Jump to content
icaka

време ли е за зимни гуми

Recommended Posts

Колеги как мислите време ли е за зимните гуми?Аз лично днес мисля да ги слагам защото ще пътувам,а и летните ми на мокро са доста зле!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

неслед няколко дена се очаква дневните да ударят 20.На мокро добрите летни гуми спират по-добре от зимни.Зимните са за заледено+сняг

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе при тези температури си е за зимни гуми от всякъде.Единствено ме спира тая прогноза, че ще се затопли времето.Иначе в тия студове, усещам летните ми гуми как губят сцепление при тръгване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз така ги усетих във вторник и реших , че все пак сега е момента .Като никога смених гуми без опашки ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги,И аз съм решил днес след работа да направя смяна на гумите. Ще отида в "Радиал" под моста "Чавдар". Малко скъпо ми се струва по 9 лв. на гума 15",но работят добре.Поздрави на всички.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам причина да отлагаш. дори да се затопли ще е за малко. а по-нататък ще се почнат опашките по гумаджииниците. Паднат ли температурите под 10 градуса, вече е за зимна гума.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз вече обух зимните ботушки. верно е, че спира в дъжда по бавно от преди, но няма как. летните почнаха много да тропат в студеното.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено ДА!Днес на мокрото въртя гуми на 1ва, 2ра и 3та при по-рязко подаване на газта...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А със зимните нема да въртиш ... ам ?? ;) Аз докато не падне "прасето в снега" гуми не барам ! А летните ги слагам кат почнат пичките да си показват кълките !! ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час ги смених. Уф, голямо мъкнене падна докато измъкна комплекта от мазето и върна летните...Тежат пущините... ;) Че и опашка имаше на Радиала в Младост 3 -в 15.30 ;) Явно си е време...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм вече със зимни ;) Дори да удари 20 градуса , то ще е през деня , а вечерта в София пак ще е макс. 10 ;) Оня ден в София прехвърчаше сняг , а дано не съм лош пророк , но спред мен неделя - понеделник ще завали снега ;) При всички положения в Пловдив в момента е 10 градуса , а в София беше 5 - така , че всеки да реши сам за себе си ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако има лед няма никакво спасения с къква гума си ;) с летните гуми сега по пешеходните пътеки като се случат 2те гуми да са на пътеката и да давам газ или да спирам .. няма шанс ;) аз лично не правя разлика между зимни и летни гуми ... сега 2ра зима ще карам с летните и да видим ;) на баща ми колата беше дори с шипове и пак няма файда ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако има лед няма никакво спасения с къква гума си ;) с летните гуми сега по пешеходните пътеки като се случат 2те гуми да са на пътеката и да давам газ или да спирам .. няма шанс ;) аз лично не правя разлика между зимни и летни гуми ... сега 2ра зима ще карам с летните и да видим ;) на баща ми колата беше дори с шипове и пак няма файда ;)

И според мене бъркаш . ;);)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет на всички. И аз като повечето колеги съм на мнение, че вече е време за зимни гуми. Дори и да няма сняг, летните гуми не са пригодени да дават добро сцепление при по-студен асфалт и точно това и ме кара да сменям комплектите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако има лед няма никакво спасения с къква гума си ;) с летните гуми сега по пешеходните пътеки като се случат 2те гуми да са на пътеката и да давам газ или да спирам .. няма шанс ;) аз лично не правя разлика между зимни и летни гуми ... сега 2ра зима ще карам с летните и да видим ;) на баща ми колата беше дори с шипове и пак няма файда ;)

Да, те затова са ги измислили зимните гуми, та да взимат на хората парите ей така, без файда. Добре че миналата зима купих нови зимни гуми, че чух няколко колеги дето карат с летни как ги е изпреварила задницата...А за тия гуми с шиповете съм чувал, че са забранени за всекидневна употреба...може и да греша. Яд ме е, че преди седмица като имах възможност да си сложа зимните гуми, не го направих, и ги оставих в Казанлък. До 1-2 седмици и аз съм със зимни, пък да си приказва кой каквото ще.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако има лед няма никакво спасения с къква гума си ;) с летните гуми сега по пешеходните пътеки като се случат 2те гуми да са на пътеката и да давам газ или да спирам .. няма шанс ;) аз лично не правя разлика между зимни и летни гуми ... сега 2ра зима ще карам с летните и да видим ;) на баща ми колата беше дори с шипове и пак няма файда ;)

Все пак и на лед има разлика:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и аз днес сложих зимните гумета ............

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

дано някой от колегите със зимни гуми не е зад мене като ми се наложи да спирам...Спиране 100-0 км/ч на мокро незамръзнало (като днес)Лятна гума - 49мВсесезонна - 53мЗимна - 56м

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

дано някой от колегите със зимни гуми не е зад мене като ми се наложи да спирам...Спиране 100-0 км/ч на мокро незамръзнало (като днес)Лятна гума - 49мВсесезонна - 53мЗимна - 56м

Kолега тия данни при каква температура на асфалта са?Има разлика дали е мокро и е напр.30гр. или както днес 2гр.!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, вярно е, не е замръзнало...още!Но под 10 гр. по С, спецовете карват, че се променя "поведението" на лятната гума....и предимствата й относно качества на мокра настилка, а и друго....., но е сложно за жена + блондинка.... :) Така, че залагам на сигурността и внимателното каране.... :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Повечето зимни гуми са пригодени за температури под 7 градуса на настилката (да не говорим че горещините ги ядат като вафли). Незнам какво е времето при вас (които вече се парзаляте), но за региона на град Пловдив считам, че все още е приемливо времето и за лятна гума. (Освен ако не искате да избегнете опашките след месец.)Така че логичната смяна би била когато градусите на вън ТРАЙНО се задържат под 7 по целзий.

Редактирано от chipko

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз днес ги смених, че вече трети ден ме вали сняг в Германия :) За спирането не мога да дам мнение, но тръгването е мнооого по–лесно със зимните. В сряда бях в Австрия, и на един стоп явно бях настъпал линията, та беше едно хлопане и тропане отпред при ~1800 оборота, а зад мене една патрулка :) Олекнах с 67,-€ след смяната :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От вчера вечерта и аз вече съм със зимни гуми. Смяната ми струваше 96 лв :P . В тази цена са включени следните услуги:- демонтаж и монтаж на 4 броя летни с 4 броя зимни гуми 15" (алуминиеви джанти)- изправяне на 3 от джантите- баланс - тежести за баланса Честно казано не бях подготвен за тази цифра и се изненадах неприятно, но в крайна сметка платих за всички процедури. И този път ползвах услугите на "Радиал" под моста "Чавдар". Поздрави на всички и безавариен зимен сезон.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук във варна тези дни като наваля дъжд и почнаха да се блъскат на всяко кръстовище, не знам гумите ли са им много зле, пързалят ли се, просто случайност ли е, но ако не се чувствате стабилни на пътя не е лошо да се сложат едни хубави зимни гуми, пък и температурите сутрин дори до обяд напълно предразполагат за зимни гуми, мойте летните като ги пипна и са станали пластмасови, докато зимните на терасата са си мекички и май ще ги сменям скоро време, за да не спра на някой светофар в нечия задница :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От вчера вечерта и аз вече съм със зимни гуми. Смяната ми струваше 96 лв :P . В тази цена са включени следните услуги:- демонтаж и монтаж на 4 броя летни с 4 броя зимни гуми 15" (алуминиеви джанти)- изправяне на 3 от джантите- баланс - тежести за баланса Честно казано не бях подготвен за тази цифра и се изненадах неприятно, но в крайна сметка платих за всички процедури. И този път ползвах услугите на "Радиал" под моста "Чавдар". Поздрави на всички и безавариен зимен сезон.

Изправяне на 1бр. алуминиева джанта, цената мисля беше около 20лв. Това според мен ти е надуло сметката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, вярно е, не е замръзнало...още!

Но под 10 гр. по С, спецовете карват, че се променя "поведението" на лятната гума....и предимствата й относно качества на мокра настилка, а и друго....., но е сложно за жена + блондинка.... :P

Така, че залагам на сигурността и внимателното каране.... ;)

А пък измерванията показват, че дори при 0 гр на асфалта и мокро, летните спират по-добре.

Също спират по-добре при сух асфалт и отрицателни температури.

Ама това са измервания, не субективни усещания от рода на вчерашни изявления "сложих зимните гуми и вече УСЕЩАМ, че колата е по-устойчива"

 

Всеки си решава сам, според къде и кога ще ходи. Миналата година бях давал линк към въпросните измервания в тема със същото (почти) название, ама пусто трудно е да се провери дали вече е дъвкана темата. Изкукуригах, дали ще изгрее, да решава слънцето :P

 

PS: измерванията бяха правени през няколко градуса от -10 до +15, без сняг зимните се изравняваха по спирачен път чак на -7.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено си е време за зимни гуми вчера на Петрохан имаше 15 см сняг гарниран с лед и имаше доста ентусиасти с летни гуми които гледаха тъпо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично преди да падне сняг, зимни гуми не слагам

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При много ниски температури лятната гума не е за препорька

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с Restless.От както застудя карам из София и не съм усетил да спирам по-зле.Пробвах и екстремно спиране на мокро - АБС даже не се включи.Миналата година бях от първите със зимни гуми и какво - с летните си спирам достатъчнодобре. Сняг трябва според мен или -10 градуса.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все пак не забравяйте , че тестовете са за чисто нови гуми , или се бъркам :) Но дори да не са , лично за мен минаването на зимни гуми беше по-доброто решение , защото летните вече бяха на ограничител и при спиране нямах проблем , но при бързи завои , павета , тръгване и каране на мокро , да не ви разправям :) Но това което констатирам сега , карайки със зимни вече , че колата ми се хлъзга повече на павете :) И нещо друго , много ми е интересно колко пъти ви се налага в градски условия да спирате толкова есктремно , че виждате такъв проблем в цялата работа , да , вярно е - веднъж се случва , но си мисля , че малко се преувеличава цялата работа ;)

Редактирано от Tino

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Рано още за зимни гуми колеги !!!!!!!!:) има още време след циганското лято :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес си направих един лек "експеримент", все още се движа с летните гуми, които са доста стари и макар, че има живот в тях времето им изтича. Та поради мъглата навън улиците са влажни, а и не липсват локви и кал, температурата беше ~10-11градуса - умишлено натиснах интензивно някалко пъти спирачката, влезнах с по-висока скорост в остър завой на павирано кръстовище. В общи линии карах нарочно "серсемски" (без да застрашавам собствена и на другите водачи сигурност). Е ако щете ми вярвайте не усетих разлика от поведението при мокър/влажен път през юли и сега. Следователно за мен извода е, че все още температурите не са достатъчно ниски за смяна на гумите (както миналата зима при едно рязко падане до +2 градуса лятната стана наистина "пластмасова"). п.с. Но не чакайте и последния момент при първото замръзване и снежец, че тогава ще си зънзаникате на опашките пред гумаджиите (освен ако не си ги сменяте сами).

Редактирано от chipko

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз си карам още с летните и нямам проблеми, но предните са чисто нови на 2 месеца. Е,тук там, се включва абс-а,при по-рязко спиране,особено след някой в задръстванетата. Гледам в прогнозата за десет дни напред ,че ще е слънчево и до 20 градуса. Е, ако някой ще пътува по планини и през проходи-неизбежно е!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес си направих един лек "експеримент", все още се движа с летните гуми......... Е ако щете ми вярвайте не усетих разлика от поведението при мокър/влажен път през юли и сега. Следователно за мен извода е, че все още температурите не са достатъчно ниски за смяна на гумите (както миналата зима при едно рязко падане до +2 градуса лятната стана наистина "пластмасова").

Евала за мнението колега, аз също мисля така.Напоследък чувам по телевизията, че под +10градуса и сме били за зимни гуми.Преди 2,3години говореха за +7.Абе нас за бълъци ли ни имат не знам, но явно ни правят на такива.Летните гуми може да се карат и на 0градуса.Ако е сухо и без сняг дори и до -5!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И за да не съм голословен, ето поста на един колега.Мнение + тест

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес си направих един лек "експеримент", все още се движа с летните гуми......... Е ако щете ми вярвайте не усетих разлика от поведението при мокър/влажен път през юли и сега. Следователно за мен извода е, че все още температурите не са достатъчно ниски за смяна на гумите (както миналата зима при едно рязко падане до +2 градуса лятната стана наистина "пластмасова").

Евала за мнението колега, аз също мисля така.Напоследък чувам по телевизията, че под +10градуса и сме били за зимни гуми.Преди 2,3години говореха за +7.Абе нас за бълъци ли ни имат не знам, но явно ни правят на такива.Летните гуми може да се карат и на 0градуса.Ако е сухо и без сняг дори и до -5!
То ти със летни гуми може и на сняг да караш, едно време и зимни гуми не е имало :) Въпроса е колко ще е ефективно. Всеки сам избора с какво да прави компромиси. Като допълнение само искам да вмъкна, че зимните гуми също се различават. А и като нормално мислеш човек, нали се сещаш, че няма как до 7 градуса летните гуми да държат и изведнъж, като стане 6.5 градуса да почнат да поднясят...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...