Jump to content
Civic Owner

Лампа за гориво ? Има ли ?

Recommended Posts

Публикувано (Редактирано)

Извинявам се предварително, но нищо не намирам с търсачката. Има ли това црв лампа за резерва за горивото ? Искам да замеря разхода по-точно и ми се иска да я карам няколко пъти докато светне лампата, ако има такава. Дали има такава лампа на втора генерация ? Никога не съм карал колата под четвърт резервоар и не знам, но както казах, искам да си засека по-точно разхода, пък и ще е полезно да знам дали има. Просто не ми се ще да угасне на пътя в един момент, пък аз да очаквам някаква индикация... Благодаря предварително.

Редактирано от Civic Owner
  • Хаха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има си лампа, но ако искаш да си засичаш по-точно разхода, не е необходимо да караш чак до резервата, а просто елементарното засичане пълен/пълен до капачка и смяташ.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Само да допълня :) 

По принцип, разход се мери по един и същи маршрут в двете посоки. Ако искаш да е много точно, трябва да караш 50/50, т..е. колкото градско, толкова и магистрала. Иначе, можеш да замериш отделно градско, отделно магистрала и да смяташ.

 

Лампата не светва изведнъж ярко. Първо започва да премигва, после светва слабо постоянно и се усилва. Момента на премигване не е един и същ. Влияе се от наклона на колата. Не помня как точно беше, но да кажем, ако караш на спускане ще започне да мига и ще изгасне, ако започнеш да се изкачваш (или обратното). Това при едно и също количество гориво. Лампата започва да мига, когато стрелката докосне чертичката на нулата. От този момент, до момента на пълно светване, резервоарът събира около 50л +/- 3/5л. Значи остават ти около 10л резерва. Поне така е при мен - К20А4 автоматик.

 

Карай спокойно, докато стрелката стигне чертичката нула. Ако не е започнала да премигва, значи е изгоряла.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за информацията. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 6 часа, Krasi-mir написа:

Значи остават ти около 10л резерва

При мен (IV ген) лампата не бе светнала (в ръководството пише ,че светва при оставащи 8,5 л) и като я напълних се оказа че съм имал 10 л. До тук всичко наред , но в същото време бор компютъра показваше оставащи 45 км? Т.е. няма как с 10 л в резервоара да мина само 45 км.Тъпо е но ,да не би при светване на лампа/сигнализация компа да започва ново броене? А по принцип е бордкомпа е изключително прецизен.Идеи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Отговорено (Редактирано)

Моят резервоар събира 60. Ама това ако е сух. В момента, когато започва да мига лампата доливам почти 50л. При постоянно светеща лампа доливам малко кад 50л. Най-много до 55л съм доливал.

 

Нямам борд компютър.

 

По принцип, сондата не може да издърпа горивото до последна капка. Може би компютъра така е настроен, т.е. казано му е да показва, че можеш да изминеш 45км, въпреки че в резервоара имаш повече гориво.

 

Контролната лампа не е точен измервателен уред за разход на гориво. Тя нито показва, колко си изгорил, нито още колко км ще минеш с оставащото гориво. Единствената цел на лампата е да ти каже, че трябва да заредиш.

Положението с борд компютъра явно е същото. Имаш 10л оставащи в резервоара, а той вика, че можеш да минеш 45км. На него така му е казано - щом светне лампата, показваш 45км. Гаранция, че ще минеш толкова. Всеки километър над 45 си е риск. Производителят на колата един вид си "връзва гащите". Не можеш да го осъдиш, че те е излъгал, ако е казал оставащи 80км, а ти си изминал 49 и си угаснал.

Нещо друго - 45км може да е предполагаемото разстояние за изминаване при пълно натоварване на двг. Яко градско и стръмен баир например. 

Редактирано от Krasi-mir
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 18 часа, Emicha написа:

Има си лампа, но ако искаш да си засичаш по-точно разхода, не е необходимо да караш чак до резервата, а просто елементарното засичане пълен/пълен до капачка и смяташ.

И това няколко пъти (а най-добре постоянно) и с усредняване ще получиш точния разход.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Преди 5 часа, AzSum написа:

При мен (IV ген) лампата не бе светнала (в ръководството пише ,че светва при оставащи 8,5 л) и като я напълних се оказа че съм имал 10 л. До тук всичко наред , но в същото време бор компютъра показваше оставащи 45 км? Т.е. няма как с 10 л в резервоара да мина само 45 км.Тъпо е но ,да не би при светване на лампа/сигнализация компа да започва ново броене? А по принцип е бордкомпа е изключително прецизен.Идеи?

На съвременните автомобили като твоя колега компютъра е настроен да не отчита последните примерно 5 литра с които може да измине още 50 до 100км. Това е направено с цел по малко идиоти да остават без гориво на пътя. 

Сложи една туба бензин в багажника и пробвай. 

  • Харесвам 1
  • Нагоре 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря. Това с тубата никога няма да го направя :) 

По принцип съм човек, който чете ръководствата и иска да знае потенциала и възможностите на всяко устройство и техника с която разполага. 

И понеже неколкократно при засечка пълно-пълно установих,че компютъра е доста прецизен не можех да си обясня тия 45 км, които показваше.

Сега ,както в казармата може да драсна още един Х в "календара" на оставащите неизвестни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти, колега, 

 

При Акорда (10 години по-стар борд компютър и вероятно по-различен алгоритъм), оставащите километри ги изписва като изчислява чрез наличното количество в резервоара и среден пробег от последните ХХ километра, или ХХ минути, или комбинация от двете. Например ако съм карал само градско и ми остават 20 литра, с пробег 8/100, може да пише оставащи 250 км. Ако в този момент изляза извънградско и карам равномерно (круз-контрол), след 15 минути средният разход за последните 15 минути може да падне на 4.5/100. Ще са ми останали 18 литра примерно и борд-компютъра преизчислява с новия среден разход от последния период. Оставащите ще скочат на 300 и отгоре. Това много пъти ми се е случвало, както и обратното - ако карам извънградско, влизам градско в задръстване и оставащите рязко падат от 300 на 160 примерно. 

 

Ако няма промяна в алгоритъма, тези 45 км са много относително число. 

 

Също така, при мен дори да пише оставащи 0, колата продължава да се движи, а стрелката сочи по-малко от 0.  

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, ogi28b написа:

... оставащите километри ги изписва като изчислява чрез наличното количество в резервоара и среден пробег от последните ХХ километра, или ХХ минути, или комбинация от двете. ...

 

Това ми напомни, че и на Сивик 9 работи по същия начин. На база последните няколко засечени моментни разходи, изчислява, колко ще минеш с наличното в резервоара гориво (не до последната капка). Както каза Оги, ако последните засичания са градско, ще покаже ХХкм, а като излезеш на магистралата, тези ХХкм ще се увеличат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте @ogi28b и @Krasi-mir 

При мен принципа на работа е същия както е при вас,включително и на служебната ми кола, но случая не е такъв.

Конкретно преди да заредя бях минал 160 км магистрала + около 12 км междуградски(които се явяват последни преди зареждането). Трип А (от последното зареждане беше 10,4 л/км, а Трип В(последния път откакто съм запалил двигателя) бе 8,6 мисля.В комбинация с това,че последните 12 км са със скорост около 70-80,т.е. няма как със 10 л в резервоара да показва оставащи 45 км. Предполагам че @vespa e прав и компютъра просто неглижира 5 л от общото количество в резервоара. Тогава вече цифрите се връзват по-добре.

  • Нагоре 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Off Topic

Карал съм 20-30км на 0 оставащи на борд компютъра да тествам. Заредих 60.21 литра, според спецификацията резервоарът е с обем 65 литра, и да направено е така за да може по-малко хора да остават по пътищата. При мен лампата светва на 9-13 оставащи литри.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

  • Предстоящи събития

    No upcoming events found
×
×
  • Създай нов...