Jump to content

Recommended Posts

Здравейте, колеги,Може би правописът в този форум ни вълнува толкова, колкото вредните емисии и разширяването на озоновата дупка, но няма да е зле да се опитваме да се грижим за хигиената;-)Причината за издънките не е само в това, че когато ни е било времето, сме играли на карти или сме правили оригами в часовете по български език, а също така и технически въпроси като кофти клавиатура, дефицит на време и пр. В моите постове също има неволни правописни и пунктуационни грешки, така че споделям от опит.Мисля си, че можем да се справим поне по два начина:1. Преди да щракнем с мишката върху бутона Post... , с Copy & Paste да си хвърлим текста в текстовия ни редактор, ако там има проверка на правописа на български език и така грешките ще лъснат автоматично.2. Модераторите и администраторите на форума да "вградят" такава функция за проверка на правописа, ако е възможно. За английски има безплатни plug-in модули, но за български - не ми е известно.Ще се радвам да чуя и вашите мнения.

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбирам за какво говориш,и аз се вълнувах от това че много хора нямат уважение към родния си език и не са посещавали редовно училище.Но те излагат най-вече себе си,а това няма как да го промениш :lol: .Пий една тъмна бира да те облекчи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone

Това е много болна тема (тази с картите и оригамито) , факта че обикновенно ги виждаме след като го прочетем :lol: и е късно да го редактираме. За това да пишем по внимателно , а не само "чукча писател, чукча не читател" :fun:П.С. И аз се улях и направих грешка дори в този пост!

Редактирано от Al_Capone

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е нужно да paste текста в word за проверка!Аз ползвам мозила където има добавка наречена "Bugarian dictionary"(Български речник) който ти подчертава думата директно в мнението ти,ако е неправилна!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

(те ония, за които е предназначен поста, едва ли влизат в този подфорум, де...)

Най-вероятно си прав :) С удоволствие ще им пускам линкче към този пост :blink: Ако нямаш нищо против :blink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest WaveMastaa

Ахъм, демек да си дойдем на думата! Аз никога не съм си правил труда да си проверявам постовете в Word, друг текстов редактор, или с помощта на каквито и да било plug-ове. Просто съм се научил всяко нещо след като го напиша да си го проверявам, да го преглеждам как изглежда и ако е наложително да си го редкатирам и стилистично и граматически. Този "дефект" ми е останал от всичките изпити, на които съм се явявал и смятам, че не ми е навредил. Ако можеше всеки във форума да е повреден като мене, нямаше да се ни се налага да се косим и да се питаме "Тая маймуна какво е написала?!" :blink: или "Това на български ли е?!?!" :):blink: И не говоря за грешки, породени от бързина, от това, че си натиснал друг, съседен, бутон на клавиатурата, а говоря за грешки, които доста от колегите във форума допускат от чисто незнание и нехайство. Тази неграмотност едва ли ще успеем да я предотвратим, но можем поне да я намалим. Съгласен съм с адаша, който е започнал темата, че добра идея е повечето от нас да си проверяват, ако не сами, то с помощта на някакъв текстов редактор или plug постовете, защото, наистина, понякога се получават страшни изцепки, които отблъскват читателя. Също добра идея е да се поучават неграмотниците: примерно модераторите може да им изпращат линкове към тази тема или към някой online-речник, за да осъзнаят първите грешките си. И не говоря за зяждане, ами за поучаване в стил "Колега излагаш се като пишеш толкова неграмотно, не ти приляга". Може би тогава доста ще си вземат бележка и ше се опитат да намалят маймуницата и да започнат да пишат на нещо по-близко до българския език. :):D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, че нямам нищо против, johnyboy. Дано е от полза цитирането, а не само да се хабиш да го правиш.. :confused:

 

Допълнение към поста на колегата valri: Проверката на правописа на български за Mozilla Firefox може да се инсталира оттук: цък (поне за версия 2, за 1 предполагам няма разлика). Не забравяйте след това в полето, където си пишете поста да цъкнете десен бутон на мишката и да изберете първо "Spell check this field" и после "Languages -> Bulgarian". Дано съм бил полезен :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, че нямам нищо против, johnyboy. Дано е от полза цитирането, а не само да се хабиш да го правиш.. :)

 

Допълнение към поста на колегата valri: Проверката на правописа на български за Mozilla Firefox може да се инсталира оттук: цък (поне за версия 2, за 1 предполагам няма разлика). Не забравяйте след това в полето, където си пишете поста да цъкнете десен бутон на мишката и да изберете първо "Spell check this field" и после "Languages -> Bulgarian". Дано съм бил полезен :lol:

Mozilla Firefox на български:

СВАЛИ

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Пешо

Благодаря, колеги, Така проверката става автоматично и спестява много усилия. Инсталирах си предложения от airman безплатен plug-in и съм много щастлив. Сигурно има такъв модул и за другите браузъри.Ако има желание, има и начин, а ако няма - има оправдания ;-)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв правопис,какви пет лева?! :):) То такива неграмотници има тук,че направо нямам думи :) Ужас!Честно казано съм възмутен от неграмотносттта на някои :) Поне да си редактират мненията,но ......то като не е от грешки ,а от неграмотност..................няма как да стане! :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Ами след като никой не прави забележки за правописа - така е. Аз веднъж посочих грешка (съвсем груба и дразнеща-иначе всеки допуска грешки), без да обвинявам никой и веднага се намери човек, който да ми каже, че се заяждам. (Радвам се, че бе само един).А съдейки по хардуербг форума това явление може да се изкорени, разбира се няма да се понрави на доста от съфорумниците, но може би ще е за тяхно добро. Колкото и да е "пич" някой на живо, като прочетеш неграмотен пост от него моментално ми пада в очите.

Редактирано от Ogi_Stoev

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest greenex

Според мен този проблем е много фундаментален.Училището му е било майката... Сега и да правим забележки, трудно ще се оправи работата. Но все пак трябва да се обръща повече директно внимание на неграмотно пишещите. Може би е уместно, когато модераторите видят някой граматически абсурд, да предупреждават човека по някакъв начин. Все пак нали едно от условията на форума е да се пише на кирилица... А за какво ни е кирилица, след като дори и на нея понякога не можеш да се сетиш какво е имал предвид съответният "чукча писател". Лично мога да се ангажирам и да бъда "червената лампа" за чистотата на езика във форума.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лично мога да се ангажирам и да бъда "червената лампа" за чистотата на езика във форума.

И аз съм от повредените, и ми бърка в очите дори ако някой неволно е изпуснал запетайка. Така че, ако някой реши, че форума има нужда от съответното съблюдаване, съм готова да помогна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като един от тези , които допускат грешки при правописа си ще се радвам някой да ме поправя :) За съжаление в училище не успяха да ме научат , а и аз не си и давах много зор , за съжаление :unsure: Така , че подкрепям идеята да има модератор поправящ грешките на юзърите не чрез ново мнение или лично съобщение , а просто надписвайки върху неговото мнение с червено грешките му ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Victor

И заплатата да му се превежда от Министерството на просветата? :unsure:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така , че подкрепям идеята да има модератор поправящ грешките на юзърите не чрез ново мнение или лично съобщение , а просто надписвайки върху неговото мнение с червено грешките му :)

Абе не трябва да се правим на кръжок по граматика и да издребняваме за разни запетайки, пълни членове и други несъществени за този форум нещица. Много е важно всеки да пише без грешки, но не това е целта тук.

Но въпросът е, че има колеги, които толкова джаста-праста го дават с писането, че трудно можеш им да разбереш мисълта...

Едно предложение - на фрапиращи случаи направо да им се прави забележка и редакция.

А че си трябва отделна надница за тая дейност, съм напълно съгласен. :oops:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така , че подкрепям идеята да има модератор поправящ грешките

Много отдавна има такъв :P Това за червените поправки го забравете. На никой няма да му е приятно. Когато видя дребна грешка, винаги я оправям ;) Има обаче колеги на които просто неможе да им се смогне :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone
:D;):D:D Те от министерстото на учителите не плащат, вие за читалищна самодейност искате.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей Джони , аз пък се чудя от кога съм почнал така правилно да пиша :thumbs1: Благодаря ти за което :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с поправянето на грешките е готино, не че ще се научим да пишем правилно :P, поне няма да ни бодат очите някои бруталности.............от друга страна в никой чуждестранен форум, където се пише на Английки примерно, няма да ви се скарат за правописна или друга езикова грешка :P

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилният правопис, както и използването на кирилицата, имат и практическа стойност: търсачката на форума.

Например, при търсене на информация за "шарнири", думички като "шърнири", "6арнири" и прочие ще бъдат пренебрегнати, да не кажа "игнорирани" :dry:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилният правопис, както и използването на кирилицата, имат и практическа стойност: търсачката на форума.

Например, при търсене на информация за "шарнири", думички като "шърнири", "6арнири" и прочие ще бъдат пренебрегнати, да не кажа "игнорирани" :)

Много правилно :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поправих си темата "Бисери". :) Бях я написал на латиница и чак сега се сетих,че съм дал много кофти пример от 22.10.2003.Моля да бъда извинен.Подкрепям и ревностно защитавам писането на КИРИЛИЦА и ОБИЧАМ езика си.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest Al_Capone
:):):) Дано почнат да взимат пример!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз досега не съм бил във форум и от толкова чатене на латиница ми беше странно в началото тука,но сега виждам,че е много по - добре да видиш хубави, мили неща и като са написани и на български, още повече ми се сгрява душичката :) Ние ще си забравим как изглежда писмено езика ни :):) :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

След дълго четене във форума, понякога питам колегата: "Това как се пишеше, онова как се пишеше?". Без, майтап прихващам някои от най-често бърканите думи, погрешно и после ми трябва време да си "оправя чипа".Особено много ме дразни обръщането наопаки на последната буква при единственото и множественото число на думи от рода на:ПОГРЕШНОед.ч./ мн.ч.критерии/ критерийслучаи/ случайПРАВИЛНОед.ч./ мн.ч.критерий/ критериислучай/ случаии т.н. и т.н....................

Редактирано от ivoto

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Мен ме притеснява повече "копува" и управя" ;)

Редактирано от tazzz

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Или както казва един дебил във филма: "Опасен чар""Тая къща върху водата дека тече, требе да има много мухъл."На което героят на Тодор Колев - арх. Ястребовски отговаря: "'Тази къща къща върху водата дека тече' е прочутата вила на каскадата на незабравимия ми приятел Франк Лойд Райт"

Редактирано от ivoto

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На места е направо умопомрачителен :wacko: А-а без време да ме откаже от фантастичния форум :( Определено никак не подхожда да караш хонда красавица и да пишеш като чукча от вицовете... И това на език със завидна история и традиции. Но за да запазим оптимизма: ако всеки чете хубав български език у останалите и хвърля критичен поглед назад към написаното, преди да натисне Add Reply, нещата ще стават все по-добре, нали :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не може да има каквото и да е било оправдание за непознаването на елементарни правила! Има случаи, когато си взимам бобеното зърно-ветеран и почвам да гадая смисъла на някой пост. И то не щото ме интересува, а просто за да видя колко неграмотен е въпросният фен. Аман от чукчи писатели!Естествено, всеки греши и не можем да сме идеалисти - някоя друга буква, запетайка - айде да не издребняваме. Но като видиш 10 реда без точка с по 6 грешки на ред... малко множко идва.Видях, че нова тема се пръкнала за правописа - ми в този случай може би е полезно. Въпреки че тези, които предизвикват негодуването от гаврата с езика едва ли се зачитат особено в такива теми.

Редактирано от greenex

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest darius

За правописа на някои не ми се говори,ама като искам да има прочета написанота и се чудя що не мога да схвана всичко. :cool:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,Извинявам се,че пак повдигам темата за правописа,но...положението е отчайващо! :D Честно ви казвам-изчеквам се докато изчета мненията на определени хора,ама словоред,ама пунктоация-ужас!!!Нямам претенции да пиша без грешка,но поне се старая да са по-малко.Писането е начин да обективираш мислите си,да ги представиш пред другите,това е уважение към тези, към които си ги отправил...Лек ден на всички!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest tazzz

В интернет няма правопис, за съжаление е факт :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хм...виж http://www.hardwarebg.com/forum/ -> всичко може ако има кой да следи и да предупреждава-наказва. Преди и аз се възмущавах, но както с всичко нередно в България свикваш и ти е все едно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Форума на hardwarebg е несравним :P. Там нещата са ясни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми, освен да ти дадем права ;) Стиска ли ти ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

правописа помага да те намират с търсачката... не и ако си написал "копувам брониа хе4 6г"

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Guest tazzz

Затова съм съгласен и аз, с този правопис ползването на търсачката се обезмисля!Да не говорим за заглавията, например "Помощ " или " Въпрос " в такива теми да не се пише изобщо най-добре !

Редактирано от tazzz

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми, освен да ти дадем права :punk: Стиска ли ти :bow:

Чак пък да не ми стиска!? Просто нямам почти никакво време за губене по форуми.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...