Jump to content
darkmanbg

Избор на гуми и джанти CIVIC VIII

Recommended Posts

Препоръка номер 1 е да си спазиш заводският размер. Защо искаш да го сменяш? За по-висока кола, просто купуваш SUV :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 2 часа, Mkilla написа:

Препоръка номер 1 е да си спазиш заводският размер. Защо искаш да го сменяш? За по-висока кола, просто купуваш SUV :) 

Колега, благодаря за отговора! Донякъде съм съгласен се теб, обаче SUV-то изобщо не се вписва в изискванията ми за личен автомобил към момента. На мен ми трябва надежден спортен хеч и точно това си купих. И проблемът не е толкова в колата, колкото в пътищата, в междублоковите пространства с високи бордюри и т.н. Не знам вие къде карате и как не ви опират Сивиците отдолу и на бронята отпред.  Мисля, че преминаване от гуми с височина 45 на такива с височина 50 не някаква радикална промяна, още повече, че вече има в темата коментари, че е ОК. Да, може би ако искам просто да ми вози по-меко е добре да мина на 16-ки с оригинален размер, но така колата ще стане още по-ниска. Има и коментари в тази тема, че колеги карат с 225/50/17 без проблем. Именно затова съм решил да рискувам. Ако има проблеми, ще го мисля.

 

Относно марка гуми може ли някаква препоръка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За SUV се пошегувах, сигурно ме разбра ;) Този автомобил е достатъчно висок със стандартните гуми, не е направен обаче да се катериш по бордюрите, да влизаш в ямите и да караш по коларските пътища. При мен освен предният лип и предните калобрани, които опират от време на време по разни неравности, други проблеми нямам а съм на 225/40/18 лятото + важната подробност, че колата е по-ниска от стандартните Сивици. Ако имаш проблем със закачане отдолу или е откачена някоя пластмаса и виси като коремче ( счупени щипки ) или пружините са станали меки. Колата не е толкова ниска, нищо, че изглежда така.  Зимата карам с 215/45/17, нямам проблеми със закачане отдолу. Внимавам естествено как минавам по неравности и дупки когато ги има. 

Казваш, че искаш спортен хеч но смяната с по-високи гуми, обезмисля това понятие. Високата гума ще ти се отрази леко на разхода, ще ти се струва малко по-мудна, ще опираш най-вероятно ако я натовариш. В градска среда няма да усетиш голяма разлика но извън града с по-висока скорост ще си по-нестабилен в завои и при резки смени на волана ( ляво/дясно ) ако ти се наложи. 

За марките гуми зависи какъв бюджет имаш и какъв цолаж гледаш. Погледни Firestone Roadhawk за летните, по-евтини са от водещите марки но не отстъпват като качество. Естествено ако можеш да си позволиш Continental, Bridgestone, Michelin, Dunlop, Cooper Zeon за летни гуми няма да си разочарован. Реално погледнато като теглиш чертата, особено ако шофираш повече, хубавата гума ти се изплаща. Ако караш само градско и излизаш много рядко извън града то може да направиш компромис но както знаеш, гумата е единственото нещо което има досег с асфалта. Страшно много хора подценяват гумите, слагат скъпи накладки/дискове, окачване и какво ли още не, но карат с гуми 3-та ръка и всичко това остава без особено голямо значение. С по-скъпата гума имаш по-къс спирачен път, по-голяма устойчивост при дъжд/мокър асфалт а това и в града е особено важно ;) 

Редактирано от Mkilla

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, може би го има това при мен с омекналите пружини/амортисьори. Ще трябва да адресирам и този проблем. Съгласен съм, че пътното поведение малко ще се влоши от по-високите гуми, но пак казвам - мисля, че като цяло за колата ще е по-добре - нашите пътища направо ѝ разказват играта-карам доста малко, а вече скърцат пластмасите вътре. За мудността ще видим - все пак е 2.2 дизел, мисля, че има достатъчно сила и предавки. И не, не я блъскам по дупките, нито пък по черни пътища - опирaл съм няколко пъти на подход към паркинг, не самоделен, а направен от пътното от легнали бордюри. Мисля, че 2-3 сантиметра повече гума са оправдани, но ще чуем пак и тежката дума на гумаджиите. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с пластмасите си е от колата, особено зимата. Тя цялата е такава пластмасова като повечето по-нови коли обаче тук пластмасата е супер зле, поне според мен. Успех и драсни отзиви как е с по-високите гуми :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, днеска сложих най-после летните гуми - както планирах 225/50 R17. Като покарам повече, ще дам още отзиви, но засега разлика се усеща определено - както във височината на колата, така и при потеглянето и в скоростите (една идея по-дълги са - на завой, на който преди беше ни за втора ни за трета, днеска бръмчах комфортно на втора без излишни обороти). За возията - не бих казал,че колата вози кой знае колко по-меко, но повечето гума си се усеща, а именно това беше целта - да филтрира по-добре дупките. Тука е малко двупосочен ефектът, защото зимните ми гуми са с по-мек борд. Тези сега са  с двуслоен борд и са доста по-корави. Относно опирането - за момента не е опряла никъде. Най-рисковото място ми се струва предния калник отпред - там на пълен ляв дясната гума (и обратно) се приближава доста до един ръб на калника (ще видите на последните две снимки). В момента при средно положение на окачването не опира, а ръбът "отваря" и под и над средното положение, така вероятно няма да опира. Като цяло мисля, че тоя размер и външен вид е в е приемлив, обаче е по-голяма гума от това не. Може би също вариант би бил 215/50/17 или 235/45/17, но там вече и ширината се разбутва и не знам...Това, което разбрах от опита ми до тука с гумите за тази кола е, че ако ще се кара със 17-ки и ниски гуми, трябва да се турсят такива с по-корав борд. Както казах, зимната ми гума е с мек борд, еднослоен и като е доооста ниска понякога вкарва ударите от дупките направо в джантата. Толкова за размера - не мога да кажа на никой да слага такъв, всеки си решава, това са моите впечатления до момента. 

 

Относно марката - сложих Laufenn, бюджетна марка на Hankook, не разбирам много от гуми, но тия приличат на истински :D Гледах Nexen, за които има изписани много суперлативи като бюджетни гуми, но са май твърде корави.

 

И последно - голямо чудене имах къде да ги сменям, заради начина, по който вдигат колата. Не исках да ми я вдигат с криковете, за да не я подбият отдолу. Затова отидох в Примекс, щото уж имат много машини, обаче не извадих късмет - от 5 клетки, улучих единствената, която няма подемник. В крайна сметка я вдигнаха с криковете, без гумени подложки и така и не съм сигурен дали улучиха навсякъде точките за вдигане. Така че - внимавайте как ви вдигат колите. Сори за дългия пост, качвам малко снимки за всички, които се чудят за размера.

 

 

https://drive.google.com/file/d/17yNwNF0Qs9K9R3HeM2mvPGfQ88KI-YK4/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/17lsTDIlw_l_P3jnDp70u6UDqcKT4Rg3W/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/17jBURKP3jxwcMHERPJ-aDn1FEHCx_nZM/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/17gs4m0T2MhS8lbOqKia33jWR7OIUzfiI/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/17O20-vFCftqYkQj7Hl5AKrVxBFdn2kdt/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/171_Wkz-uh7HLi2ZofFE54pmdZ4OvN8C_/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/16ydNaDJaqLZdE4wW4V3Ma1WQkr3vShIR/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/16zZgDOKaeqrm6jqFko446GvZ9027cR9Q/view?usp=sharing

 

Редактирано от Dimicha

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това ще опира 100 не а 1000%. Виж колко е минимално разстоянието м/у подкалника и гумата. Мини по-бързо през някаква неравност ( легнал полицай ) и пиши пак. Не е за тази кола този размер. Да не говорим, че извън града, ако си я натоварил и дадеш рязко ляво/дясно, не знаеш как ще се държи. Аз не бих пробвал. Бръмчал си на 2-ра защото са нови гумите и лепнат още. Другата година пак ще си на 3-та/4-та ;) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги, от дни съм във вашия отбор,купих сивик 8 1.4 и сега търся метални джанти  16-ки за зимен комплект, виждам в ОЛХ  5Х114.3 16-ки от тойота, дачия, мазда, може ли да ми кажете от кои марки стават, да не правя упражнения за луди.Благодаря!До сега имах Джазка и на нея станаха металните джанти от форксваген поло , но те 14-ки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 18.03.2021 г. at 7:32, stivenj написа:

Здравейте колеги, от дни съм във вашия отбор,купих сивик 8 1.4 и сега търся метални джанти  16-ки за зимен комплект, виждам в ОЛХ  5Х114.3 16-ки от тойота, дачия, мазда, може ли да ми кажете от кои марки стават, да не правя упражнения за луди.Благодаря!До сега имах Джазка и на нея станаха металните джанти от форксваген поло , но те 14-ки.

Междуболтово разстояние ти 5×114.3 а централния отвор ти е 64.1, всички джанти с по голям отвор стават но трябва да слагаш втулки. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги някой  карал ли е с гуми 205/60/16

  • Объркан 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз, перфектно й пасват, возията също се подобрява.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...