (Зависи как се кара). Това мога да кажа за МЕТАНА :-) ако имаш някакви въпроси, мога да ти кажа къде може да ти монтират добра метанова уредба за гр. София и гр. Ямбол. Поздрави :)

Редактирано от insulin

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не мога да разбера защо си тормозите колите с тез л*йна! Колко ти гори колата на бензин? Сивика ти V6 или V8 беше или ти беше 4 или 5.5 литра обема на двигателя! Стига де ... тя не знам дали ти гори повече от 10л. колата и ако не караш повече от 1000км на месец май май не си заслужава! Сега веднага ще се намери някой да ме опонира и ще каже: "Да де ама след 17хил километра си я избил и ще си на печалба даже...." а каква печалба е това? Хората се чудят какви добавки да си слагат в колите че да си пазят двигателите а ние ако има лесно на дърва и въглища ще ги подкараме!п.п. сори за спама в темата ти нищо лично към теб... но понякога не знам... знам че всико това се прави от икономия но не забравяйте че "икономията е майка на мизерията"!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А екологията на какво е майка или .... нея сме я е...?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Маниак не си прав. Не можеш да сърдиш хората, че нямат пари и се чудят откъде да спестят.

Редактирано от Z-Ro

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Маниак не си прав. Не можеш да съдиш хората, че нямат пари и се чудят откъде да спестят.

Това не е спестяване ! Ако иска да спести няма да кара колата , разхода мисля , че е най малкият проблем в поддръжката на една кола ! За газта и метана всеки знае как действа на колата но досега не съм видял един да го потвърди с доказателства.И все пак по добрата работа на двигателя ми с бензин спестява всичко , което метана ще съсипе !едно видео за икономията и последните думи на Jeremy Clarkson преди да свърши клипчето http://www.youtube.com/watch?v=ydvAQ6Y49vc

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Абе така е и не е така. Да хората слагат добавки, ама кои хора, и къде живеят тези хора, и какви коли карат? Сигурно не в България и сигурно не карат масово коли за по 2000евро или от някоя западна морга вкарана с фалшиви документи. Да, алтренативните горива на бензина имат някои недостатъци, обаче на кола, която я има, я не още 2 години живот, и струва колкото два лаптопа, какво толкова има да и пазя. Не е ли по добре да ми е по евтино на километър и да я карам повече. А и вече има системи с които до голяма степен се избягват негативните ефекти. За метана не мога да се изкажа защото съм нямал досег с кола с такова устроиство. Моята кола е на бензин, защото колата я търсих с б16 мотор и при положение че давам двоино парите на Сивик 1.4/1.5 реших че е малко странно за мен да търся икономията в този и вариант, и за тва се боря да устисквам на бензин, поне за сега щото бензина беше 2.03лв последно. В момента съм установен в Сф, а едно отиване до Бс ми е 130лв. А как ви звучи 80лв? По-добре нали, на цената на автобусния билет, с двама и сте на цената на влака. А ако пътуваш 2 пъти в месеца? А ако искаш да си пътуваш всяка седмица? 4х800 са 3200км за месец или 530лв за бензин, и това е само пътя ти извън града, ами всекидневното. А как ви звучи 230лв за извънградското, ако си на газ, на метан не знам колко е.Примера които ми изниква е колегата Крелион. Да, колата му е много добре направена и доста мощна за нашите стадарти и кубатура, обаче до колкото знам има и друга кола, точно в раздела които споменах по-горе (коли за по 2000евро или от...). А, защо не си кара хубавата кола. Защо не го съдите че има и друга, която е .... Същото е и с газовите/метанови уредби. Да компромис с работата на двигателя са, обаче не се замисляте дали да търсите спътници за да си пътувате с колата или да си фанете влака за по евтино. В случая аз го правя, признавам, ама защото в наща мила татковина труда ми не е оценен като на ония хора с добавките и аз не мога да заделя 700-800 лв на месец, което повече от 1/2 от заплатата ми, и то в Сф, за да си карам колата колкото искам, а какво остава в другите градове.Така че, всеки сам си преценява с какво и колко да кара. Нека не се съдим за това че искаме да караме, но искаме и да ни е поносимо това, за всички нас, удоволствие. Затова всеки да си преценява, дали иска да кара или иска хубава бензинова мебел в гаража. Към момента аз спадам повече към вторите май, което ме кара да се замислям по някои теми.П.С. Абе малко Оф топик ми се получи поста, че и дълъг стана, ама дано поне Ви е интересен.П.П.С. Активити, ми дай да живеем на поляната, да нямаме ток, да ползваме вода от реката, че да не правим разходи. Не си прав, замисли се малко и ще видиш че свиването на разходите не е като да се откажеш от тях изобщо както ти предлагаш.

Редактирано от ZaRRicK

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

кога автомобила стана като водата и тока ? Не мисля ,че е необходимост !! по точно е лукс и "гъзария" в БГ , и не само

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

...Абе така е и не е така.... ....защото колата я търсих с б16 мотор... ...А ако искаш да си пътуваш всяка седмица?...

Това е много дълга тема която я подхванахме :) но виждаш ли че и ти си противоречиш... защо искаше б16 а не си взе 1.3 (примерно) Всеки сам решава за себе си и ето че ти си решил да караш по-мощна кола за сметка на малко по-голям разход, избора е твой. За това всеки сам си прави сметката дали ще патува по 3200км на месец с Б16 или рено клио 1.1 (примерно). Ами ако ти се кара хубава кола прябва да си готов да плащаш... защото за мен си е лукс да изминаваш такова разтояние с тоз двигател (поне аз не мога да си го позволя) което пък оправдава и колегата Крелион когото си дал за пример! Ако искаш да пестиш можеш да патуваш с влак или с икономична кола! Аз за това написах този пост по-горе, защото много хора хем искат да карат по-мощни коли хем да са икономични... то е като при жените: няма как да искаш да чукаш яка бамбина а после да не и даваш пари за козметик солариум и т.н. (в това число и аз карам Прелюд а като съм я закъсал карам на жена ми пунтото) Визирам и себе си за да кажете че това са нападки към някого.... Тема наистина е много тънка, защото ние в БГ се блазним лесно и газарията постоянно ни тресе а в същото време с без никакво покритие! Искаме да ядем филе елена а да плащаме за салам камчия.... да караме спортни коли а да харчат като трицилиндрово исузо.... да е*ем яки жени а да им поръчваме вермут вместо мартини! Това е нашия манталитет! още веднъж казвам: това е изцяло мое мнение и не е с цел нападки към никой! Моля никой да не се засяга!!!п.п. едно "Голямо Извинявай" на колегата който пусна темата че му я оакахме! Редактирано от ManiaK

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... защото за мен си е лукс да изминаваш такова разтояние с тоз двигател (поне аз не мога да си го позволя)

Много умно, да си купиш "хубава" (интересно твърдение за кола, на цена от 2 седмични заплати на средностатистически западноевропеец) и да не я караш ...... сега направих връзката ... подобни изказвания + това, че почти не срещам Хонди шофирайки извън града ... Всичките сте големи фенове на бенза и ходите с буса на море ... евала :D Присъединявам се към тезата против алтернативните горива - няма никъв смисъл да се дават пари за допълнителни инсталации за 50км месечно

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

... да си купиш "хубава"... и да не я караш ...

Не си ме разбрал правилно, точно това имах предвид... че не ти трябва "хубава" кола ако не можеш да плащаш за горивото и, а трябва да си вземеш нещо малко и икономично!

Присъединявам се към тезата против алтернативните горива - няма никъв смисъл да се дават пари за допълнителни инсталации за 50км месечно

:D :D :Dп.п. много хубави джанти има на прелюда... ако знаеш от кога си търся такивааа ;) Редактирано от ManiaK

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Много умно, да си купиш "хубава" (интересно твърдение за кола, на цена от 2 седмични заплати на средностатистически западноевропеец) и да не я караш ...

 

... сега направих връзката ...

 

подобни изказвания + това, че почти не срещам Хонди шофирайки извън града ...

 

Всичките сте големи фенове на бенза и ходите с буса на море ... евала :D

 

Присъединявам се към тезата против алтернативните горива - няма никъв смисъл да се дават пари за допълнителни инсталации за 50км месечно

Правилно адаш!

Кажете НЕ на алтернативните горива, бъдете истински Хондо-гъзаро-маниаци.

Щото заради разни несъзнателни елементи, които си слагат газови уредби, газта поскъпна до 90ст и сега вместо със 120лв/месец, ще се бъркам за още 10 на месец, ебаси значи 10л бира по-малко :D

 

:D

 

PS: адаш, ти не го ли хариза люда?

Редактирано от Restless

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Метана убива! хахаха автомобила,разбира се! :bounce: Имаме си един мерЦ служебен 2.0 16кл. нема такава умирация.. не дава да го настъпиш,не може повече от 130,на баир нема душа и за 100 даже,ако земеш че му ръгнеш резко газта кихалката се сцепва да пляка.Ефекта от пускане на климатика без да му дигнеш обороти(с настъпване на педала) е изумяващ.хората се стрескат кихалката пак се спуква да кашля,киха,пляка.. беее.. с две думи баси майката. След като видях тази кола на какво е заприличала след 2 години каране на метан,тотално и завинаги се отказах и от мисълта дори за метан. Но вижте газта.. мнооого съм карал и мои и служебни на газ.. не съм виждал некви страшни последици от от този ефективен заместител на скъпия бензин. Старото Ауди беше на 700 000 км. С газова най-обикновенна.. до последно мотора не беше отварян,и немаше никви ядове.. някога в далечното си минало е било "инкасо" на неква банка близо 400 000 км. там са навъртяни на газ,аз му навъртях още 150-тина.. просто се возех евтино,нищо друго. При разход 20 градско,не бих и мислил да го карам на бензин. При сегашното ми положение,разход 7-8 градско...не си мисля за газ..честно. Разхода ме устройва,а и при всичко изчетено как се скопява така или иначе скопеното моторче с ръгването на ГАЗ.. не. Предпочитам си бензина. Дори я глезя с омв карера 100.. не,че виждам разлика де.. Да обобщя.. според мен си разбира се. При наличието на едва 90к.с. и скромен разход 7-8 градско/5-6извън града.. е безмислено. Но ако конете са повече,и бърка по дълбоко в джоба.. тогава без да се замислям,ако ще и НАСА да ми гарантира,че совалката ми ше се скапе след N хиляди километра,определено минавам на алтернатива.. не бих карал 12-13 харчещо животно на бензин.. в мойто съзнание тия коли са направени за ГАЗифициране! :balloon:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

Мислех си да не пиша, защото все едно и също почвам да пиша в тези теми. Ако карате под 15000 км на година газта ви е необоснована инвестиция! Ако карате обаче над 20000 газ или метан се изплащат за 6 месеца. Ако ще карате повече от две години и карате над 20000 км минаването на алтернативни горива Е оправдано в противен случай не е!

П.С. Аз карам по минимум 40000 км на година и вече 4 години карам на газ.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Всеки казва: е да ама тя гори малко бензин - 7-9. Е, да, ама тва са 17лв на 100км, а иначе 9-10лв. Работата не е колко гори, а колко плащаме!Съгласен съм с Капоне. А дори и да караш под 15000км на година, ако мислиш колата да я имаш повече от 2год си струва. Моита я зех такава щот ми е мерак от 3 години вече. Предполагах какви че са последиците, ама краста, ко да прайш...

Редактирано от ZaRRicK

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сякаш не говорим за фирмата продаваща тези коли

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

 

Ерес!!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А ти сякаш си забравил какво пише в подписа ти. Както и че фирмата продаваща ^тези коли не ги предлага на 10+ години и на цена до 10 000 лв., защото са от моделната група на 2009 г. и малко хора в този форум могат да си ги позволят. :balloon:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в подписа ми се вижда че за 40К км на газ средния ми разход при 95% движение в София е 9.4л/100км газНа бензин разходът е литър надолу.?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах предвид, че последното ти мнение звучи сякаш си против да се кара на газ, след като Хонда предлага тези модели, а в същото време в подписа ти пише "LPG:..."

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Митовете за това как газта скапвала мотора са резултат от масовото некадърно монтиране и поддържане на газови уредби.Никого не убеждавам, писал съм в други подобни теми, но аз карам на газ и разходами, като пари е почти 100% по-нисък от този на бензин.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имах предвид, че последното ти мнение звучи сякаш си против да се кара на газ, след като Хонда предлага тези модели, а в същото време в подписа ти пише "LPG:..."

Против съм!

И адаша е против!

Колкото по-малко хора си скапват супер мощните Хонди 4-5-6генерация, тоолкова по-малко ще се купува газта по газстанциите - значи ще е по-евтина.

:rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Civic GXТова е ХОНДА САМО!! САМО!! на метан. Няма резервоар за бензин или друго гориво.Когато някой ми купи одисея ще си купя ХОНДА CIVIC GX!!!!Тя е направена да пали на метан. А не като другите да подгряваш и да се молиш. Този сивик е с компресия 12.6 някаде (демек са вдигнали компресията заради метана) на бензин е около 10.Е разбирасе филтърната кутия е 800$ примерно а изпарителя 2000-3000$ :rolleyes:

Редактирано от sand0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сега на националната от Ямбол до манастира стигнах точно с 10 лева на метан съм при скорост 100-120 км двигатела е F22A1 вие кажете кои ще мине 200 км за 9.50 даже.Такаче за мен си струва :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сега на националната от Ямбол до манастира стигнах точно с 10 лева на метан съм при скорост 100-120 км двигатела е F22A1 вие кажете кои ще мине 200 км за 9.50 даже.Такаче за мен си струва !!!

Я раздуй щото и аз съм с F22B6 но за сега газовия инжекцион нещо ми харчи към 17л. а трябваше да е 14 :)И как твоята е минала 200км с под 6кг метан? като на фабри1ния сивик с мета е 4.5кг на 100км извън градско.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами незнам Foyndara е свидетел явно просто ми е перфектно настроен метана

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но аз карам на газ и разхода ми, като пари е почти 100% по-нисък от този на бензин.

Я ми го разясни ей това последното

100% по-нисък значи нула.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

явно има предвид че е наполовина.Примерно аз имма разход около 10лв/10, а на бензин ще е към 18лв/100 - отчитам че на газ харча около 1л бензин на 100 - винаги паля на бензин и караммалко преди да прехвърля.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

точно и аз исчаквам не прехварлям веднага :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото и да защитаваме или плюем газта (било то LPG или метан) - истината е, че ако можехме да си позволим щяхме да си караме на бензин... поне аз бих! Но предпочитам да не си броя стотинките и да смятам колко километра да измина днес за да ми стигне бензина до края на месеца (примерно), а да се радвам на колата си без излишна математика :) Не знам колко км изминавам годишно.... варират. Карам на газ... и аз като колегите паля на бензин и карам малко преди да сменя на алтернативно гориво. С две думи - държим си на колите, но.... няма как. :) Който и вариант да избереш, все ще те гложди от вътре (поне малко), но пък се движиш евтино!Успех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз карам на метан от около година,и засега не съм имал някакви проблеми с двигателя.С 9 лв минавам около 160 км извънградско.Ако бях на бензин с тези пари не знам дали бих минах и 100 километра.Така че който каквото иска да расправя,но метана си е на далавера.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

истината е, че ако можехме да си позволим щяхме да си караме на бензин... поне аз бих!

Да ти кажа аз се сещам за поне две причини освен финансовата да карам на пропан-бутан или метан освен че поне два пъти по евтино!Едната е че петрола е краен ресурс, а втората е замърсяването.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тия глупости за алтернативните горива ги измислят петролните магнати да им се харчи продукцията :drunk: аз си карам на ГАЗ и ми е тънканаа и минавам по-малко от 15к км годишно е и ходих няколко пъти до морето за по 65-6лв. ама какво разбирам аз щом не карам на бензин. А по темата май е по-изгодно на метан макар че някое и друго конче в повече отиват да паст в сравнение с газта

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но аз карам на газ и разхода ми, като пари е почти 100% по-нисък от този на бензин.

Я ми го разясни ей това последното

100% по-нисък значи нула.

 

OK де, да кажем че разхода като пари на бензин е почти 100% по-голям от този на LPG :lol:

Или по-просто казано давам почти 2 пъти по-малко пари за гориво, когато карам на LPG, или минавам почти 2 пъти по-голямо разстояние, когато карам на LPG в сравнение с бензин :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[Да ти кажа аз се сещам за поне две причини освен финансовата да карам на пропан-бутан или метан освен че поне два пъти по евтино!Едната е че петрола е краен ресурс, а втората е замърсяването.

Какво имаш предвид под "краен" ресурс? Ако искаш да кажеш изчерпаем (невъзобновяем) - то всички коментирани тук горива (бензин, дизел, пропан-бутан, метан) са такива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

Да, а разумното им използване трябва да ни е приоритет!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[Да ти кажа аз се сещам за поне две причини освен финансовата да карам на пропан-бутан или метан освен че поне два пъти по евтино!Едната е че петрола е краен ресурс, а втората е замърсяването.

Какво имаш предвид под "краен" ресурс? Ако искаш да кажеш изчерпаем (невъзобновяем) - то всички коментирани тук горива (бензин, дизел, пропан-бутан, метан) са такива.
запасите нефт ВЕЧЕ се изчисляват на около 30 години (има се предвид пълно удовлетворяване на нуждите, нефт ще има, но просто няма да има достатъчно)Метан - 150-200гПропа-бутана и продукт от рафинирането на нефта. (има го и в някои метанови находища, най-вече в руски е в количества правещи извличането рентабилно, примерно 5-15%)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

Това със цифрите докога ще има нефт са силно спекулирани поради една единствена причина - цената му!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Примера които ми изниква е колегата Крелион. Да, колата му е много добре направена и доста мощна за нашите стадарти и кубатура, обаче до колкото знам има и друга кола, точно в раздела които споменах по-горе (коли за по 2000евро или от...). А, защо не си кара хубавата кола. Защо не го съдите че има и друга, която е ....

Дам, от една страна имаш право.Но, аз живея в малък град и рядко навъртам повече от 15 000 км. на година и с двете коли.Просто нямам къде да ходя :drunk: Работя на 500м. от дома, а Сливен е общо взето 5 на 5 километра.Да излеза с личната си кола 5 пъти извън града.Да, скучен ми е живота ама какво да се прави :tooth: ЕГ-то си го взех, защото отдавна ми беше краста бяло ЕГ JDM, пък и уж майка ми да я кара от време навреме (от 7 месеца я имам и още не се е качвала !!! ) а не толкова, че ми икономисва гориво.Купето гори 10-13 градско зависи от карането и сезона (много грубо, никога не съм го засичал с точност) а ЕГ-то 8 - 10.Ако карах много километри бих се замислил за гас, но ако имам възможност, първото нещо което бих направил е да суапна д15 ката с нещо не по-малко от 197 коня :tease: Е*ал съм му майката ще го карам на пържени филийки един път се живее!ПП:Не я карам баце защото градът в момента е лунен пейзаж!Начертавам си предварително маршрути с по-малко от 3 дупки на квадратен метър!Имаме обещание от кмета, че работата ще се оправи и през това време си карам повече хеча и тая надежди! Редактирано от Krelion

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...