Jump to content
hyp3r

A95.vs.A98

Recommended Posts

Здравейте колеги:D, от един месец насам си правя експериментче(така се да каже), от една и съща бензиностанция слагам 50лв А95 изминавам Х-километри,след това зареждам 50лв А98 изминавам Х+ километри(като предварително кажа ,че маршрута ми е еднин и същ ,с едни и същи гуми,кг и т.н). Заключението ми е беше следното с бензина А98 макар по скъп съответно по малко литри изминавам повече километри(предполагам и по качество бие А98 овен и по октаново число).Вие колеги имате ли подобни наблюдения?Кой бензин предпочитате А95 или А98 :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

от много време нема такова нещо като А98 :lol: всичко си е 95 с разни добавки,а именно за това изминаваш малко повече км :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А дали изобщо е 95, интересно ми е дали им правят проверки на актановото число (аз лично се съмнявам ...преставям си какви др л*йна има вътре).Преди време пълних едни туби от моторно масло с бензин:dry: на 4 литра ми се губише по 0.500 мл ,2 туби 1 литър назад:o.От тогава на тая бензиностанция да си помпя гумите не спирам :blink:,като се има предвид ,че е една от няколкото големи в БГ.....представям си по тези долнопробните какво става :(. Ето един линк за цените на горивата --> http://b4b.bg/category/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0/ . За колегата по горе ,все пак има А98 :ph34r:

Редактирано от hyp3r

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да,продават лайна на мноооого добра за тях цена.Контрол - никакъв за жалост,и за качеството и за количеството.Реалното октаново число вероятно е като за А91,ако не е и по-зле.Спомням си как ми вървеше едната от колите докато имаше още немски бензин в резервоара.И как се спъна веднага след първото зареждане на наша "голяма" бензиностанция....големи са само по площ майка им нещастници. :dry:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уж имаше някъкви проверки за качеството на горивата на скоро, дори ги даваха по новините.По темата, от около седмица насам се чудя и аз да го опитам това нещо, но си имах бензин в колата, днес ще патувам и съм готов за проба :)Само да видя от коя бензиностанция да заредя :)....Разлика между OMV A95 И OMV A95 MAXXX motion има ли освен в цените ?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уж имаше някъкви проверки за качеството на горивата на скоро, дори ги даваха по новините.

По телевизията не гледай какво ти представят, реалността е в другата крайност! И това не е само за горивата... :dry: 95/98 - не знам.., или поне не в България. Знам само, че ако някъде ти хареса горивото, то това ще е временно..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има има :D Аз само макс моушън слагам,не помня кога зареждах обикновен ииии кво да ти кажа пълна скръб :huh: .Между другото бях много доволен един път от Шел В-Пауър... Ходих към маинатаун наскоро и сипнах около 16литра,в колата имах около 3-4литра останал и изкарах Зарата-Плошдив-Зарата и още 90км само градско с тоя бенз :) Грубо около 210 извънградско и 90км градско :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А дали изобщо е 95, интересно ми е дали им правят проверки на актановото число (аз лично се съмнявам ...преставям си какви др л*йна има вътре).Преди време пълних едни туби от моторно масло с бензин:dry: на 4 литра ми се губише по 0.500 мл ,2 туби 1 литър назад:o.От тогава на тая бензиностанция да си помпя гумите не спирам :blink:,като се има предвид ,че е една от няколкото големи в БГ.....представям си по тези долнопробните какво става :(. Ето един линк за цените на горивата --> http://b4b.bg/category/%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0/ . За колегата по горе ,все пак има А98 :ph34r:

Заглеждал съм се на колонките на Лукойл,че има едни лепенки с воден знак,които показват кога е правена проверка за точността на уредите и да ти кажа правят често,така че смятам че са точни.Също така съм сипвал в бутилки от минерална вода 10 литра и си показва точно колкото е в бутилката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам за какви новини говорите, то си беше цяло предаване след новините и човека, който е работил в бензиностанция си го каза, както си е: лъже се и в качеството и в количеството, а проверки се правят, само дето се знае предварително кога и къде ще е проверката :rolleyes: С две думи казано какъв бензин ще налееш си е чист късмет и няма нищо общо с бензиностанцията, нито с цената! Затова и отдавна не наливам 98, а само 95 просто не виждам никакъв смисъл, ако някой е усетил някъква разлика, просто е случил в момента на читав бензин, а как ще е следващия път и управителя в бензиностанцията не е на ясно :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за 98 няма какво да кажа,защото не влизав в лук oil,но ще споделя един пресен случай.карам пълна инжекция с обикновенна газова.преди 2 седмици сложих за 10 лв обикновен 95 от шел.ами колата както върви на газ,така вървеше и с този бензин.малко се очудих,ма после се сетих кво ми каза едно приятелче,работило в шел.на 95 в-повера му слагали добавка и бил доста по различен от обикновенния 95.....а аз просто забравих да добавя на момчето да сложи от хубавия им 95.като врутна на бензин,очаквам да има разлика,но тогава нямаше.като цяло сипвам 95 с добавка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега много интересен тест си направил, но ми се струва доста неточен. Как точно разбираш колко литра си изхабил за тези X км, при положение, че сипваш 17-18 литра с 50 лв? Теста би бил обективен при пълнене на 2-3 резервоара до горе с 95 и същата процедура с 98 след което засичаш разход. Относно бензините имам познат, които рабоше в петролната база на Еко. От него знам че бензина пристигащ с цистерните е 95 и всички останали разновидности се правят с добавка. За 95+ които беше премахнат на скоро се сипва 1л добавка за цялата цистерна. Другото нещо което мога да кажа, е че бензина бива смесван с доста вода преди да достигне колонката, защото и персонала трябва да яде, и едни 40-50 литра на цистерна не се усещат особено.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От 3 години съм на дизел, но преди това карах Астра 1,6 - 5 години от които последните 2 години съм карал само с 98 от Лукойл. И резултатът - при градско няма разлика (малко по-тих става мотора), при извънградско двигателят беше по-пъргав и даваше икономия от около 0.5литра/100км. Като цена излизаше еднакво на 100км. - при тогавашните цени. Да уточня, че на Астрата й даваха по каталог да върви с бензин 95. Всеки си решава сам. Сега я кара на жена ми баща й .... с 95, че бил по-евтин.

Редактирано от Jorko.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се ,че всеки сам избира с какво гориво да си кара.Аз знам ,че този "експеримент" така да се каже не е точен аз не работя за Университета в Калифорния.Просто си направих сравнение ...не съм мерил атмосферното налягане,температурата на асфалта,посоката на вятъра и др. фактори които може ви влияят(за колегите които бяха мн скиптично настроени и веднага фкараха хаплив коментар):D.Поздрави на всички и със 100 октана да заредиш колата пак не се знае какви лайна и слагаш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз спрях да зареждам "А98", "А100" и пр. докато на бензиностанцията до мен не се нареди един GL и зареди А95 до горе най-безцеремонно. Както казват колегите по-горе - А98 не е истински дестилирано гориво, а е А95 (може и по-ниско) с добавки. А по-интересното е, че като правят бензиностанция заравят две цистерни, а предлагат 6 типа горива - как става, сами ще се досетите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А някой да знае метод за разкарване на водата от бензина? Също е много под съмнение разновидностите на бензина. Питах един ден какъв е тоя 95 икономи, бил по-екологично чист и почиствал инжекторите. Според мен това са глупости.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Спирта неутрализира водата в бензина, но съм чувал че предизвиква ръжди в резервоара Публикувано изображение (не съм пробвал!)

Иначе естествено, че сипвам най-евтиния бензин.. , както казаха по-горе разликата му със скъпия е само в цената.

Редактирано от honda_tech

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз карам с 95, сипвам от едно място, единствения вариант, който съм мислил е да слагам някаква добавка, не да сипвам друга боза за повече пари...В този ред на мисли, ще помоля колеги, с опит при добавките за бензин да ми драснат някое и друго мнение за някоя добра добавка(на лично съобщение най-добре, за да не настава спам), откъде я купуват, доволни ли са от работата на двигателя, като я сипват.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги преди 5 години работех на бензиностанция.Разликата между а95 и а98 беше че в двата танка се сипваше а95 но в танка който трябва да е а98 исипваха туба с добавки.Единствено 100 идваше отделно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги от две години работя на бензиностанция/управлявам я/ и мога да ви кажа, че на 90% от това, което си го мислете е грешно.Разлика между 95 и 98 има/поне във веригата в която аз работя/.За гратски каране няма смисъл да се кара с 98 или 100, но извън града има.Разхода ми е падал с около 1л./100км. с 98, но това е зависи как се кара.Това го казвам след като зареждам винаги пълен-пълен, а не "заредих 30-40лв."Да разесля някой неща, които не са ясни на голяма част от хората:- на всеки 6м. държавата е длъжна да направи замерване на точността на колонките.Има холограмни стикери над постолетие с месеца и годината, до когато са валидни.НОРМИ - на 20л.(+/-) 50мл. това е за дизела и бензина.На газ пропан-бутан на 20л.(+/-) 100мл.Всеки може да иде в http://www.bim.government.bg/ и да си пусне жалба срещу дадената бензиностанция- Вода в танковете не може да има без да се разбере.Нивомерните системи е показват и сигнализират веднага.- Как с два танка продавали 6 вида гориво? Ми танковете са разделени с прегради в тях.- Има вериги, които си държат на качеството на горивата има и такива, които искат най-евтиното гориво и с най-малко разходи за транспорт.Няма да ги споменавам поименно, защото не е етично.- Вече до колкото съм запознат никой не смесва добавки на самия обект.Това беше преди 10-15г.Самите добавки са толкова концентрирани, че примерно на 10 000л. се слада 2-3л. добавка, за това се смесват в базите, където има милиони литри гориво.- за смесването с вода, че да имало и за персонала.Няма такова нещо-всичко се наблюдава с камери, а и хората като мен си гледат интереса да не има се открадне гориво, защото ще си го платят в крайна сметка.- Горивото се разширява и свива в зависимост от температурите.Това особенно влияе на газта.За примет- на една цистерна от 30 000л. натоварена сутринта при 5 градуса и разтоварена следобяд при 25 градуса, може да даде +300л., както и обратното.Има и още неща, но друг път.И за всички тези неща по-горе има и обратна страна.

  • Нагоре 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И в крайна сметка с коя буква започва истинската бензиностанция от която да зареждаме по спокойно?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Очакваме с нетърпение.:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям мнението на spas21. По-напред в темата обясних #13 В момента също бих продължил да карам с 98 ако имах бензинов ДВГ.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Очакваме с нетърпение.:)

Миналата година имаше подобна тема и оттогава знам(ако не ме лъже паметта),че spas работи в Ромпетрол.Ако греша нека ме поправи:).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

До колкото знам, всеки бензин в цистерна се пренася на водна възглавница - демек на дъното на цистерната винаги има доста вода !Та когато видя цистерна на бензиностанцията - независимо коя -ама бягам далеко. До колкото знам когато се прехвърли бензина с водата от цистерната в бензиностанцията трябва да минат минимум 2-часа за да се отъи водата. Водата е по тежка и остава от долу в незнам си какви утаители....А дали бензиностанциите изчакват тези два часа не знам :D :D :DОт там нататък си играят с обемното тегло - демек подгряват резервоарите за да се повиши обема - е не на 100 градуса де :PТа лъжат колкото им душа искат........Истински Контрол няма , не е имало и няма и да има ---това е БЪЛГАИЯ !Пък водни , сухи , холограмни и всекъкъв вид стикери ги има навсякъде - че и контролните органи ги продават даже ......Когато почнат да правят колонки които едновременно мерят и литри и килограми плюс температура - работата вече ще е контролирана !Имам един приятел с таксиметрова компания - всеки ден си тормози шоферите да пълнят газ в големи бутилки - за домашна употреба - но теглени на кило и после ги префърлят в колите - голямо мазало става , щото и бутилките почват да мръзнат та ги поливат с топла вода - Но явно има ефект. Но при газта пак хакат вода та те така...Живот ли бе да го опишеш....;)А относно 95 или 98 по добре със 100 октана,че той е със етер ли беше или със естер може и да бъркам , но е съвсем по качествен и по различен като състав !И ако имаш запушен катализатор караш 50 км извънградско със 100 км постоянна скорост и евентуално ще изгориш натрупалия се боклук в катализатора .

Редактирано от iso_eu
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз от както смених лук оил с ромпетрол колата ми хем работи по тихо,хем изминава чуствително повече км около 15 17км е разликата.Лука го смених поради факта че зимата ми се наложи да сложа в колата си бензин от тази бензиностанция но го сложих в туба 11л от минерална вода ,та това се случи в големите студове и докато прелея бензина от тубата в колата сложете го около 4 5 мин бензина в тубата замръзна ама не леко а голяма буца лед се получи,оствих го да се размрази и го измерих оказа се една водна чаша около 250 300мл вода е имало бонус в бензина ,като отбележа че бензина беше точно 7л :) От тогава почнах само на ЕКО,след това ми се наложи на ром петрола да заредя и вече само там в краен случай на ЕКО.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди като карах на газ зареждайки от Ромпетрол бях най-доволен и като разход и като тяга,сега обаче съм на метан и те не го предлагат.Еко-то беше втория вариант.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Колеги а какво мислите за 95 на петрол ? Преди само ги менках омв/лукойл/еко и тн и не виждах разлика и веднъж сипах на петрола и останах доста доволен. Колата започна да върви по леко без толкова натискане на газта както преди. Та от 3-4 месеца сипвам само от там и съм доволен.

Редактирано от Clinku

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз 98 знам да има само на ЛукОйл. С миналата ми ХОнда (Д16А9+) карах винаги с 100октана, защото в сравнение с 95 - има разлика! Колата вървеше осезаемо по-добре, а за промяна в разхода не съм засичал, но май сваляше маалко! :) Сега с Д15Б2 карах с А95, щото немаше да литне така или иначе :D Но като добавим ВТЕКа, почвам отново със стотака! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз доста пъти съм пробвал 98 и така и не намерих разлика :unsure:.От към вървене имам на предвид ,колата се си е спъната :( . А за икономия не мога да кажа може и да има разлика.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До колкото знам, всеки бензин в цистерна се пренася на водна възглавница - демек на дъното на цистерната винаги има доста вода !Та когато видя цистерна на бензиностанцията - независимо коя -ама бягам далеко. До колкото знам когато се прехвърли бензина с водата от цистерната в бензиностанцията трябва да минат минимум 2-часа за да се отъи водата. Водата е по тежка и остава от долу в незнам си какви утаители....А дали бензиностанциите изчакват тези два часа не знам :D :D :DОт там нататък си играят с обемното тегло - демек подгряват резервоарите за да се повиши обема - е не на 100 градуса де :PТа лъжат колкото им душа искат........Истински Контрол няма , не е имало и няма и да има ---това е БЪЛГАИЯ !Пък водни , сухи , холограмни и всекъкъв вид стикери ги има навсякъде - че и контролните органи ги продават даже ......Когато почнат да правят колонки които едновременно мерят и литри и килограми плюс температура - работата вече ще е контролирана !Имам един приятел с таксиметрова компания - всеки ден си тормози шоферите да пълнят газ в големи бутилки - за домашна употреба - но теглени на кило и после ги префърлят в колите - голямо мазало става , щото и бутилките почват да мръзнат та ги поливат с топла вода - Но явно има ефект. Но при газта пак хакат вода та те така...Живот ли бе да го опишеш....;)А относно 95 или 98 по добре със 100 октана,че той е със етер ли беше или със естер може и да бъркам , но е съвсем по качествен и по различен като състав !И ако имаш запушен катализатор караш 50 км извънградско със 100 км постоянна скорост и евентуално ще изгориш натрупалия се боклук в катализатора .

Извинявай колега, но толкова глупости на едно място не бях чел. :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Извинявай Колега

spas21,

обаче си пропуснал да кажеш как се казва твоята бензиностанция - че да идваме да зареждаме при тебе !

Колега, извинявай ама това е абсолютно нееверно Публикувано изображение Поне за бензиностанциите в Блъгария говора ! Теа в Румъния са 1000 пъти с по качествени горива от БГ !

 

 

 

- Има вериги, които си държат на качеството на горивата има и такива, които искат най-евтиното гориво и с най-малко разходи за транспорт.Няма да ги споменавам поименно, защото не е етично.

 

-

 

Относно - Няма такова нещо-всичко се наблюдава с камери,

 

С камери нищо не става , трябва качествен и количествен контрол и постоянни ИЗМЕРВАНИЯ, а не Замервания – с домати и яйца.

 

А това, че не правиш разлика при 98 и 100 октана и то само в градски условия - проблема може да е или при теб или при двигателя ти ?;)

 

 

Като зареждам в Австрия същите литри гориво защо минавам повече километри , и защо не ми остава вода в резервоара и също така колата е доста по еластична - говорим за 95 ???

 

Явно има бензиностанции в БГ , които едва ли не работят на загуба - мале живи да ги оплачем горките ?;)

 

И не разбрах кое е глупости за тебе ?

Може нещо да съм сбъркал - барем кажи, че да не подведа колегите ?;)

 

Мене ако питаш Метрологията трябва да Ви слагат стикери на всяко ново зареждане на бензиностанцията - ама нали сме в БГ, пак ше се намери чалъм да ни излъжат - Защото няма закони.

 

Ако поне на една бензиностанция вземеха разрешителното - ама завинаги , когато ги хванат че лъжат щеше да е друго !

Редактирано от iso_eu
  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да кажа само едно че в БГ няма едно нещо което да е както трябва...ако беше само бензина да го полеем с мед и масло...суйалявам че трябва да го кажа но то просто е факт и всички ние го виждаме...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз като колегата hyp3r правих същия експеримент, вярно - замерването с домати и яйца не е много точно... , но с 98 изминавам осезаемо повечеС 98 успявам да докарам шампионска икономия "по книжка" :rolleyes: ... от 10.5/100 градско. За мен 98 си струва и си избива парите. Иначе за бензиностанциите има две от които не съм доволен, едната започва с "О", а другата с "Ш".... :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като заредя от "Ш" и после клеча под резервоара да видя да не да имам дупка и да тече от някъде.М/у другото вчера имах работа до СТ Загора и един Съсед ми каза ,че вечерта му пробили резервоара и му источили бензина :D.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, тея дето точат бензин :ph34r: ****** *******. При нас пък разбиват колите за да им отлепят винетките...**извинявам се за off-topic-а :rolleyes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм с двигател ф20а4,и досега сипвам и съм доволен от а95 на пет**л,слагах веднъж на ш*л,от този с добавките А95 ,и тая кола като се запуши,неще да набира.На другите вериги не съм зареждал и нямам намерение.Карам само на бензин обикновен А95.Но пет**ла досега не ме е подвеждал като качество,поне според мен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз мисля че няма кой знае каква разлика в а95 и а98.....и затова и не слагам а98 .... ако искам да усетя разликата слагам или еко 100 или омв 100 октана ...там вече има някаква разлика....иначе като цяло и аз сам на мнението ,че в България всички горива са боклук...нямат нищо общо с горивата в германия ,холандия ...дори в сърбия са по добре от нас !!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги понеже съм леко невеж,може ли някой колега да ми обясни,как водата попаднала в резервоара се обработва от двигателя?Принципно съм чувал,че водата се отделя от бензина,но така няма ли накрая да се окажем с пълен резервоар вода?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз като нов собственик на Хонда сипвам 98 или 100,че още ми е кеф от новата колица и ми е жал да и слагам 95.Иначе не усещам голяма разлика между 95 и 98 за съжаление ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...