Световен ден на безопасната игла отбелязваме днес, 10-ти Април.
Американецът Уолтър Хънт я патентова преди 175г.
Той я изобретява по една-единствена причина – нуждаел се от пари. Само броени часове по-късно продава правата над нея. Оттук насетне родители и бебета си спестяват излишните писъци и кръв, предизвикани от случайни убождания със стандартна игла.
И така, един ден Хънт задлъжнява с 15 долара (днешни 355). Затова през далечната 1849 г. решава, че трябва да изобрети още нещо. Затова взима една 20-сантиметрова медна тел, навива я в средата, обезопасява единия й край и я нарича „карфица за дрехи“. Три часа по-късно продава правата за своето изобретение срещу 400 долара (днешни 9500 долара).
Освен това изпреварва Чарлз Роуи, който на 12 октомври същата година получава британски патент за безопасна игла.
Закопчалката е обикновен предмет от ежедневието, с който повечето от нас са се сблъсквали в даден момент от живота си. Обикновено се използва за практични цели като закопчаване на дрехи или временно фиксиране на разкъсване, но в различни култури отдавна съществува вярването, че безопасната игличка може да носи и късмет. Макар че късметът често се смята за въпрос на случайност, суеверията и символите са играли важна роля в човешката култура и безопасната игличка не прави изключение. Стара безопасна игла може да ви донесе пари и късмет Едно от най-разпространените вярвания, свързани със закопчалките и късмета, е концепцията за закопчалка, която носи късмет. В много култури хората носят безопасни игли като бижута или аксесоари, за да отблъснат злите духове или отрицателната енергия. Това вярване в защитната сила на безопасни игли може да се дължи на връзката им със съхраняването на нещата и предотвратяването на вреди, както физически, така и метафорично. С носенето на безопасна игличка хората се надяват да се предпазят от злополуки, нещастия и негативни влияния. Безопасните игли понякога се използват и в ритуали за привличане на късмет. Например в някои култури хората връзват червени конци или панделки на безопасни игли и след това ги прикрепят към дрехите или вещите си. В различните култури червеното често се свързва с късмет и защита, а предпазната игла служи като средство за задържане на червения конец или панделка на място. Смята се, че тази практика носи късмет и държи лошия късмет настрана. Друго интересно суеверие е, че намирането на безопасна игличка на земята е знак за късмет. Някои хора вярват, че да се натъкнат на забравена безопасна игличка е щастливо знамение и може да донесе позитивизъм в живота им. Това вярване вероятно се дължи на неочаквания и случаен характер на подобни открития. 9 неочаквани начина за използване на безопасната игла В допълнение към тези суеверия, безопасни игли се използват като символ на солидарност и подкрепа в различни социални и политически движения. Предпазната игла може и да не притежава присъщи магически свойства, които да носят късмет, но нейната символика и свързаните с нея вярвания показват човешкото желание за защита, единство и позитивност. Независимо дали се носи като аксесоар, използва се в ритуали или се приема като символ на солидарност, безопасната игличка служи като осезаемо напомняне, че хората търсят начини да привлекат късмета и да се предпазят от нещастията в живота си. Независимо дали вярвате в способността му да носи късмет, или не, безопасният щифт остава интересен културен артефакт с богата история.