Jump to content
petko_z

Данък 2019

Recommended Posts

Ми данъка смет ,шефа плаща  600лв на година за сервиза  ,дето фъргаме в кофата 20-30 транзистора и 20 чипа на месец дето се събират в цигарена кутия ,кой туй нещо ?Чисто обирджийство е това .И кофата все пълна от ползвателите от блока до сервиза ,за 600 кинта трябва наша си кофа да имаме даже ,ама това е положението .

Дружина, някой да знае, ако мина ГТП до 10-ти август, целио данък ли требе а съм платил, или може половинката му?

До сега, на предните ми коли, го плащах целия (до март заради отстъпката 5%), ама тая година са мноу пара наведнъж. :)

Целия :) Мисля, че вече не можеш да плащаш половин данък. 

След написаното в пост 366 скокнах до общината и си платих за половината година, като "каката" ме увери че това е ОК за скорошен преглед.

На квитанцията никъде не пише че сумата е за първото полугодие. Не открих и законова разпоредба за платен 100% годишен данък при ГТП.

Попаднах само на това: https://www.standartnews.com/balgariya-obshtestvo/kolata_minava_na_pregled_i_s_parvata_vnoska_ot_danaka-316650.html  - предполагам е в сила?

Работата е там, че в ГТП пунктовете вече не гледат квитанцията, ами всичко им излиза в системата. Ако плащането на половината данък по някакъв начин дава зелена светлина да минеш преглед, значи ще стане. Ако имаш път край твоя пункт, можеш да ги попиташ какво им показва системата, преди да заделяш време за същинския преглед

• Thanks 1

Чета че освен данък МПС и ГО е с проверка от пункта на ГТП през нета. Всичко станало "он лайна" в тая татковина.

Ами ако некой от тея (и др.) институции в момента немат нет, или ток - настава шок!

Всичко се пази в бази данни, които, ако са читаво направени и поддържани, им е най-малкия проблем, че няма ток. Най-често гърмят подари други причини. Единствено трябва да се изчака известно време, докато се въведат промените в системата, т.е. да не минаваш преглед веднага след плащането на данъка.

В моя случай като регистрирах моята кола в КАТ, трябваше да изчакаме близо час, за да се появи ГО в системата, за да може колата да мине.

Е, според моя план имат 2 седмици, да си "опреснят" базата данни. Утре ще питам 1-2 пункта наясно ли са за %-та данък МПС при ГТП.

Той си е платен. Мисълта ми бе за 2021-ва дали е нужно 100%, или може половината.

За ГТП май се иска само за миналата, но не съм 100% сигурен. Ти си август ама примерно аз минавам февруари, няма как да ме накарат да съм го платил вече, но това са МТД и е различно почти за всяка община.

Питах в 1 пункт и там ми цитираха следното от ЗАКОН ЗА МЕСТНИТЕ ДАНЪЦИ И ТАКСИ:

Чл. 60. (1) (Изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) Данъкът върху превозните средства се плаща на две равни вноски в следните срокове: до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължим. На предплатилите до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто.

Според тях - няма проблем системата да ме одобри за преглед с половината платен годишен данък, а ако откажела, да съм ходел в данъчното и да съм им покажел тоя член 60. :)

Какъвто и член да им покажеш, ако системата не вижда че си платил данъка, ще трябва да го внесеш :).

Кой знае в кой забутан правилник, или някаква вътрешна наредба е заложена логиката кога да се признава данъка за платен и кога не. Ако не знаят в данъчното, най-сигурно ще знаят във фирмата, разработила тази система. Или на метода проба-грешка.

Най-вероятно тези срокове от чл. 60 са заложени по някакъв начин.

А да ги "членувам" до 10-то коляно? Нали е платен и имам разпечатка с печат и подпис ! Да си опрАат системите!