Jump to content
Otto Kluge

4 или 6 цилиндров редови при 2.000 куб.см.?

Recommended Posts

Може ли някой технически грамотен да ми обясни кое налага да се прави шест цилиндров агрегат при само 2.000 куб.см. работен обем, вместо четири цилиндъра, което ми струва по-разумния и по-евтин вариант. Такива "шестаци" имат Mazda Xedos и BMW 3-та и 5-та серия (24 клапанови).Учудва ме също и концепцията за обемен двигател с малко цилиндри, което все пак е по-разбираемо. Поне за мен. Chevrolet Astro - 4.2, 6 цилиндров редови, 250 к.с.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

Въртящият момент, при шестаците е по голям.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не че ме бива много ама....ДВГ на маздата е В-образен,а на баварките е редови.Редовият шестак е по-балансиран от 4-ката.на теория повечето бутала на еднакъв обем би трябвало да са по-леки и да позволяват по-високи обороти,но на практика бмв не могат да се похвалят с това:lol:то зависи и съотношението между хода и диаметъра на буталото де,което го избират конструкторите.това пак влияе на въртящия момент....явно не е лесна задача.големите обеми на малко цилиндри са груба сила.такива концепсии до скоро имаха ТВР с по 4000 кубика и редовак 6-так.....ама това няма каране,винаги е с гъза напред:Dотделно че вида двигател и броят цилиндри зависят и от това колко място има под капака,къде е разположен,с какво предаване.....абе не знам дали отговорих на въпроса ти,но има малки обеми в много цилиндри което е яката мания.там оборотите са откачени,защото масите са малки.има фиат-и по 1500 кубика с В-образни 6-таци май.....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

забравих да спомена,че при повечето цилиндри имаш повече клапани или поне имаш възможност да сложиш повече клапани.а колкото повече клапани сложиш,толкова по-голяма повърхонст от главата използваш за вкарването на гориво-въздушна смес и изкарването на изгорелите газове,което обуславя по-висок КПД.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на теория повечето бутала на еднакъв обем би трябвало да са по-леки и да позволяват по-високи обороти,но на практика бмв не могат да се похвалят с това:D

Според мен пък...на практика повече на брой по-леки бутала при еднакъв обем 'позволяват' (*задължават*) малко по-тежък маховик за баланс, тоест целуваме високите обороти и бързото развъртане гудбай. :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Скоро четох за боксерите или иначе казано flat двигателите и там забелязах , че те са единствените двигатели, които имат естествен динамичен баланс, като останалите такива двигатели са редови 6ак и v12-ка. Така че явно и това е от значение, липсват или са силно намалени разбалансиращите сили, има по малко противотежести на вала, което явно го разтоварва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Боксерите нямат "естествен динамичен баланс" (поне не и 2- и 4- цилиндровите). При двуцилиндровите всички моменти са неуравновесени, а при 4-ките има момент от втори род.Шест- и осем- цилиндровите редови са уравновесени(нямам информация за V12, а то вероятно има в нета). Има двигатели (като например V8), при които се получава пълно уравновесяване (за повечето е частично, все се намира сила или момент, която не може да се уравновеси) с допълнителни методи (балансиращи валове и/или противотежести).Колкото повече са цилиндрите, толкова степента на неравномерност е по-малка и следователно е нужен по-малък маховик (с по-малък инерционен момент). Вероятно знете за какво служи моховика (акумулатор на енергия е) и неговото предназначения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ което отговаря на kalmara.маховика не го интересува броя детайли,които се движат възвратно-постъпателно,а тяхната маса и баланса им.неговата работа е да превръща ударните възвратно-постъпателни движения на буталната група в плавни въртеливи такива,които се предават на трансмисията и натам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, явно съм се подлъгал тогава, за което се извинявам. :tooth: Четеното от мен беше за всеизвестните *бегаци*. :D Някъде бяха коментирали, че при едно и също купе (Е36 ли се води, знам ли го) 318-ката е доста по-динамична от 320-ката, поради факта че е с 2 цилиндъра по-малко и се развърта по-бързо, въпреки 200-те кубика в минус, но някой "майстор" се беше изцепил че това е понеже те били с по-лек маховик, и от там ми е останала грешната информация ... както и да е, мисля да спра до тук с включването си, ще следя темата с интерес. :lol:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, явно съм се подлъгал тогава, за което се извинявам. :tooth: Четеното от мен беше за всеизвестните *бегаци*. ;) Някъде бяха коментирали, че при едно и също купе (Е36 ли се води, знам ли го) 318-ката е доста по-динамична от 320-ката, поради факта че е с 2 цилиндъра по-малко и се развърта по-бързо, въпреки 200-те кубика в минус, но някой "майстор" се беше изцепил че това е понеже те били с по-лек маховик, и от там ми е останала грешната информация ... както и да е, мисля да спра до тук с включването си, ще следя темата с интерес. :lol:

Когато цилиндрите са повече има друг недостатък,който е сериозен.Триенето е повече,съответно и загубите.Новите двигатели още от завода ги дават със сериозен разход на масло ако сте забелязали.Това е така защото за да вдигнеш КПД-то на ДВГ трябва да намалиш загубите,съответно триенето.Та съвременните ДВГ-та го постигат това с премахването на един от сегментите.Затова си консумират доволно масло.На Е46 например знам,че събира 6 литра и му дават по 0,6 литра за нормално да изгори на 1000км,което значи че докато дойде време за смяна ще си долял всичките 6 литра:DАко сменяш на 10 000км де.....а и зависи какъв е стила ти на каране.Между другото колкото по-високооборотен е един двигател,толкова по-малко има нужда от сегменти.Има двигатели без нито един сегмент,но не са за коли де.....Идеята е ,че колкото са по-високи оборотите,толкова времето за преминаване на масло покрай буталото и гориво-въздушна смес към картера е по-малко и съответно клони към нула.Така че ако карате на 1200-1500 оборота на 4-та скорост и особено ако двигателя е под товар-вероятността да счупите бутало нараства,а и ще ви харчи повече масло отколкото ако карате на 3000 оборота примерно.Така че стила на каране влияе пряко на експлоатационните качества на ДВГ-то.Отделно,че хората си мислят че така пестят гориво понеже оборотите са ниски,а всъщност е обратното.Най-икономичен е двигателят на средни обороти и ако се кара с малко отворен дросел.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен лично,тези двигатели с 2.0 литра и 6цилиндра са доста уравновесени и амортизацията е по-малка от колкото да речем при един б16 които е изтискан на макс,идеята може би да покрият повече километри без двг да се натоварва защото има цилиндри и висок въртящ момент но пък няма КОНЕ и кубици..поне аз така си мисля но може и да съм в голяма грешка..още един пример "Мусколестите" возила на американците от 60-те и прочие са с двигатели от сорта на 4000сс+ 8цил и са преко сили 200 коня(поне повечето от тях),този мотор няма от какво да се натовари и за това са милионници!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4000+сс, ха ха, По-скоро 7000+сс.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бях чел някакво изследване преди години,че максимална ефективност на 4тактов двигател се постига при работен обем от 300-400см3 на цилиндър, тогава например във Ф1 двигателите бяха V10 - 3000см3 и теорията се подвърждаваше.... сега може и нещо друго да са открили.Всичко е относително и зависи от целите поставени на конструкторите...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4000+сс, ха ха, По-скоро 7000+сс.

И аз това имах в предвид с този + че кубиците доста доста скачат :tooth:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен лично,тези двигатели с 2.0 литра и 6цилиндра са доста уравновесени и амортизацията е по-малка от колкото да речем при един б16 които е изтискан на макс,идеята може би да покрият повече километри без двг да се натоварва защото има цилиндри и висок въртящ момент но пък няма КОНЕ и кубици..поне аз така си мисля но може и да съм в голяма грешка..още един пример "Мусколестите" возила на американците от 60-те и прочие са с двигатели от сорта на 4000сс+ 8цил и са преко сили 200 коня(поне повечето от тях),този мотор няма от какво да се натовари и за това са милионници!

В един ДВГ къде има триене,съответно изнесване?Ако всичко му е наред триенето е само между цилиндрите и сегментите.Евентуално и на семерингите на валовете,но мисля че там може да се пренебрегне.Натоварването или оборотите на които работи един двг нямат пряко влияние много-много,което го доказва В16-ката с безпроблемната си работа на 8000 оборота и ресурс не по-малък от който и да е немски леген.Това че вади 100 коня от литрова мощност не значи че двигателя е изтискан на макс или въобще е изтискан.Просто са го направили умно,за да постигне тези резултати.Но знаете ли каква е формулата за мощност:P=(M*rpm)/5252За да вдигнат конете на един двигател,инженерите трябва или да вдигнат въртящия момент или да повишат оборотите.от Хонда са поели по втория път макар да е по-труден.За ускорение обаче е важен въртящия момент,а не конете.Затова американските кораби са по 150 коня,но ускоряват добре с 2-3 тона шаси и купета.Конете са силата на двигателя при вече достигната скорост,която е нужда за да я задържат.По малко кубици,повече коне,по-високи обороти,по-висок КПД,по-добра екология.....това е пътят на Хонда.не случайно са Но.1 в двигателите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Съгласен съм с теб,но пък при високите обороти често се среща проблем със сегментите,които в даден момент не смогват на високите обороти и сдават багажа(аз се сблъсках с този проблем) ,но това са бели кахъри!Аз лично съм фен на високообортните двг ;) Идеята ми беше че един 6-так работи доста по-тихо и гладко от колкото 4-те цил,а и там обороти не трябват защото има много НМ и колата поема с лекота като цяло..А б16 е пример че вискооботрните 4цил двг не са еднодневки,поради простата причина че има на по 400 000хил км+ двигатели,с редовно сменяни консумативи и козметични ремонти..

Редактирано от Dilqn_Mitev

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Известно време съм карал Chrysler Vision (V6, 3.5cc, 24V, 220hp) - типичен пример за сравнително голям обем и малко коне. Мога да споделя, че двигателя работи много стабилно, ускорява тежко но стабилно в целия диапазон и някак не се усеща сприхавия характер на малкия двигател (може би заради тежкото купе?). Тези двигатели издържат на доста издевателства. Може би това е обратният вариант на двигател 1,3 (V3) и 250-300 коня ;);););)

................Идеята е ,че колкото са по-високи оборотите,толкова времето за преминаване на масло покрай буталото и гориво-въздушна смес към картера е по-малко и съответно клони към нула.Така че ако карате на 1200-1500 оборота на 4-та скорост и особено ако двигателя е под товар-вероятността да счупите бутало нараства,а и ще ви харчи повече масло отколкото ако карате на 3000 оборота примерно.Така че стила на каране влияе пряко на експлоатационните качества на ДВГ-то.Отделно,че хората си мислят че така пестят гориво понеже оборотите са ниски,а всъщност е обратното.Най-икономичен е двигателят на средни обороти и ако се кара с малко отворен дросел.

Добре, а какво е положението при нас с "икономиците" (Z1,3,6,8) двигателите? При нас лампата за икономия изгасва ако се премине бариерата от 2500об? Вече няколко хил. км съм карал основно в ниските обороти (1500-2500) с моментни "продухвания" на 4500-5500 и не съм забелязал разход на масло! Според мен има някаква разлика в режимите на каране на нормалните d15-ки без икономичен v-tek и тези с такъв. За съжаление в "избраната" тема за икономичното каране в Технически въпроси не са коментирани икономичните v-tec-и.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото колкото по-високооборотен е един двигател,толкова по-малко има нужда от сегменти.Има двигатели без нито един сегмент,но не са за коли де.....Идеята е ,че колкото са по-високи оборотите,толкова времето за преминаване на масло покрай буталото и гориво-въздушна смес към картера е по-малко и съответно клони към нула.Така че ако карате на 1200-1500 оборота на 4-та скорост и особено ако двигателя е под товар-вероятността да счупите бутало нараства,а и ще ви харчи повече масло отколкото ако карате на 3000 оборота примерно.Така че стила на каране влияе пряко на експлоатационните качества на ДВГ-то.Отделно,че хората си мислят че така пестят гориво понеже оборотите са ниски,а всъщност е обратното.Най-икономичен е двигателят на средни обороти и ако се кара с малко отворен дросел.

Адаш всичко това, което си го написал е точно на обратноа повечето цилиндри се балансират по-лесно. големите цилиндри правят големи вибрации - за това Н23 има 2 балансиращи вала, и трудно се развърта като В16канай-балансираният двигател е боксерен 12так, V12 e след това, малко по-добре от редови 6так (всъщност са 2 редови шестака под ъгъл), след това горе-долу еднакво балансирани са V10, V8 и редови 5 цилиндров. Най-зле са редовите 3 цилиндрови. V6 е малко по-добре, но пак е по-зле от редови 4 цилиндров.Всъщност при V образните двигатели и ъгъла между цилиндрите има значение, това дали коляновия вал е плосък или не, дали има гърбица за всяка биела, или са споделениНо реално мощността и въртящият момент почти не зависят от броя на цилиндрите. Определящо за броя на цилиндрите е масата и външните размери на двигателя, как ще се събере под капака. Повечето цилиндри означават по-голям и тежък двигател, но пък с по-малко вибрации -- за обирането на които също трябват тежки маховици и балансиращи валове

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Адаш,кое точно е наобратно?Аз на Н22-ката карам без балансиращи валове и пак работи,при това добре.тези валове са там да убиват вибрациите на празния ход и в ниските , че май там тресе най-много.иначе самите балансиращи валове,които са с цел комфорт са допълнителна маса и също като хидравликата на волана пречат на свободното развъртане на двигателя.така че е някакъв компромис всичко това.Аз не съм им сложил ремъка,но да ти кажа едва ли разликата с и без тях е голяма в скоростта на развъртане.тя зависи от хода и диаметъра на буталата доста повече.всеки двигател е специфичен,дори всяка една единица от еднакъв тип двигатели може да е различна.то е до усет според мен.иначе 1500 оборота са вече стабилна стойност ако не сте много хора с багаж и не изкачвате баири....но и за самия двигател не са хубави крайностите-на него му харесва средния диапазон.там е изчислен да се охлажда и смазва най-добре.на оригиналния ми двигател забелязах следното нещо-като карам бавно в града и се върта около 2000 оборота при изцеждане до червено пушеше.и не беше изгоряло масло,а някакви гадни нагари, които се отлагат по буталата.когато са ниски оборотите скоростта им явно не е оптимална и смесообразуването е калпаво.като добавиш и гадните горива,които ни продават в бг се получават гадни нагари.а нагара е предпоставка за детонация в цилиндъра.а детонацията разрушава двигателя най-бързо от всичко друго.затова е хубаво колите да се карат редовно извънградско докато им побелее аспуха както казват-вдигаш я на 3000-3500-4000 оборота и така я караш 100км.ако преди това си карал само градско сам ще усетиш каква разлика има след това в колата.

Редактирано от prelude

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз разсъждавам по този начин - редовно продухване извън града е добра идея. Как обаче трябва да се кара един икономик в града, за да не скапва двигателя, но да си запази икономиката - смяна на предавки между 2000-2500 оборота със запалена зелена лампа или при >>2500 без лампата да светва никога?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз разсъждавам по този начин - редовно продухване извън града е добра идея. Как обаче трябва да се кара един икономик в града, за да не скапва двигателя, но да си запази икономиката - смяна на предавки между 2000-2500 оборота със запалена зелена лампа или при >>2500 без лампата да светва никога?

човек,въобще не знам каква е тази лампа,но явно е някакъв икономайзер.аз карам на усет.гледам на колата да й е леко,без да прекалявам.2500 е добра честота на въртене,би трябвало да си около нея.под 2000 сигурно вече се мъчи.....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не е вярно, че на ниски обороти харчи повече масло и повече бензинне е вярно, че на средни обороти и почти затворен дросел двигателя е по-икономичен от ниски обороти и по-отворен дроселдросела е най-големия убиец на икономията, за това дизелите са доста по-икономични на ниски и средни натоварвания - особено на празен ходсега ако целта ти е да произведеш някаква енергия с този двигател, например задвижваш водна помпа и трябва да изпомпаш басейн, най-икономично ще ти е на средни обороти (или където е максимума на въртящият момент) и напълно отворен дроселно ако целта ти е да се придвижваш от т.А то т.Б, то най-икономично ще е на най-ниските възможни обороти. винаги 5та с повечко газ е по-икономична от 4та с по-малко.а разхода на масло скача доста сериозно при по-високи обороти. моя сивик (масльонко) може да отиде до морето и обратно, без да изгори много-много масло - но трябва да карам с не повече от 80 км/ч на 5та. ако карам над 4000 оборота, ще хапне над литър масло, че може и 2. а ако го издуя над 5000, зад мен става синьо-черна мъглаи други коли с изхабени маслозаборни сегменти са такано много избягахме от тематавъпроса е кой колянов вал ще тежи повече, кои биели и бутала - на 4 цилиндров или на 6 цилиндров двулитров двигател? за блока и главата нещата са ясни

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адаш,ако прочетеш какво съм писал ще видиш че и аз това казвам-дросела е пропорционален на разхода.Много по-гадно е да караш на 4-та с 1500 оборота на баир и да й дадеш цялата газ,отколкото да вложиш една 3-та и с по-малко газ да минеш по същия път.естествено е че като се гони икономия ще се кара максимално дълго време на последната предавка.просто идват моменти в които трябва да се усетиш,че е по-добре да смениш на по-ниска отколкото да я забодеш 5-тата и да си мислиш че ще ти гарантира най-добрият възможен разход.относно хабенето на масло-много зависи откъде ти идва проблема.ако са износени сегменти ще харчи масло на ниски като змей,ако са гумички на клапани ще харчи като змей на високи......

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как обаче трябва да се кара един икономик в града, за да не скапва двигателя...

Нищо му няма на двигателя - карай спокойно и най-вече безопасно и не се тормози с глупости.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И какво казахте сега последно за триенето ?Повече , но по-малки бутала , с по-малка триеща повърхност ? Или пък по-малко на брой , но по-големи ? :unsure:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко Офф,но аз имах преди години Chevrolet Astro - 4.2, 6 цилиндров редови............ Нямам забележки,но аз търсех комфорт и лукс . Всеки си е капризен по своему.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко беше много интересно.Определено довечера още веднъж ще прочета цялата тема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И какво казахте сега последно за триенето ?Повече , но по-малки бутала , с по-малка триеща повърхност ? Или пък по-малко на брой , но по-големи ? :worthy:

Броя бутала е като броя клапани,колкото са повече,толкова по-голяма е площта им.Съответно за буталата-колкото повече цилиндри,толкова повече загуби от триене.Всичко е свързано по доста специфичен начин,съответно няма точна формула за най-доброто.Инженерите решават кое им е приоритет и действат спрямо него.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шестцилиндров редови; боксерен 12 или V 12(2х6 редови), осемцилиндров редови; боксерен 16, V16(2х8 редови) са двигателите без неуравновесени сили и моменти. Всички други 1,2,3..и пр цилиндрови двигатели имат я неуравновесена сила, я неуравновесен момент, я и от двете. Първият, следвоенен, дизелов двигател на БМВ е рекламиран, като са слагали изправена монета на двигателя, отгоре и са го палели, без монетата да падне. Няма да споменавам, че двигателят е бил редови шестак.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Шест цилиндров дизел да не трепне? :lol: Ай стига вее !!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

!!! За така известната "многоцилиндрова хармония" при дизелите вероятно става дума.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Остана само да уточним и колко е била дебела монетата !!!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

prelude доста неверни неща пишеш. Magnum се е опитал да ти обясни някои неща (макар да не съм съгласен на 100% с всичкое което е написал).Magnum какво разбираш под "най-балансиран" ДВГ? Всеки двигател който няма сили и моменти, които не са уравновесени са добри. В линка към уикипедия (който някой е дал на 1-ва страница) пише, че 4 цилиндровия боксер, V12, редови 6-так и ванкеловият двигател(този последния е нещо уникално) са най-балансирани. Обаче точно 4 цилиндров боксер, който е с отделни мотовилкови шийки за всяко бутало, с основни шийки м/у всички (т.е. пълноопорен КВ), с разположение на колената 0-180-180-0 има неуравновесен момент от втори род(който не може да се уравновеси с противотежести на КВ). Нямам информация за 12 цилиндров боксер, а също и не знам къде се използва такъв двигател. LAMER е дал най-пълно двигателите които са напълно уравновесени.Големи цилиндри имат големи маси, което води до работа в ниски обороти. Ако при колите дизелите оптималните им обороти са 2000-2500, то при камионите е 1200-1700, а при корабните двигатели 80-120 оборота за минута. Основния проблем на големите маси е да бъдат спряни и после да бъдат засилени в обратна посока. Това се случва в ГМТ и ДМТ.LAMER малко се съмнявам да се запали двигател без да падне монетата. При всяка промяна на оборотите се мърда двигателя(освен ако няма тампони и е закрепен твърдо към рамата). Това се полуава от реактивния момент. Напълно бих повярвал, ако монетата се постави на запален двигател и не се променят сериозно оборотите му(т.е. да няма рязка промяна като палене на ДВГ или рязко подаване на газ). За същото съм чувал, че го правят с ванкеловия двигател, като там може да променяш оборотите без да трепне монетатата (ако естествено се постави на правилното място). Монетата се поставя на тънката страна и е стандартно дебела :hondarulez: .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много неверни неща нищо не ми говори,кажи кое точно за да могат хората да отсеят истината от лъжата и съответно се обоснови.Това с монетата го има в Youtube на съвременин двигател на БМВ,но е бензинов.Слагат я на запален двигател и тя си седи без да пада докато ДВГ работи на празен ход.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Специално за 2000 куб.см. (което си е реално кубатура не кой знае колко голяма - средна хубост, даже в америка 2.0 литра се водят за малък - бюджетен двигател), 4 цилиндъра са оптималния компромис. Както някой по-горе спомена, 6-така си е 6-так, балансиран и т.н., но има и загуби, а при ниска кубатура на двигателя каквато е в случая 2000 кубика (мазда някога имаха и 1.8 V6 мотор ако не се лъжа) 6-те гладни гърла повече "ядат" и бучат, от колкото сравнение с 4 цилиндров аналог. Т.е. на грубо казано, КПД-то на 4 цилиндров спрямо 6 цилиндров двигател при такава ниска кубатура е по-голяма. Или се бъркам, ако някой мисли така - да ме поправи.Не случайно, от БМВ (които дайде да си говорим реално, умеят да правят автомобили) преди няколко години решиха да сложат край на 2000 кубиковите си 6 цилиндрови редови мотори (поне за сега де) и вече правят (за 2000 кубикови) 4 цилиндрови. Значи хората са преценили, че ако ще е 6-так, да е над 2.5 литра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато цилиндрите са повече има друг недостатък,който е сериозен.Триенето е повече,съответно и загубите

Колко сериозен е недостатъка? С колко се увеличава триенето, ако от 1 цилиндър направим 2 със същия обем?

Новите двигатели още от завода ги дават със сериозен разход на масло ако сте забелязали.Това е така защото за да вдигнеш КПД-то на ДВГ трябва да намалиш загубите,съответно триенето. а съвременните ДВГ-та го постигат това с премахването на един от сегментите.Затова си консумират доволно масло.На Е46 например знам,че събира 6 литра и му дават по 0,6 литра за нормално да изгори на 1000км,което значи че докато дойде време за смяна ще си долял всичките 6 литраsmile.gifАко сменяш на 10 000км де.....а и зависи какъв е стила ти на каране.

Дават ти от завода и един варел масло бонус към колата. Че те сменят ли им маслото? Да не му се налага да излиза зад граница на някой с такава нова кола. Вероятно са и махнали повече сегменти от колкото трябва. Вече освен среден разход на гориво, дават и среден разход на масло. Колко са били преди и колко са сега сегментите (буталните пръстени). вероятно знаеш, че има 2 вида бутални пръстени. Едните отговарят за задържането на изгорелите газове да не преминават в картера, а другия да не попада масло в горивната камера. Обясни какво са премахнали и защо не са направили отделен резервоар за масло(който да събира поне 15-тина литра)? Едва ли някой, който има кола за много хиляди лева знае какво има под предни капак на колата си и налива масло през 1000-2000км. Силно се съмнявам да посещава сервиза по-рано от светването на лампата която оказа, че трябва да посети сервиза (когато измине определения пробег за смяна на маслото), за да му доливат. С колко се вдига КПД-то на двигателя като му се премахне един бутелен пръстен? Не ми се мисли, ако се износи малко двигателя, дали ще може да му се насмогва на масло.

Между другото колкото по-високооборотен е един двигател,толкова по-малко има нужда от сегменти.Има двигатели без нито един сегмент,но не са за коли де.....

За какви двигатели говориш? Бутални ДВГ? Много ми е интересно ако говориш за бутални ДВГ, какви са тези двигатели без бутални пръстени и къде се използват? Признавам, че е вярно това за зависимостта на оборотите и нуждата от бутални пръстени. Обаче и при ДВГ с максимални обороти 4 000 и 14 000 имат еднакъв брой компр. пръстени (не казвам, че не са възможни изключения). От какъв материал е направено буталото без сегменти, че да издържи повече от минута работа?

Така че ако карате на 1200-1500 оборота на 4-та скорост и особено ако двигателя е под товар-вероятността да счупите бутало нараства,а и ще ви харчи повече масло отколкото ако карате на 3000 оборота примерно.Така че стила на каране влияе пряко на експлоатационните качества на ДВГ-то.

Ако може да се кара на 4-та скорост на 1200-1500 оборота, то няма никакъв проблем да си караш. Ами след като е на 4-та скорост няма как да не е "под товар" двигателя. Гаранция давам, че колкото по-ниски са оборотите на един двигател, толкова по-нисък е разхода му на масло. Ти като искаш карай си на 7000- 8000 оборота да не ти гори масло и да не ти се чупи буталото. Само дето ще ти гори много повече масло и вероятността да ти се счупи нещо е много по-голяма.

Отделно,че хората си мислят че така пестят гориво понеже оборотите са ниски,а всъщност е обратното.Най-икономичен е двигателят на средни обороти и ако се кара с малко отворен дросел.

Правилно си мислят хората. Ти си прав за случаите когато се изкачава наклон и има недостиг на мощност (не знам дали ме разбра, но толкова мога да обяснявам). Иначе казано, по-добре е на по-ниска предва и средни обороти, нормално натискат педал на газта, отколкото по-висока предавка, ниски обороти, но педала на газта натиснат докрай. Ако почнем да говорим за специфичен разход на гориво, съвсем става дълга и широка.Само на един твой пост отговорих, за останали нямам желание.Докато напиша моя пост се появили нови 2(вече е един, много бързо действат). ADH-Honda и теб да попитам, колко е разликата м/у триенето на 4 и 6 цилиндров редови ДВГ при еднаква кубатура? :o Може и да греша, но загубите от триене съвсем не са решаващи за броя на цилиндрите(според мен).Трябва да се направи тема (ако няма такава) където да се опише кое и как е полезно за ДВГ. Колко масло е нормално да гори, на какви обороти и какво натоварване е добре да работи, какво става при увеличение степента на сгъстяване, при принудително пълнене, при промяна на движищете се маси (има една темичка за маховика в тунинг секцията мисля), какво е КПД-то на съвременните ДВГ и всичко свързано с него, и много други неща. Вероятно доста от информацията я има пръсната.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги , карал ли е някой от вас редови шестак на BMW , с риск да прозвуча еретично ще кажа , че си заслужава да се пробва ...Което си е хубаво си е хубаво :o

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Т.е. на грубо казано, КПД-то на 4 цилиндров спрямо 6 цилиндров двигател при такава ниска кубатура е по-голяма. Или се бъркам, ако някой мисли така - да ме поправи.

Бъркаш. :o За Мазда - та обаче си прав и мотора е добър - вървежна е колата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За какви двигатели говориш? Бутални ДВГ? Много ми е интересно ако говориш за бутални ДВГ, какви са тези двигатели без бутални пръстени и къде се използват? Признавам, че е вярно това за зависимостта на оборотите и нуждата от бутални пръстени. Обаче и при ДВГ с максимални обороти 4 000 и 14 000 имат еднакъв брой компр. пръстени (не казвам, че не са възможни изключения). От какъв материал е направено буталото без сегменти, че да издържи повече от минута работа?

Двигателите са бутални,но не са за коли.Оборотите им са доста високи и сигурно са около 20 000.По спомен ти го казвам това.Нямам много време да търся,но в статията за ДВГ за коли пише , че повечето са с 3 сегмента,което явно доказва че има и с различен брой от 3.http://en.wikipedia.org/wiki/Piston_ringСегменти

Колко сериозен е недостатъка? С колко се увеличава триенето, ако от 1 цилиндър направим 2 със същия обем?

Извинявай,но ти от МЕИ-то ли си?Според мен си прекалявал с четенето на руската литература там.Не че е лошо,но замисли си колко е КПД-то на буталния двигател,след това се замисли какви са му загубите и къде е основното триене в буталния двигател.После си представи разлиакта в площта ако двигателя е с 4 или с 6 или с 12 бутала при еднакъв обем и прецени дали се увеличава осезаемо триенето.Относно разхода на масло на новите двигатели-производителите си връзват гащите , като дават завишени стойности,но ги дават-провери си го това.Което е направено с някаква цел,сигурно защото не рядко се случва съвременен автомобил да е с дота завишен разход на масло.Между другото тази информация ни я преподаваха в МЕИ :rolleyes:

Ако може да се кара на 4-та скорост на 1200-1500 оборота, то няма никакъв проблем да си караш. Ами след като е на 4-та скорост няма как да не е "под товар" двигателя. Гаранция давам, че колкото по-ниски са оборотите на един двигател, толкова по-нисък е разхода му на масло. Ти като искаш карай си на 7000- 8000 оборота да не ти гори масло и да не ти се чупи буталото. Само дето ще ти гори много повече масло и вероятността да ти се счупи нещо е много по-голяма.

Нали се сещаш,че има разлика между това да караш на 4-та с 1200-1500 оборота на спускане и на изкачване,с пасажери и багаж или празен...?Ако спускаш няма проблем да е на тези обороти,но ако изкачваш-трябва ли да чуеш как "чука аванса" , за да се сетиш да върнеш предавка-две?Покарай си колата 2000-3000км мъчейки я на ниски обороти и пак ще си говорим.Отделно,че никъде не съм написал за каране на 7000-8000 оборота,нали?Доста от наблюденията ми са и благодарение на разходомерите на нови коли и един мотоциклет.Не е трудно да си поиграеш малко с различните режими и да видиш с очите си как се отразява на разхода стила на каране.На новите коли голямо предимство им е ,че спират напълно разхода на гориво при затваряне на дросела напълно.Дизелите в това отношение са много бързи,бензиновите ДВГ до които съм имал достъп са доста-доста по-мудни с намаляването на горивото до неговото напълно спиране.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...