Jump to content
Aleksandyr

Логическа задачка!

Recommended Posts

1. "Норвежецът живее в първата къща" т.е. К1 2. "Норвежецът живее до синята къща" т.е. К23. "Мъжът в средната къща пие мляко" т.е. К34. "Зелената къща е отляво на бялата" и "Собственикът на зелената къща пие кафе" => К4 е зелена с кафе, а К5 бяла 5. "Собственикът на жълтата къща пуши Dunhill" и "Мъжът, който гледа кон, живее до този, който пуши Dunhill" => К1 е жълта и пуши дънхел, К2 гледа кон===== незнам кво ще стане ако сложим жълтата за К3 :)=====6. "Англичанинът живее в червената къща" т.е. К3===== След като са ясни цветовете си подредих останалите в колонки под евентуалните им къщи и по метода на изключване...=====7. "Човекът, който пуши Pall Mall, гледа птичка" т.е. К38. "Немецът пуши Rothmans" т.е. К49. "Пушачът на Marlboro има съсед, който пие вода" и "Пушачът на Marlboro живее до този, който гледа котка" => К2 пуши Боро, К1 има котка и пие вода завалията :)10. "Датчанинът пие чай" т.е. К211. "Шведът гледа куче" и "Пушачът на Winfield пие с удоволствие бира" т.е. К5Баси, било сложно за обяснение :DАко някой се нуждае ще направя снимков материал! ;)

Редактирано от G36

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обясни от 7 надолу.Иначе до 7 логиката ми е същата. Жълтата не може да е 3 защото ако тя е 3 то 1 може да е само червената а там вече е англичанина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Публикувано изображение

 

Ето така най лесно се решава според мен - една табличка 5х5 и започваме да попълваме, нещата много лесно изскачат и ставят ясни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз с табличка решавах, ама искам логиката - така готовия отговор не е толкова интересен. Колегата G36 добре е започнал, но след т.6 се губи логиката - просто е написал отговорите.

Редактирано от zarrick

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прав си! Позагубих се като почнах да обяснявам :)Та от 7 надоло направи колонки под всяка къща с възможностите за нея:"Човекът, който пуши Pall Mall, гледа птичка" - може да е К3, К4 и К5 "Датчанинът пие чай" може да е К2 и К5"Пушачът на Winfield пие с удоволствие бира" може да е К2 и К5"Немецът пуши Rothmans" може да е К2, К4 и К5от което следва:само "Човекът, който пуши Pall Mall, гледа птичка" може да е в К3само "Немецът пуши Rothmans" може да е в К4остават К2 и К5... сега на помощ идва "Борото""Пушачът на Marlboro има съсед, който пие вода" и "Пушачът на Marlboro живее до този, който гледа котка"след което се поизбистря още картинката... и става ясно че:"Датчанинът пие чай" в К2"Пушачът на Winfield пие с удоволствие бира" в К5"Шведът гледа куче"... в К5и нещата се наредиха!В къща 4 e шарана! :Dп.п. Надявам се, да не съм те объркал още повече!

Редактирано от G36

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е така но пак изникват въпроси:Защо "Човекът, който пуши Pall Mall, гледа птичка" е именно в К3 а не в К5 и защо "Немецът пуши Rothmans" е именно в К4, а не в К2 или К5?примерно "Датчанинът пие чай" и "Пушачът на Winfield пие с удоволствие бира" са кажи речи равнопоставени за к2 и к5.както и от "Пушачът на Marlboro живее до този, който гледа котка - Пушачът на Marlboro има съсед, който пие вода"следва че борото може да е в К2, К3 и К4

Редактирано от zarrick

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направи ли това което написах с колонките!?Логично и нагледно е!няма как "Човекът, който пуши Pall Mall, гледа птичка" да не е в К3 защото няма друга алтернатива за К3от там => остава само една алтернатива и за К4 т.е. "Немецът пуши Rothmans"Та сега остават К2 и К5...Ясно е че в К4 се пие кафе значи "Пушачът на Marlboro има съсед, който пие вода" и "Пушачът на Marlboro живее до този, който гледа котка" => К2 е на Боро => "Пушачът на Winfield пие с удоволствие бира" може да е само и единствено в К5 и остава К2 за "Датчанинът пие чай"Надявам се да си ме разбрал сега!Доста е лесно да си го решиш в главата, трудното е да го обясниш!Ако не си разбрал можеш да прочетеш обяснението на колегата prozium: "една табличка 5х5 и започваме да попълваме, нещата много лесно изскачат и ставят ясни.":D Успех!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За интеграла се замислих,но като си представих време за оформяне на реш. ..., не мерси, освен това мразя интегрално см.:blink: Задачката за рибата е пускана - стр.18 ; избрах метода на @prozium.Докато я обяснявате - нещо различно.Като малка харесвах задачите за басейни и тръби.:) Имаме течност - 10 л в десетлитрова туба. Имаме две други туби - 3 л и 7 л.Трябва да се раздели течността от 10 л на две равни части. Как?С колко действия постигате резултата?Едно действие е наливане в или изливане от един съд.Течността не се изсипва извън съдовете; приема се, че няма загуби при действие.Препоръчвам отново таблица.Успех!:P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

vesivanova

просто се опитах да обясня на Zarrick, как съм стигнал до отговора!

 

относно течностите... 9 действия?

Публикувано изображение

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извини ме за репликата; Верен отговор в 9 действия; и моята логика е аналогична...:D Може ли някой да намери по-логичен ( кратък) начин?

Редактирано от vesivanova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако има зарибени математици

 

Решението на интеграла:

Съставяме каноничните уравнения на правата Публикувано изображение

Публикувано изображение

и чрез тях параметричното представяне на отсечката Публикувано изображение

Публикувано изображение, Публикувано изображение

Тогава

Публикувано изображение

 

 

п.п. Не съм я решил аз! :D

Редактирано от G36

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как излизаме от тази ситуация?

Сваляме резервната гума и прежалваме броните и др.+ 101 маневри?Но гледам, че навън е яко заледено - малко вода в повече и да замръзне, а?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

относно излизането от ситуацията... оставям всеки сам да си избере отговор...Питанка:Един човек си вървял и видял едно ябълково дърво, на което имало ябълки. Качил се на него и нито брал ябълки, нито ял ябълки, но когато слязъл от него на дървото нямало ябълки!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хмм аз загадката с тубите я реших с друг подход, но пък ми отне 1 операция повече:

опер. 10л 7л 3л10л 10 0 0

1 - от 10(пълна) в 3(празна)

2 - от 3(пълна) в 7(празна)

3 - от 10(останали 7л) в 3(празна)

4 - от 3(пълна) в 7(има вече 3л)

5 - от 10(има 4л) в 3(празна)

6 - от 3(пълна) в 7(има вече 6л и допълваме 1л; в 3 остават 2л, а в 10 остава1л)

7 - от 7(пълна) в 10(има 1л)

8 - от 3(има 2л) в 7(празна)

9 - от 10(има 8л) в 3(празна, в 10 остават 5л)

10 - от 3(пълна) в 7(има 2л и с тези 3л стават 5л)

Редактирано от zarrick

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нютон е спеца по ябълките. Моят отговор, отново по детски спомен - качваш се и прилагаш сила, т. е. друсане, брулене и т.н. И гледаш да не паднеш.:D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аиде и аз да се включа малко :lol: ... На светофар спира ТИР,до него мангал с кон и каруца,а до мангала моторист! При зелен сигнал ТИР-а се форсирва,коня се плаши и отгризва ухото на моториста :lol: :lol: :lol: ... КОИ Е ВИНОВЕН ?

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

scre веднага отговарям - Моториста (кара без каска!)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мое мнение: @Player101, ако иска, въпроса е негов - като 1-ви с верен отговор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....т. е. друсане, брулене и т.н. И гледаш да не паднеш.:D...

Няма друсане и брулене на дървото! :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Питанка:Един човек си вървял и видял едно ябълково дърво, на което имало ябълки. Качил се на него и нито брал ябълки, нито ял ябълки, но когато слязъл от него на дървото нямало ябълки!

Интересна задачка.... не мога да се сетя за друго решение, освен:Пичът се качва на дървото в късна есен, когато на дървото има около 10-на ябълки /все пак той не е чак такъв балък и няма да се качи на дървото по средата на лятото, когато дървото е отрупано с много и неузрели яблки/. Сковава си дървеа къщичка и седи и чака до началото на зимата, когато всички ябълки са изпопадали на земята. Така нито е ял, нито е брал ябълки, а на дървото ябълки няма. Как е оцелял, обаче, е по-интересния въпрос... :D Чакаме колегата с верния отговор :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@WaveMastaaДоста интересен отговор!Жокер: Прочетете по-внимателно въпроса...Рано е да се предавате, напънете ги тия мозъчни клетки! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен отговора е,че на дървото били две ябълки,и човека се качил,изял една ябълкА и една набрал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Верен отговор!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И от мен една. Кое е това нещо, което започва с К вкарваш го в П, вкарваш го твърд, вадиш го мек???

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

кашкавал в печка :unsure: :unsure:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз за друго си мислех... :censored::shy:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде, мислители :)

ако позволите една задачка и от мен.

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тва архитектите сте голяма работа... все ще оставите някоя неуместна дупка или по-точно фуга в средата. :D Наложени един до друг, двата трапеца и двата триъгълника във втората картинка не се допират плътно. Оставащата площ е точно за единия квадрат в повече... май... или бъркам? :blink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

+1 не бъркаш колега проверих го като го начертах :D :D че и мен ме съмняваше това :cool:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

3 : 5 ; 5 : 8 ; 8 - 13 ..Това ми напомня "златно сечение", а то не е май кръгло число. Мисля...:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

3/8 е различно от 5/13 макар и с малко; тангенса на ъглите в правоъгилните тр. е различен , макар и с малко; прескачаш 1 позиция от сечението...

Редактирано от vesivanova
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то визуално се вижда, че има "измама". Червеното и зеленото на втората картинка не са триъгълници, ами са четириъгълници. Котангенсите на тъпите им ъгли един път са 1/3, втори път са 3/8 => има чупка там където тъпия ъгъл на единия триъгълник се допира до "хипотенузата" на другия. Трапците са си наред :)п.п Тя колежката го е казала, ама по друг начин, кой да чете :D

Редактирано от Orlin

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде една и от мен(може да я има в началото но,не ми се чете толкова)И така:Две майки и две дъщери отишли на кино-на колко стола са седнали?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Четириъгълникът в дясно ( 5х13) не е правоъгълник, макар и с много малко.Ако беше и сложим в него фигурите от 8х8, в средата ще остане застъпваща се площ = 1 квадратче.Редица на Фибоначи: 0,1,1,2,3,5,8,13,21....Пъзела 5,8,13 може да се повтори с 8, 13,21 и т.н.:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето го в друг вариянт :)

Публикувано изображение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, омръзна ми....оттолкова обяснения.Щом трябва ще го напиша просто:Периметър 8х8 = 32Периметър 5х13= 36Разлика 4Търсим квадрат с периметър (обиколка ) =4.Що е то - 1х1

Редактирано от vesivanova

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Веси, аз не споря срещу теб, а с теб. Поддържам ти разсъжденията и за целта прилагам картинки на сходен проблем (по-скоро е измама) :) На мен ми е ясно къде е уловката :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тва архитектите сте голяма работа... все ще оставите някоя неуместна дупка или по-точно фуга в средата. :D Наложени един до друг, двата трапеца и двата триъгълника във втората картинка не се допират плътно. Оставащата площ е точно за единия квадрат в повече... май... или бъркам? :blink:

ииии тва дизайнерите сте още по-голяма ралта :)...бъстед :) Другите надолу не виждам, какво имате повече да коментирате при положение, че бях изобличен още в последващия пост ...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...