Jump to content
hav0k

(проект) K-Line към USB адаптер

Recommended Posts

Браво, добра работа. Особено полезни са линковете към руския сайт с програмите.

Ако не бях си купил Инфоборд, със сигурност щях да реализирам проекта, но в момента инфоборда ми върши същата работа, с предимството, че е доста по-компактен и може да се ползва винаги и навсякъде, и в движение.

Лошото е, че пак спряха да го правят (отдавна вече), и който иска няма как да си го набави освен да се търси някой да продава такъв.

 

Галваничното разделяне от колата е добра идея, макар че ако ползваш лаптоп само на батерии, едва ли е нужно.

Адмирации отново, доста време търсех подобна информация, за съжаление вече не ми трябва.

 

Може би има смисъл да се разработи ново такова устройство, подобно на Инфоборда, но не знам доколко ще има пазар.

 

Направо бих препоръчал на модераторите да закачат тая тема към постоянните, или полезни, не помня как точно се наричаха тук.

Редактирано от мишо
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Инфоборда си е голям лукс, наистина. :) Не е голяма философия да се разработи подобно устройство, особено в днешно време когато има готови модули за Bluetooth и какво ли още не, но с масовото навлизане на OBD2 (като де факто стандарт преди 10 години) цялата идея се обезсмисля, освен за старите коли.

 

А иначе, това за галваничното разделение го разбрах по трудния начин - изгоря ми бушона на запалката, когато включих лаптопа към зарядно за кола! Явно се получава някакво затваряне на веригата през запалката, въпреки че не би трябвало да се случва...не съм го "разследвал", предполагам че може да се реши с един-два диода, но е редно все пак да го спомена. На батерия проблеми няма.

 

Иначе един колега преди малко ме попита, дали може да се използва COM -> USB преобразувател. За целта е нужно да се изгради съгласуваща схема, като тази по-долу.

Може да се наложи да се пипнат някои от стойностите на резисторите ако не тръгне от първия път.

 

Публикувано изображение

(диода е 1N4148)

Редактирано от hav0k

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да се сетя как точно би могла да се ползва такава схема Com-USB, тъй като USB иска драйвери, Com порта се настройва по скорост и други параметри.

Обаче за това, че ти е изгорял бушона на запалката мисля че  проблемът е друг - по-скоро зарядното на лаптопа ти е дръпнало повече пусков ток в началото.

Пробвай да включиш същия лаптоп със същото захранване, но без да го връзваш към К-line, да видим дали пак ще изгори. Защото все си мисля, че ако е станало затваряне на някаква вериге през масите, нямаше да ти изгори бушона, а по-скоро някой интерфейс на лаптопа най-малкото, а може би и на ECU-то.

 

А инфоборда не че е философия, но все пак се иска познаване на микроконтролери и програмиране, нищо че ги има като готови устройства, а и най-напред трябва да се разузнае протокола по който си приказва ECU-то с външно устройство. Тъй че доста работа си е.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обаче за това, че ти е изгорял бушона на запалката мисля че  проблемът е друг - по-скоро зарядното на лаптопа ти е дръпнало повече пусков ток в началото.

Пробвай да включиш същия лаптоп със същото захранване, но без да го връзваш към К-line, да видим дали пак ще изгори. Защото все си мисля, че ако е станало затваряне на някаква вериге през масите, нямаше да ти изгори бушона, а по-скоро някой интерфейс на лаптопа най-малкото, а може би и на ECU-то.

 

И аз доста се учудих, как нещо друго не изпуши, а чак 10-амперовия бушон на запалката. :dunno: В момента нямам други резервни бушони, но като си взема пак ще пробвам. Може наистина да се окаже от зарядното, макар че и преди съм го използвал и не е правило такива номера.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На запалката не трябва ли да е 20 ампера бушона? 10 ми се виждат малко.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като за първи пост в този форум да попитам с риск да се изложа ... Дали вместо това цялото запояване не може да се ползва направо :

 

BM9213 usb

верно че е 43 лв адаптера и то на доставка от руско , аз поне не видях от друго място да може да се поръча .

или 

USB-TTL 3.3-5V С PL2303 С ПРЕВКЛЮЧВАНЕ

  http://www.zahranvane.com/index.php?route=product/product&path=56&product_id=193    този модул е тестван на газов инжекцион и има комуникация, дават го и за коли да става.

 

 Поздрави

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като втория ще трябва да се комбинира с  модул  к-линия до рс232 и от там с усб ттл-а към компютър има доста схеми из нета  :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като за първи пост в този форум да попитам с риск да се изложа ... Дали вместо това цялото запояване не може да се ползва направо :

 

BM9213 usb

верно че е 43 лв адаптера и то на доставка от руско , аз поне не видях от друго място да може да се поръча .

или 

USB-TTL 3.3-5V С PL2303 С ПРЕВКЛЮЧВАНЕ

  http://www.zahranvane.com/index.php?route=product/product&path=56&product_id=193    този модул е тестван на газов инжекцион и има комуникация, дават го и за коли да става.

 

 Поздрави

 

BM9213 - Да. Точно за тая цел се продава тоя модул. И аз търсих такъв в началото за да си спестя цялото запояване, но не го продават никъде, освен в Русия.

 

Като втория ще трябва да се комбинира с  модул  к-линия до рс232 и от там с усб ттл-а към компютър има доста схеми из нета   :)

 

Да. На практика това е същото като UM232R (само че не е развоен модул за FTDI, ами с чип на Prolific). След него връзваш съгласуваща схема за К-линия и си готов. Аз използвах L9637, защото е интегрирано решение, евтин е и ми спести много запояване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На запалката не трябва ли да е 20 ампера бушона? 10 ми се виждат малко.

 

Точно това се оказа и проблема, благодаря за идеята. :) Като погледнах захранването за лаптопа, се оказа, че максималната му консумация е малко повече от 10А.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Случайно да ти се намира Honda OBD PC Scanner    че в хондамотор.ру  линка не работи ? Ако я имаш би ли ми я пратил ivcho86@gmail.com

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако някой има нужда от софтуерите по-горе и не може да ги изтегли от оригиналните линкове, може да ми пише на лични да му ги пратя.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз още нищо не съм си направил но да попитам хем да раздвижа темата , гледах linszter в проекта си с блутуут  взема сигнал направо от CN2 порта директно RX и TX  гледах и снимки на дъното на P3x ECU-то  и там видях отново CN2 порт . Та се чудя със OBD2a  дали няма да се получи направо с усб ттл-а ? 

 

 hav0K  в твоята схема какви кондензатори нареди ,виждам стойностите но не виждам микро нано или пико фаради?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз още нищо не съм си направил но да попитам хем да раздвижа темата , гледах linszter в проекта си с блутуут  взема сигнал направо от CN2 порта директно RX и TX  гледах и снимки на дъното на P3x ECU-то  и там видях отново CN2 порт . Та се чудя със OBD2a  дали няма да се получи направо с усб ттл-а ?

 

Не знам. Не съм си поставял за идея да отварям компютъра и да ползвам CN2 хедъра. Нямам никакъв рисърч по тоя въпрос, но ако ти желаеш да направиш този експеримент, ще се радвам да споделиш с нас резултатите. :)

 

Иначе всичко е във микрофаради.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

na tozi laptop nqmam kirilica .

 

za jalost pri men ne se poluchi , nito mi migat diodite  , nito poluchavam otgovori ot ECUto  ima samo zapitvaniq.

na 1 imam postoqnni 4,99V 

na 2 imam 12v

na 3 e masa

 

 tova e chast ot loga mi :

06-05-2015 12:54:13 ______PC-->ECU:20 05 00 10 CB______
06-05-2015 12:54:13 ______Timeout: 00______
06-05-2015 12:54:13 ______PC-->ECU:20 05 10 10 BB______
06-05-2015 12:54:14 ______Timeout: 10______
06-05-2015 12:54:14 ______PC-->ECU:20 05 20 10 AB______
06-05-2015 12:54:14 ______Timeout: 20______
06-05-2015 12:54:14 ______PC-->ECU:20 05 00 10 CB______
06-05-2015 12:54:15 ______Timeout: 00______
06-05-2015 12:54:15 ______PC-->ECU:20 05 10 10 BB______
06-05-2015 12:54:15 ______Timeout: 10______
06-05-2015 12:54:15 ______PC-->ECU:20 05 20 10 AB______
06-05-2015 12:54:16 ______Timeout: 20______
06-05-2015 12:54:16 ______PC-->ECU:20 05 00 10 CB______
06-05-2015 12:54:16 ______Timeout: 00______
06-05-2015 12:54:16 ______PC-->ECU:20 05 10 10 BB______
06-05-2015 12:54:17 ______Timeout: 10______
06-05-2015 12:54:17 ______PC-->ECU:20 05 20 10 AB______
06-05-2015 12:54:17 ______Timeout: 20______
06-05-2015 12:54:17 ______PC-->ECU:20 05 00 10 CB______

 

ako nqkoi znae da kazva zashto e taka ,

 I Edina molba ot men:  nqkoi ako obicha da izmeri na 1va klema kadeto e K liniqta dali skacha naprejenieto ot  1 do 5 V ili kato  kato pri men stoi 4,99 koeto moje I da e lag ot multiceta (ot 10lv e I ima nujda ot nqkolko deseti ot sekundata za da izmeri veriga) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Здравейте , аз си намерих грешката понеже  сокета е  28 (в магазина нямаха наличен 24) а УМ232Р е 24 крака не знам какво съм гледал обаче съм го сложил през един крак, малко преди да го ударя в земята видях какви съм ги изял   ( на третия ден орловото око видя че едната сетна я няма и избяга от затвора)

Ето и лога и 2 скрийншота:

линк към тестовия лог :http://dox.bg/files/dw?a=aa55a28ec1 

 

 

също така на теория с тази програма хонда протокол егзаменер би трябвало да могат да се логват коли с ОБД0 ОБД1 ОБД2а ОБД|| 

остава да я логна от студена до топла и да я покарам малко за да размишляваме  над логовете. 

 

Нещо което ми направи впечатление че за първи път като се вързах към колата губеше за части от секундата сигнали и пак се появяваха което след 2 минути изчезна  ........   Надявам се да е било от паднал акумулатор , днес следобед си сложих нова  варта силвър  и ще видим утре какво ще стане.  

 Другото което трябва да кажа е колеги не се мъчете да мерите клема 1 там само осцилоскоп може да замери промените в напреженията ,понеже се променят много бързо и мултицед няма да отрази промените.

Редактирано от Ivcho_86

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Здравей, Колега. Радвам се, че опитите ти с тази схема се увенчаха с успех. Сега остава да се надяваме да не прочетеш нещо, което не би искал да виждаш... :)

 

Иначе по логовете ти всичко изглежда наред, на пръв поглед.

 

 

 Другото което трябва да кажа е колеги не се мъчете да мерите клема 1 там само осцилоскоп може да замери промените в напреженията ,понеже се променят много бързо и мултицед няма да отрази промените.

 

Така е, промените няма как да се видят в реално време с мултицет (за това трябва по-сложна апаратура), но въпреки това може да се измери стойността на "1"-цата, тоест на напрежението на шината. Трябва да показва 5 или 12 волта.

Редактирано от hav0k

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте , кучето си лае кервана си върви , логовете са наред а новото нжк за 2 месеца почерня и започна данатрупва нагар. Следващата стъпка е да проверя налягането на горивото. 

  Към колегите които в бъдеще мислят да реализират схемата мога да предложа и още по евтин вариянт с кабел за данни от старите телефони никиа,сони ериксон, сименс,който замества половината схема . Аз например докато търсех  в един кашон с кабелаци  тънки проводници за една друга схема попаднах на стар кабел за сониериксон пъхнах го в усб-то на лаптопа и като каза "тадън" (файн ниу хардуеър ) ми светнаха очите  ,отворих  го и гледам чип  ARK и докато му се радвам му отрязах буксата и веднага го лашнах към колата  и вуала човешкия мозък , закачих се към газовата .След това заместих УМ232Р модула и се закачих и към колата.   Подходящи за целта са кабели с чип Профилик ,ФТДИ , АРК  в  ПМГФИ има много дълго описание по тая тема след което попаднах и на един български блог ето и линк : http://lpg-data-cable.blogspot.com/p/blog-page_24.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, 

темата е супер .. мисля да изпълня схемата и да се оборудвам с такава джаджа, но преди това искам да питам дали ще стане за моята D15Z8 VTEC-E `97 ECU-to e P9L

Диагностичната букса е 5 и 2 пина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 на теория и  Honda OBD Protocol Examiner (HOPE) ,и Honda OBD PC Scanner могат да логват обд 0 обд 1 обд2а/б и обд 2 , така че трябва да опиташ , като втория вече не може да се тегли от хондамотор.ру без регистрация каквато пък не можеш да си направиш неясно защо.Ще ти я пратим само реши че ще пробваш.Най-напред провери какво обд е колата ти, след това търсиш съгласуваща схема за свързване , в най лошия случай ще трябва да се вържеш директно към CN2 хедара на дънната платка на ЕКУ-то.

 

Ако имаш въпроси ivcho86@gmail.com  питай на мейла защото тук влизам от дъжд на вятър :)

Редактирано от Ivcho_86

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не успях да разбера въпросният протокол на 3-пиновият конектор на Civic-a, тоест ISO-9141 (K-Line), OBD-2 или 1 се води?

Май е 2-ка

Редактирано от altium

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само не успях да разбера въпросният протокол на 3-пиновият конектор на Civic-a, тоест ISO-9141 (K-Line), OBD-2 или 1 се води?

Май е 2-ка

 

По стандарт би трябвало да е OBD-II, но по онова време не всички производители са се съобразявали с въпросния стандарт, затова и тези хонди са със тези странни 2+3 пинови конектори.

Отделно че тази К-линия или не е добре имплементирана в текущите четци (ELM-ове и тем подобни) или от Хонда са правили промени по нивата на сигналите, или самия софтуер, който върви с тези четци не е в състояние да комуникира с ECU-то. Не съм сигурен кое от трите, обаче досега не съм чувал за стандартен OBD-II четец който да работи с тези коли. :/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега мерси за информативният отговор.

Явно ще трябва да правя схемата от първи пост. 

Е, като пристигнат OBD-2 карантиите ще пробвам да се вържа де... и ако не стане, правя схемата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Другари, а ако към горната схема, която е постнал в първия пост колегата hav0k се запои кабел от сони-ериксон ( кабели с чип Профилик ,ФТДИ , АРК) какъвто е посочил колегата Ivcho_86? Би трябвало да се запои на мястото на FT1, като елементите след него стават излишни. Ще стане ли моята работа да ми проговори хондето или допускам грешка някъде ? Тия дни ще пробвам да изпълня схемата и да пробвам , та питам преди да почна, ако виждате пробойна в идеята.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги някои пробвал ли е тези схемички ... чудя се дали ще вършат работаpost-33755-0-72181500-1508803203_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз намерих нещо подобно. Мисля да го реализирам, но са ми оскъдни знанията в някои области. Поствам го тук, ако някой реши да го пробва.

 

https://github.com/kerpz/ArduinoHondaOBD

 

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравеите

Някой може ли да ми каже схемата на преходника от 3пина към 16пина,че имам един китайски преходник и мисля че е със згрешени пинове

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сгрешени са със сигурност, и аз го имам същия преходник. Смотани китайци, почти всичките в AliExpress са вързани така:

OBD-OBD2-Car-Diagnostic-Cable-Connector-For-Honda-3PIN-to-16PIN-Lead-Cable-OBD1-to-OBD2.jpg

Правилното би трябвало да е:

HTB1ke9vKVXXXXaNaXXXq6xXFXXXM.jpg

Пин 7 ти е K-Line.

Редакция

Я виж това е добра схема:

5ca9a84s-960.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси на колегата altium за новата снимка на конектора (моята се счупила).

1hk2l8t57c.png

Цитат

Конектора е точно до главния компютър на колата (зад пластмасовата кора, долу дясно на предната пътническа седалка).
Обикновено е на "хвърчащ" кабел зад компютъра и напъхан в зелена гумена тапа.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 1/9/2018 at 19:54, dindin написа:

Сгрешени са със сигурност, и аз го имам същия преходник. Смотани китайци, почти всичките в AliExpress са вързани така:

OBD-OBD2-Car-Diagnostic-Cable-Connector-For-Honda-3PIN-to-16PIN-Lead-Cable-OBD1-to-OBD2.jpg

Правилното би трябвало да е:

HTB1ke9vKVXXXXaNaXXXq6xXFXXXM.jpg

Пин 7 ти е K-Line.

Редакция

Я виж това е добра схема:

5ca9a84s-960.jpg 

Тази е схемата.Преходника беше вързан като на първата схема.Благодаря колега.

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер, радвам се. :) А ти как успя да отвориш твоя преходник? Моят е залепен като с епоксид ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 9.01.2018 г. at 19:54, dindin написа:

Сгрешени са със сигурност, и аз го имам същия преходник. Смотани китайци, почти всичките в AliExpress са вързани така:

OBD-OBD2-Car-Diagnostic-Cable-Connector-For-Honda-3PIN-to-16PIN-Lead-Cable-OBD1-to-OBD2.jpg

Правилното би трябвало да е:

HTB1ke9vKVXXXXaNaXXXq6xXFXXXM.jpg

Пин 7 ти е K-Line.

Редакция

Я виж това е добра схема:

5ca9a84s-960.jpg

 

 Да ползвам и аз темата, понеже се пробвах да си направя такъв преходник и с покупката от алито на този преходник 
yCAAAgI8YeA-960.jpg

минах през

GgAAAgM8YeA-960.jpg

и я вързах така

coAAAgM8YeA-960.jpg

сега въпроса е - това ли е вярното свързване ... така де, попаднах на темата малко късно и реално "3" не съм го вързвал и към "5" - трябва ли или няма проблем? 
p.s. става въпрос за акорд 5.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да каже @gabara ,  че аз така и не успях да го оперирам моя преходник и седи някъде събира прах.

Но без земя (от пин №3 на 3-пиновата букса към пин №4 или №5 на 16-пиновата букса) не вярвам да се случат нещата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си купих този кабел. Учудващо кабела работи на црв 1 ген. Свързвам се с Launch. 

BGN 9.70  7%OFF | For Honda HDS 3pin Connector Adapter OBD to OBD2 16Pin J2534 For Honda OBD 2 OBD2 Car Diagnostic Auto Tool OBD2 Extension Cable
https://a.aliexpress.com/_mN4apdD

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...