Jump to content
radkohondar

Кола закупена от БГ автокъща с френски номера

Recommended Posts

Здравейте.
Харесах си кола от автокъща в Асеновград.
Колата е с Френски номера, които имат заплатена френска гражданска отговорност и френски преглед валидни за още няколко месеца.
Въпроса Ми е мога ли на ход да си я докарам до София без да имам проблеми с камери и полицаи?
Може ли да се шофира тази кола до Кат София?
Благодаря ви предварително за отговорите 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Трябва ти докс на колата, договор за покупко-продажба от автокъщата + БГ гражданска и винетка на френските номера.

Към гражданската след регистрацията се прави анекс и се вписват "твоите" редовни номера.

Единствената ти далавера е спестяването на транзитки до КАТ местоживеене и регистрация.

Няма да те спрат, а и да го сторят, като си имаш всичко - няма драма.

Желателно е да не караш така много, защото ако нещо те снимат - известията отиват в търговеца, а той има договор с ден и час в който ти е дал колата, та после застигат и теб, ама по-късно, а това има "тежести".

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами имам документи за покупко продажба от автокъщата, договори декларации, а БГ гражданска необходима ли е при положение, че

френската е валидна и има

зелена карта. 
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колата, ако е твоя и ще я местиш поне метър по българската пътна мрежа ти е необходима и БГ гражданска.

  • Надолу 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кола с чуждестранна регистрация не може да има Българска ГО. Ако няма регистрация (без табели) е друго - прави се със "служебен номер (само на шаси). Френската ГО, щом е валидна, може да се ползва и тук, докато автомобила си е с чуждите табели. Винетка обаче си трябва.

Българите, работещи и живеещи в чужбина (ЕС), не си правят нова застраховка щом влязат тук.

  • Харесвам 1
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много интересна тема.

Ще чакам да разбера как е постъпил авторът и. ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги обадих се днес в КАТ, казаха ми ако е валидна ГО френската и прегледа също, само да си взема винетка и да карам така да я придвижа, нямало проблем.

БГ ГО ми казаха да направя за да мога да я регистрирам в кат. Казаха, че

щам са валидни френските ГО и преглед и е с френските номера, може да се придвижва безпроблемно.Има 1 месец срок след закупуването да се регистрира с БГ номера.

Това е инфо от днес 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Ти си първи собственик на колата в БГ документално, или първи е друг БГ гражданин / фирма?

Коя е датата на продажба на колата от франция? 

На ход ли е дошла - внисена от БГ лице / фирма, или на автовоз - внесена от транспортна фирма? 

 

Редактирано от ceco_accord

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

И аз не знам, ама ... 

 

Френските застраховки, какви са? Като българските ли, т.е. на колата и всеки може да я кара тази кола, с тази застраховка? Ако да, супер, качваш се и караш.

 

Или е като английска застраховка - на човек, т.е. само той може да кара тази кола, с тази застраховка. 

 

edit:

Имаш ли гаранция, че френският собственик на колата не е анулирал вече тази застраховка? 

Редактирано от Krasi-mir

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да анулираш застраховката трябва да върнеш оригиналната полица. Явно Цецо най ги разбира затова няма да му дам моята да пробва.

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колата е внесена с автовоз.Французите са я продали на фирма автокъщата в Асеновград, те ми я продават на мен с договор, фактура, декларации.

И да френските застраховки са на автомобила.

Предполагам, че щом от КАТ казаха, че няма проблем значи не би трябвало да има.Края на Януари е влязла в Бг колата.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Значи ти си втори БГ собственик на колата.

До 1 месец след смяната на собствеността е периодът на ползване на френските номера и гражданската им. Виж печат и дата на закупеване от Франция. До изтичането му колата трябва да се регистрира тук, ако се кара от нов собственик.

Този месец е изтекъл отдавна, а автокъщата тяма задължение да вади БГ номера, защото не знае кога ще продаде колата, а и през това време тя не се движи.

Предложи на колегата Веспа, да ти закара на ход и регистрира колата с френските и номера.

А от КАТ и като за по телефон - толкова. ;)

Редактирано от ceco_accord

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, vespa написа:

... Явно Цецо най ги разбира ...

Ако си мислиш че знам всичко - в голяма грешка си. :)

Но ми стана любопитно, та питах приятел, който внася коли от франция и друг приятел - застраховател.

Каквото имах - казах. Не мога да напиша всичко - нека има интрига. ;)

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Общо взето да ви кажа всеки казва различно. Говорих и с приятели полицаи, един казва, че

няма проблем, другия, че не знае.

Явно никой не знае как е точно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 20 часа, radkohondar написа:


Колата е с Френски номера, които имат заплатена френска гражданска отговорност и френски преглед валидни за още няколко месеца.

Аз така и не разбирам какъв е проблема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 1 час, radkohondar написа:

Явно никой не знае как е точно.

Сложно е - има тънкости, макар че тук няма тълкувателен казус. Разпоредбите са ясни, но у нас "законът е врАта у пОле".

Мини с документацията в тамошния КАТ и питай на място и на подходящото гише.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Е така, както си седите и си пишете, я ми кажете, колко от вас са навити да плащат нещо, което не ползват? Няма сила на света, която да ме накара аз да го правя.

Колко луд трябва да е франсето, за да плаща застраховка на кола, която вече не е негова?

Продължавам да си мисля, че тази застраховка вече е анулирана, по един или друг начин.

Това

Преди 10 часа, ceco_accord написа:

До 1 месец след смяната на собствеността е периодът на ползване на френските номера и гражданската им.

ми изглежда най-логично.

Редактирано от Krasi-mir

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Колегата с червеното копче ще обясни (ако има мерак). Той също търгува с коли.

Някои закони може и да са нелогични, но непознаването им не оневинява прегрешилия.

Не случайно имаме "обилна" държавна администрация.

Не искам да стресирам авторът на темата, нито да се чувства длъжен да ми благодари. ;)

Редактирано от ceco_accord
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То тук не става въпрос за оневиняване, въпроса ми беше мога ли да я докарам така на ход, понеже никога не съм го правил. Интересно ми е как има толкова много различни мнения, дори и тези на полицията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, Krasi-mir написа:

Колко луд трябва да е франсето, за да плаща застраховка на кола, която вече не е негова?

Продължавам да си мисля, че тази застраховка вече е анулирана, по един или друг начин.

Франсето си е платил където каквото трябва, а че е продал колата преди падежа на полицата и - мии, нема да му върнат пари.

Контекстът на темата е че месец след смяната на собственноста на колата у франция и минаване граница, застрахователят и няма задължение при настъпило събитие.

КОЙ - винаги е бил важен въпрос с аморфен отговор за непросветените, но все пак си има разпоредби и ако не дай си боже "стъпиш накриво и та фанат" - иди кажи "че нямаш сестра".

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, radkohondar написа:

То тук не става въпрос за оневиняване, въпроса ми беше мога ли да я докарам така на ход, понеже никога не съм го правил. Интересно ми е как има толкова много различни мнения, дори и тези на полицията.

Липса на пълен набор информация, или частична некомпетентност.

Питай когото трябва!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, ceco_accord написа:

Контекстът на темата е че месец след смяната на собственноста на колата у франция и минаване граница, застрахователят и няма задължение при настъпило събитие

Е на това не му ли викат анулиране на застраховката?

Значи, към настоящия момент с тази кола върви един лист хартия, с който мога единствено да си избърша ... щеката на маслото.

преди 17 минути, ceco_accord написа:

Франсето си е платил където каквото трябва, а че е продал колата преди падежа на полицата и - мии, нема да му върнат пари.

А това нещо, някакси не мога да го повярвам! Горките франсета!

 

Аз, в момента, в който продам колата си, сядам на телефона, отварям си акаунта в моя застраховател и си анулирам застраховката на момента. Плащам си една таксичка (приблизително една месечна вноска) и застрахователя ми връща оставащите пари.

 

Ако вече съм си купил "нова" кола, се обаждам по телефона, изтриват номера на старата, вписват номера на новата, плащам си същата таксичка и всичко приключва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 16 часа, radkohondar написа:

То тук не става въпрос за оневиняване, въпроса ми беше мога ли да я докарам така на ход, понеже никога не съм го правил. Интересно ми е как има толкова много различни мнения, дори и тези на полицията.

 

Има много мнения, защото има и много "професори". 

В България си купуваш регистрирана кола, с всичките необходими документи, включително и с валидна ГО към момента. По спомен имаш 20 или 30 дневен срок да пререгистрираш колата, но само 7 дневен срок, да  направиш "добавък" на полицата - в противен случай става невалидна. 

Реално дилемата ти е, дали френската ГО е все още валидна и дали можеш с нея да придвижиш колата - според мен отговора е НЕ. 

Ти може да си докараш колата и да нямаш проблеми,(Господ обича смелите моряци) но ако за беля стане някаква случайна и нелепа злополука - ще го изядеш целия. 

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Тази тема става все по забавна.

Той пича аКо потроши някой така или иначе ще изяде дървото, предполага се, че не се е засилил да го прави. Това във Франция сигурно ли е, че предният собственик може да си спре застраховката когато пожелае защото в БГ това май е невъзможно ако е платена (за разлика от данъка), сигурно ли е на 100% позволява ли го тяхното законодателство? 

Аз лично бих си прибрал колата щом имам тези документи и не виждам как нашите пътни полицаи могат да влезнат във френската система за проверка и то при условие, че е спряна при условие, че е възможно.

Редактирано от Митко Йотов
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какъв е проблема да си извадиш транзитки и да си караш колата спокойно? В България можеш да си прекратиш застраховката по всяко едно време.Правиш застраховка , след 2 месеца бракуваш колата.Отиваш прекратяваш си застраховката и ти връщат остатъка от сумата,за която не си ползвал.

 

Преди месец закупих автомобил,регистриран в България.Застраховката беше на вноски.Беше направена на компания , която в моя град никой не можеше да направи анекс към нея или да заплатя вноска по застраховката.Обадих се на телефона на компанията , пратих на email адрес декларация ,че искам застраховката да бъде прекратена.Спряха застраховката и си направих нова. Можех да изчакам да изтече периода на вноската , но имаше 14 дневен срок за заплащане ,в който застраховката си важи, но при евентуално ПТП , никой не можа да ми отговори какво става .За това я прекратих и си направих нова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ще направя така или иначе застраховка. Преди да сложа БГ номерата.

Реално обаче имам още 20 дни френска гражданска, защо пък да не ги използвам.

В три различни области на кат се обадих, на едното място не бяха сигурни, а на другите две казаха, че щом стикера е валиден, значи няма проблем да се кара.

Казаха ми също, че Френските автомобили всички си идвали с номерата и щом номерата са на тях значи са валидни. Относно транзитните номера, джамбаза каза, че може само постоянна регистрация да се сложи на тази кола.Аз мога и с платформа да я прибера, но реално има ли

смисъл от нея като има валидни документи. 

  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)
Преди 2 часа, z_chakarov написа:

Какъв е проблема да си извадиш транзитки и да си караш колата спокойно? 

Проблемът е, че за да се извадят транзитни номера, вносителя на колата, трябва да декларира, че колата няма други номера. Това очевидно няма как да стане, ако колата е с номерата си и така е влязла в България (пък дори и на платформа).

Ето каква декларация се подава с документите за временни номера:

image.png

 

Преди 2 часа, z_chakarov написа:

В България можеш да си прекратиш застраховката по всяко едно време.Правиш застраховка , след 2 месеца бракуваш колата.Отиваш прекратяваш си застраховката и ти връщат остатъка от сумата,за която не си ползвал.

За да прекратиш регистрацията и застраховката, трябва да върнеш номерата и да ти продупчат талоните. 

 

Както е казал колегата в последния си пост, както са му казали и от КАТ, щом има стикер, който все още е валиден, колата може да се кара с тези номер и няма как да й се извадят временни.

Редактирано от chavdu
  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)
На 21.03.2024 г. at 22:24, ceco_accord написа:

До 1 месец след смяната на собствеността е периодът на ползване на френските номера и гражданската им.

Моля да споделиш, от къде я черпиш тази информация.

 

На 22.03.2024 г. at 10:15, Krasi-mir написа:

Аз, в момента, в който продам колата си, сядам на телефона, отварям си акаунта в моя застраховател и си анулирам застраховката на момента. Плащам си една таксичка (приблизително една месечна вноска) и застрахователя ми връща оставащите пари.

Ако вече съм си купил "нова" кола, се обаждам по телефона, изтриват номера на старата, вписват номера на новата, плащам си същата таксичка и всичко приключва.

А дали това не е защото застраховката е свързана с водача, а не с автомобила, както е тук? А във Франция как е?

Редактирано от chavdu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 9 часа, Emicha написа:

само 7 дневен срок, да  направиш "добавък" на полицата - в противен случай става невалидна. 

 

Не е вярно, че става невалидна. Прави се с презумпцията, че може да трябва да настъпи корекция по премията на застрахователната полица - сиреч може да си поискат да си доплатиш, ако решат.

Цитат

Застрахователят може да прецени, че след промяната на собствеността рискът се е увеличил. (например: новият собственик е на различна възраст от стария; има причинявани ПТП-та; районът на управление е по-рисков; променя се предназначението на автомобила – таксиметров, учебен, служебно ползване, за състезания). По тази причина застрахователят може да поиска увеличение на застрахователната премия и в някой случаи то може да е съществено. 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 3 часа, chavdu написа:

Моля да споделиш, от къде я черпиш тази информация.

Пост №13

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
На 23.03.2024 г. at 15:16, ceco_accord написа:

Пост №13

Извинявам се, чел съм през ред. Махнах минуса, сложих +. Предполагам вносителите от Фрнация знаят по-добре.

 

В този ред на мисли, не прочетохме джамбазина на @radkohondar какво е казал по въпроса. 

Какво стана, колега? Прибра ли си колата? В крайна сметка, каквото и да "разсъждаваме", не е оправдан риска за 2-300лв пътна помощ да се разчита на това какво е казала една жена в един хонда форум за  това дали е легално или не.

  • Благодаря 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

Можеш и другите да махнеш, ако ти се стори вече резонно. ;)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...