Jump to content
misho

Втори комплект джанти с TPMS-и

Recommended Posts

Posted (edited)

Всичко по темата е във връзка с Accord Tourer 2015 Lifestyle или според побългареното име на версията "Bulgarian edition" 🙂

Тъй като съм изправен пред въпрос, кой е най-удачния вариант да имам втори комплект джанти с TPMS за зимният сезон, ми стана любопитно как тези от Вас чийто автомобили са с фабрична TPMS с-ма са решили въпроса.

Какво успях да науча и ...................влязох във филма

Консултирах се с различни хора с богат опит и познания за Хонда, но все още не успявам да сглобя пъзела.

Варианти:

1. Поставяне на универсални TPMS сензори  с клонирани ID-та взети от наличните на автомобила ми към момента. Този варинат оставям за последно, защото държа всичко да е както трябва, пък и моят Accord все още е в гаранция

2 Закупуване на Honda genuine TPMS и монтаж на предназначените от мен джанти за зимни гуми. Тук цената боли много 😞

За момента тези оставям като резервни варианти, защото попаднах на обяха и купих оригинални 16" от Accord 2012 с налични на тях TPMS сензори.

Предстои ми да посетя сервиз и ще разбера работят ли тези датчици.

Все още стои не иязнен въпроса дали може с-мата да поддържа/познава едновременно 8бр датчици и спокойно да сменявам сезонно джанти с гуми без да се налага намеса в системата с HDS.

Според твърденията на един от сервизите, това е възможно само при клонирани датчици и в този случай, системата е заблудена, че работи винаги с едни и същи датчици и не разпознава , дали съм с 17" с летни гуми или 16" със зимни гуми. 

Ще съм благодарен да споделите вашите решения базирани на практика.

Edited by misho

преди 40 минути, misho написа:

Всичко по темата е във връзка с Accord Tourer 2015 Lifestyle или според побългареното име на версията "Bulgarian edition" 🙂

Тъй като съм изправен пред въпрос, кой е най-удачния вариант да имам втори комплект джанти с TPMS за зимният сезон, ми стана любопитно как тези от Вас чийто автомобили са с фабрична TPMS с-ма са решили въпроса.

Какво успях да науча и ...................влязох във филма

Консултирах се с различни хора с богат опит и познания за Хонда, но все още не успявам да сглобя пъзела.

Варианти:

1. Поставяне на универсални TPMS сензори  с клонирани ID-та взети от наличните на автомобила ми към момента. Този варинат оставям за последно, защото държа всичко да е както трябва, пък и моят Accord все още е в гаранция

2 Закупуване на Honda genuine TPMS и монтаж на предназначените от мен джанти за зимни гуми. Тук цената боли много 😞

За момента тези оставям като резервни варианти, защото попаднах на обяха и купих оригинални 16" от Accord 2012 с налични на тях TPMS сензори.

Предстои ми да посетя сервиз и ще разбера работят ли тези датчици.

Все още стои не иязнен въпроса дали може с-мата да поддържа/познава едновременно 8бр датчици и спокойно да сменявам сезонно джанти с гуми без да се налага намеса в системата с HDS.

Според твърденията на един от сервизите, това е възможно само при клонирани датчици и в този случай, системата е заблудена, че работи винаги с едни и същи датчици и не разпознава , дали съм с 17" с летни гуми или 16" със зимни гуми. 

Ще съм благодарен да споделите вашите решения базирани на практика.

С тези с които си се консултирал няма и да го сглобиш колега.

Според твърденията на един от сервизите.....

- Това не е овца,клонинг тук не може да стане по простата причина,че за да се покаже налягането на една гума примерно предна дясна модула за тази цел трябва ги различава,за това всеки датчик си върви с индивидуален сериен номер,.В сервиза който ти е казал подобно нещо не са запознати при Хонда как стоят нещата.Първо нямаш такъв модул.Тук се взимат други параметри (от датчиците  на АБС-а ) и когато спадне едната гума примерно предна дясна ти светва предна дясна и нищо повече.

И какви датчици имаш на джантите според теб - никакви ,едни прости вентили. Усещам,че ще влезнеш във филм с неясен край и ще хвърлиш едни пари за този където клати гората (вятъра).

Ето ти една снимка как изглежда един датчик който показва индивидуално налягането на гумата в която е монтиран:

Снимки от телефон-2016 680.jpg

Моля четете - моят Accord е 07.2015год. Имам TPMS датчик на всяка джанта (видях го с очите си) и на инфо борда получавам информация за налягането във всяка гума по отделно.

Системата която ти споменаваш я имам на Civic-a, но на Accord-a e друго.

За да публикувам тема, значи съм изчел и проверил възможности. Хората с които се консултирам се занимават с Хонда от 20+ години, но умишлено не споменавам имена.

Просто помолих тези, които имат такава система на своите Accord-и да споделят мнение.

• Upvote 1

Posted (edited)

Снимай таблото с показанията на всяка гума,и качи да видим.

Примерно :

16790488_1328616177184469_2061029919_n.jpg

Edited by Митко Йотов

Ето така изглежда
4e6bc0d1485ba571fe75c9e2e7f15bea.jpg

Втората снимка е за достоверност на първата, вижда се и часовника !
151b84b76312ecdc0ebbc89da4be0f3f.jpg

Продължаваш ли да спориш какво имам и какво нямам или ще се извиниш за неподготвеното ти изказване и ще дадеш адекватно мнение по въпроса?

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Upvote 1

преди 19 минути, misho написа:

Моля четете - моят Accord е 07.2015год. Имам TPMS датчик на всяка джанта (видях го с очите си) и на инфо борда получавам информация за налягането във всяка гума по отделно.

Системата която ти споменаваш я имам на Civic-a, но на Accord-a e друго.

За да публикувам тема, значи съм изчел и проверил възможности. Хората с които се консултирам се занимават с Хонда от 20+ години, но умишлено не споменавам имена.

Просто помолих тези, които имат такава система на своите Accord-и да споделят мнение.

Колега ти ме заинтригува.Ще си първият който виждам с такова.

Не съм единственият, надявам се някой от другите закупили от последните такива внесени в България и продадени от представителя на марката за България през 2015год. да са част от форума и да споделят мнение.

Posted (edited)

Чертежа е следният.При европейските модели с TPMS сензори обикновено може да разпознае до осем сензора.Четири на летният комплект и четири на зимният.Вкарват се в екуто с програма.Трябва да знаеш коя от гумите с кой номер е за да и зададеш позиция.Затова и вентилите обикновено си имат маркировка цветни пръстени видно от снимката на датчика която съм ти качил по горе.При смяна от зимни на летни или обратно не се изисква адаптация,екуто ще си ги разпознае за около стотина километра.

Но ако смениш комплект с датчици с такъв без ще ти светне таблото и ще ти маркира,че гумите липсват и тогава ще трябва да минеш през програма за да деактивираш системата.Когато сложиш пак гумите с датчиците пак ще ти трябва програма за да я активираш и да си следиш стойностите.Системата TPMS е страхотна глезотия и лично мен много ми е помагала.

Благородно ти завиждам.

Сега относно датчиците търси си четири от Алито или втора употреба,в пъти са по евтини от ОЕМ ските.

Пиша ти това с оглед на опита ми с европейските марки коли.При Хонда може и да не е така.

Снимки от телефон-2016 2220.jpg

Edited by Митко Йотов

Posted (edited)

Дано си прав, че системата разпознава/помни до 8 датчика. Това е въпрос на който не получих категоричен отговор дори в оторизираният сервиз.....

Освен оригиналните 17" които са на колата с летни гуми,  се сдобих и с 16" джанти от Accord с TPMS датчици.

rims.jpg

Въпроса е до колко са работещи датчиците, което ще се установи идните дни.

TPMS.jpg

Нямат цветни пръстени, има си процедура по инициализация и според ID ги подреждат 1,2,3,4 като 1 е предна лява и така по строго определен ред све вкарват в еку-то.

Edited by misho

Posted (edited)
преди 10 минути, misho написа:

Освен оригиналните 17" които са на колата с летни гуми,  се сдобих и с 16" джанти от Accord с TPMS датчици.

Въпроса е до колко са работещи датчиците, което ще се установи идните дни.

Дано си прав, че системата разпознава/помни до 8 датчика. Това е въпрос на който не получих категоричен отговор дори в оторизираният сервиз.....

rims.jpg

TPMS.jpg

Батериите на датчиците държат от 10 до 12 години.Като имам съмнение,че Хонда слагат от скоро TPMS то по всяка вероятност датчиците не са по стари от три-четири години,сиреч трябва да работят.

......Това е въпрос на който не получих категоричен отговор дори в оторизираният сервиз.....

Смятай от кога я имат щом те не могат да кажат с категоричност.Казвам ти,че си бяла лястовица ама ти се пънеш.👌

Edited by Митко Йотов

Здравей колега,

Ако може да провериш кой е произведителят, може би мога да ти помагна със информация директно от енжинерния екип който ги е разработвал.

Корпорацията в която работя закупи преди две години най-големия производител на TPMS-си, Schrader Electronics. R&D отделът им се намира в Ирландия и имам добри отношения със тях.

Знам че последните им генерации имат допълнителни акселерометри и някои софтуерни неща на базата на които последните генерации могат да установят смяна в позицията на гумата.

Интересно, при Акордите TPMS-сите като допълнителна опция ли са, при мен няма, не че ги искам ама .....

Поздрави,