Jump to content
victor_xtz

Данък лукс за автомобили над 163 к. с.

Recommended Posts

Пипаме големите заплати, големите имоти, за да може по време на криза солидарно да понесем тежестта, обясни каза Бойко Борисов. Данък лукс ще е само върху определен вид имущество - автомобили над 150 к. с. и жилищна площ над 250 кв. м. Предвижда се още данък върху лихвата на депозити над 100 хил. лв., както и върху частни самолети и яхти.

 

Източник: Link

 

Интересно ми е как ще бъде решено в България. Някак си не мога да си представя някоя 14 годишна VTI-ка като луксозна кола, пък чисто нова С-класа да не е. В Гърция е решено като процент от заводската цена на определени нива (луксозните автомобили почват от 34 хил. лева, а тежкия данък е за такива над 60 хил.). Очакват се подробности днес и утре ама не ми мирише на добре.

Редактирано от victor_xtz

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво ви пречи колеги ще слагаме големи двигатели и няма да ги регистрираме (купуваш малолитражка и swap двигателче :lol: ) :) ПОвечето от нас са така мисля или се лъжа?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да и на мен не ми се вижда реално това колата да се определя дали е луксозна по конските сили,направо си е смешно :lol: Една кола се определя по това в кой сегментен клас е,нейната цена и ниво на оборудване .Колегата е прав че една вти ка няма нищо луксозно в нея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мисля че беше ако колата е над 3000 кубика и над 150 коня едва ли ще търсат Vti за луксозна кола

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега като се надуя :lol: , не може да говорите с мен, щото карам VTI-ка лукс :):D :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега като се надуя :lol: , не може да говорите с мен, щото карам VTI-ка лукс :):D :D

За съжаление на ББ му е по-удобно да вземе твоите пари, отколкото да спрат да крадат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

мисля че беше ако колата е над 3000 кубика и над 150 коня едва ли ще търсат Vti за луксозна кола

Колегата май е прав. Сега го чух и от 1-2 други места, но никъде не става ясно дали автомобила трябва да отговаря и на двете условия или само на едното. Интересната врътка е, че няма да се гледа годината, може и да е на 20г. все тая. Данъка ще е 20% от стойнноста на автомобила (предполагам производствената или по някаква оценка).П.П. хаха, ей сега се усетих, че ако и двете условия са нужни, за да влезе в категория "лукс" автомобила, то S2000 отпада, щото е 2000сс за 240 к.с. :lol:П.П. 2 Също не важи за чисто нова C-класа дизел. (136 к.с.) с базова цена 62 500 лв. Хич не са го домислили. Редактирано от victor_xtz

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва ясно да определят критерийте по който ще начисляват данъка лукс. Просто могат да вземат пример от някоя цивилизована държава. Крайно време е богатите хора да плащат по-високи данъци а не да се случват такива недуразумения като например VTI.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То по тази логика ( и двете условия ) и Тойота Супра и Нисан Скайлайн ще се водят обикновени семейни коли :lol:, но едва ли ще е така. Нека първо да видим какво ще измислим, а не да гадаем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако си мислите,че тези акцизи,където ги махнаха няма да ги търсят по друг начин направо се заблуждавате

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...нарочно са сложили толкова ниско това за конете а не примерно над 200 кс. Година на колата и цената и :lol: ,защото така повече хора ще могат да таксуват

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Д-сериите пак излизат на мода! :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

това правителство явно иска да го свалят от власт насила :):P:D:P :P :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

някъде четох ,че министерски съвет трябва да вземе решение по какъв начин да възтанови загубата от падналия акциз за МС над 120 кв.ето че сме на ът да видим какво ще е решението им.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има съществена разлика между отпадналия акциз и идеята за новия данък:Акцизът го плащаш веднъж (при покупката на колата) и забравяш, а новият данък го плащаш в общината всяка година (докато си горд притежател на "луксозната играчка").

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека първо да видим какво ще измисли, а не да гадаем.

С това правителство не може да се чака да се види, народа трябва непрекъснато да следи в детайли неговите все по брилятни идеи и да протестира на време защото те тези неща ги гласуват много бързо а след това връщане няма. А щ стане точно така че новите луксозни коли да не влизат в този данък лукс , затова са измислени и тези к.с. пак ще плащаме ние а не тези с луксозните коли, типично по български. Всъщност хората с ВТИ и еле пък с делсол отдавна ги смятат за баровци резервните части на старо вече минаха цените на доста от луксозните коли....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето го официалното предложение на кабинета за данък "лукс" -> ТукТова е трета страница от преложените мерки - казва се само 121Kw, нищо повече. Никакви 3000 сс, никви екстри.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

121Kw - това е АБСУРДНО!!! Алоу, хора, стегнете се! Малко повече активност по тази тема, моля ви се. До кога ще плащаме като попове??! От кога немските и японските каруци като golf и civic са лукс?!!?!?!?!? Ужас... и сега като знам, че това ще се приеме неминуемо ми се реве... никой няма да пожелае да излезне на протест... всички ще чакаме чудото. Тъжна работа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поредната глупост и заблуждение както с осигуровките на държавните служители "... те не плащат ...." пълни глупости - заблуждение за народа. Всеки плаща осигуровки а това, институцията е решила да поеме целия размер от собствения си бюджет е въпрос на решене на институцията. Некадърна работа - това е. Това ще вдигнем, онова ще се плаща без да се мисли може ли да го направи българина или не. В Европа това се плаща много повече, в Европа е иначе - а къде са ни европейските стандарти на заплатите ? Абе .... пълна трагедия

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето го официалното предложение на кабинета за данък "лукс" -> Тук

Така вече е по-добре 121kw са 164.56к.с, което ни успокоява за до 1.6л матори!Нали това беше прага и за акциза!Мисля че в Германия данъка зависи от годините и конете.Колкото по-дърта, толковапо-голям данък!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Да, това е разбираемо ... но идеята на данъка е "лукс", което е много разтегливо понятие. Едно е 11 годишен прелюд 185 коня, който ще се облага с данък лукс и струва примерно 12 хил. лева (налучквам) и друго е чисто нов мерцедес/бмв под 160кс с цени от 60-80 хил. лева (толкова са). Кое според вас е по-луксозното в случая? Поддържам данъка на стари автомобили да е по-висок, но тук смисъла е съвсем различен и логиката се губи при така поставените изисквания.

Редактирано от victor_xtz

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги, не търсете логика, важното е да се прибират повече пари, какво му е толкова сложното да се разбере? Според вас логично ли е да се взема данък от пенсионер със 120 лв. пенсия, от които повече от половината са за лекарства? Няма логика, най добре е ако си крадец, който може да гласува закони!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Д-сериите пак излизат на мода! ;)

Никога не са били на мода, няма и да бъдат! :P Моята кола не е регистрирана в общината, а като чета за тия данъци, още повече се радвам, че не съм я регистрирал! ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Един от елементите на т.нар. Данък „лукс“ включва удвояване на данъка МПС за автомобили с мощност над 121 kW.

Решено: вдигат данъка на по-мощните коли двойноТова означава двойно плащане за собственици на автомобили с мощност над 164 конски сили (1 kW = 1,359 621 73 к. с. ). Все пак първоначалната идея беше с по-високия налог да се обложат автомобили с мощност над 150 коня, така че има малка „отстъпка“.

 

Новият данък идва тъкмо навреме, за да замести отменения наскоро акциз, който се начисляваше от съпоставима мощност нагоре. Акцизът беше отменен точно преди изборите миналата година под натиска на ЕС и след като българин осъди държавата за неправомерно събиране на данъка.

 

Със сегашната мярка правителството намери удобна форма, с която да го замести. Струва ни се, че мощността трябваше да е доста по-висока за начисляване на данъка, тъй като съвременните високоефективни двигатели сравнително лесно постигат 160 к.с. В случая говорим за мотори с работен обем 1,4 – 1,6 литра, които с лекота постигат такива показатели.

 

Вместо да се стимулира покупката на нова кола с модерен двигател, с висока ефективност и ниски вредни емисии се прави точно обратното, не мислите ли?

източник:automedia.bg

 

 

П.П. "Гордите" собственици на ВТИ-та могат да си отдъхнат. ;)

Редактирано от hondю

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не всички собственици, с B18-ките какво да правим? Ще плащаме големи данъци, но пък ще се возим в много по лусозни коли от останалите. ;) Знаех си че съм в голямата лига, но ако не са глупавите политици, никога нямаше да го разбера.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Брей за малко да изгорят много хора.Добре че си суапнах моторче а не си купих направо 200коня кола.То сега данъка ми се струва супер много (240лв) а като си представя на 200коня че е към 370лв и хоп по 2 = 740лв много яко.Имам един приятел с 200сх май-няма да успее да му се порадва качествено.Направо е почернен с този данък 500лв.Кола 90г ще се води лукс тези са луди.Според мен този данък трябва да е: кола до 5г над 200коня или над 3000кубика всичко под това е средна класа автомобил.Или най-елементарното ако струва повече от 40-50000лв по Шваки значи е лукс.Само че нали държавата трябва да папка яко, това е полужението.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че закона ще го доработят и ще има и години или стойност на колата по остатъчна стойност или нещо такова.На това правителство му пречи нон стоп бсп и дпс, като ги ебават постоянно.Ама ще се наиграят накрая!

Не всички собственици, с B18-ките какво да правим? Ще плащаме големи данъци, но пък ще се возим в много по лусозни коли от останалите. ;) Знаех си че съм в голямата лига, но ако не са глупавите политици, никога нямаше да го разбера.

Е сега вече го знаеш!Да не вземеш да наказваш подред за данъка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доработка ли, как ли пък не. Все едно не ги знаете. Само колко такива неща трябва да преглътна, за да продължа да бъда патриот? Няма да наказвам никой, проблема си е мой, като стане на 30 години, ще я регистрирам в данъчното. ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Мдам...явно са забравили че трябва да възстановят надвзетия акциз пък тогава да облагат отново с измислени данъци.

Редактирано от sand0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
:unsure: не искам да съм лош пророк,но се сещате едно време като беше с митнически декларации как се равеха ксерокопия и коли се регистрираха в данъчното с по-малък обем двигатели,това сега не става .нищо чудно да дойде и време за суапнатите колици.на тея горе им е ясна картинката че всеки о някакъв начин е сменил моторчето.въпрос на време е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лош порок си :lol:Какво ще ми кажат на 300коня електричката с домашно дестилиран ток :unsure:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
:o чак порок не знам да съм,за някой може и порок да съм ама едва ли е за хора от този форум :lol: .а колкото до ел.двигател от 300кс. в ЗДвП има и споменато за електричките ,така ,че и те са на киловати и ще ти бъде резната главата от кръста в данъчното.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аман вече от глупости дето ги мислят. Като искат пари да ги вземат от хорате дето имат мнооого, че и недекларирани... да сложат данък на супер луксозните им къщи, имоти, яхти и т.н.... не да се чудят как да издоят нас с дъртичките колички... да намалят заплатите на политиците не да ми вземат по н- хиляди лева... Скапана логика са си развили тия от днешното правителство, че то има коли дето гумите им струват колкото няколко хонди ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да вземат пари от себе си? :lol: Да обложат с данъци себе си, роднините и приятелите си?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, колега Милев! Точно така ще направят, и може да стане. Ако излезнем 2000 човека пред парламента, няма ли да го направят? Пфффф, и още как, ама ние обичаме да се дупим, ама хубаво да се разкрачваме и до гърлото да ни влиза! Затова ще търпим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ме радва патриотизма ти, но трябва да направим като гърците, парализираме града, и пак няма да е достатъчно, според мен ще се стреснат ако видят че не са недосегаеми, както се чувстват. Друг начин аз не виждам, това да се съберем пред парламента съм съгласен, но ползата от това е единствено за телевизиите, все пак не може без това, да не си помислите, че съм на мнение да се бездейства.Трябва да се процедира по начина, по който се процедира когато Windows цикли (както страната цикли в момента), внезапен и неочакван рестарт на системата! :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам какъв е проблема... - в София Туарезите, Кайените ,С-класите, А8ците и тн са повече от новите Поло, Фиеста, Фокус, Голф и тн (ако не броим служебните), което го няма нито в Гърция, нито в Испания, нито някъде в ЕС, което не е никак нормално.... като имаш дупе да караш лимозина или мощен джип ще плащаш... то е ясно и просто. Ако го направят да се смятат колите по някаква фактурна цена всичките тия с джиповете(половината се водят инвалиди сигурно) ще си пишат колите, че са ги купили от бай Мангал за 1000-2000лв, а ние дето сме си ги купили по 5-6К легално ще духаме супата... Няма начин - все някак трябва да се разделят и винаги ще има някой прецакан. (...и аз плащам 180лв данък за едно убито 13годишно Деу, което уж е 106 коня, а пък върви колкото Сивик 75кс, ама като не съм гледал, когато я купувах...).пс Браво на колегата Ганьо дето не си е регистрирал колата в данъчна служба... само така!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Високите данъци, такси, застраховки и всякакви други допълнителни разходи дори за съвсем малко по-мощните коли ги има в много държави. Давам за пример Великобритания, където за да караш новата Subaru Impreza с най-малкия двигател 1.6 (която ако не се лъжа е около 120 коня) ще ти струва около 3000 паунда на година за данъци, такси и застраховка. Всичко що е вземане се копира от "Запада" ама не копират това, което е за даване. Да ни изравнят заплатите пък тогава, ако взимам около 6000+ лева заплата няма да ми е проблем да си плащам "данък лукс" за кола 1.6 120 коня.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Как то§но го измисли това за данъка в Англия????http://www.direct.gov.uk/prod_consum_dg/gr...t/dg_067081.pdfАз повече от 405лири за най най големия замърсите не виждам...А електри§ката е под 100грама СО2 = 0лири на година данък, плюс безплатно паркиране в Лондон, че майче и безплатно зареждане...до 1600куб.с. 125лиринад 1600 190лири за коли след 2001преди 2001 макса е 405лири на година ако си с хамър примерно

Редактирано от sand0

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това трябва да е с авто каското на 1но годишна кола :)И тука ще ти е толкова ;)Но както се вижда най ебания е 190паунда ако ти е след 2001ва

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...