Jump to content
HELL_FIRE_

Строене на Гараж в София

Recommended Posts

Искам да си направя гараж пред нас (законен) !? Някой запознат ли е с процедурите?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво означава "пред нас"? На тротоара, на улицата, в градинката между блоковете, в двора ти? Не всички знаем къде живееш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не е много проста процедурата, не само в София, но в общи линии е следната

    [*]закупуваш парцел

    [*]подаваш молба за виза за проектиране

    [*]проектират го

    [*]одобряват го

    [*]наемаш фирма

    [*]тя строи

    [*]надзорника одобрява

    [*]ти ползва гаража

А и това е доста съкратена процедура. Около 27 различни типа документи ти трябват.

 

"Удоволствието" трае от 6 до 18 месеца. Ако не са спали на криво и са добре закусили.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не забравяме, че ще е и добре платен целият "танц"...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А колегата е питал само за процедурата, не и за цената. Ама цената на целия масраф е да кажем абонамент за платен закрит паркинг за повече от 50 години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цената е 20-тина бона, подочух разни таквиз истории ;) Интересуваше ме самата процедура и то по-обстойно детайлизирана. Благодаря на Al Capone за отговора..П.С. Symphony говорим за площи пред жилищен блок, които са общинска собственост!Ако някой знае разни "преки пътища" да се включи.. ;)Поздрави..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма преки пътища , освен да си стовариш 3 панела пред вас и да си направиш незаконен.Законно ти трябват време/пари/търпение за да го построиш.Не си заслужава както са ти написали колеги по-горе.Има толкова гаражи на оферта като отвориш обявите че не си заслужава дори да си помисляш за тази идея:) Най-лесно и евтинко излиза ако си наемеш гараж за една кола + 1 мотор т.е някой твой приятел който има мотор и се чуди къде да го държи зимата.При среден наем 50лв на месец , сметни колко ще ви излиза.Казвам среден наем , защото има и такива за по 100лв само че аз лично не искам да се къпя и да спя в гаража :)

Редактирано от Mkilla

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам в София , в Пловдив не строят гаражи , а ги стоварват готови :P Плащаш си на когото трябва , колкото поиска да ти разреши да си наемеш общинска земя , на която да плащаш по 50 лв наем всеки месец . Всяка площадка пред блока има отредени парко-места и в зависимост от тях си стоварваш гаража на тях . А гаража е предварително излят , от бетон и метална врата - цената само на гаража преди 4 години беше 5000 лв , около 1000 лв за общината и 600 лв мисля , за да ти го стоварят където сте се разбрали с общината ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Неможе да няма начин, не сме в Ню Йорк....Аз лесно ще стоваря гаража, въпроса ми беше после какво правиме....До тук всеки пише нещо, а само Капоне посочи някаква процедура....Тино ако познаваш някой минал по този път, питай как е процедирал (защото гледам сочиш и адекватни цифри) ;)Поздрави.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адаш, за да ти позволят място за гараж трябва да го има в подробния устройствен план. Първо това се поинтересувай в твоето кметство. Ако няма забрави, че ще стане. В момента проблема с построените гаражи в София става все по актуален. Над 90% от тях са незаконни по цялата територия на столицата. А в закона за устроиство на териториите няма процедура /ама въобще няма/ за узаконяване на незаконни постройки от всякакви категории. Демек, в бъдеще ще виждаш все по-малко гаражи в София. Естествено на мястото на старите такива ще се появят нови, вероятно по-съвременни и функционални, но вече на правилните хора. И наистина вече няма "преки пътища", нещата не са такива като преди 10 години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да намериш точно решение от нас , защото и в общината да отидеш да питаш 5 различни човека и 5мата ще ти кажат различно.Незаконна постройка не можеш да узакониш както знаем всички и затова няма как да си построиш "ей така" гаража т.е да го стовариш готов на произволно място.Нали ще искат документ , че е стабилен/безопасен за теб и околните най-малкото.Затова и на оня дядо поп , който направи допълнителни постройки за деца сираци и самотни майки , ще му правят проект с нови постройки а старата-нова сграда колкото и да е добре направена ще я бутнат.Ходи си до общината и питай някой познат най-добре или направо някой архитект който бачка в която и да е община в София.Предполагам , че ще ти искат и проект на този гараж..За мен тази процедура като се замисля излиза по-скъпа отколкото да си купиш гараж някаде направо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си построих в двора без да уведомявам никой ... засега нямам проблеми ... и се надявам и да нямам !

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си построих в двора без да уведомявам никой ... засега нямам проблеми ... и се надявам и да нямам !

Колега...такива работи не се споделят тука ве :lol: Помоли някои модератор да ти изтрие мнението,че господата от ГДБОП с малките пишки ровят навсякъде,пък знае ли се...може Цветко Цветанов да е регнат из форума :tooth::sick:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А колегата е питал само за процедурата, не и за цената. Ама цената на целия масраф е да кажем абонамент за платен закрит паркинг за повече от 50 години.

:yes:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В двора ама в кой двор , на твоята къща ?:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В двора ама в кой двор , на твоята къща ?:)

Да колега точно така !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Двора може и да е частен, но по Закон не можеш да изграждаш, или поставяш каквито и да е преместваеми съоражения /гаражи, бараки, павильони, навеси, и т.н./ , без съответното съгласуване и одобрение, на проекти от общината , да не говорим за нещо по-масивно! Дори да си заградиш мястото, ти трябва същата процедура! Казвам само, че това е 100% по закон. Ако ,колегата където си е направил гараж в двора, няма необходимите документи, / съгласуване,разрешение за поставяне и узаконяване/ и има някой завислив комшия, който да го наклепа в общината, ще бере доста ядове! Иначе общинарите не си дават много зор да си гледат работата! За всичко трябва да се плащат данъци-ако разбирате за какво става дума!

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е колега знам но при положение че всеки от тук намиращите се около мен съседи може да злепостави другия и всеки е зависим от другия , сметнах че това не би било проблем ! Пък и нещата седяха така - или строя без да уведомявам никой или нищо не правя ! Иначе ако опираше до данъци само е лесна работата , в общината има трябва молене , черпене , финансово стимулиране в противен случай никой не ти обръща внимание - изпитал съм го и не понасям подобни неща !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вариант 1:София. Гараж върху собствен поземлен имот ( ПИ) или урегулиран ПИ (УПИ) е допълващо застрояване. - за справка ЗУТ.Процедура:1. Скица от района, скица от кад. карта.2. Документ за собственост, уд. за наследници.3. Заявление за изменение на план за застрояване (ИПЗ), ако гаража го има като петно в действащия план за застр. - мини към т. 84. Мотивирано предложение за ИПЗ.5. Заповед за допускане на ИПЗ.6. Проект за ИПЗ и процедура по одобряването му - внасяне в ТС на района, обявяване ако си на граница на УПИ; може да поискат и съгласуване с експлоатационни дружества - ВИК, Ел., Газ и др.7. Заповед за приемане на ИПЗ.8. Разрешение за проектиране (виза за строеж).9. Проектиране - арх., конструкции, геодезия, ако има инсталации и външни връзки ...10. Съгласуване и одобряване на проекта по т.9.11, Разрешение за строеж - строителна линия и приемане.Надзор.12. Строеж, следене на проект от надзора и оформяне на стр. документация по ЗУТ.13. Приемане на обекта от комисия, нанасяне в кад. план ( кад. карта).14. Разрешение за ползване (въвеждане в експлоатация).15. Документ за собственост.Вариант 2:София - гараж върху ПИ / УПИ общинска частна или публична собственост.Във всяка устройствена зона има мин. допустими лице и площ на УПИ, т. е не може да се отреди УПИ само за 1 гараж.При общ. частна - договор за продажба, наем или ОПС на площта на гаража и прилежаща площ от кмета на съответната община.При общ. публична е по-сложно - договор за продажба, наем или ОПС на площта на гаража и прилежаща площ от кмета на СО, но...решението се гледа и приема на сесия на СОС.Плащаш оценката и всички...Оттук нататък се повтарят процедурите по вариант 1.Възможно е да съм пропуснала нещо или да съм го нарекла с друго (старо) име.За самите проекти и строителство - няма да коментирам - въпрос на избор.Мисля, че наем на паркомясто в гараж, подземен паркинг или двор е по-изгодно. :)Малко дълго стана, но това е съкратено описание...:dry:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Веси,много подробно и точно написано, но за повечето хора които не са минавали тези процедури, изглежда доста сложно и объркващо. Обяснявам по накратко: отива се в общината,в отдел архитектура и се намира точния човек, който да ти води процедурата. Той ,зне какви точно документи ти трябват , от къде да ги извадиш,кой да ти направи съответните проекти и окомплектова документацията /естествено срещу съответното законо заплащане/.Вкарват се за разглеждане,одобряват се, плащаш си съответните такси и си ти. Нормално е да почерпиш- но в никакъв случай подкупи. Процедурата може да продължи,от една седмица до най-много два месеца. Подкупи и рушвети се дават, когато правиш нещо незаконо,заобикаляш нещо,и т.н.-обикновено излиза по-скъпо,а след време може да има и последствия!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...